reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zamrnutí pc v BIOSu ve Vistách, prostě všude

spid (13)|12.11.2008 15:55
Tento tyden jsem provedl upgrade pocitace, ale je to spis prochazka peklem, nez ruzovou zahradou a to hlavne proto, ze mam pocitac k praci. Uvodem napisu slozeni HW:

zakladni deska: ASUS P5N64 WS Professional (Workstation Motherboard)
RAM: 4GB (2x2048MB) D/C Kit PN - OCZ3P18004GK (ASUSem doporucena ramka pro desku)
CPU: Intel Core2 Quad Q9300 2.5GHz
Graficka karta: ASUS Gforce 8800GT
HDD: WD Velociraptor 300GB

CO se stalo po prvnim spusteni:
Pocitac se v prubehu instalace OS (WIn Vista64cz) zasekl nekdy na 20ti procentech, jindy na 80ti (obraz zustal vyset - monitor nezhasl - a klavesnice ci mys nereagovala)... Nakonec jsem precejen Visty nainstaloval (az na 5. pokus).

Bezradne jsem tedy bloumal v BIOSu a tapal cim to muze byt. a co se nestalo.. Pocitas se kousl stejnym zpusobem i primo v BIOSu (klavesnice prestala reagovat, a v tu chvily mi zacalo byt jasny, ze mi hori u zadku. Nikdy jsem totiz v biosu nic neladil ani nepretaktovaval.
Vsiml jsem si ale hned jedne veci. RAMka byla na frekvenci 1333, tak jsem ji v biosu hned prepsal na 1800 ulozil jsem bios cekal co se stane pri restartu. Den a pul jsem se radoval, protoze se uz pocitac nekousl (myslel jsem si, ze uz je vse OK), jenomze se opet kousl naprosto stejnym zpusobem. Nekdy pocitac funguje jen par minut, nekdy nekolik hodin, Vcera dokonce celej den.
Predchazejicich 12 hodin jsem zazival peklo.. Pocitac se nedostal dal jak do Biosu a nekdy i tam ne. Musel jsem resetovat bios jumprem, ale dostal jsem se maximalne k loadovani Vist. Zkosel jsem vsechno mozny i nemozny.. neslo to. Nakonec jsem se opet do Vist dostal, ale nefungovala sit (konektory zkontrolovany - nedostal jsem se ani na routr).. Sit nefungovala ani pomoci "ASUS Expres gate" (to je takova utilitka, jkterou muzete spuistit jeste pred samotnym nabehnutim systemu) Kdyz nefungovala sit ani tam, bylo jasny, ze je problem v Biosu.. Peklo.. Opet jsem se nemohl dostat do biosu.. a tak jsem opet musel resetovat jumprem.. Nacetl jsem default a rucne jsem nastasvil frekvenci RAM na 1800, ostatni jsem nechal [AUTO].. Jedine tak se muzu dostat dal. Ve vistach jsem testnul sit a bez problemu funguje a tak hned dopisuju tento problem, at ho muzu dat na forum, nez se mi opet Kompl vy...**. Jeste dodam, ze kdyz zamrzne pocitac ve Vistach, biosu, nebo pri bootovani, tak se na obrazovce objevi rozhazeny pixely, Nekdy vic, nekdy malo, a nekdy vubec.. Prihodim fotku "zamrz.jpg"(cervene jsem ty mista obkreslil). Pridavam i fotku z Biosu "bios.jpg", jak ho mam nastaven (takto alespon chvilku funguje - dokud zas dohaje pekelnyho nebudu muset resetovat bios jumprem a 12hodin formou pokus/omyl startovat system)


Je vic nez jasny (aspon teda myslim) ze je problem v Ramce a v jejim casovani. Nikdy jsem to ale nedelal a tak zadam o radu zkuseneho "tweakera". Je tam neco hodne spatne, protoze by RAMka mela fungovat na CL 8-8-8-27, ale v biosu mam 9-10-10-27, coz je mozna jadro pudla, ale nevim.
Navic ASUS sice tuto Ramku doporucuje, ovsem dodava, ze se musi pretaktovat:
4 x DIMM, Max. 8 GB, DDR3 2000(O.C.)/1800(O.C.)/1600(O.C.)/1333/1066/800 Non-ECC,Un-buffered Memory


Specifikace RAM:
http://www.ocztechnology.com/products/memory/ocz_ddr3_pc3_14400_platinum_edition

Specifikace zakladni desky:
http://www.asus.com/products.aspx?modelmenu=2&model=2182&l1=3&l2=11&l3=653&l4=0

Predem diky za rady ..staci malo a celej svuj pocitac rozsekam kladivem a vratim se po 8. letech nekam do fabriky..

PS.Nemam se pokusit ty ramky vratit (i kdyz jsou ASUSEM doporucovany) nekoupit radeji nejaky na nativni frekvenci, kterou podporuje deska bez O.C. ?
bios.JPG zamrz.JPG
Millisx (131)|12.11.2008 16:19
Viděl bych to nejpravděpodobněji na potíž s RAMkou.

Nejprve zkontroluj, zda máš nastavené správné napětí. Tuším jsem ve specifikaci zahlédl 1.95V.

Pokud ano, stáhni si goldmemory a projeď paměť testem. Pokud je vadná, ukážou se ti chyby.

Jinak klasika, flash BIOSu, případně nový zdroj.

Kdyžtak napiš, zda to pomohlo a uvidíme co dál.
spid (13)|12.11.2008 19:05
Millisx:
diky.. Zkusil jsem goldmemory, ale ve vistach to nerozjedu. Zkusil jsem teda klasicky otestovat pamet pomoci Win utilitky "diagnostika pameti".
V pruvehu testu to zamrzlo, ale jeste to stacilo napsat, ze byl zjisten problem s HW (prikladam obrazek "diagnostika_pameti")
Co se tyce voltu, vlezl jsem do Biosu a nastavil pamet na 1.9V (doporuceny napeti), potom opet pocitac zamrzl rovnou pri bootovani, po restartu to napsalo "overclocking faled.bla bla bla (viz dalsi obrazek OC_failed), Takze jsem v biosu (asi tak na 4. pokus jsem se do neho dostal grrrrr) vratil volty na hodnotu [AUTO] a nyni jsem zase tam kde jsem byl :)
Napadlo me prihodit obrazek prubehu bootovani (treti obrazek "BBmess"), pokud by to pomohlo.

uz nevim.. vlastne furt nevim.. Kazdopadne dik. Myslim, ze to bude vazne tou RAMkou, kdyz uz i v tom testu doslo k odhaleni problemu s HW.. Je jasny, ze se problem toci kolem RAM vs. Zakladni deska, ted jde jen o to, pokud problem nevyresim, kterej z techto komponentu vratit.. no, nejspis tu Ramku, ale jeste uvitam dalsi rady.diky

Mezi tim budu cekat na dalsi zamrz systemu..
diagnostika_pameti.jpg OC_failed.jpg BBmess.jpg
r34ktor (7477)|12.11.2008 20:02
Ze všeho nejdříve bych updatoval BIOS. Tvoje verze (0209) totiž Core 2 Quad Q9300 vůbec nepodporuje, což bude patrně příčina zmiňovaného nestandardního chování (pro ilustraci si projdi toto vlákno).

Půjčil bych si na to ale podporovaný procesor, protože za stávajícího stavu je to dost riskantní operace.

Posléze se uvidí, zda to pomohlo, nebo jsou tam skryty ještě další problémy.
spid (13)|13.11.2008 16:08
R34ktor:
Diky, a drz pesti, zitra (v patek) jdu na to.
Jinak to vlakno, cos prihodil jsem procetl a je fakt, ze clovek musi vedet, co ma za komponenty, musi znat jejich vzajemnou kompatibilitu a az pak se muze poustet do skladani komplu. Zakladem je BIOS; je pravda, ze me to vubec nenapadlo bios udatovat a jak vidim, mam 0209 a pritom uz je ke stazeni 0602.
Jen nevim, kde se docist o dane verzi Biosu jeho specifikace. Kde ses docetl, ze bios v.0209 muj procesor nepodporuje? Tohle jsem nikde napsany nevidel. Pokud bych to vedel, nejdriv bych to flashnul a az pak, pokud by byl problem, tak bych Vas tady otravoval :) Na Asus strankach je u kazdyho Biosu napsany jen co bylo pridany, ale rad bych se nekde docetl kompletni list. No kazdopadne zitra se rozhodne. Pri me smule ale urcite pri flashovani vypnou proud, nebo neco podobnyho :).
Jeste by mne zajimalo, jak dlouho to samotny flashovani trva, to abych vedel, jestli mam byt po treba 5ti minutach necinnosti nervozni..
r34ktor (7477)|13.11.2008 16:30
[QUOTE=spid;182333]Kde ses docetl, ze bios v.0209 muj procesor nepodporuje? Tohle jsem nikde napsany nevidel. Pokud bych to vedel, nejdriv bych to flashnul a az pak, pokud by byl problem, tak bych Vas tady otravoval :) Na Asus strankach je u kazdyho Biosu napsany jen co bylo pridany, ale rad bych se nekde docetl kompletni list.[/QUOTE]
ASUS má ke každé své desce kompletní přehled podporovaných procesorů (který i pravidelně aktualizuje). Tvůj je k dipozici zde. Je tam uvedeno, od jaké verze PCB a BIOSu je daný procesor plně podporován.
Dojigiri (1629)|13.11.2008 16:36
...

(seznam podporovaných procesorů danou deskou je k nalezení zde: http://support.asus.com/cpusupport/cpusupport.aspx?SLanguage=cs-cz&model=P5N64%20WS%20Professional, vždycky vedle názvu procesoru je číslo verze biosu od který je podporován)

// EDIT r34ktor byl rychlejší :)

// EDIT chyba v příspěvku , smazáno aby to nemátlo.
spid (13)|15.11.2008 03:02
Update BIOSu se povedl v poradku (viz. obrazek1 "bios_info1") (prihodim jeste, jen pro info, druhej shot z biosu "bios_info2"). Okamzite byla v BIOSu videt zmena v defaultnim nastaveni RAMky (viz. obrazek3 "pada1" veskere nastaveni [AUTO]). Bohuzel takovato konfigurace mela za nasledek mrznuti (totozne jako v predchozim pripade), kdy se pocitac nedostal ani do Vist (nekdy zamrzl pri nabihani Vist, nekdy az pri zadavani hesla - asi podle nalady). Zkusil jsem tedy RAMku nastavit natvrdo podle jejich parametru (viz. obrazek4 "pada2" parametr CMD jsem nechal [AUTO]) v tomto pripade pocitac uz ani nenabutoval. Zkusil jsem hodnotu CMD Prepsat na 2T (viz obrazek5 "pada3"), Nastal stejny problem a ja musel BIOS resetovat jumperem.. Po te se pri startu BIOSu obevil muj duverne znamej napis OC failed (viz obrazek6 "OC_failed2"). Po ruznych dalsich (nesmyslnych) pokusech jsem dospel v BIOSu k tomuto nastaveni (viz obrazek7 "jede"),kde jsem jeste hodnotu voltu pro RAMku nastavil na 1.9V. Vse ostatni je default. Jeste dodam, ze i toto nastaveni vyvolalo (cca po 15minutach ve Vistach) dalsi zamrznuti. Je to ale zatim to nejlepsi co "funguje".
Je docela podivny, ze v predchozi verzi BIOSu jsem musel dat frekvenci Ramky na 1800 (aby to jelo), ale ted musim nechat frakvenci RAMky na 1333 (aby to jelo) a ostatni hodnoty natvrdo prepsat.
Pri editovani hodnot CAS-RCD-RP-RAS-CMD a Voltu jsem se mohl chytit hodnot, ktery udava OCZ na svejch strankach, ale hodnoty RRD-RC-WR-WTR-REF vubec neznam a tak jsem do nich raci nerypal.

Ted jeste zkusim RAMky protahnout Vistackou Diagnostikou pameti a napisu jak to dopadlo.
bios_info1.JPG bios_info2.JPG pada1.jpg pada2.jpg pada3.JPG OC_failed2.jpg jede.JPG
spid (13)|15.11.2008 04:44
Diagnostika pameti tentokrat probehla v poradku. Zadne chyby, zadne zamrznuti.

Takze co ted? Mam se smirit, ze system proste obcas zamrzne a fungovat s RAMkama na 1333MHz? (..no, to se ale nesmirim a pokud by jina moznost nebyla, tak je pujdu reklamovat, i kdyz zacinam pochybovat, ze jsou vadny, kdyz test probehl v poradku)
Ve finale je mi jedno jestli mam RAMky na 1333 nebo na 1800 (nejsem zadnej OC-maniak), jde mi jen o to, aby pameti fungovaly s nastavenim takovych parametru, pro jaky jsou urceny. Takze si radeji poridim pameti na 1333MHz, jen aby fakcily dobre. Navic chci do tydne rozsirovat pamet na 8GB, ale ze tohoto stavu temto RAMkam neverim a kupovat tady tyhle potvory neminim.. Pokud je ovsem problem v Ramkach.. Kde jinde by mohl byt? Jakakoliv zmena parametru RAMek v BIOSu prinesla okamzite fatalni odezvu, ale i tak se asi neda na 100% rict, jestli je jadro problemu pouze v RAMkach, ze? Bohuzel nemam moznost pujcit si od nekoho jiny ramky, coz by asi bylo nejlepsi..

Zatim diky za vas cas. Co myslite ze mam udelat?
r34ktor (7477)|15.11.2008 08:33
Výše už bylo zmíněno GoldMemory. To je nejspolehlivější nástroj na test RAM. V OS samozřejmě nefunguje. Staženou image (gm692.zip ? CDROM.ISO) je třeba vypálit na CD, a z něho poté nabootovat.
Zouzel (16)|15.11.2008 09:27
spid (13)|15.11.2008 16:35
Tak to vypada, ze budu nakonec vracet jak RAMky, tak i desku :) no to je sranda. Puvodne jsem chtel PC na dvou xeonech, a jak to tak vypada, budu do toho muset jit..

Pokud nemate nekdo link nekam, kde bych se docetl o odladenych komponentech (xeon CPU, MB, RAM), at zas nekupuju neco, jen na zaklade doporuceni vyrobce a pak se opet nedivil, tak mi ho pls sem napiste, diky..

Ja zatim dokourim cigarko, dopiju kafe a pak se vydam do statlu pro nejaky to CD, at muzu udelat ten test RAMek v Gldmem.. (r34ktor - diky)

Zouzel: ja prave ruzne po forech nasel taky jen problemy, je videt, ze v tom nejsem sam no.. :(
spid (13)|16.11.2008 20:04
Prave jsem udelal test pameti pomoci Goldmemory.
Nabootoval jsem z CD (obr1 "goldmem1") a pustil test. Po chvilce zacaly naskakovat errory a celej proces se zastavil (obrazek2 "goldmem2") a musel jsem PC natvrdo vypnout. Takze co ted? Reklamace teto pameti, nebo si radeji poridit pamet na 1333MHz (bez O.C.).. a nebo je jeste nejaka sance tyto RAMky rozfungovat?
Diky za vas cas..
spid (13)|16.11.2008 20:06
shoty z Goldmemory testu..
goldmem1.jpg goldmem2.jpg
r34ktor (7477)|17.11.2008 11:02
Napiš, jakou máš revizi desky.

Moduly zkus otestovat po jednom s výrobcem doporučenými parametry a když to neprojde, tak Load Setup Defaults.
spid (13)|18.11.2008 19:18
Test Pameti pomoci GOLDMEMORY dopadl nasledovne:

a) RAM Modul 1:
-nastaveni hodnot dle vyrobce (obr.1 "RAMsetup_OCZ"), po restartu "O.C. failed" (obr.2 "OCfailed"), hned na to zamrznuti a po dalsim restartu uz PC ani nenabehl (nutnej reset BIOSu jumperem).
-nastaveni hodnot v BIOSu -Load Setup Default- (obr.3 "RAMsetup_LSD") a nasledne test v GoldMemory (obr.4 "test_RAM1_LSD").
-nastaveni hodnot na moje nejvic funkcni hodnoty (obr.5 "RAMsetup_muj") po restartu PC zamrzlo, ale po ON/OFF uz PC naskocilo. Test v Goldmem (na 80.% prvni error) konec testu (obr.6 "test_RAM1_muj").

b) RAM Modul 2:
-nastaveni hodnot na moje nejvic funkcni hodnoty (viz. obr.5). Test v Goldmem (na 40.% prvni error) konec testu (obr.7 "test_RAM2_muj"). Po dalsim pruchodu uz ale bylo erroru 27 (obr.8 "test_RAM2_muj_pass2").
-nastaveni hodnot v BIOSu -Load Setup Default- (viz. obr.3), po restartu zamrznuti PC,nutnej ON/OFF, nasledne to opet vypsalo "O.C. failed", potom dalsi restart, po te jsem se uz k testovani dostal. V GOLDMEMORY se ale test zasekl - i klavesnice mrtva (obr.9 "test_RAM2_LSD").
-nastaveni hodnot dle vyrobce (viz. obr.1). V GOLDMEMORY se ale test zasekl - i klavesnice mrtva (obr.10 "test_RAM2_OCZ").

--konec testu, inst. obou modulu zpet a vraceni puvodnich hodnot (viz obr.5)--
RAMsetup_OCZ.jpg OCfailed.jpg RAMsetup_LSD.jpg test_RAM1_LSD.jpg RAMsetup_muj.jpg test_RAM1_muj.jpg test_RAM2_muj.jpg test_RAM2_muj_pass2.jpg test_RAM2_LSD.jpg test_RAM2_OCZ.jpg
spid (13)|18.11.2008 19:27
Pro prehlednost dodavam vsechny testy v tabulce (obr.11 "prehled")
----------------------------------------

----------------------------------------
Revize desky "REV.1.02G" (obr.12 "MB_P5N64_WS_revize").
..pro jistotu jeste fotka RAMky (obr.13 "OCZ3P18004GK").
----------------------------------------

Momentalne se blizi den, do kdy budu moct Ramky, nebo desku vratit bez udani duvodu, rad bych toho vyuzil (myslim ze zitra, nebo pozitri), Nemuzu si dovolit cekat na proceduru reklamace.. Z toho duvodu jsem si i tuto desku s ramkama kupoval. Mam totiz na reklamaci desku (Asus Striker II) a kdo vi, kdy ju dostanu..Takze treti desku s ramkama si fakt uz dovolit nemuzu :).
Pokud by jsi byl do zitrejsiho poledne (max do 15:00) schopen dat nejakou zaverecnou radu, tak by to bylo super, at to muzu jeste rychle odnest na prodejnu. Zatim diky moc :)
prehled.jpg MB_P5N64_WS_revize.jpg OCZ3P18004GK.jpg
-HoNY- (557)|18.11.2008 19:28
Nevím jestli to není pozdě:
CPU Spread Spectrum: Disabled
NB PCIE Spread Spectrum: Disabled
BB PCIE Spread Spectrum: Disabled
PCIe Frequency: 101 MHz

Dram Voltage: 2,00 V

Časování: 8-8-8-24 CMD2T

tRFC: 60T
tRD: 10T (nejsem si jistý jestli tam tato položka je, možná se jmenuje "Performance mode")
spid (13)|18.11.2008 19:48
-HoNY- :
Nikdy neni pozde :)

Vyrobce udava DRAM Voltage 1.9 , kdy muzu pridat az na 1.95 bez poruseni zaruky, takze na 2.0V se mi fakt jit nechce :(

casovani (8-8-8-24), ktere uvadis, vyrobce doporucuje pro 1GB modul, jenze ja mam 2GB modul a u nej vyrobce doporucuje 8-8-8-27. Jinak ostatni hodnoty co doporucujes tam hodim a uvidime. jen takova otazka.. Co vlastne udela deska, kdyz hodnotu frekvence PCIe ze 100, zmenim na 101?

Ale jinak dik, uvidime, co se stane:)
spid (13)|18.11.2008 19:53
-HoNY- :

ted jsem si toho vsiml... zdravik kometaaka !! :)
-HoNY- (557)|20.11.2008 13:56
[quote=spid;184484]-HoNY- :
Vyrobce udava DRAM Voltage 1.9 , kdy muzu pridat az na 1.95 bez poruseni zaruky, takze na 2.0V se mi fakt jit nechce :([/quote]
Ve skutečnosti může být velikost napětí nižší (víc modulů = vyšší zátěž a malý pokles napětí), třeba na 1.98 V.
spid (13)|28.11.2008 12:05
RAMky OCZ jsem vratil a misto nich koupil CORSAIR TW3X4G1333C9DHX G.
V BIOSu se sice na auto nechytly, ale po manualnim nastaveni ramky probehlo vse korektne.
Shoty z Golmem-testu +Bios viz prilozeny obrazek.
Vse funguje normalne, zatim nic nespadlo a hlavne nic nezamrzlo.

Stale ale zustava otazkou, jestli se predchozi RAM OCZ nesnesla s chipsetem, anebo jestli byla vadna. Kazdopadne, to mne ted netrapi, protoze zatim vse funguje jak ma.

Dekuju vsem za rady a preju pekny den :)
ok.jpg