reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

jak na dobírku ?

Liqid (410)|8.11.2008 12:33
Zdarec lidi potřeboval bych poradit. Jak mam poslat balik na dobírku ? Co vse musi splnovat ? Jak se ke me penize dostanou ?
matyyy (2527)|8.11.2008 12:40
vyplnis podaci listek a dobirkovou slozenku (bud na prevod na ucet nebo na poukazku A)
penize ti prijdou az prijemce zaplati
u slozenky A ti prijde domu a pak poste das jeste dvacku za jeji proplaceni nebo na ucet tam to trva asi tyden nez se penize objevi
Liqid (410)|8.11.2008 13:57
Podací lístek seženu na poště ?
speedsnail (4876)|8.11.2008 14:23
Ne, v cukrárně.. :)

Jasně že na poště. Taky si ho můžeš stáhnout v elektronické podobě na stránkách české pošty a vytisknout doma. :thumb
michal.kolesa (357)|8.11.2008 15:37
Ale složenky ke stáhnutí pošta nemá :-(
michal.kolesa (357)|8.11.2008 15:38
Jo ještě tuším existuje pokázka typu B ;C a D

Jaký je mezi nimi rozdíl, k čemu se využívají ?
Dojigiri (1629)|8.11.2008 17:26
Zrovna jsem nedávno posílal na dobírku procesor, tak mám čerstvý zkušenosti. Takže: záleží jestli chceš platbu zpátky na účet (pak potřebuješ složenku typu A) nebo na adresu (tam potřebuješ složenku typu C). Poslání na účet přes složenku A je myslím o trochu levnější. Při vyplňování složenky pozor, adresy se vyplňujou opačně: tvojí adresu (nebo účet) píšeš jako příjemce a adresu, kam budeš posílat balík, jako odesílatele (protože tou složenkou vlastně odesílá peníze on tobě). Na podací lístek vypíšeš adresy normálně, tj. odesílatele tvojí a příjemce toho, komu posíláš; stejně tak musí být adresy napsaný i na balíku (odesílatel i příjemce), a to zhruba jako na obálce, tj. příjemce vpravo dole a odesílatel (ty) vlevo nahoře. Na podacím lístku napíšeš taky cenu dobírky (tj. kolik peněz chceš, abys od adresáta dostal), stejně jako na složenku. Musíš to napsat včetně poštovnýho (tj. od pošty dostaneš tolik, kolik tam bude napsáno, poštovný se k tomu nepřipočítává - to je náklad, kterej neseš ty, a v případě, že to chceš "včetně poštovnýho", musíš ho oddhadnout a dopředu připočítat - kupříkladu mně stálo poslat procesor 98 Kč se složenkou C na adresu). Pak tam ještě píšeš "udanou cenu", což je něco jako "pojištění", tj. kdyby ti pošta balík ztratila nebo zničila, tak ti zaplatí tu částku udanou jako cenu (tj. měla by být cca stejná jako hodnota dobírky, ale může být klidně i vyšší - ale zase čím bude vyšší, tím bude dražší poštovný - jsou tam ale určitý "skoky", takže je pokud vím jedno jestli tam napíšeš 500 nebo 600, ale pokud je to 1000 tak už by to stálo víc, atd. - lze vyzkoušet v kalkulátoru).
michal.kolesa (357)|8.11.2008 17:34
Díky za odpověď ještě si to ověřím

Já si raději vše prověřuji než slepě věřit
Dojigiri (1629)|8.11.2008 17:48
Co se týče typů složenek, vše je zde: http://www.cpost.cz/jetspeed/portal/media-type/html/user/anon/page/default.psml/js_pane/potrebuji?ksid=203&docid=0&pgtyp=S. Pokud máš bankovní účet, doporučuju využít poukázku A, je cca o 15 korun levnější (aspoň co ukazuje kalkulátor) - já to bohužel zjistil až poté, co jsem to odeslal s C-čkem (peníze adresu - protože předtím jsem to tak odesílal vždycky), která je dražší, a hlavně musíš pak zas na poštu, na účet to přijde rovnou a už nikam nemusíš.
Liqid (410)|13.1.2009 18:36
Do kolika dnu chodi penize od data kdy mi adresat prevezme a zaplati balik?
wapap (41)|14.1.2009 09:57
[QUOTE=Liqid;206294]Do kolika dnu chodi penize od data kdy mi adresat prevezme a zaplati balik?[/QUOTE]

3-4 pracovní dny