reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AthlonXP3000+ barton teplota

Gamesak (17)|14.6.2006 16:29
Dneska sem si koupil
Athlon XP3000+ s jadrem Barton do Socketu A, bezi v pohode, jenze me trosku zarazila ta teplota. Program MSI PC Alert4 ukazuje pri odpocinku ve Windows 57-60 stupnu a pri zatezi i pres 70! To mi prijde dost nebo tyhle modely tolik topi? Mam k tomu dost masivni chladic i vetrak - Primecooler HyperCool I. Jen me napadlo jestli sem tam nedal moc nebo malo pasty, nemam s tim moc zkusenosti. V bedne me uklizeno dost takze pruchodu vzduchu by to branit nemelo. Nicmene v bedne chladic nemam, jen na grafarne a na CPU. Jeste me napadlo jestli to taky nemuze byt tim, ze vrsek toho Primecooleru na CPU je asi jen 1-2cm pod okrajem zdroje? Kazdopadne mam zrovna zdoj ktery ma obrovsky chladic pres celou stranu zdroju na te strane kde je to cpu, takze to ten vzduh taha skrz zdroj ven. Predtim jsem mel XP2000+ a v klidu mel asi 52, coz je rozdil 8 stupnu a to sem cekal ze tenhle bude topit min kdyz to je Barton a tamted Thoroughbred-B. Dokaze mi nekdo poradit popr. nastinit nejake levne tipy? Muze to byt to pastou? (kor kdyz XP2000+ byl chladnejsi). Kolik by ji tam spravne melo byt? Diky!!
Smeli (2302)|14.6.2006 16:56
Myslím, že maximální únosná teplota jde k 80°C, ale i tak mi to příjde dost. Já mám na svém bartonovi 52°C při burn.

Pasty se dává tak akorát, to znamená moc škodí i málo škodí, ideální je ji rozetřít žiletkou na tenkou vrstvičku (pozor na můstky). Zkontroluj, jaké tam pouštíš napětí... btw, jak dostáváš vzduch do case? Máš tam nějaký ventilátor in nebo otevřenou bočnici? Pokud ani jedno mohl by tam vznikat mírný podtlak a ventilátor ve zdroji by nemusel to teplo všechno vytáhnout ven;)
speedsnail (4876)|14.6.2006 17:33
Zdroj máš asi na výšku a překáží u CPU. Navíc v horní části bedny asi nemáš odfuk horkého vzduchu.. zdroj toho moc nevytahne a tipuju že tam bude jak v sauně. Zkusil bych vyndat zdroj jestli to s teplotama zahejbe. Já kuli špatné pozici zdroje (na výšku, nad základní deskou) kupoval novou case..
Gamesak (17)|14.6.2006 20:45
No jo, presne tak to v ty bedne mam a myslim ze tady je ten problem... Navic do ni ani nemuzu dat pridavnej vetrak protoze neni kam! Prijde mi jak ty dva vetraky foukaj presne nad sebou ze misto aby ten vzduch sel zdrojem ven, tak se tam mlati. Tu pastu jsem ocistil a nanesl znova a teplota je skoro stejna takze tim to nebude. Myslite ze jedinym resenim je opravdu vymena case? Btw s tim napetim... Jak to mam zkontrolovat a jaka hodnota je spravna? Pripadne pomuze treba to napeti snizit aby klesla i teplota? Mam to teda zkusit nastavovat niz dokud to bude stabilni?
Gamesak (17)|14.6.2006 20:48
Mno ono totiz ikdyz mam sundanou tu bocnici tak PC Alert4 hlasi teplotu systemu 42 stupnu, coz je urcite hrozne moc ne?
Gamesak (17)|14.6.2006 20:49
A taky kdyz dam ruku dozadu ke zdroji tak to moc ven nejde....:o/
Smeli (2302)|14.6.2006 21:11
Nejlepší by bylo foto, ať je vidět, jak to tam máš. Napětí by se mělo pohybovat od cca 1,6V do 1,8V(!!! průrazné napětí). Samozřejmě, čím nižší, tím lepší, ale jak říkals, bacha na stabilitu. Jinak je vhodné mt ventilátor vpředu dole, co ti saje vzduch do case a jeden vzadu nahoře, co jej tahá teplý ven, případně tenel na CPU (ale to není netné...). Nahodě foto, případně screen z cpu-z;)
Gamesak (17)|14.6.2006 21:26
Mno hehe... sem si postavil takovej ten pokojovej ventilator, co sem mel v satne, dal sem ho vedle bedny kde nemam ted bocnici, nasmeroval ho zepredu dozadu a teplota behem 3 minut klesla jak svine: System 28 (predtim 42), cpu 46 (predtim 56) a porad to klesa! Takze to musi byt vetranim v bedne. Kazdopadne ja mam tak blbou bednu, ze vepredu sice je misto na vetrak, ale ten plastovej kryt je v celku! A v zadu misto ani neni, je tam zdroj a hned pod nim jakoby zacinaj karty.. Je v prdeli ze sem si dneska ten procesor koupil a ted asi dlouho nebudu mit na novej case.. a tenhle vetrak tam potom mit nemuzu, navic sem ho pustil a procistilo mi to komp od prachu tak, ze ho ted mam vsude po pokoji v plicich... Je to vetrak o prumery vetsim nez je vyska te bedny:o)
Gamesak (17)|14.6.2006 21:30
Mno jinak ja ti to klidne vyfotim ale jak tu fotku mam poslat? musim nekam nahrat? nebo nemas icq? nebo aspon mail. S tim napajenim: podle PCAlerta je 1,65, muzu ho teda snizit v BIOSU? Jinak ta teplota se zastavila na 44 cpu a 27 system, to uz je lepsi!! Ale stejne to neni tak malo na to jakej tam fuci vetrak ne? Proste to kazi ta case s tim zdrojem nalepenym primo nad procesorem... takhle nefuguje poradne ani jeden vetrak shit...
Smeli (2302)|14.6.2006 22:07
Tyhle teploty už jsou mnohem lepší... Obrázek uploadni na http://www.imageshack.us/ , tam ti vyjedou tři řádky, obsah toho prostředního by měl být tak akorát do fóra (vypadá myslím ). Jinak case bez zdroje s otvory pro ventilátor najdeš všude, nejlevně jsem viděl 3SSystem za 950,- a ModeCom za 650,-. Alespoň vidíš, že i blbé proudění vzduchu v case má svůj význam:D
Napětí nech jak je...
Gamesak (17)|14.6.2006 23:52
To jo na jednu stranu dobra zprava, ale zase me stve ze to neni jen teplovodivou pastou... Sem zkousel s tim velkym vetrakem pri zatezi (hral sem TES IV Oblivion) a i pri zatezi ta teplota byla jen 47 stupnu! To uz je dost fer ne? Mno jinak tady jsou 3 fotky: problem, reseni a detail na hranu zdroje a cpu pod nim, je to opravdu tak max 2cm, na fotce to zkresluje.







Btw diky za tenhle link to se obcas hodi!
speedsnail (4876)|15.6.2006 03:08
Tak to je skoro stejná bedna jako ta co jsem měnil já :D Jako dočasné řešení doporučuju vyndat zdroj a přesunout ho do přední části pod pevný disky. Buď volně loženej nebo pokud si s tim budeš chtít hrát tak nějak přidělat. Kabely by ti měly stačit. A dozadu do díry po zdroji se vejde 80 větrák, po drobné úpravě i dva. Jinak pokud nebudeš taktovat tak napětí můžeš zkusit na 1.6V ale s teplotou to nijak zásadně nehne.
Smeli (2302)|15.6.2006 10:34
Tak ten case je prasárna:D , ten je snad děláný na pasivně chlazené CPU typu Pentium 166... Problém je, že ti zdroj odsavá vzduch z místa, kde by ho měl chladič CPU nasávat... takže tam vzniká bezvzdušný prostor a nechladí se nic. Zkus hodit ten zdroj dolů, jak říká speedsnail, a nebo našetři alespoň těch 1K a kup lepší case
Gamesak (17)|15.6.2006 12:30
Ten case je opravdu prasarna, ale zase uz pred 5ti rokama byl levnej no..:o) Zkusim dneska vecer presunout ten zdroj a pak zacnu setrit na tu bednu. Btw Smeli ja chapu ze ten zdroj nasava vzduch a fouka ho ven skrz sebe, ale myslel sem ze i CPU ten vzduch nasava (jakoby ten teplej od chladice) a fouka ho ven, teda jakoby smerem do zdroje. Proto kdyz jsem ho tam daval tak sem si myslel jak to bude husty, takovy dvoji sani... mno a pekny hovno...
Smeli (2302)|15.6.2006 13:10
Ono drtivá většina vzduchových chladičů fouká vzduch na pasivní část, čímž jej ochlazuje (vyjímkou jsou některé heatpipe věže ap, ale to je jiná kategorie chladičů)
Achomus (3)|15.6.2006 14:33
No pokud se nemylim, tak teplota by v klidu nemela presahnout 45 stupnu, a to i kdyz je taktlej, obecne Bartony moc netopi. Kdyby to byl Asus deska tak bych rekl, zkontroluj si to nezavislym teplomerem, ale tohle se u MSI moc casto nestava. Jinak snese skoro 90 stupnu, ale ne dlouhodobe. Muzes znovu nasadit, pasty min nez moc a zkontroluj si kolik napeti poustis do CPU, to ma na teplotu primy vliv.
Smeli (2302)|15.6.2006 14:58
[QUOTE=Achomus]No pokud se nemylim, tak teplota by v klidu nemela presahnout 45 stupnu, a to i kdyz je taktlej, obecne Bartony moc netopi. Kdyby to byl Asus deska tak bych rekl, zkontroluj si to nezavislym teplomerem, ale tohle se u MSI moc casto nestava. Jinak snese skoro 90 stupnu, ale ne dlouhodobe. Muzes znovu nasadit, pasty min nez moc a zkontroluj si kolik napeti poustis do CPU, to ma na teplotu primy vliv.[/QUOTE]


Muhehe, moc netopí? S box chladičem v normálně větrané case má Barton tak 50-55°C (idle). Málokdo je provozuje např. jen pasivně chlazené, protože je těžké udržet nižší teplotu, zvláště po OC.

jeho problém je myslím si celkem jasný, když ten cpu chladí prakticky jen pasiv...:rolleyes:

Edit: takže jsem hledal (spíše ověřoval) a max teplota pro Bartony je 85°C (die temperature), def napětí 1,65V a průrazné napětí (pro všechny AXP) je 1,8V
speedsnail (4876)|15.6.2006 19:19
S tím průrazným napětím bych to neviděl tak žhavě. Sám jsem provozoval XP1700+ na 2200Mhz při 1,85V. Teplota ale nepřesáhla cca 55 stupňů. Obecně platí že hodnota průrazného napětí se snižuje s rostoucí teplotou.. Tzn třeba při těch 85°C je 1,85V konečná.. ale při 55°C je riziko nesrovnatelně menší. Btw s vodním chlazením se dá provozovat i při napětí přez 1,9V. Pokud je teplota řekněme do 35-40°C.
Gamesak (17)|15.6.2006 22:59
Uf lidi husty sem rad ze se to takhle probralo, hned o tom vim o dost vic.. hehe! No kazdopadne ja ted prisel zkalenej domu, je jedenact a nemam chut to moc resit, ted tu mam postavanej ten velkej vetrak a i pri zatezi sem na 50 stupnich max! Zejtra to zkusim. Diky!
Gamesak (17)|16.6.2006 16:38
No! Tak sem se pokusil dat ten zdroj pod ty pevny disk, ale ATX kabel od MB tam nedosahne... Takze jsem ho dal teda dolu, ale jako pod karty. A na to miste kde byl jsem dal vetrak ze staryho zdroje. A sem na stalych 43 stupnich procesoru pri klidu ve Win. To uz je pekny ne? Ale ma to hroznej hacek, ted zdroj nejde posunout dovnitr ty bedny jak je dole, takze tam nemuzu dat bocnici a dat si ho ke stolu. Ale mel jsem jeste napad ze bych si tu bednu mohl upravit - zvysit ten strop a nekam tam nad procesor pridelat ten zdroj, akorat by to asi bylo dost narocny, spis si koupim novej case no.. zatim to budu mit takhle nez nasetrim
Gamesak (17)|17.6.2006 13:08
No a tady to mate na fotce:o) :
first.indian (683)|20.7.2006 15:56
No ten novy case by to chtelo urcite... Pokud nemas moc penez tak urcite vyborne poslouzi treba tento:
Foxconn CASE stříbrno/černý TLA-570A - bez zdroje
Da se sehnat za cenu pod 600,- (bez zdroje samozrejme) a je fakt dobry a ma dokonce wind tunel a v zadni casti uz nainstalovany 80x80mm ventilator a taky bezsroubkove uchyceni karet, disku a mechanik. Jedine minus snad ze nema restart. Jinak naprosta spokojenost. :-)
Limoto (162)|20.7.2006 16:08
[quote=first.indian]No ten novy case by to chtelo urcite... Pokud nemas moc penez tak urcite vyborne poslouzi treba tento:
Foxconn CASE stříbrno/černý TLA-570A - bez zdroje
Da se sehnat za cenu pod 600,- (bez zdroje samozrejme) a je fakt dobry a ma dokonce wind tunel a v zadni casti uz nainstalovany 80x80mm ventilator a taky bezsroubkove uchyceni karet, disku a mechanik. Jedine minus snad ze nema restart. Jinak naprosta spokojenost. :-)[/quote]já bych si koupil spíš něco co má vzadu 120ku fan
Smeli (2302)|20.7.2006 17:09
Můžu vědět, proč vytahujete měsíc starý a vyřešený dred? Lidi, sakra neštvěte mě, to vám z toho vedra přeskočilo? Limoto...
Trippax (154)|20.7.2006 17:45
sak ta skrina to je hotový průser... normalne bartony maju okolo 55°C-59°C pri burn... tak bud ta doska zle merá alebo skrina je prilis "slim" samoz. tiez moze byt na chybe aj pasta... tusim celeronD na 3.33 GHz BOX ma max. teplotu v prime 60°C samozrejme s kua dobrou vzduchotechnikou... a ten barton rozhodne topi menej...
Limoto (162)|20.7.2006 18:54
[quote=Smeli]Můžu vědět, proč vytahujete měsíc starý a vyřešený dred? Lidi, sakra neštvěte mě, to vám z toho vedra přeskočilo? Limoto...[/quote]on to tady oživil a jelikož já se nedívám kdy to bylo založený tak jsem odpověděl :rolleyes:
Smeli (2302)|20.7.2006 19:26
[SIZE="4"]Kdyby jste pořádně četly, zjistíte, že uživatel problém vyřešil a spoří na novou case! Pls. lock[/SIZE]