reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Tutorial k Java-Scriptu

panpelisek (43)|13.11.2008 15:58
Ahoj,
mohli by ste mi prosím poradit nějaký dobrý tutorial k Java-Scriptu? Nejsem úplný začátečník co se programování týče. Umím dobře php a znám trochu C, Delphi a JAVU. S js jsem už taky trochu pracoval, ale to bylo ve škole a od tý doby sem s tým čtyři roky nedělal, takže bych to potřeboval nejdřív oživit a pak se učit pokročilejší věci. Narazil jsem jen na tutorialy na linuxsoftu a programujte.com. Ani jeden mi nepřišel jako nejlepší volba, ale možná se pletu, byl to jen první dojem. Nejraději bych se řídil podle doporučení někoho, kdo už pár tutoriálů pročetl. Proto se ptám vás :)
r34ktor (7477)|13.11.2008 17:37
Napadá mě klasika: http://www.jakpsatweb.cz/javascript/. Třeba ti to pomůže.
Logout (4018)|13.11.2008 17:50
Hmmm, tutoriál teď nevím. Ale aspoň poradím, co by jsi IMHO měl vědět - spoiusta tutoriálů totiž obsahuje jen kousek javascriptu a člověk pak neví, co se s tim dá dělat. Tak tady jsou věci, který se mi zdaj užitečný a přitom nejsou "evidentní". Dost z toho jsou taky věci, který se používaj teprve poslední dobu a tak v starších tutoriálech prostě nejsou. Nicméně když to zadáš do googlu, tak ke každýmu aspoň něco najdeš.

- vytváření funkcí, včetně za běhu (new Function, =function())
- platnost proměnných, closures (a vnořené funkce)
- vytváření objektů a základní práce s nimi
- dědičnost, prototypy, simulace "standardní" dědičnosti
- dom a funkce pro manipulaci se stránkou, innerHTML
- events, práce s nimi
- XMLHttpRequset, Ajax, Ahah...
- javascriptové frameworky (prototype, jQuery,...)
(já je teda třeba nepoužívám, respektive zatím jsem si vystačil s vlastním
frameworkem, ale nějaká základní povědomost se hodí...

PS: ten reaktorův odkaz je dobrej, ale jen na úplný základy - já spíš zmiňuju
středně pokročilý až pokročilý věci.
xmarek (1676)|13.11.2008 20:23
Na internetu je takových kódů mraky. :D ku příkladu: http://www.jsmadeeasy.com/javascripts/Advanced/List.htm
Logout (4018)|14.11.2008 15:26
xmarek: je jich spousta, ale v 90% jsou jen ty základní věci, který , v 80% jsou věci zastaralý a v 60% raděj špatný/zastaralý postupy. Napsat skript, kterej hjbne s něčim na obrazovce umí (s prominutim) každej blbec :-), na to tutoriál nepotřebuje.
Najít dobrej tutoriál, kterej se věnuje těm partiím javascriptu, který se lišej od "kovenčních" jazyků teda zrovna moc neni. bohužel většina lidí používá JS jako procedurální jazyk a tím vytváří zbytečně složitej kód, protože neuměj zacházet s funkcionálním jazykem, neefektivní kód, protože nechápou closures atd...

Navíc většina tutoriálů je ve formě todle uděláš takhle. Což pro pochopení jazyka je dost nanic. Pokud chce člověk jazyk zvládnout dobře, tak musí pochopit základní principy, jak jazyk funguje - konkrétní knihovní funkce a řešení jednotlivejch problémů je vhodný teprve až člověk umí v tom jazyku chodit. A tutoriálů, který by todle vysvětlily moc neni.

Třeba pořádně hutná věc je tadle:
http://www.jibbering.com/faq/faq_notes/closures.html
ale chce to hodně čistou hlavu a nezoufat, když to člověk čte po desátý a ještě mu všechno nedoklaplo.
Na druhou stranu když zvládneš todle, tak už Tě v javascriptu moc věcí nepřekvapí :-) aspoň teda doufam...
xmarek (1676)|14.11.2008 20:50
V něčem máte nepochybně pravdu. Jinak o closures jsem slyšel v souvislostí s Ruby a taky, že má být součástí Java 7. Zkoušel jsem je implementovat v Javě, ale bez úspěchu. :cry
Jinak hledám literaturu na torrentech (i když se to asi nemá :rules). Osobně Javascript moc nepoužívám (vše se snažím vyřešit na úrovni MVC tj. Struts, Spring MVC apod.).
A poslední dobou se dostávám taky do situace, že některé věci hold moc publikované nejsou. Takže Vám asi nezbývá než hledat a experimentovat. Což je asi časově velmi náročné. Jinak některé postupy jsou známé, ale firmy je moc publikovat nechtějí. :cry