reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Kontrolujete zdraví svého disku?

boboco (1987)|12.11.2006 00:14
Zajímalo by mě, jestli si pomocí S.M.A.R.T analýzy hlídáte konzistenci vašich pevných disků. Dá se tím velice snadno předejít ztrátě dat, stačí pravidelně kontrolovat stav Vašeho HDD například pomocí SpeedFAN --> S.M.A.R.T --> Online Analysis. Zjistíte jestli Váš disk dělá chyby, jestli nemá problémy s roztáčením ploten, atd. atd. Pokud je něco v nepořádku, v on-line analýze Vás hned upozorní (samozřejmě anglicky). Důležité je mít Fitness i Performance nad 90%.

Já osobně kontroluji disk velmi často - případná ztracená data mi nikdo nenahradí. Mám nový Seagate ST3320620AS a překvapuje mě velké množtsví chyb které jako nový disk při práci dělá (Seek Error Rate a chyby v rámci ECC korekce chyb). Předtím jsem měl WD3200KS v porovnání s tímto mým novým Seagate pracoval WD zcela bezchybně (dokud nezačalo zlobit roztáčení ploten).
P@pi (1519)|12.11.2006 00:19
Takovej dotaz/narážka/zkušenost:

disk Seagate ST340016A, 40GB, 7200ot, 2MB

VIA chipset (KT133) => zdraví a výkon odhadem na 5% (jedno políčko)
intel chipset (i915G) => zdraví a výkon odhadem na 95% (všechny bez jednoho políčka)

Odpověď: nekontroluji, protože všechny disky se mi za dva roky ani nehly :sleep
boboco (1987)|12.11.2006 00:20
[quote=P@pi]Takovej dotaz/narážka/zkušenost:

disk Seagate ST340016A, 40GB, 7200ot, 2MB

VIA chipset (KT133) => zdraví a výkon odhadem na 5% (jedno políčko)
intel chipset (i915G) => zdraví a výkon odhadem na 95% (všechny bez jednoho políčka)

Odpověď: nekontroluji, protože všechny disky se mi za dva roky ani nehly :sleep[/quote]

Tak to je zajímavé:D Pak se v tom má člověk vyznat:notsure :turtle
first.indian (683)|12.11.2006 01:02
[QUOTE=P@pi]
disk Seagate ST340016A, 40GB, 7200ot, 2MB
[/QUOTE]

Mam uplne ten samej disk! Mam na nem system uz asi 5 let mozna i vic fakt uz si to ani nepamatuju mam ho od doby co jsem mel Celeron 433MHz a to uz jsou roky :D Ted na nem mam Windows XP a za par minut na nej pujde Vista RTM ;) Zacinam si myslet ze ten disk me jednou prezije :D (Performance ma na max a fitness v pulce uz roky)
SmartMole (297)|12.11.2006 01:19
[QUOTE=boboco]Zajímalo by mě, jestli si pomocí S.M.A.R.T analýzy hlídáte konzistenci vašich pevných disků. Dá se tím velice snadno předejít ztrátě dat, stačí pravidelně kontrolovat stav Vašeho HDD například pomocí SpeedFAN --> S.M.A.R.T --> Online Analysis. Zjistíte jestli Váš disk dělá chyby, jestli nemá problémy s roztáčením ploten, atd. atd. Pokud je něco v nepořádku, v on-line analýze Vás hned upozorní (samozřejmě anglicky). Důležité je mít Fitness i Performance nad 90%.

Já osobně kontroluji disk velmi často - případná ztracená data mi nikdo nenahradí. Mám nový Seagate ST3320620AS a překvapuje mě velké množtsví chyb které jako nový disk při práci dělá (Seek Error Rate a chyby v rámci ECC korekce chyb). Předtím jsem měl WD3200KS v porovnání s tímto mým novým Seagate pracoval WD zcela bezchybně (dokud nezačalo zlobit roztáčení ploten).[/QUOTE]

No tak to tě potěším/nepotěším, protože mám přesně ten samý seagate a jeho Fitness i Performance mám na 93% s úplně stejnými problémy, co máš ty...navíc se mi nelíbí teplota, která dosahuje i 42°C, což oproti SAMSUNG SP1614C, který mám jako druhý disk je asi tak o 7°C více (a to ten samsung mám výš, takže naopak by měl být teplejší)!

Zajímavé je, že se po prvím týdnu výsledky smart zlepšili z 91% na 93%, ale dál se to už nehýbe.

Jinak ten Samsung mám dva roky a Performance a Fitness mám stále na 100%. Ty jsou holt někde jinde! :-) O hlučnosti ani nemluvě...
first.indian (683)|12.11.2006 01:31
No mam 2xSeagate ST3320620AS v RAID 0 a musim uznat ze vykon sice podavaji slusny ale rvou a poti se u toho jak... no nevim k cemu to prirovnat a nebyt sprosty :D tak radsi k nicemu ;) Pro jistotu je ofukuju dvema 80mm vetraky ;)
boboco (1987)|12.11.2006 09:06
[quote=first.indian]No mam 2xSeagate ST3320620AS v RAID 0 a musim uznat ze vykon sice podavaji slusny ale rvou a poti se u toho jak... no nevim k cemu to prirovnat a nebyt sprosty :D tak radsi k nicemu ;)[/quote]

[quote=SmartMole]No tak to tě potěším/nepotěším, protože mám přesně ten samý seagate a jeho Fitness i Performance mám na 93% s úplně stejnými problémy, co máš ty...navíc se mi nelíbí teplota, která dosahuje i 42°C, což oproti SAMSUNG SP1614C, který mám jako druhý disk je asi tak o 7°C více (a to ten samsung mám výš, takže naopak by měl být teplejší)![/quote]

No jsem docela rád, že to množství chyb není jen u mého kusu;) -že by tajemství kolmého zápisu?:D WD za celý svůj život (8 měsíců) neudělal ani tisícinu procenta chyb co tenhle Seagate za první týden provozu. Jinak díky za reakce a co se té hlučnosti týče... Zpočátku jsem byl velmi mile překvapen, vzápětí mé překvapení vystřídalo zklamání - dal jsem test RANDOM čtení a to "chroupání" je šílený! -rychlost ale velmi slušná:). Jinak porovnávat teplotu dvou různých disků moc nejde, čidla mohou měřit naprosto jinak. Tady se přikláním k tomu během provozu na ně sáhnout a porovnat subjektivní pocit teploty:) -případně použít externí teplotní čidla. Ten můj Seagate má lepší teploty než WD co jsem měl dříve. V tuhle chvíli kolem 37°C, max. zátěži 41°C.
Smeli (2302)|12.11.2006 09:51
Někdy kouknu když už spustím kvůli něčemu jinému nějaký ten software, jinak kontroluju tak maximálně množství prachu kolem diků:)
SmartMole (297)|12.11.2006 12:38
[QUOTE=boboco] Jinak porovnávat teplotu dvou různých disků moc nejde, čidla mohou měřit naprosto jinak. Tady se přikláním k tomu během provozu na ně sáhnout a porovnat subjektivní pocit teploty:) -případně použít externí teplotní čidla. Ten můj Seagate má lepší teploty než WD co jsem měl dříve. V tuhle chvíli kolem 37°C, max. zátěži 41°C.[/QUOTE]

Jinak samozřejmě první co mě napadlo, bylo vadné čidlo a hned jsem si je osahal! :-)) No a potvrdilo se mi to, co čidla ukazují...řekl bych, že problém těchto disků bude v tom, že je to nová technologie a ještě ji nemají tak zvládnutou...je to holt stejné jak u většiny jiného hardwaru.
boboco (1987)|12.11.2006 12:47
[quote=SmartMole]Jinak samozřejmě první co mě napadlo, bylo vadné čidlo a hned jsem si je osahal! :-)) No a potvrdilo se mi to, co čidla ukazují...řekl bych, že problém těchto disků bude v tom, že je to nová technologie a ještě ji nemají tak zvládnutou...je to holt stejné jak u většiny jiného hardwaru.[/quote]

Tak to je možné:) Já zase tenkrát koupil horkou novinku WD2500KS a byl nádherně tichý a studený. Potom jsem ho prodal, koupil si ten samý a ejhle, jako kdybych měl doma jiný disk. Vyšší teploty, hluk... Vymněnil jsem ho za WD3200KS a tím jsem si taky zrovna moc nepomohl... Takže je to dosti zvláští jak se stejné disky mohou lišit... Pomalu si začínám myslet, že je to s HDD stejné jako s dobrými a špatnými kousky u CPU, GPU atd...
Frog (510)|12.11.2006 13:11
ano, tak na SMART nedám dopustiť, nie však každy den :)
Zaujimaju ma najmä parametre:
Spin Up Time - čas na roztočenie platni
Spin retry Count - pripady kedy sa platne neroztocili
a ešte Power Cycle Count - počet zapnuti disku
a pre zaujimavost a porovnanie s kamosmi aj Power On Hours count :D - kolko hodin bol disk v prevádzke
eraser (0)|12.11.2006 13:31
Pravideľnejšie si checkujem HDD na notebooku, aktuálny S.M.A.R.T. result vyzerá takto.

Trošku ma zarazili CRC chybky, pretože potom sa mi disk prepína do PIO módu a spätné aktivovanie UDMA musím vykonať ručne.

Ešte sem doplním výsledky môjho 40 GB veterána od Maxtoru, ktorý mám vo workstation-e a 2.5" disk z firemného notebooka.
boboco (1987)|12.11.2006 13:52
[quote=eraser]Pravideľnejšie si checkujem HDD na notebooku, aktuálny S.M.A.R.T. result vyzerá takto.

Trošku ma zarazili CRC chybky, pretože potom sa mi disk prepína do PIO módu a spätné aktivovanie UDMA musím vykonať ručne.

Ešte sem doplním výsledky môjho 40 GB veterána od Maxtoru, ktorý mám vo workstation-e a 2.5" disk z firemného notebooka.[/quote]

Tak to se podívej jak vypadá "chybovost" prakticky pár dnů starého Seagate co mám doma:thumbdown : http://www.hddstatus.com/hdrepshowreport.php?ReportCode=729969&ReportVerification=9C3B8C73
Renus (85)|12.11.2006 13:55
Nekontroluju pravidelně,jen když mám podezření,což je asi jednou za rok,tak zkontroluju všechno v kompu:)) Víckrát ne,protože se mi komponenty často mění...viz upgrade
eraser (0)|12.11.2006 14:03
No, tak tu je doplnenie toho Maxtor-u. Ten disk má tak 5 rokov.

A tu je ten disk z firemného notebooka.
SmartMole (297)|12.11.2006 14:17
Tak jsem hodím také výpisy svých disků:
1) výše zmiňovaný Seagate ST3320620AS
http://www.hddstatus.com/hdrepshowreport.php?ReportCode=730119&ReportVerification=4C4A7F52
2) dva roky starý Samsung SP1614C
http://www.hddstatus.com/hdrepshowreport.php?ReportCode=730131&ReportVerification=4D6767BE
eraser (0)|12.11.2006 14:21
Ten posledný link mi nejako nejde...
SmartMole (297)|12.11.2006 15:20
[QUOTE=eraser]Ten posledný link mi nejako nejde...[/QUOTE]
Tak snad...
http://www.hddstatus.com/hdrepshowreport.php?ReportCode=730131&ReportVerification=318D3C3A
eraser (0)|12.11.2006 17:08
Sakra, ten Samsung ruluje...
BlackFrog (563)|12.11.2006 18:52
takže viz níže screeny... ten co má u všeho very good je pro data a je rok starej, ten co je na tom hůř je systémovej a 4 roky. oba seagate.
P.S. co je to to "TA increase count"?:)
disk.JPG disk_sys.JPG
SmartMole (297)|12.11.2006 19:31
[QUOTE=eraser]Sakra, ten Samsung ruluje...[/QUOTE]

Na to, že byl skoro dva roky systémovej, tak dobrý, ne? :-)
Do všech sestav, ve kterých dostačují Samsungy kampacitou a výkonem, tak dávám výhradně je! Jsou to opravdu perfektní disky...
boboco (1987)|12.11.2006 19:34
[quote=SmartMole]Na to, že byl skoro dva roky systémovej, tak dobrý, ne? :-)
Do všech sestav, ve kterých dostačují Samsungy kampacitou a výkonem, tak dávám výhradně je! Jsou to opravdu perfektní disky...[/quote]

Já se Samsungů trochu bojím. Jednou jsem za provozu klepnul do PC kde byl 320GB samsung a hned umřel... Kolegovi se stalo to samé se 160GB Samsungem... zkrátka si myslím, že jsou hodně náchylné na otřesy... Jinak ale vypadají jako opravdu zajímavé disky:) Jestli mi tenhle nový Seagate umře, možná ho zkusím:D
eraser (0)|12.11.2006 19:39
Ja mám 300 GB Samsung v box-e, tak to ma trošku zarazilo, asi si budem dávať pozor, aby som do neho nebrnkol... :)
boboco (1987)|12.11.2006 20:15
[quote=eraser]Ja mám 300 GB Samsung v box-e, tak to ma trošku zarazilo, asi si budem dávať pozor, aby som do neho nebrnkol... :)[/quote] Do extrního boxu bych se nebál dát WD. Jednou jsem ho na nárazy dost brutálně testoval a byl jsem neskutečně překvapen co všechno vydržel... (proč jsem to dělal a jak raději jen jako SZ;) :D)
Ritchie83 (369)|12.11.2006 22:36
Těžko říct, jestli stav svých disků kontroluji pravidelně. Stará se mi o ně daemon, který by mně v případě jakýchkoliv problémů poslal email. Osobně jejich stav kontroluji jen zřídka.
SmartMole (297)|13.11.2006 00:05
[QUOTE=boboco]Já se Samsungů trochu bojím. Jednou jsem za provozu klepnul do PC kde byl 320GB samsung a hned umřel... Kolegovi se stalo to samé se 160GB Samsungem... zkrátka si myslím, že jsou hodně náchylné na otřesy... Jinak ale vypadají jako opravdu zajímavé disky:) Jestli mi tenhle nový Seagate umře, možná ho zkusím:D[/QUOTE]

No lidé si představují různé věci pod pojmem "brnknout"....kdo ví, jestli by podobně nedopadli jiné disky. :-)
boboco (1987)|13.11.2006 00:13
[quote=SmartMole]No lidé si představují různé věci pod pojmem "brnknout"....kdo ví, jestli by podobně nedopadli jiné disky. :-)[/quote]

Je tu kus od kusu, typ od typu... mě opravdu jednou moc překvapilo co vydrží WD... ale to je těžký, prakticky zkoušet odolnost disků je dost těžký, nefím jak to jinak porovnat... Zkušenosti mluví proti, ale nebál bych se v budoucnu Samsung zkusit:) Nemyslím, že jsou dnes na trhu nějaké disky, které bych vyloženě označil za "špatné":)
O_t_i_k (18)|15.11.2006 21:47
V níže uvedené sestavě mi nenabízí Speedfan info smart o pata disku Maxtor, jenž smart podporuje. V čem může být problém (bios?)?
mech13 (5526)|15.11.2006 21:51
[QUOTE=O_t_i_k]V níže uvedené sestavě mi nenabízí Speedfan info smart o pata disku Maxtor, jenž smart podporuje. V čem může být problém (bios?)?[/QUOTE]
treba smart vyple v biosu?
boboco (1987)|15.11.2006 21:53
[quote=O_t_i_k]V níže uvedené sestavě mi nenabízí Speedfan info smart o pata disku Maxtor, jenž smart podporuje. V čem může být problém (bios?)?[/quote]

zřejmě řadič není SpeedFanem podporován. Tipuju, že máš desku s Intel chipsetem (i965/i945) a PATA diskem, viď? Bohužel, zřejmě asi nebudeš moct SpeedFan použít:thumbdown

[quote=mech13]treba smart vyple v biosu?[/quote]

Tím to bohužel na 99% nebude, normálně to funguje i s vypnutým SMARTem v BIOSu.
O_t_i_k (18)|15.11.2006 21:58
[QUOTE=mech13]treba smart vyple v biosu?[/QUOTE]
V biosu jsem to zapnul, i při vypnutém nastavení mi speedfan zobrazil info o níže uvedeném Seagatu.
O_t_i_k (18)|15.11.2006 22:01
[QUOTE=boboco]zřejmě řadič není SpeedFanem podporován. Tipuju, že máš desku s Intel chipsetem (i965/i945) a PATA diskem, viď? Bohužel, zřejmě asi nebudeš moct SpeedFan použít:thumbdown[/QUOTE]
Jsem psal v níže uvedené sestavě.
boboco (1987)|15.11.2006 22:09
[quote=O_t_i_k]Jsem psal v níže uvedené sestavě.[/quote]

Omlouvám se, to jsem přehlédl. Takže je to tak jak jsem si myslel, je mi líto, ale myslím, že info o tom Maxtoru na této desce (s tímto IDE řadičem na desce) nezjistíš.
ICEBOSS (3435)|21.11.2006 14:07
kontroluju pravidelne jedno tydne.

jinak
[quote=boboco]
Já osobně kontroluji disk velmi často - případná ztracená data mi nikdo nenahradí. Mám nový Seagate ST3320620AS a překvapuje mě velké množtsví chyb které jako nový disk při práci dělá (Seek Error Rate a chyby v rámci ECC korekce chyb). [/quote]
to delaji vsechny seagaty. proste tyhle hodnoty metri jinak.
boboco (1987)|21.11.2006 19:00
[quote=ICEBOSS]kontroluju pravidelne jedno tydne. jinak
to delaji vsechny seagaty. proste tyhle hodnoty metri jinak.[/quote]
No jo, Seagata mám prostě prvně, dost mě to zpočátku vystrašilo:D
Díky:slug.
Semik_old1 (112)|21.11.2006 19:55
Tak teďka jsem nainstalovat SpeedFan a dal ten test co jsi o nem mluvil na zacatku.

WDC WD800JB 80 GB:
The overall fitness for this drive is 97%.
The overall performance for this drive is 99%.

ST340014A 40 GB:
The overall fitness for this drive is 96%.
The overall performance for this drive is 98%.

Vypadá to dobře, tomu ST jsou 4 měsíce a WD 1 a půl roku.

Díky boboco že jsi o tom napsal, nikdy jsem po tom nepátral.
HAVLIK (1)|28.1.2007 22:00
Disk kontroluji docela často. Jako kdyby mi kleknul tak si muzu jit hodit masli. Posledni dobou mi blbne Seagate ST3320620AS... chyb jak svina a v Hdtachu z toho mam kardiograf. Jinak zlatej Samsung SP1614N, mam ho pres 3 roky a naprosto v pohode, malo hreje a je i mene hlucny.
ICEBOSS (3435)|2.2.2007 15:56
nemas vadnej zdroj? seagaty jsou na zdroje trosku uchylny. hod sem ten smart.
Petr S. (1220)|2.2.2007 16:29
Kolik že má Tvůj disk stupňů? Vím, píšeš, že málo hřeje, ale Seagaty tím docela doost trpěli...

I když tenhle problém vidím, taky spíše ve zdroji, kdyby se jednalo o teplotu, tak by ta chyba byla stálá a neprojevovala by se tou sinusovkou...
boboco (1987)|19.2.2007 21:17
Já začínám být ze svého Seagate neklidnej, za prvé mi přijde pomalejší a pomalejší (občas se jako by zasekne a jen chroupe a chroupe, tak po deseti vteřinách se zas uklidní a normálně pracuje... -myslím, že v takovýchto chvílích po sobě opravuje chyby...:notsure) Mám tady výtah ze SMART analýzy a i když není vždy 100% směrodatná, tak mi jen potvrdila to, co jsem si myslel...:cry -prostě ho v nejbližší době vymněním, pro jistotu...

Ritchie83 (369)|19.2.2007 22:00
[QUOTE=boboco]Mám tady výtah ze SMART analýzy a i když není vždy 100% směrodatná, tak mi jen potvrdila to, co jsem si myslel...:cry -prostě ho v nejbližší době vymněním, pro jistotu...[/QUOTE]
V nejbližší době, pro jistotu?! Hned dnes bych velmi důležitá data zálohoval a hned zítra bych překopíroval obsah starého disku na disk nový. Seek a Read Error Rate jsou na tom hrozivě.

Ve SMART jsem měl podobné chyby (také Seek a Read a také Seagate), počítač mně tuhnul s DMA timeouty a nakonec se zbořil souborový systém kvůli špatným sektorům (ty SMART neukazoval). Naštěstí se to týkalo systémového oddílu, nikoliv oddílu s daty. Disk jsem vzápětí úspěšně reklamoval. Jakou zkušenost jsem si z toho zážitku odnesl? Data pravidelně zálohuji a důležitá data mám na RAID 1 poli.

Pokud SMART ukazuje chyby, tak je na tom disk skutečně špatně. Opačná implikace neplatí -- SMART v pořádku nutně neznamená bezproblémový disk.
boboco (1987)|19.2.2007 22:58
[quote=Ritchie83]V nejbližší době, pro jistotu?! Hned dnes bych velmi důležitá data zálohoval a hned zítra bych překopíroval obsah starého disku na disk nový. Seek a Read Error Rate jsou na tom hrozivě.

Ve SMART jsem měl podobné chyby (také Seek a Read a také Seagate), počítač mně tuhnul s DMA timeouty a nakonec se zbořil souborový systém kvůli špatným sektorům (ty SMART neukazoval). Naštěstí se to týkalo systémového oddílu, nikoliv oddílu s daty. Disk jsem vzápětí úspěšně reklamoval. Jakou zkušenost jsem si z toho zážitku odnesl? Data pravidelně zálohuji a důležitá data mám na RAID 1 poli.

Pokud SMART ukazuje chyby, tak je na tom disk skutečně špatně. Opačná implikace neplatí -- SMART v pořádku nutně neznamená bezproblémový disk.[/quote]
Všechna data jsou důležitá, pomooooooc, že já blb nezůstal u mého osvědčeného WD...:cry :cry :cry Kadopádně díky za reakci...
endivie (99)|21.2.2007 01:30
Se Samsunga vetsi kapacity jsem mel problemy a i ve firmne je na ne dost reklamaci. tedka mam seagate... SMART je tady http://www.hddstatus.com/hdrepshowreport.php?ReportCode=1036929&ReportVerification=EBFF95B0 myslim ze zatim docela dobry ne?