reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

22" LCD 16:10 - Hry, filmy, internet

Hadejkoho (25)|15.11.2008 13:17
Většinou si dokážu zboží vybrat sám, ovšem nyní si nejsem zrovna moc jistý a tak se radši ptám.
Vybírám si 22" LCD monitor (jak jste si možná všimli v nadpise :) ) Nechtěl bych menší a na 100% ne větší, protože by se mi nevlezl na stůl (mám na stole poličku a rozhodně ji nebudu odmontovávat).
Monitor budu používat na dvě věci, resp. na dvou zařízeních: Na PC (filmy a internet) a na konzole (hry a filmy). Právě konzole je důvod, proč nechci menší, protože u toho nebudu sedět blízko a taky proto chci 16:10, ne 5:4, zároveň však potřebuji možnost přepínat mezi těmito dvěma poměry stran, aniž by se roztáhl obraz. Budu se i rozhodovat podle odezvy. Důležité taky budou pozorovací úhly, protože u toho občas budou sedět dva lidi i víc. Stačí mi pouze VGA port (jiný nevyužiji - maximálně HDMI, ale ten neberu jako plus, ani jako mínus). Rozlišení pak u této velikosti běžných 1680x1050. Co určitě požaduji je rovnoměrné podsvícení, rozhodně nechci, aby na horní a spodní straně byly bíle pruhy.

Takže souhrn toho, co od monitoru chci:

- 22"; 16:10; 1680x1050;
- Bezproblémové přepínání mezi poměry stran
- VGA vstup, další vstupy nejsou podmínkou
- Vestavěné reproduktory jsou pro mě zbytečné
- Kvalitní barvy, dobrý kontrast, rychlá odezva
- Rovnoměrné podsvícení
- Nechci tím plašit myši, takže bych rád, aby nepískal
- LG, Samsung, ASUS, HP (pokud HP něco má v této cenové kategorii)
- Ne Acer (mám špatné zkušenosti jak s notebookem, tak s monitorem), nebo nějaké "noname"
- Strop je 5000 Kč (i s DPH), výš jdou leda o pár stovek, pokud by to opravdu stálo za to.
- Jako e-shop obvykle preferuji czc.cz, ovšem pokud se oplatí koupit jinde kvůli ceně (a je to spolehlivý obchod), kupuji i tam.

Samozřejmě už mám favority :)

Úplně prvním kandidátem byl LG W2252S-PF:
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=54502
Je levný, akorát odezva je trochu větší. Přepíná mezi poměry stisknutím tlačítka.

Jako druhý mi pak padl do oka LG W2252TQ-WF:
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=60497
Sice dražší, ale odezva je výborná. Opět přepínání mezi poměry tlačítkem.

Pak mě ještě zaujal ASUS VW223D. K ASUS mám zvláštní důvěru, zatím všechno od něj mi fungovalo naprosto bez problému, včetně mého současného 2,5 roku starého 19" monitoru.
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=57030
Bojím se však, jak je na tom s přepínáním poměrů stran, ale cena je lákavá, ovšem zase nižší kontrast a pomalejší odezva.

V této cenové kategorii mají všechny 22" monitory prakticky totožné parametry, liší se pouze odezvou a občas kontrastem. Důvod proč se ptám je, že se dozvím i zkušenosti. Zajímají mě názory na zmíněné tři monitory (který z nich byste brali s ohledem na cenu i vlastnosti) a samozřejmě alternativy, které byste doporučili. Objednávat se bude až příští měsíc, takže na to nijak nespěchám.

Děkuji dopředu každému, kdo si najde chvilku na odpověď :)
ICE_D (2754)|15.11.2008 18:14
Jen VGA vstup je blbost....

Sam mam Samsung 2253LW za 4700,- a muzu doporucit :thumb
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=57270
SamecP (1751)|15.11.2008 22:48
Koupit v dnešní době monitor jen s VGA je blbost.Možná DVI teď hned nevyužiješ,ale monitor je většinou kupován na několik roků dopředu a později se ti DVI určitě bude hodit.U czc.cz bych už asi nic nekupoval.Určitě to neni špatný e-shop,ale zkus se podívat na http://www.alfacomp.cz.Jsou tu většinou o něco nižší ceny a beproblémové reklamace.LCD ASUS v dnešní době nemají moc dobrou pověst a souhlasím s ice_d a doporučuji také Samsung 2253LW.Je to dobrý monitor za slušnou cenu.
Intri (3490)|15.11.2008 22:52
Před tím VGA bych celkově varoval. Zhruba týden nazpět jsem zkoušel 22" Samsung ( T220 ) na D-Subu mého notebooku ( bohužel jiný výstup nemá ) a i když je obraz stále bez problémů použitelný, dá se vidět velmi jemný šum.
Hadejkoho (25)|15.11.2008 23:15
O tom Samsungu jsem uvažoval, ale prý piští. Jak je na tom tvůj kus? Mimochodem, mohl bys ho změřit na výšku i se stojanem? Moc bych to ocenil :)

Tak mě teď napadá, jestli se dá sehnat kabel, který by šel z HDMI výstupu do DVI vstupu a měl ještě 2 cinch konektory pro zvuk a případně kde takový kabel sehnat. Chvíli jsem se díval, ale našel jsem prd.
Deee-aN (3834)|15.11.2008 23:57
[quote=Intri;183362]Před tím VGA bych celkově varoval. Zhruba týden nazpět jsem zkoušel 22" Samsung ( T220 ) na D-Subu mého notebooku ( bohužel jiný výstup nemá ) a i když je obraz stále bez problémů použitelný, dá se vidět velmi jemný šum.[/quote]
K tomu jen připojím můj oblíbený post: https://www.svethardware.cz/forum/showpost.php?p=159095&postcount=11

Případné RB pošlete coolovi coby tantiémy ;):cool::thumb
ICE_D (2754)|16.11.2008 14:55
[QUOTE=Hadejkoho;183370]O tom Samsungu jsem uvažoval, ale prý piští. Jak je na tom tvůj kus? Mimochodem, mohl bys ho změřit na výšku i se stojanem? Moc bych to ocenil :)
[/QUOTE]

Jo prej pisti, par lidi psalo, ale me fakt ne. Ani kdyz mam jas/kontrast na 30/30 pripadne 40/40...
Jediny co je slyset je jemne tiche huceni kdyz prilozis ucho zezadu monitoru. Kdyz pred nim sedis normalne u stolu tak neni slyset ani prd :) oni asi vetsinou takhle zapnuty elektrospotrebice potichu hucej :-D

Zmerim vecer az prijedu dom ;)

//EDIT: Tak jsem doma - obrazovka jako takova ma 30cm, celkem monitor ma 39cm i se stojanem a rameckem ;)
Hadejkoho (25)|16.11.2008 19:29
[QUOTE=ice_d;183546]Jo prej pisti, par lidi psalo, ale me fakt ne. Ani kdyz mam jas/kontrast na 30/30 pripadne 40/40...
Jediny co je slyset je jemne tiche huceni kdyz prilozis ucho zezadu monitoru. Kdyz pred nim sedis normalne u stolu tak neni slyset ani prd :) oni asi vetsinou takhle zapnuty elektrospotrebice potichu hucej :-D

Zmerim vecer az prijedu dom ;)

//EDIT: Tak jsem doma - obrazovka jako takova ma 30cm, celkem monitor ma 39cm i se stojanem a rameckem ;)[/QUOTE]

Tak moc díky. Čekal jsem, že to bude vyšší. To bych si mohl potom zkusit trochu pohrát a dát nad to zesilovač :)

BTW: Ještě jednou se ptám, jestli by se dal sehnat kabel vystupující z HDMI a vstupující do DVI, který by měl dva cinch konektory pro zvuk.
ICE_D (2754)|16.11.2008 20:08
[QUOTE=Hadejkoho;183607]Tak moc díky. Čekal jsem, že to bude vyšší. To bych si mohl potom zkusit trochu pohrát a dát nad to zesilovač :)

BTW: Ještě jednou se ptám, jestli by se dal sehnat kabel vystupující z HDMI a vstupující do DVI, který by měl dva cinch konektory pro zvuk.[/QUOTE]

Spis dat "pod to" nez "nad to" nez ten zesilovac ne? ;)

nasle jsem jen tohle:
http://www.okcomputers.cz/kabel-hdmi-dvi-19-pin-15m/d-55023/
Ale to nema ten zvukovej kabel. Jses si jistej, ze to vubec existuje? :notsure
Hadejkoho (25)|16.11.2008 23:18
Ten zesilovač jsem chtěl hodit nad to, protože kvůli teplu by nemělo nic stát na něm. A že se po třeba pěti hodinách provozu umí zahřát. Ale asi ho dám pryč ze stolu. Má totiž moc agresivní diodu s ve tmě to příliš odvrací pozornost od monitoru.

Co se toho kabelu týče... tím si právě jistý nejsem :D Taky by nějakého výrobce mohlo napadnout přes to přenášet i zvuk -__- Nemá někdo nápad, jak zapojit Xbox 360 přes DVI k monitoru a mít zvuk? Kabel od MS za litr si kupovat rozhodně nebudu.
Hadejkoho (25)|17.11.2008 11:53
Tak asi jediným řešením se zdá být ten kabel od MS. Našel jsem ho za přijatelných 500Kč. Pak už bude stačit jenom redukce z HDMI na DVI, dva RCA kabely a bude. Takže to je asi vše k těm kabelům.
Pokud ještě někdo může doporučit nějaký monitor, velmi to uvítám. Zatím se rozhoduji mezi LG W2252TQ-WF a Samsung 2253LW.
Jamall (64)|17.11.2008 20:57
[QUOTE=ice_d;183234]Jen VGA vstup je blbost....

Sam mam Samsung 2253LW za 4700,- a muzu doporucit :thumb
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=57270[/QUOTE]

VGA je blbost?:D Rozdil poznaš jen když budeš mít 10ti metrovej kabel..Ty si blbost,přečti si o tom radši neco ;)
Deee-aN (3834)|17.11.2008 21:27
[quote=Jamall;184041]VGA je blbost?:D Rozdil poznaš jen když budeš mít 10ti metrovej kabel..Ty si blbost,přečti si o tom radši neco ;)[/quote]
Ano, VGA (D-SUB) je pro rozlišení 1680x1050 blbost! Blbost je vliv délky kabelu (pokud není 30m). D-SUB slušně funguje do rozlišení 1280x1024, výš už nestačí. Prohlídni si radši něco: https://www.svethardware.cz/forum/showpost.php?p=159095&postcount=11
bright (95)|17.11.2008 22:02
VGA vstup je pro nativní rozlišení v pohodě, pro nižší než nativní už je to horší, ale jako prozatímní řešení to stačí. Sám jsem na D-Subu na 1680x1050 a není to tak hrozné, když jedu jenom v nativu. Zvláštní na D-Subu je, že ve Windows vidím defekty podobné jako u JPEG komprese, ale v Linuxu tomu tak není. Při DVI tomu tak není. Samozřejmě se s D-Subem okrádáme o možnosti DVI/HDMI. Při nativním rozlišení rozdíl prostě mezi DVI a D-Subem nevidím - na nižším rozlišení nemám důvod jet.
Deee-aN (3834)|17.11.2008 22:13
[quote=bright;184108]VGA vstup je pro nativní rozlišení v pohodě, pro nižší než nativní už je to horší, ale jako prozatímní řešení to stačí. Sám jsem na D-Subu na 1680x1050 a není to tak hrozné, když jedu jenom v nativu. Zvláštní na D-Subu je, že ve Windows vidím defekty podobné jako u JPEG komprese, ale v Linuxu tomu tak není. Při DVI tomu tak není. Samozřejmě se s D-Subem okrádáme o možnosti DVI/HDMI. Při nativním rozlišení rozdíl prostě mezi DVI a D-Subem nevidím - na nižším rozlišení nemám důvod jet.[/quote]
Taky jsem jel několik měsíců na D-SUB a věděl jsem, že po zapojení DVI by se to mělo zlepšit. Ta změna mě šokovala. Ta změna v mém případě byla rapidní. Bohužel mě, blba, nenapadlo to nafotit, takže teď používám odkaz na příspěvek coola, kterého to napadlo.
ICE_D (2754)|17.11.2008 22:23
[QUOTE=Jamall;184041]VGA je blbost?:D Rozdil poznaš jen když budeš mít 10ti metrovej kabel..Ty si blbost,přečti si o tom radši neco ;)[/QUOTE]

Nemusim si nic cist, videl jsem to na svem vlastnim LCD na vlastni oci ;) na 19ce v 1280*1024 byl rozdil markantni. Navic me neskutecne stve to ruseni na DSUBu - mobily, sumy atd. Ble, nikdy vice ;)
bright (95)|18.11.2008 20:03
[QUOTE=deeean;184114]Taky jsem jel několik měsíců na D-SUB a věděl jsem, že po zapojení DVI by se to mělo zlepšit. Ta změna mě šokovala. Ta změna v mém případě byla rapidní. Bohužel mě, blba, nenapadlo to nafotit, takže teď používám odkaz na příspěvek coola, kterého to napadlo.[/QUOTE]

Vím, že u někoho je rozdíl markantní, ale u mne je rozdíl v nižších rozlišeních vidět, v nativu vůbec, zato u druhého domácího 20" monitoru byl rozdíl mnohem znatelnější při přechodu z dsub na dvi. Holt ne všude jsou rozdíly stejné, já jsem rád, že nemusím zatím chodit do obchodu pro DVI kabel - rád bych ho měl, ale nemám tolik času, a to čekání ve frontách v alfě je úmorné. A s nativním rozlišením u mého monitoru rozdíl nevidím, u jiných ano.
EditorPO (2819)|18.11.2008 21:22
Uz tyzden mam na stole LG L226WU-PF a nemozem si ho vynachvalit. Ma vsetko co som potreboval:
- pivot
- otocny display
- montaz na stenu
- DVI s HDCP
- USB vstup (ano, graficky vstup), obcas sa hodi
Nepíska, obraz stabilny, pekne farby.

Zohnal som ho za 6750,- SK, na czc.cz 5632,- Kč.
Pavel Boček (4169)|23.11.2008 23:43
Asi hodně záleží od monitoru a od kabelu...u mě s LG W2242T-PF sice byl poznat rozdíl při přechodu na DVI, ale ani s D-Sub jsem si nebyl vědom takových poruch jaké jsou na snímcích...

Každopádně to je myslím celkem jedno jestli nějaký Samsung nebo LG, odezva bude takřka stejná (je to pořád ta samá TN technologie a 2 ms jsou prostě nereálné) a zdá se mi, že pískání nebo jiné projevy trafa začínají trápit Samsung i LG napříč modely.

U mého LG to v provozu nevadí a mimo provoz to řeším zásuvkou s vypínačem, zároveň se mu i prodlouží životnost, která dnes - přiznejme si to - s kvalitou použitých součástek není nějak velká...
ortur (20)|24.11.2008 14:33
[QUOTE=Hadejkoho;183370]O tom Samsungu jsem uvažoval, ale prý piští. Jak je na tom tvůj kus? Mimochodem, mohl bys ho změřit na výšku i se stojanem? Moc bych to ocenil :)

Tak mě teď napadá, jestli se dá sehnat kabel, který by šel z HDMI výstupu do DVI vstupu a měl ještě 2 cinch konektory pro zvuk a případně kde takový kabel sehnat. Chvíli jsem se díval, ale našel jsem prd.[/QUOTE]

Muj 2253lw bzucel :thumbdown dost neprijemne a uz je skoro mesic na reklamaci. I na czc si muzes vsimnout ze servisy to nejak moc neuznavaj, a dost lidi si na to bzuceni stezuje. (V mem pripade opravdu dost hodne bzucel a bylo to slyset i zepředu jako skrz panel v prodejne to uznali, ale přesto v jednom servise už řekli že to je v normě :angry ). Jinak sem svuj lcd zkousel pripojovat i pres analog a rozdíl v kvalite obrazu byl neznatelný.

Ale tomu samsungu se raději vyhni.
ne-e (11)|28.11.2008 22:02
Tak nevím, já jsem bohužel nedávno LG W2242T-PF koupil a byly to vyhozené peníze. Ještě teď si rvu vlasy na hlavě že jsem ho nebral dobírkou protože bych ho mohl hned vrátit. Já si totiž myslel že dnešní moderní TN monitory již budou na úrovni. Plánoval jsem výměnu za moji tři roky starou Belineu 20" MVA. Přeci jen 22ms odezva je na dnešek už dost. Po vybalení LGčka mě překvapila o polovinu menší hmotnost a tenkost. Bylo to fušeráckým a laciným zpracováním. Po zapojení jsem málem zvracel. Spíš asi opravdu protože ten samý obraz byl jak vyblitý. Půl dne jsem musel ladit barvy. Filmy jsou na tomto LG nesledovatelné jelikož jakýkoliv jiný úhel jak kolmý je nemožný (zespodu není viděd prakticky nic). Pokud to má být opravdu monitor na filmy a ne jen na práci (te´d nemyslím edit fotek) tak to chce monitor 22" cca za 8tis a určitě ne TN! Možná že LG dělá i kvalitní monitory..ale asi dražší řady..
Intri (3490)|29.11.2008 00:27
No, moc rád bych někdy zkusil přímé srovnání vícera monitorů na vlastní oči, ale co jsem si třeba na Invexu prohlídl L220x od Lenova ( což má být S-PVA ), nepřišly mi ty barvy nikterak úžasné. Bohužel, doby CRT jsou dávno pryč ( dneska je velmi obtížné vůbec koupit nové levné CRT ), a tak to, co po mnoho let bylo samozřejmostí, teď čeká na znovuobjevení OLED technologií.
EditorPO (2819)|29.11.2008 18:16
[quote=Hadejkoho;183769]Tak asi jediným řešením se zdá být ten kabel od MS. Našel jsem ho za přijatelných 500Kč. Pak už bude stačit jenom redukce z HDMI na DVI, dva RCA kabely a bude. Takže to je asi vše k těm kabelům.
Pokud ještě někdo může doporučit nějaký monitor, velmi to uvítám. Zatím se rozhoduji mezi LG W2252TQ-WF a Samsung 2253LW.[/quote]
Mozno ti toto pomoze rozhodnut sa. Je tam tiez Samsung 2253BW, LW je jeho nastupca a ma "len" 21,6".