reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

TeX a obrázky

bright (95)|16.11.2008 16:57
Zdravím,

dělám zápočtový projekt v latexu, avšak se potýkám s jedním problémem, který nemůžu zatím překonat ke zdárnému provedení tohoto projektu. A to jsou obrázky.

Když používám balík graphicx takto - \usepackage[dvipng]{graphicx} - tak mi to tiskne vše do PDF normálně, ale do DVI s malými obrázky. Když zkusím místo dvipng třeba dvips, tak se mi ve výsledku nezobrazí jak v DVI, tak v PDF žádný obrázek (obrázky v eps či ps), a to samé se mi děje i s dvipdf.

Neví někdo jak na to?

Používám texlive 2007, prostředí Kile z KDE v Debianu Lenny. Dělám s latexem druhým dnem, v ničem jiném problémy nemám, jen s těmi obrázky mne to trošku štve.
Intri (3490)|16.11.2008 17:31
Vítej v prváku na VŠB.:-) Bohužel, přišel jsem tě jen pozdravit, už je to příliš dlouho, nepamatuju si, jak se to dělalo.
bright (95)|16.11.2008 17:50
No, jde hlavně o výsledek, pokud se nic jiného nenajde, tak to udělám přes dvipng.

Intri: Ano, ano, na VŠB :) z UIT již mám 50 bodů, k tomu Word, LaTex a písemka, a možná dosáhnu i stovky :)
xmarek (1676)|17.11.2008 00:38
Taky jsem si v TeXu chvíli hrál. Ale už jsem vše zapomněl. :cry
Jinak se mrkněte zde jestli to pomůže: http://www.artofproblemsolving.com/LaTeX/AoPS_L_PictHow.php
bright (95)|17.11.2008 09:21
Nepomohlo.

S dvipdf a obrázky png, taktéž s dvips a obrázky ps a dvipdf a obrázky pdf to vypadá takto


s dvipng a obrázky png to vypadá takto:



Akorát že když použiji dvipng a obrázky png, tak to hlásí při kompilaci toto - a já asi budu muset dělat i ve škole kompilaci, kde budu muset vysvětlit, proč tam mám ty chyby:


Mám podezření na to, že texlive mi nebere eps, a ps, a že pdf a png by to brát mělo - png bez problémů mi to vezme, jen to hodí pár warningů a pdf vůbec nezobrazí, což beru za chybu někde u sebe mezi klávesnicí a PC.

/edit: nevšiml jsem si, že tam je balík pdftex, zkusím to s ním

Ono to funguje! Díky xmarek
Ritchie83 (369)|17.11.2008 18:29
[QUOTE=bright;183583]Když používám balík graphicx takto - \usepackage[dvipng]{graphicx} - tak mi to tiskne vše do PDF normálně, ale do DVI s malými obrázky. Když zkusím místo dvipng třeba dvips, tak se mi ve výsledku nezobrazí jak v DVI, tak v PDF žádný obrázek (obrázky v eps či ps), a to samé se mi děje i s dvipdf.[/QUOTE]
Možná již budu opakovat, co jste již zjistil, ale nedá mi to, neb s LaTeXem mám více než bohaté zkušenosti.

DVI je vnitřní výstupní formát TeXu a nehodí se pro šíření dokumentů, neboť (a) neobsahuje použité fonty, (b) neobsahuje vložené objekty jako obrázky, jen odkazy na ně. Fonty a obrázky (s jistými omezeními) se do dokumentu přidají podle odkazů až při konverzi nástroji jako dvips (či dvipdf, což je ovšem v prvním kroku opět dvips). Na DVI jsem v před několika lety zanevřel a používám výhradně pdflatex s výstupem přímo do PDF, čímž se vyhnu mnoha problémům souvisejících s konverzí.

Do PDF se dají bez problému vložit obrázky ve formátu PNG, JPEG a PDF, ale již ne ve formátech EPS či PS. Ty je potřeba pomocí nástrojů epstopdf či ps2pdf nejprve převést na PDF. Aktuální implementace pdflatexu má rovněž problém s průhlednými PNG obrázky – namísto obrázku se zobrazí černý obdélník.

Největší problém s celým TeXem je způsob kódování fontů. Jestliže použijete pdflatex + babel, tak ve výsledném PDF budou kompozitní znaky (zvlášť znaky a jakoby v řádce nad nimi zvlášť diakritická znaménka), což činí kopírování textu či vyhledávání v dokumentu prakticky nemožné. Do jisté míry je řešení pdfcslatex, ovšem definitivním řešením bude až použití jiného kódování fontů, o což se snaží (nyní z mého pohledu nejperspektivnější) XeTeX, ovšem ještě několik let potrvá, než se jej odvážím rutině používat.
Logout (4018)|17.11.2008 18:36
ritchie: no jo, jenže dvi výstup bejvá rychlejší, navíc ve správnym balíku jde přeskakovat z dvi na správnou řádku zdrojáku. Takže na dvi bych úplně nezanevřel. Osobně se s tim ale neštval - odladil bych text v dvi a pak obrázky ladil v pdflatexu.
Jinak mě se osvědčilo používat obrázky bez přípony i uvedenýho driveru (latex si pak podle driveru doplní vhodnou příponu).
bright (95)|17.11.2008 21:23
K tvorbě pdf dokumentů používám Kile, což je prostředí podobné TeXnixcenter. Veškerou kompilaci neprovádím přes příkazovou řádku, tudíž na jedno kliknutí dostanu dvi a na dvě pdf. Nejsem v tomto směru moc fundovaný, protože s TeXem se znám teprve několik dní.

S obrázky jsem měl zpočátku velký problém, s dvipng mi to hlásilo, že to nerozpozná velikost, s dvipdf/dvips s obrázky eps, ps a pdf nehlásilo žádný problém, avšak jsem nedostal na výstup žádný obrázek. Teprve s \usepackage[pdftex]{graphicx} jsem dosáhl toho, že nemusím nijak upravovat png obrázky, prostě to funguje.

S tou sazbou českých znaků a s vyhledáváním - není to pro mne nutné, dělám to jako zápočtový projekt, kde mám hlavně za úkol se vypořádat s elementárními věcmi. Jestli se ale dozvím, jak na ještě lepší řešení, kde bude sazba českých znaků jako opravdové znaky a ne jako dvouznaky (třeba eˇ), tak budu jen rád. Zkusím experimentovat s pdfcslatex
rs (104)|18.11.2008 04:04
Možná, že jsem úplně mimo, ale v učebnici čtu: Balík graphics vyžaduje výstup v jazyce PostScript. Výstupní soubor .dvi který je získán obvyklým překladem, musí tedy být konvertován.

Jinými slovy, používej obrázky ve formátu .eps a k prohlížení používej třeba Ghostview a pokud potřebuješ dokument v jiném formátu, tak to prostě zkonvertuj (přímo z prohlížeče). Konkrétně kombinace Ghostview+TexLive je dobře funkční.
Logout (4018)|18.11.2008 11:28
rs: No, trochu mimo jsi :-). Todle se týká jen kompilace pomocí latexu, nikoli už třeba psflatexu.
http://en.wikibooks.org/wiki/LaTeX/Importing_Graphics
bright (95)|18.11.2008 17:29
Kompiluji pomocí pdflatexu. Takže s eps ani ps nemůžu operovat. Mohu použít jen PNG, JPG, a PDF. Původní problém byl vyřešen :)
rs (104)|19.11.2008 22:48
Já LaTeX jenom používám, na nějaké vrtání se nemám čas ani náladu. Říkal jsem si, že off topic by mohl náhodou něco vyřešit. :D