reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Rozvod internetu v bytě

frmolak (20)|19.11.2008 19:13
Přijímám bezdrátový signál do tohoto přístroje(http://www.100mega.cz/product.jsp?artno=NETO6599) který má dva vývody.Zatím používám oba vývody na kabelové připojení s PC i notebokem.Chtěl bych na stolním PC zachovat toto propojení, ale notebok připojit bezdrátově.Poraďte co mám dokoupit a jak to vše propojit.Děkuji za radu.
kane.shw (1231)|19.11.2008 19:32
No jelikož je to wifi router, tak nepotřebuješ nic. Prostě u něj povol wifi, nastav šifrování (všechno bys měl najít v návodu) a pak jen zapni wifi na nouťasu, dej hledat sítě a jedééém ;)

Už jsme to tu někde před nedávnem řešili, proto se zeptám, máš tam tu černou anténku? Třeba někde i někde v krabici?
Nebylo by také naškodu se spojit přímo s poskytovatelem tvého netového připojení, bude vědět co a jak. Můžeš se tak vyhnout zbytečnému nákupu dalších věcí ;)
frmolak (20)|19.11.2008 19:38
Pokud tomu rozumím, když našroubuju anténku na AP, kterou opravdu mám v krabici poběží obojí propojení ? Ještě bych potřeboval poradit v jakém nastavení mám tu wifi povolit.
Michal Koláček (120)|19.11.2008 19:41
Dobrý den, stačí pouze přes webové rozhraní nastavit na routeru Wi-Fi, dále zabezpečení a vše uložit. Na NTB následně povolit bezdrátové připojení (NTB musí podporovat Wi-Fi), vyhledat sítě k dispozici a připojit se do té Vaší.


M.

///EDIT: Ano s anténkou poběží obě připojení (drát i bezdrát). Na webové rozhraní routeru se přistupuje s prohlížeče zadáním adresy 192.168.xxx.xxx (výchozí brána)
kane.shw (1231)|19.11.2008 19:41
Imho ano, pokud nemá náhodou poskytovatel nějak speciálně upravený firmware (o čemž silně pochybuju), tak to z principu musí chodit.

V návodu by to nastavení mělo být popsáno ;)
frmolak (20)|19.11.2008 19:48
Dobrý den.Ať koukám jak koukám nemohu toto nastavení na routeru najít.Je to vše v Angličtině a to je moje slabina.
eraser (0)|19.11.2008 19:51
Moment, moment, moment...

Ak dobré čítam, tak frmolak píše, že pomocou daného AP je bezdrátovo napojený na provider a dva RJ45 porty používa pre notebook a PC. Pritom predpokladám, že danú 2 dB(i) anténku, ktorá je mimochodom všesmerová, ktorú má v krabici, nepripojil z toho dôvodu, že do daného RSMA portu prikrútil smerovú anténu, ktorú má namierenú na AP profidera.

V tomto prípade by som AP a anténu nechal tak ako je, vrátane nastavenia AP, no a prikúpil ďalšie AP, kľudne i toto isté a zapojil ho na toto AP pomocou kábla, ktorý momentálne používa notebook.

Jediné však neviem s istotou tvrdiť a to je rezervovanie IP, prípadne routovanie, pretože toto AP sa dá nastaviť ako router. Je to dôležité z toho dôvodu, že druhé AP musí mať pridelenú IP adresu z daného rozsahu... teda, aby som to nekomplikoval, chce to screenshot nastavenia AP a info od providera, ako to je s IPčkami, resp. koľko ich máš prípadne pridelených.
frmolak (20)|19.11.2008 19:54
Opravdu mám místo anténky připojenou venkovní anténu pro příjem od providera.
EditorPO (2819)|19.11.2008 19:57
Je to trochu inak. Ako si pisal, tak pouzivas bezdratove pripojenie, cize wifi je vyuzite na pripojenie k ISP v klient mode. Predpokladam, ze smerovou antenou. Nemozes ho zaroven pouzit ako AP na sirenie wifi signalu v byte. Disponuje sice modom WDS, ktory umoznuje pouzit zariadenie zaroven ako klient a AP, ale v tvojom pripade by to neslo.
Najjednoduchsim riesenim je dokupit podobne zariadenie (staci lacnejsi 5450). Prepojit UTP kablom, nastavit do AP modu. Mozno bude este treba doladit konfiguraciu DHCP, radsej zapnut povolenie pripojenia na zaklade MAC adresy a znizit vykon, aby si zbytocne nevyzaroval do susednych bytov.

Edit: kym som to dopisal, tak pribudlo par prispevkov, ale viac-menej s podobnym navodom. :-)
kane.shw (1231)|19.11.2008 20:04
:mistake všechno špatně, musím se omluvit, špatně jsem četl a když koukám na obrázek toho tvého APčka, tak mi to docvaklo...

Takže máš defacto dvě možnosti:
Buďto, jak už jsem psal, se spojit s tvým poskytovatelem netu a domluvit se s ním, třeba by bylo možné jen stávající APčko vyměnit a za příplatek koupit jiné, které by už umožňovalo i wifi rozvod po bytě. Js. prostě budeš mít výhodu toho, že budeš mít jednu krabičku.

Nebo si koupit tedy ještě jednu krabičku, třeba tenhle wifi router - D-Link DI-524 (zatím můžu doporučit, kupoval jsem ho cca před měsícem a spokojenost :thumb) a připojit ho tedy (na tom DLinku WLAN), jak už naznačoval eraser i EditorPO, tam kam dnes připojuješ ntb.
EditorPO (2819)|19.11.2008 20:08
[quote=eraser;184887]Jediné však neviem s istotou tvrdiť a to je rezervovanie IP, prípadne routovanie, pretože toto AP sa dá nastaviť ako router. Je to dôležité z toho dôvodu, že druhé AP musí mať pridelenú IP adresu z daného rozsahu... teda, aby som to nekomplikoval, chce to screenshot nastavenia AP a info od providera, ako to je s IPčkami, resp. koľko ich máš prípadne pridelených.[/quote]
Nemusi sa starat o IP rozsah.
Ja mam doma wifi pripojenie od jedneho ISP, opticke pripojenie od druheho ISP, zaroven jedno AP v obyvacke a druhe AP na okne, aby sa mohol pripojit kamarat mojho syna. Routovanie mam natvrdo nastavene len na mojom PC, pretoze niektore veci riesim len cez wifi, zbytok cez optiku. IP adresy prideluje len router na optike. Obidva AP maju nastaveny DHCP relay na tento router.
frmolak (20)|19.11.2008 20:13
Děkuji všem zúčastněným za rady.Nechám si to projít hlavou.
EditorPO (2819)|19.11.2008 20:16
[quote=frmolak;184906]Děkuji všem zúčastněným za rady.Nechám si to projít hlavou.[/quote]
Dufam, ze si sa nezlakol tejto zaplavy informacii :-). Aj ked niektore ta zbytocne poplietli.
kane.shw (1231)|19.11.2008 20:22
Tak tak, neměj z toho strach, je to vcelku snadné (mimojiné i po zkušenostech s tím mím routerem) ;)

2 frmolak: Ještě jednou se ti tedy omlouvám, za poskytnutí trochu "zavádějících" ;) informací. Jsme jen lidé...
Michal Koláček (120)|19.11.2008 22:26
Zajímavá debata. Já myslel právě na mód WDS, jenž umožňuje použití AP+klient, ale někdo psal, že to v tvém případě nejde. Takže z mé strany taky omluva za mlžení!


OT 4 EditorPO: Proč nelze použít WDS?
EditorPO (2819)|20.11.2008 00:11
[quote=Michal Koláček;185011]OT 4 EditorPO: Proč nelze použít WDS?[/quote]
1. Pri WDS idu prenosove rychlosti na polovicu. Predpokladam, ze uz od ISP ma dost shapovanu rychlost, takto by mal este nizsiu.
2. wifi rozhranie pouziva na spojenie s AP providera. AP moze byt vzdialene od 50m az napriklad do 2000m, alebo aj viac. Vacsinou sa preto pouziva smerova antena niekde na streche, pripadne na balkone, kde je taktiez otocena smerom od bytu, takze ma smerom dnu minimalne vyzarovanie.

Teda pouzitie dalsieho AP zariadenia v byte je v tomto pripade jedine mozne riesenie. Aj tu moze nastat problem, pokial bude medzi AP a notebookom viac prekazok (stien), ale to sa da vyriesit vhodnym umiestnenim AP v byte. Cez jednu stenu by to este malo fungovat.
eraser (0)|20.11.2008 00:24
[QUOTE=EditorPO;184901]Nemusi sa starat o IP rozsah.[/QUOTE]Samozrejme, že sa musí, pretože ak má pridelené od providera 2 adresy pre počítače, resp. 2+1, čiže dva počítače a jedno AP, tak v tomto prípade potrebuje ešte navyše adresu pre ďalšie AP.

V každom prípade by som preto doporučil kúpiť wifi router, takže sa vytvorí NATko a človek nemusí riešiť otázku voľných, resp. pridelených IP adries providerom.

[quote=Michal Koláček;185011]OT 4 EditorPO: Proč nelze použít WDS?[/quote]Mal som dvoch rôznych wifi providerov a WDS sa používal, takže nereálne to nie je. Jednalo sa v podstate o bridge mód a provider ho používal z toho dôvodu, aby sa zabezpečila transparentnosť AP, tzn. žiadny užívateľ danej wifi siete nemohol pristúpiť na zaradené AP v danej sieti. V každom prípade WDS viedlo k problémom s kompatibilitou, takže i to bol dôvod, prečo som musel pri prechode k druhému providerovi vymeniť svoj Linksys za Ovislink.

V každom prípade, wifi v dnešnej dobe naráža na fyzikálne hranice a nie je neobvyklé, ak sa nájdu 802.11b siete, na ktorých je zavesených na 20-30 užívateľov na jedno AP. Potom sa netreba čudovať veľkým odozvám, výpadkom, zníženej pripustnosti apod. Ale v každom prípade wifi siete boli výborným krokom k postupnému zrýchlovaniu a zlacňovaniu Internetu pre domácnosti, no ich čas pre komerčné využitie pomaličky nadobúda svoj koniec. Momentálne je na výslní domáca, čiže privátna wifi, avšak moc tým nadšený nie som, pretože sa jedná skorej o prerážanie voľného 2.4 GHz pásma, pretože je samozrejmosťou, že 802.11b/g/n majú len 3 frekvencie, ktoré si navzájom neintereferencujú. Sú to 1, 6, 11, no a pokiaľ z domu vystrelím sken, tak mi je do plaču. Ale ešte viac nad ľudmi, ktorí si svoje wifi nedokážu zabezpečiť.
EditorPO (2819)|20.11.2008 02:46
[quote=eraser;185070]Samozrejme, že sa musí, pretože ak má pridelené od providera 2 adresy pre počítače, resp. 2+1, čiže dva počítače a jedno AP, tak v tomto prípade potrebuje ešte navyše adresu pre ďalšie AP.[/quote]
Mas pravdu, 5460 nema s defaultnym firmware NAT, sprava sa ako Bridge. Ale nie je problem to zmenit a flashnut novy firmware. APPRO je vyborny produkt, ktory z 5460 urobi router. Potom mu bude stacit len 1 IP adresa na wifi rozhrani. Na LAN rozhrani si zada vlastne rozsahy.
Ja APPRO pouzivam na 1120. Bez problemov. http://www.appro.cz

[quote=eraser;185070]Mal som dvoch rôznych wifi providerov a WDS sa používal, takže nereálne to nie je.[/quote]Nepisal som, ze je to nerealne. Len v tomto pripade nepouzitelne. Beztak je WDS maximalna prasacina, ktora spomali siet, zablokuje jeden kanal v celej oblasti atd.....

[quote=eraser;185070]...pretože je samozrejmosťou, že 802.11b/g/n majú len 3 frekvencie, ktoré si navzájom neintereferencujú. Sú to 1, 6, 11, no a pokiaľ z domu vystrelím sken, tak mi je do plaču. Ale ešte viac nad ľudmi, ktorí si svoje wifi nedokážu zabezpečiť.[/quote]S tymi frekvenciami to nie je az take zle. V praxi staci odstup jedneho kanalu. Zbytok sa da vyriesit smerovymi antenami, zmenou polarizacie a primeranym vykonom.
Pracujem pre jedneho ISP, ktory, kym nevybudoval optiku, tak mal v celom meste len wifi siet. Orem neho boli v meste dalsi traja ISP. Aj bez toho, aby sa dohadovali na frekvenciach, boli schopni zabezpecit relativne rychle a stabilne spojenie. Problemy nastali az masovym rozsirenim wifi techniky v rukach neznalych mladeznikov, ktori si budovali vlastne lokalky a kaslali na nejake odstupy, maximalne vykony a pod. Ale aj s tymi sme si vedeli poradit.

Budem ti trochu oponovat, pretoze wifi nenaraza dramaticky na fyzikalne hranice. Stale je vo vyvoji. V praxi sa pouzivaju niekolkokilometrove spoje s prenosovou rychlostou aj nad 50Mbit/s. Na kratsie lokalne vzdialenosti sa dosahuju niekolkonasobne vyssie rychlosti. Zavedenim optiky do domacnosti s naslednym instalovanim routerov s wifi rozhranim sa penetracia wifi AP niekolkonasobne zvysila, ale stale sa to este neblizi k nejakemu kolapsu wifi eteru. Dufam, ze tomu tak skoro ani nebude. Inak mrkni na http://www.skfree.net/, je to projekt neziskovej broadband telekomunikačnej siete v Slovenskej Republike. Som jej clenom uz nejaky ten rok.
eraser (0)|20.11.2008 13:26
[QUOTE=EditorPO;185085]Mas pravdu, 5460 nema s defaultnym firmware NAT[/QUOTE]Ak ide o 5460v2, tak NAT tam je, len až s príchodom firmware e11 vytvorili router mód i s podporou QoS, tak že jednen LAN port je WAN portom.


[QUOTE=EditorPO;185085]Problemy nastali az masovym rozsirenim wifi techniky v rukach neznalych mladeznikov, ktori si budovali vlastne lokalky a kaslali na nejake odstupy, maximalne vykony a pod.[/QUOTE]Práve na to narážam...

[QUOTE=EditorPO;185085]nad 50Mbit/s[/QUOTE]To je v dnešnej dobe stále slabota, možno by to bolo primerané pre jedného užívateľa, ale ak sa má pripojenie zdieľať, tak jednoznačne, dráty sú dráty.
skelet-on (8)|20.11.2008 13:51
[QUOTE]Samozrejme, že sa musí, pretože ak má pridelené od providera 2 adresy pre počítače, resp. 2+1, čiže dva počítače a jedno AP, tak v tomto prípade potrebuje ešte navyše adresu pre ďalšie AP.
[/QUOTE]

Další IP adresu mít nemusí a dokonce ani nemusí používat NAT. Stačí když tomu druhému AP dá ip adresu z jiného rozsahu. Příde akorát o možnost jednoduše toto AP konfigurovat (při konfiguraci bude muset nastavit PC do stejného rozsahu sítě jako AP). Jelikož AP se chová zjednodušeně jako bezdrátový switch (HUB), tak ke své činnosti nepotřebuje vlastní IP. Ta je tam jen pro přístup ke konfiguračnímu rozhraní.
frmolak (20)|23.11.2008 19:50
Byla to pro mne moc odborná diskuse.Chci se zeptat zda mohu použít tento.Mám možnost tento koupit levněji.
http://www.i4shop.net/cz/iobchod/Catalog.asp?ca=1595&it=9543
EditorPO (2819)|23.11.2008 22:22
[quote=frmolak;186285]Byla to pro mne moc odborná diskuse.Chci se zeptat zda mohu použít tento.Mám možnost tento koupit levněji.
http://www.i4shop.net/cz/iobchod/Catalog.asp?ca=1595&it=9543[/quote]
teoreticky ho mozes pouzit, aj ked je to hlavne ako AP, ale funguje aj v klient mode

predtym ale pre istotu konzultuj s tvojim ISP ohladom IP adries

alebo rovno na LAN rozhrani noveho AP nastav IP, ktoru mas teraz na notebooku
tu mas potom cesky manual link
kane.shw (1231)|23.11.2008 22:54
[QUOTE=frmolak;186285]Byla to pro mne moc odborná diskuse.Chci se zeptat zda mohu použít tento.Mám možnost tento koupit levněji.
http://www.i4shop.net/cz/iobchod/Catalog.asp?ca=1595&it=9543[/QUOTE]

...ehm, opravdu se nechci nikoho dotknout;), ale pokud to pro tebe byla až moc odborná diskuze, nebylo by nejlepší se spojit s tvým poskytovatelem internetu, co on na to? Třeba nabízí daleko pohodlnější řešení, o kterém nevíš. Za optání nic nedáš a pak nám to tu můšeš předhodit a my ti zhodnotíme jestli se ti to vyplatí, či ne....

Good Luck :thumb
EditorPO (2819)|23.11.2008 23:08
[quote=kane.shw;186364]nebylo by nejlepší se spojit s tvým poskytovatelem internetu, co on na to?[/quote]
suhlasim, dobry navrh, mozno ti za mierny doplatok vymeni sucasny router za vhodnejsi pre tvoju potrebu, mozno aj zdarma :-)
frmolak (20)|24.11.2008 11:19
[QUOTE=EditorPO;186352]teoreticky ho mozes pouzit, aj ked je to hlavne ako AP, ale funguje aj v klient mode

predtym ale pre istotu konzultuj s tvojim ISP ohladom IP adries

alebo rovno na LAN rozhrani noveho AP nastav IP, ktoru mas teraz na notebooku
tu mas potom cesky manual link[/QUOTE]

Mám možnost tento přístroj koupit použitý za cca. 300Kč.Levněji to asi nepůjde.Nevím, jestli by s tím zřizovatel mého připojení souhlasil.
EditorPO (2819)|25.11.2008 00:15
[quote=frmolak;186471]Mám možnost tento přístroj koupit použitý za cca. 300Kč.Levněji to asi nepůjde.Nevím, jestli by s tím zřizovatel mého připojení souhlasil.[/quote]
skus to, aj ked uz asi bol v prevadzke ... wifi zariadenia su dost nachylne na elektrostaticke vyboje v ovzdusi, burky a podobne ... mozno uz ma daco za sebou
frmolak (20)|16.12.2008 08:13
Tak jsem zase zde.Wifi síť běží.Zatím mám nastavenou mac adresu noteboku,ale je to prý slabé zabezpečení.Potřeboval bych poradit s větším zabezpečením.Na tomto přístroji lze nastavit kódování.Jde mě o to, že kdybych to zvoral jestli kódování odstranim resetem přístroje.Děkuji za rady.
Dojigiri (1629)|16.12.2008 08:33
Nastavit nejlíp WPA2 + AES zabezpečení (pokud to podporujou všechny bezdrátový síťovky) a co nejdelší náhodný heslo. Špatný taky neni vypnout DHCP, změnit výchozí rozsah 192.168.0.1 (apod.) na nějakej jinej (třeba 192.168.123.x) a přidělovat IP ručně (ale já mám DHCP zapnutý, je to pohodlnější, spolíhám na WPA2 a 63 znakový náhodně vygenerovaný heslo, ani MAC adresy nemám omezený, protože pokud už by se tam někdo dokázal dostat, tak dokáže poměrně jednoduše obejít i MAC adresy - jsou vidět v odchycených paketech).

Resetem by se mělo nastavit všechno na routeru do výchozího nastavení, včetně zabezpečení (tj. pokud se něco nepovede, všechno se smaže a lze začít znova).