Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Favicon Digimanie.cz  Digimanie   Fórum   Galerie Společnost oXy Online s.r.o.
Zobrazené výsledky: 1 až 12 z 12

Téma: TeX a obrázky

Občasný diskutér
    Registrace
    Nov 2007

Zdravím,

dělám zápočtový projekt v latexu, avšak se potýkám s jedním problémem, který nemůžu zatím překonat ke zdárnému provedení tohoto projektu. A to jsou obrázky.

Když používám balík graphicx takto - \usepackage[dvipng]{graphicx} - tak mi to tiskne vše do PDF normálně, ale do DVI s malými obrázky. Když zkusím místo dvipng třeba dvips, tak se mi ve výsledku nezobrazí jak v DVI, tak v PDF žádný obrázek (obrázky v eps či ps), a to samé se mi děje i s dvipdf.

Neví někdo jak na to?

Používám texlive 2007, prostředí Kile z KDE v Debianu Lenny. Dělám s latexem druhým dnem, v ničem jiném problémy nemám, jen s těmi obrázky mne to trošku štve.
    Odpovídat lze po přihlášení

Starousedlík SHW Avatar uživatele Intri
    Registrace
    Sep 2007

Vítej v prváku na VŠB.:-) Bohužel, přišel jsem tě jen pozdravit, už je to příliš dlouho, nepamatuju si, jak se to dělalo.

Občasný diskutér
    Registrace
    Nov 2007

No, jde hlavně o výsledek, pokud se nic jiného nenajde, tak to udělám přes dvipng.

Intri: Ano, ano, na VŠB z UIT již mám 50 bodů, k tomu Word, LaTex a písemka, a možná dosáhnu i stovky

Starousedlík SHW Avatar uživatele xmarek
    Registrace
    May 2008

Taky jsem si v TeXu chvíli hrál. Ale už jsem vše zapomněl.
    Jinak se mrkněte zde jestli to pomůže: http://www.artofproblemsolving.com/L..._L_PictHow.php

Občasný diskutér
    Registrace
    Nov 2007

Nepomohlo.

S dvipdf a obrázky png, taktéž s dvips a obrázky ps a dvipdf a obrázky pdf to vypadá takto

s dvipng a obrázky png to vypadá takto:

Akorát že když použiji dvipng a obrázky png, tak to hlásí při kompilaci toto - a já asi budu muset dělat i ve škole kompilaci, kde budu muset vysvětlit, proč tam mám ty chyby:

Mám podezření na to, že texlive mi nebere eps, a ps, a že pdf a png by to brát mělo - png bez problémů mi to vezme, jen to hodí pár warningů a pdf vůbec nezobrazí, což beru za chybu někde u sebe mezi klávesnicí a PC.

/edit: nevšiml jsem si, že tam je balík pdftex, zkusím to s ním

Ono to funguje! Díky xmarek
    Naposledy upraveno uživatelem bright: 17-11-2008 v 10:33

Obyvatel SHW
    Registrace
    Jul 2006

Citace Původně odesláno od bright Zobrazit příspěvek
    Když používám balík graphicx takto - \usepackage[dvipng]{graphicx} - tak mi to tiskne vše do PDF normálně, ale do DVI s malými obrázky. Když zkusím místo dvipng třeba dvips, tak se mi ve výsledku nezobrazí jak v DVI, tak v PDF žádný obrázek (obrázky v eps či ps), a to samé se mi děje i s dvipdf.
    Možná již budu opakovat, co jste již zjistil, ale nedá mi to, neb s LaTeXem mám více než bohaté zkušenosti.

DVI je vnitřní výstupní formát TeXu a nehodí se pro šíření dokumentů, neboť (a) neobsahuje použité fonty, (b) neobsahuje vložené objekty jako obrázky, jen odkazy na ně. Fonty a obrázky (s jistými omezeními) se do dokumentu přidají podle odkazů až při konverzi nástroji jako dvips (či dvipdf, což je ovšem v prvním kroku opět dvips). Na DVI jsem v před několika lety zanevřel a používám výhradně pdflatex s výstupem přímo do PDF, čímž se vyhnu mnoha problémům souvisejících s konverzí.

Do PDF se dají bez problému vložit obrázky ve formátu PNG, JPEG a PDF, ale již ne ve formátech EPS či PS. Ty je potřeba pomocí nástrojů epstopdf či ps2pdf nejprve převést na PDF. Aktuální implementace pdflatexu má rovněž problém s průhlednými PNG obrázky – namísto obrázku se zobrazí černý obdélník.

Největší problém s celým TeXem je způsob kódování fontů. Jestliže použijete pdflatex + babel, tak ve výsledném PDF budou kompozitní znaky (zvlášť znaky a jakoby v řádce nad nimi zvlášť diakritická znaménka), což činí kopírování textu či vyhledávání v dokumentu prakticky nemožné. Do jisté míry je řešení pdfcslatex, ovšem definitivním řešením bude až použití jiného kódování fontů, o což se snaží (nyní z mého pohledu nejperspektivnější) XeTeX, ovšem ještě několik let potrvá, než se jej odvážím rutině používat.

Starousedlík SHW
    Registrace
    May 2006

ritchie: no jo, jenže dvi výstup bejvá rychlejší, navíc ve správnym balíku jde přeskakovat z dvi na správnou řádku zdrojáku. Takže na dvi bych úplně nezanevřel. Osobně se s tim ale neštval - odladil bych text v dvi a pak obrázky ladil v pdflatexu.
    Jinak mě se osvědčilo používat obrázky bez přípony i uvedenýho driveru (latex si pak podle driveru doplní vhodnou příponu).

Občasný diskutér
    Registrace
    Nov 2007

K tvorbě pdf dokumentů používám Kile, což je prostředí podobné TeXnixcenter. Veškerou kompilaci neprovádím přes příkazovou řádku, tudíž na jedno kliknutí dostanu dvi a na dvě pdf. Nejsem v tomto směru moc fundovaný, protože s TeXem se znám teprve několik dní.

S obrázky jsem měl zpočátku velký problém, s dvipng mi to hlásilo, že to nerozpozná velikost, s dvipdf/dvips s obrázky eps, ps a pdf nehlásilo žádný problém, avšak jsem nedostal na výstup žádný obrázek. Teprve s \usepackage[pdftex]{graphicx} jsem dosáhl toho, že nemusím nijak upravovat png obrázky, prostě to funguje.

S tou sazbou českých znaků a s vyhledáváním - není to pro mne nutné, dělám to jako zápočtový projekt, kde mám hlavně za úkol se vypořádat s elementárními věcmi. Jestli se ale dozvím, jak na ještě lepší řešení, kde bude sazba českých znaků jako opravdové znaky a ne jako dvouznaky (třeba eˇ), tak budu jen rád. Zkusím experimentovat s pdfcslatex
    Naposledy upraveno uživatelem bright: 17-11-2008 v 22:49

rs rs je offline
    Občasný diskutér
    Registrace
    May 2006

Možná, že jsem úplně mimo, ale v učebnici čtu: Balík graphics vyžaduje výstup v jazyce PostScript. Výstupní soubor .dvi který je získán obvyklým překladem, musí tedy být konvertován.

Jinými slovy, používej obrázky ve formátu .eps a k prohlížení používej třeba Ghostview a pokud potřebuješ dokument v jiném formátu, tak to prostě zkonvertuj (přímo z prohlížeče). Konkrétně kombinace Ghostview+TexLive je dobře funkční.

Starousedlík SHW
    Registrace
    May 2006

rs: No, trochu mimo jsi :-). Todle se týká jen kompilace pomocí latexu, nikoli už třeba psflatexu.
    http://en.wikibooks.org/wiki/LaTeX/Importing_Graphics

Občasný diskutér
    Registrace
    Nov 2007

Kompiluji pomocí pdflatexu. Takže s eps ani ps nemůžu operovat. Mohu použít jen PNG, JPG, a PDF. Původní problém byl vyřešen

rs rs je offline
    Občasný diskutér
    Registrace
    May 2006

Já LaTeX jenom používám, na nějaké vrtání se nemám čas ani náladu. Říkal jsem si, že off topic by mohl náhodou něco vyřešit.

Podobná témata

1. Nezobrazují se obrázky
    Od Michellin v sekci Problémy s PC (HW/SW) a řešení
    Reakcí: 1
    Poslední příspěvek: 27-12-2012, 10:40
  2. Jak vkládat obrázky do SHW fóra
    Od trodas v sekci Fórum a magazín SHW
    Reakcí: 0
    Poslední příspěvek: 12-09-2012, 21:14
  3. Obrázky alb u hudby
    Od Domingster v sekci Problémy s PC (HW/SW) a řešení