reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Stane se Win nelegálním?

pavelson (304)|16.11.2008 10:20
Dobrý den. Budu měnit základní desku, a vše, co k tomu patří. Jenže. Mám Win XP Home OEM, a lsyšel jsem, že prý je vázán k zákl. desce. Znamená to, že Windows bude ilegální? Děkuji za odpovědi.
Razi3L (612)|16.11.2008 10:28
Ano, mělo by to tak být. Ale je to asi věc náhody. Já jsem vyměnil všechno kromě skříně a pořád mi fungují legálně windowsy ze starého PC. Jsou to taky XP OEM.
Vezir (120)|16.11.2008 10:37
Nejsem si teď na 100% jistý, ale mám za to, že OEM licence Windowsu je vázaná na BIOS základní desky, takže pokud použiješ stejného výrobce desky jako jsi měl v minulosti a bude mít i stejný typ BIOSu (většinou Award, Phoenix), tak by to snad mělo fungovat bez problému. Ideální je jestliže máš "značkový" PC (některý z velkých výrobců Dell, HP, Acer, etc.) a k tomu již předaktivovaný systém, ten bezproblému bude fungovat jako aktivovaný na téměř jakékoliv desce se stejným chipsetem (Ati, Intel, Nvidia, etc.).

PS: jak jsem již poznamenal, nemusí to být 100% pravda, ale mě to takto vždy fungovalo.
mech13 (5526)|16.11.2008 10:47
Vezir: to se mi vubec nezda, u predaktivovanych licenci mozna, ale normalni OEMko si hlida mnohem vic veci - MB, bios, sitovka, grafika, sn HDD... takze ani vymena MB za jiny kus identickeho modelu by nemela projit
Razi3L (612)|16.11.2008 11:04
To sice neměla. Mě to ale nějak prošlo a jde mi to i po kompletní výměně :p
pavelson (304)|16.11.2008 11:07
A co si všechno vyměnil? budu měnit desku, CPU, ramku hdd, mechaniku.dík
Razi3L (612)|16.11.2008 11:29
Měnil jsem GPU, CPU, MB, RAM a nevim jestli i disk :). Ale jak se zdá, tak je to náhoda a je lepší spíš počítat s tím, že to nepůjde. Za zkoušku ale nic nedáš.
Dojigiri (1629)|16.11.2008 13:02
Já vyměnil MB (KT600 -> P35), CPU (Athlon -> C2D), RAM (DDR -> DDR-II), GPU (AGP -> PCI-E), disk (SATA-150 -> SATA-3G), DVD mechaniku (PATA -> SATA) a aktivace WXP Pro SP2 CZE OEM přes internet v klidu prošla (ani nebylo potřeba telefonovat a vymejšlet si báchorky o odešlý základovce). Takže zkusit se to může :).
mstejska (2912)|16.11.2008 13:33
Pokud ti jde to jestli budes mit dale legalni system, tak asi ne. Je ale mozne, ze ti to projde (Instalace)
MiBa (195)|16.11.2008 16:22
Po formálnej stránke: je OEM Windows viazané na základnú dosku.
Ak ju meníš lebo chceš inú máš po licencii, ak ju meníš lebo sa Ti pôvodná pokazila nemal by byť problém u MS to preregistrovať.

Po praktickej stránke: až to nainštaluješ uvidíš na čom si.
Richmond (8084)|16.11.2008 17:36
Po vymene desky zavolej na MS a rekni ze si menil desku, daj ti novy cislo (teda aspon me). Zatim jsem se vzdy setkal s kladnym vyrizenim takze MS nejsou az tokovy smejdi co se o nich povida...

edit: o vikendu maji zavreno
Alf (305)|16.11.2008 17:38
Zatím nevím jak je to u Visty, ale XP u můžete naprosto bez problémů aktivovat systém každých ca 12 měsíců (přesně jsem to neověřoval). Tzn. můžete kompletně vyměnit HW a znovu nainstalovat (aktivovat) systém přibližně každý rok.
etis (88)|18.11.2008 20:16
Takže úplne presne je to tak že sa overuje pri inštalácii toto:
sériové číslo diskového oddílu s Windows;
MAC adresu síťové karty;
identifikační číslo CD-ROM;
identifikační číslo grafické karty;
identifikační číslo procesoru;
identifikační číslo pevného disku;
identifikační číslo SCSI adaptéru;
identifikační číslo řadiče IDE;
model procesoru;
velikost RAM.

Pravdou je že tieto komponenty sa bodujú, nie každý má jeden bod. Ak sa pri výmene dosiahne určitý počet bodov, nie je nutná reaktivácia. Mne stačilo vymeniť ram a už to bolo treba aktivovať znova. Ale po asi roku mi prešiel aj úplne nový pc (nechápem).
Ale zrejme po určitej dobe používania sa zapíše aj nová konfigurácia ako vzorová, a tak po čase sa dá vymeniť aj viac konponentov, len nie naraz a nie tie ktoré sú ohodnotené viac bodmi. (len teraz neviem nájsť tú hranicu bodov, niekde to mám... )
astec (1823)|18.11.2008 20:19
[QUOTE=Richmond;183591]Po vymene desky zavolej na MS a rekni ze si menil desku, daj ti novy cislo (teda aspon me). Zatim jsem se vzdy setkal s kladnym vyrizenim takze MS nejsou az tokovy smejdi co se o nich povida...

edit: o vikendu maji zavreno[/QUOTE]

Přesně tak, bezproblémově, na nic se neptají, je jim jen špatně rozumět, jen doporučuji si připravit tužku s papírem předem popřípadě magnetofon, nebo záznamník, protože ta nová čísla chrlí tak rychle, že nestíháš......
etis (88)|18.11.2008 20:23
[QUOTE=astec;184513]Přesně tak, bezproblémově, na nic se neptají, je jim jen špatně rozumět, jen doporučuji si připravit tužku s papírem předem popřípadě magnetofon, nebo záznamník, protože ta nová čísla chrlí tak rychle, že nestíháš......[/QUOTE]

Asi pred rokom a pol bratranec kúpil pc. Reklamoval ho vlastne ihneď, keď ho vrátili (ktovie čo menili, priznať nechceli nič) bol problém s aktiváciou... Na linke povedali že máme smolu že bolo menené moc hw.... Takže... licencia mu platila asi tak mesiac a pol.....
Withman (1337)|18.11.2008 20:24
[QUOTE=astec;184513]Přesně tak, bezproblémově, na nic se neptají, je jim jen špatně rozumět, jen doporučuji si připravit tužku s papírem předem popřípadě magnetofon, nebo záznamník, protože ta nová čísla chrlí tak rychle, že nestíháš......[/QUOTE]

Ten jejich automat je zatraceně rychlej...nemám rád, když tam musím volat. :D
astec (1823)|18.11.2008 20:30
[QUOTE=Withman;184518]Ten jejich automat je zatraceně rychlej...nemám rád, když tam musím volat. :D[/QUOTE]

No a volej tam znova a řekni že jsi to nestihl..... Pokud padneš na tu asi rusku tak ti řekne a co prádlo..... Ale pak byla fajn a zmáčkla ten automat znova :inlove
dzandra (1368)|18.11.2008 20:46
[QUOTE=astec;184522]No a volej tam znova a řekni že jsi to nestihl..... Pokud padneš na tu asi rusku tak ti řekne a co prádlo..... Ale pak byla fajn a zmáčkla ten automat znova :inlove[/QUOTE]

Jo ta ruska je fajn :-). Ani nechápu jak mě kolikrát dokázala pochopit.
Richmond (8084)|19.11.2008 01:38
[QUOTE=etis;184509]Takže úplne presne je to tak že sa overuje pri inštalácii toto:
sériové číslo diskového oddílu s Windows;
MAC adresu síťové karty;
identifikační číslo CD-ROM;
identifikační číslo grafické karty;
identifikační číslo procesoru;
identifikační číslo pevného disku;
identifikační číslo SCSI adaptéru;
identifikační číslo řadiče IDE;
model procesoru;
velikost RAM.[/QUOTE]

...a ty jim to veris? :mistake
xmarek (1676)|19.11.2008 08:12
Dle toho seznamu bych měl minimálně dva notebooky nelegální. :D
A to v jednom případě i zásluhou firmy ACER. :D
grafnev (69)|19.11.2008 16:51
Nevim jak se to resi, ale podle licencnich podminek je OEM verze vazana na hardware s jakym byla aktivovana (plati pouze pro CR (vyjimka), jinde je mozne OEM koupit pouze s hotovym pocitacem). Hlavni je ale zakladni deska (ostatni mensi zmeny se celkem toleruji).
Takze pokud vymenis zakladni desku, tak se OEM stava nelegalni. Otazka je zda je nelegalni i kdyz ti poskytnou treba novou aktivaci, ale to by se resilo pripadne az u soudu.
ICEBOSS (3435)|19.11.2008 16:56
V praxi to funguje tak, ze jim reknes, ze stara deska shorela, dal jsi ji na reklamaci a mas novou - jinou. Pak opises rady cisel co ti nadiktuji a JEDES DAL a legalne! :)
wapap (41)|19.11.2008 20:22
Měla jsem jeden kompík a k tomu dodávané windows xp home...instalačka windowsu před tím než se dostal ke mě prošla x-rukama(byl to "bazarový"komp) .. zavolala jsem na podporu, že mi nejde aktivovat windows, zeptali se mě, jestli není ještě na nějakém jiném PC..tak jsem jim odpověděla, že nemám tušení, a zaručit jim to nemůžu..řekli mi nové sériové číslo a tradá..bez problému..jen jsem měla problém to tak rychle napsat na papír :D
pavelson (304)|29.11.2008 14:49
Takže říkáte, že stačí jen zavolat, říci, že shořela deska a je to? Díky
kevin00 (10238)|29.11.2008 15:10
Řekni klidně, že jsi dělal upgrade, podle mě je to jedno, celkem. Jen tam zavolej a sděl, že jsi měnil desku a oni by Ti měli dát novoé sériové číslo
pavelson (304)|29.11.2008 15:14
Sériové číslo, nebo číslo k aktivaci? Já při reinstalaci musím vždy volat micr, protože přes net to už akivovat nejde..už jsem mockrát reinstaloval :-D
kevin00 (10238)|29.11.2008 15:18
Myslím, že dostaneš sériové číslo a to si pak aktivuješ :notsure
ICEBOSS (3435)|29.11.2008 17:47
seriovy cislo opise to samy, co ma u CDcka, na lince mu pak reknou jenom novy aktivacni cislo. a rekni jim tu pohadku o reklamaci, ta je neprustrelna.