reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Podsvícení u LCD

Max Casper (22)|9.11.2006 20:08
Nedávno jsem vybíral LCD panel a při testování několika kousků se u všech projevil jeden společný neduh - přesvětlené rohy. Naposledy u VP930 nebo HP L1955. V různých diskusích se to často bere jako obecná vlastnost některých panelů, ale nemůže to být záležitost vadného kusu? Dalo by se to reklamovat?

Při sledování filmů v noci, případně hraní "temnějších" her je to rušivé.

Ve starších recenzích LCD panelů na SHw se pro popis podsvícení používala fotografie, kde např. svítící rohy byly jasně vidět. Při současné metodice měření a zobrazení homogenity podsvícení, podobné "vady" nejsou patrné, pokud na ně autor slovy sám neupozorní. Z těch plošných grafů by člověk nabyl dojmu, že podsvícení je největší ve středu a směrem k okrajům slábne. Když se mi ovšem dotyčný monitor dostane na stůl, tak prosvětlené rohy či okraje říkají něco jiného.

Zrovna teď mám před sebou HP L1955 a nebýt těch rohů, tak je to pro mě dokonalý panel. Barevné podání slušné, odezva takřka neznatelná (HL2, CS, PES 6). Jen to zpropadené podsvícení.

Můžu mít vadný kus nebo si zkrátka musím vybrat v jiné cenové kategorii, abych podobné problémy neměl?

Intenzita světlosti rohů zhruba odpovídá tomuto obrázku: https://www.svethardware.cz/photo_doc-11A9EEDD18B8D38CC12571480073B0CB.html
boboco (1987)|9.11.2006 20:16
[quote=Max Casper]Nedávno jsem vybíral LCD panel a při testování několika kousků se u všech projevil jeden společný neduh - přesvětlené rohy. Naposledy u VP930 nebo HP L1955. V různých diskusích se to často bere jako obecná vlastnost některých panelů, ale nemůže to být záležitost vadného kusu? Dalo by se to reklamovat?

Při sledování filmů v noci, případně hraní "temnějších" her je to rušivé.

Ve starších recenzích LCD panelů na SHw se pro popis podsvícení používala fotografie, kde např. svítící rohy byly jasně vidět. Při současné metodice měření a zobrazení homogenity podsvícení, podobné "vady" nejsou patrné, pokud na ně autor slovy sám neupozorní. Z těch plošných grafů by člověk nabyl dojmu, že podsvícení je největší ve středu a směrem k okrajům slábne. Když se mi ovšem dotyčný monitor dostane na stůl, tak prosvětlené rohy či okraje říkají něco jiného.

Zrovna teď mám před sebou HP L1955 a nebýt těch rohů, tak je to pro mě dokonalý panel. Barevné podání slušné, odezva takřka neznatelná (HL2, CS, PES 6). Jen to zpropadené podsvícení.

Můžu mít vadný kus nebo si zkrátka musím vybrat v jiné cenové kategorii, abych podobné problémy neměl?

Intenzita světlosti rohů zhruba odpovídá tomuto obrázku: https://www.svethardware.cz/photo_doc-11A9EEDD18B8D38CC12571480073B0CB.html[/quote]

Obávám se, že pokud máš podobné podsvícení jako je na přiloženém obrázku, na reklamaci to rozhodně není, bohužel:thumbdown. Podsvícení se liší kus od kusu, to je pravda, ale jen velice nepatrně, tj. stále platí, že jeden typ monitoru má podsvícení lepší, jiný horší... Tenhle typ HP zrovna patří mezi ty horší:thumbdown, je to daň za jinak velmi dobré parametry s ohledem na cenu (jak jsi ostatně uvedl.)
Styryx (351)|10.11.2006 10:46
Já na svým Philips 200W6 mam taky lehce přesvětlený rohy (cca taky jako na tý fotce), nevím ovšem jestli tohle vnímám trochu jinak, prostě pokud se na to vyloženě nesoustředim, tak si toho ani nevšimnu, rozhodně me to nijak neruší (je to vidět trošku jenom při komplet černý obrazovce, což většinou neni. I pokud je tam film tak už to nevnímam protože koukam spíš na střed obrazovky). Těžko říct jestli se za rozumnou cenu dá sehnat něco lepšího, stačilo mi když jsem viděl např. Filipes 19" kterej měl nahoře a dole výrazně světlejší pruh, to byla docela tragédie a to opravdu dost rušilo.

Každopádně když jsem viděl grafy měření na SHW tak jsem si taky říkal že mam ňákej divnej monitor, když mám světlejší v rozích a u všech grafů (myslim že dokonce i u recenze Philips 200W6) to polde nich vypadá, že intenzita podsvícení je v rozích naopak slabší a největší uprostřed.
drifter79 (16)|11.11.2006 01:03
Prijde mi, ze tohle jsou dve ruzny veci - podsviceni je u vetsiny LCDcek opravdu nejintenzivnejsi uprostred, kde je svetla z trubic nejvic a smerem ke krajum osvetleni slabne - ale v pripadech, kdy je vetsina plochy tmava a tedy jas opticky minimalni, je nahle patrne i jinak nezretelne prosvitani svetla v rozich monitoru.