reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zapojení 4-pinových ventilátorů Nexus

jirmond (9)|20.11.2008 15:01
Zdravím, potřeboval bych poradit. Pořídil jsem si, v dobrém úmyslu kontrolovat otáčky, ventilátor Nexus D12SL-12 PWM a to dva kusy s tím, že je umístím do přední a zadní části skříně. Mám desku Gigabyte GA-MA770-DS3 (rev. 2.0) s tím, že jsou tam celkem 3 konektory pro ventilátory. Problém je, že oba Nexusy mají 4-pinový konektor a na desce jsou pouze dva 4-pinové konektory (z toho jeden je pro ventilátor CPU) a jeden 3-pinový. Chápu to dobře, že jsem udělal blbost, že jsem koupil dva 4-pinové ventilátory (tím pádem musím koupit ventilátor bez řízení otáček) anebo můžu jeden z nich zapojit do toho 3-pinové konektoru na desce s tím, že sice příjdu o řízení otáček, nicméně ventilátor v pohodě poběží?
cool.user (2822)|20.11.2008 15:03
muzes ho klidne zapojit do 3pinu a ani o rizeni otacek bys nemusel prijit pokud umi deska regulovat sama vetrak.
jirmond (9)|20.11.2008 15:06
Tak to by bylo fajn. Ještě jeden dotázek - tentokrát k chladiči Arctic-Cooling Freezer 64 Pro PWM. Všimnul jsem si, že od výrobce je na něm tepelná pasta. Je dostačující nebo to mám seškrábnout a dát tam novou? A mám dát pastu také na nový procesor nebo stačí když je na chladiči? Asi hloupé dotazy, ale pořídil jsem si nové PC a chystám se ho skládat, tak nechci udělat zbytečnou chybu.
husky14 (4214)|20.11.2008 15:07
Klidně je zapoj (bacha jakej vodič necháš volnej) a v BIOSu se zkus podívat na typ regulace. Mohly by tam být možnosti PWM a Voltage. Ta volba Voltage by ti mohla umět zregulovat i 3pin fany.... ale nevím to 100% ;)
cool.user (2822)|20.11.2008 15:12
[QUOTE=jirmond;185208]Tak to by bylo fajn. Ještě jeden dotázek - tentokrát k chladiči Arctic-Cooling Freezer 64 Pro PWM. Všimnul jsem si, že od výrobce je na něm tepelná pasta. Je dostačující nebo to mám seškrábnout a dát tam novou? A mám dát pastu také na nový procesor nebo stačí když je na chladiči? Asi hloupé dotazy, ale pořídil jsem si nové PC a chystám se ho skládat, tak nechci udělat zbytečnou chybu.[/QUOTE]

Tepelna pasta na AC je zcela OK.
fanynek (2048)|20.11.2008 16:02
@jirmond: Ta pasta je víc než gut. Předenčírem jsem tenhle chlaďák dával a byl jsem fakt mile překvapený.
nunyn (33)|20.11.2008 16:31
[QUOTE=jirmond;185206]Zdravím, potřeboval bych poradit. Pořídil jsem si, v dobrém úmyslu kontrolovat otáčky, ventilátor Nexus D12SL-12 PWM a to dva kusy s tím, že je umístím do přední a zadní části skříně. Mám desku Gigabyte GA-MA770-DS3 (rev. 2.0) s tím, že jsou tam celkem 3 konektory pro ventilátory. Problém je, že oba Nexusy mají 4-pinový konektor a na desce jsou pouze dva 4-pinové konektory (z toho jeden je pro ventilátor CPU) a jeden 3-pinový. Chápu to dobře, že jsem udělal blbost, že jsem koupil dva 4-pinové ventilátory (tím pádem musím koupit ventilátor bez řízení otáček) anebo můžu jeden z nich zapojit do toho 3-pinové konektoru na desce s tím, že sice příjdu o řízení otáček, nicméně ventilátor v pohodě poběží?[/QUOTE]

Úplně ten samý problém,jen deska Gigabyte P43 DS3.Nevíte,jestli ta deska umí regulovat otáčky?
A který vodič se má nechat volný?
mstejska (2912)|20.11.2008 16:41
Akorat na tom chladici je te pasty zbytecne moc.
fanynek (2048)|20.11.2008 17:12
[QUOTE=nunyn;185256]Úplně ten samý problém,jen deska Gigabyte P43 DS3.Nevíte,jestli ta deska umí regulovat otáčky?
A který vodič se má nechat volný?[/QUOTE]

Umí. U fanu na CPU a dalšího se čtyřpinovým konektorem.Viz. obr. Trochu nerozumím tomu: "který vodič nechat volný".
untitled.JPG
fanynek (2048)|20.11.2008 17:15
[QUOTE=mstejska;185261]Akorat na tom chladici je te pasty zbytecne moc.[/QUOTE]

No, malinko jo. Ale trochu jsem s ním na CPU zatočil a výsledky (teploty) naznačují, že jsem špatně neudělal, když jsem ji tam všechnu nechal.
mstejska (2912)|20.11.2008 17:59
[QUOTE=fanynek;185278]Umí. U fanu na CPU a dalšího se čtyřpinovým konektorem.Viz. obr. Trochu nerozumím tomu: "který vodič nechat volný".[/QUOTE]

Pokud jsem dobre pochopil, tak ventilatory ktere maji 4 draty jsou PWM a ty 3 dratove jsou regulovane napetim. Ale deska by to mela poznat (aspon moje gigabytka to pozna) a podle toho nastavit typ regulace. nebo ji klidne muzes nastavit sam v biosu. Jsou tam volby: Auto, PWM a Voltage.
nunyn (33)|20.11.2008 18:04
[QUOTE=husky14;185210]Klidně je zapoj (bacha jakej vodič necháš volnej) a v BIOSu se zkus podívat na typ regulace. Mohly by tam být možnosti PWM a Voltage. Ta volba Voltage by ti mohla umět zregulovat i 3pin fany.... ale nevím to 100% ;)[/QUOTE]

Myslel jsem tady to,který nechat volný,když má 4piny na fanu a 3piny na desce,tak jeden přebývá.
mstejska (2912)|20.11.2008 18:06
[QUOTE=nunyn;185319]Myslel jsem tady to,který nechat volný,když má 4piny na fanu a 3piny na desce,tak jeden přebývá.[/QUOTE]

Myslim, ze mas pouze jednu moznost jak ten konektor do desky zastrcit. Je tam prece zamek, ne? Myslim ten vystupek na jedne strane konektoru.
fanynek (2048)|20.11.2008 18:57
[QUOTE=mstejska;185311]Pokud jsem dobre pochopil, tak ventilatory ktere maji 4 draty jsou PWM a ty 3 dratove jsou regulovane napetim. Ale deska by to mela poznat (aspon moje gigabytka to pozna) a podle toho nastavit typ regulace. nebo ji klidne muzes nastavit sam v biosu. Jsou tam volby: Auto, PWM a Voltage.[/QUOTE]
Ne. Čtyřpinový FAN to jasně bude regulovat. Jak, záleží ne tom, co si nastavíš v BIOSu. Ale ten třípinový konektor je zem, +12V a snímání otáček a regulovat ti to nebude. Pojede pořád na maximum toho FANu. Podívej se na tom obrázku na legendu vpravo.
@nunyn: Přesně, jak psal mstejska. Jinak ho tam nenarveš.
mstejska (2912)|20.11.2008 19:06
V desce mam zapojeny 3 pinovy i 4 pinovy fan a jsou regulovane oba. Jeden je prave PWM (4 pinovy) a druhy regulovany napetim (3 pinovy)
fanynek (2048)|20.11.2008 19:13
[QUOTE=mstejska;185349]V desce mam zapojeny 3 pinovy i 4 pinovy fan a jsou regulovane oba. Jeden je prave PWM (4 pinovy) a druhy regulovany napetim (3 pinovy)[/QUOTE]

Jenže ty máš jinou desku. On se ptal na P43-DS3 a k té byl ten obrázek, takže proto si nerozumíme.
mstejska (2912)|20.11.2008 19:27
[QUOTE=fanynek;185351]Jenže ty máš jinou desku. On se ptal na P43-DS3 a k té byl ten obrázek, takže proto si nerozumíme.[/QUOTE]

Ze ma jinou desku jsem si vsiml, ale myslel jsem ze zapojeni pinu pro ventilatory, je pro vsechny desky stejne:notsure
fanynek (2048)|20.11.2008 19:39
[QUOTE=mstejska;185356]Ze ma jinou desku jsem si vsiml, ale myslel jsem ze zapojeni pinu pro ventilatory, je pro vsechny desky stejne:notsure[/QUOTE]

Zřejmě ne. Tobě třípin reguluje a na týhle desce ne. Ale to by měl zjistit nunyn. Když tam píchne fan a dá v BIOSu fan control na Voltage, tak to buď bude regulovat, nebo ne. Jiná možnost neexistuje.
EDIT// mstejska....tobě to reguluje přes ten třípin, co jsem označil šipkou dole na obrázku?:notsure
untitled.JPG
nunyn (33)|20.11.2008 22:45
[QUOTE=mstejska;185322]Myslim, ze mas pouze jednu moznost jak ten konektor do desky zastrcit. Je tam prece zamek, ne? Myslim ten vystupek na jedne strane konektoru.[/QUOTE]

Díky,pochopeno !!
jirmond (9)|24.11.2008 07:35
Takže větráky jsou zapojeny - jeden je řízen deskou (zapojen ve 4-pinovém konektoru na desce) a druhý bohužel řízen není (zapojen ve 3-pinovém konektoru - nešel by nějak softwarově řídit???), ale to se dalo čekat, hlavně že běží :thumb

Ještě dotaz z oblasti laické, ba téměř stupidní - větráky musí být zapojeny správně takto:
přední - podle "hmatu" je foukán vzduch dovnitř
zadní - foukán vzduch ven ?

Díky moc
mstejska (2912)|24.11.2008 08:42
[QUOTE=jirmond;186430]Takže větráky jsou zapojeny - jeden je řízen deskou (zapojen ve 4-pinovém konektoru na desce) a druhý bohužel řízen není (zapojen ve 3-pinovém konektoru - nešel by nějak softwarově řídit???), ale to se dalo čekat, hlavně že běží :thumb

Ještě dotaz z oblasti laické, ba téměř stupidní - větráky musí být zapojeny správně takto:
přední - podle "hmatu" je foukán vzduch dovnitř
zadní - foukán vzduch ven ?

Díky moc[/QUOTE]

Ano. Zkus se podivat do speedfanu. Zmackni tlacitko configure, vyber zalozku advanced z "chip" vyber neco jako "IDT...." nebo "ITC..." (ted presne nevim) a v tabulce dole se objevi hromadu radku. Tak prepni ventilatory na software controled. (v combaci dole) a nezapomen zaskrtnout checkbox "remember it" a ted ti bude ventilatory ridit speedfan. Ale jeste ho musis nastavit. (teploty a otacky)
fanynek (2048)|24.11.2008 09:03
[QUOTE=jirmond;186430]Takže větráky jsou zapojeny - jeden je řízen deskou (zapojen ve 4-pinovém konektoru na desce) a druhý bohužel řízen není (zapojen ve 3-pinovém konektoru - nešel by nějak softwarově řídit???), ale to se dalo čekat, hlavně že běží :thumb[/QUOTE]
S těma větrákama a deskou to je, jak jsem čekal. Já osobně nemám moc rád tohle řízení větráků v Case, kromě CPU. Ale kdybych měl vyřešit regulaci větráku na třípinovém konektoru, kde je na pevno napájení a snímání otáček, tak to udělám tak, že bych pořídil FAN se čtyřpinovým konektorem (PWM) a udělal bych to pro někoho možná hovadsky:
Uštípl bych dráty od toho bílého kenektoru na tom FANu, který chci regulovat, nechal bych neštíplej jen žlutej (snímání toček) a to bych píchl do toho třípinu na MB (abych měl monitoring). No a ty tři zbývající dráty bych paralelně připojil k tomu fanu, co je na čtyřpinu a regulovat jde. Tím by se mi stejně reguloval i ten druhý. Teoreticky by to tak mělo fungovat.:notsure
Nesnáším totiž softwarovou regulaci. A ještě k tomu va SpeedFanu /no flame/

[QUOTE=jirmond;186430]Ještě dotaz z oblasti laické, ba téměř stupidní - větráky musí být zapojeny správně takto:
přední - podle "hmatu" je foukán vzduch dovnitř
zadní - foukán vzduch ven ?[/QUOTE]
Jj. Přední saje vzduch do Case a zadní vyfukuje z Case ven. Fany se musí točit při čelním pohledu na case do leva, tzn. že lopatky musí nabírat vzduch. /Podívej se na jejich profil/
Nejlíp to vyzkoušíš třeba proužkem toaleťáku. Dej před/za větrák a uvidíš, kam ti poletí.:)
mstejska (2912)|24.11.2008 09:10
Zkus zregulovat otacky toho in a out fanu, manualne pomoci regulatoru. Nastav jim oboum nejvyssi otacky, ktere jeste nebudes slyset a nech je tak. A CPU fan pichni do desky a reguluj speedfanem. Jako min otacky zase nastav takove ktere neslysis. No a kdyz ti cpu prekroci teplotu "desired temperature" tak se zacne vetrak tocit max otackami (ty nastav treba o 10 % vice nez min) no a pri "warning temperature" se regulace vypne a vetrak spusti na 100% (Tohle vsechno nastavis v configure dialogu)
mstejska (2912)|24.11.2008 09:14
[QUOTE=mstejska;186455]Zkus zregulovat otacky toho in a out fanu, manualne pomoci regulatoru. Nastav jim oboum nejvyssi otacky, ktere jeste nebudes slyset a nech je tak. A CPU fan pichni do desky a reguluj speedfanem. Jako min otacky zase nastav takove ktere neslysis. No a kdyz ti cpu prekroci teplotu "desired temperature" tak se zacne vetrak tocit max otackami (ty nastav treba o 10 % vice nez min) no a pri "warning temperature" se regulace vypne a vetrak spusti na 100% (Tohle vsechno nastavis v configure dialogu)[/QUOTE]

PS: Jo a ucpi vsechny ostatni diry v case. nech jenom vstupni vetrak, vystupni vetrak, zdroj a vyfuk pro grafiku . Jinak perforaci v bocnicich zalep zevnitr izolepou. Tohle mam vyzkouseno a pomaha to dost.
fanynek (2048)|24.11.2008 09:39
[QUOTE=mstejska;186456]PS: Jo a ucpi vsechny ostatni diry v case. nech jenom vstupni vetrak, vystupni vetrak, zdroj a vyfuk pro grafiku . Jinak perforaci v bocnicich zalep zevnitr izolepou. Tohle mam vyzkouseno a pomaha to dost.[/QUOTE]

No, spíš by bylo lepší, aby si to vyzkoušel a sledoval při tom teploty. Ne? Prvně třeba horní perforaci, potom dolní a pak obě.
Ač je to paradfoxní, já mám celou perforaci na bočnici volnou (jen s filtrem na prach) a mám s tímhle nejlepší teploty. Když jsem některou část/nebo celou ucpal, vždycky někde lezly teploty o něco nahoru. A to mám ještě vzadu dole vyndaný ty píšky (záslepky) PCI pozic, aby 120mm fan na Acceleru měl odkud přisávat chladný vzduch. (Upřesním: Intake CM 120mm fan na 1250RPM a Outake Noctua 120mm fan na 1250-1380RPM)
mstejska (2912)|24.11.2008 09:42
[QUOTE=fanynek;186460]No, spíš by bylo lepší, aby si to vyzkoušel a sledoval při tom teploty. Ne? Prvně třeba horní perforaci, potom dolní a pak obě.
Ač je to paradfoxní, já mám celou perforaci na bočnici volnou (jen s filtrem na prach) a mám s tímhle nejlepší teploty. Když jsem některou část/nebo celou ucpal, vždycky někde lezly teploty o něco nahoru. A to mám ještě vzadu dole vyndaný ty píšky (záslepky) PCI pozic, aby 120mm fan na Acceleru měl odkud přisávat chladný vzduch.[/QUOTE]

A mas IN vetrak + OUT vetrak (asi samozrejme). Ale jak rikas, nejlepe zamontovat vsecho a pak si hrat s ucpavanim perforace a sledovat teploty. Ono asi zalezi na tom jak moc mas skrin deravou. Proste zkouset a zkouset co je nejlepsi.:thumb
fanynek (2048)|24.11.2008 09:45
[QUOTE=mstejska;186461]A mas IN vetrak + OUT vetrak (asi samozrejme). Ale jak rikas, nejlepe zamontovat vsecho a pak si hrat s ucpavanim perforace a sledovat teploty. Ono asi zalezi na tom jak moc mas skrin deravou. Proste zkouset a zkouset co je nejlepsi.:thumb[/QUOTE]

In + Out jsem doplnil výš.
A jak říkáš, každá case, každý větrák, každá konfigurace potřebuje trošku něco jiného. Každý má jiný rozložení komponent, jiný umístění PC a to všechno hraje roli. Nejlepší je opravdu zkoušet, co bude nejvíc vyhovovat.