reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jakou externí zvukovku?

Intri (3490)|21.11.2008 21:07
Jestli to téma už někdy teď bylo, kousněte mě, ale po průchodu první stránkou jsem ho nenašel a na další jsem byl líný klikat.:-)

Nadpis říká asi vše. Cena by určitě neměla překročit 2 tisíce Kč, kolem 15 stovek by byla příjemnější. Bude připojená k notebooku. Možnosti připojení beru obě ( ExpressCard i USB ), USBčku bych však dal přednost díky přenosnosti na jakýkoliv počítač. Využití klasické - sem tam hra, poslech hudby, filmy, prostě multimédia. Žádnou úpravu nebo tvorbu zvuku neplánuju.
Salamander (6177)|21.11.2008 21:12
Intri (3490)|21.11.2008 21:13
Jo, to je můj prozatím vyhlídnutý kousek.
Salamander (6177)|21.11.2008 21:14
samozrejme muzes koupit nejaky USB M-Audio, ale pokud nejsi audiofil, tak X-Fi bude imho OK :p
// ale me never, mam zlutou kartu ... to neco musi znamenat :D
Intri (3490)|21.11.2008 21:17
Spíš si říkám, jestli poznám rozdíl oproti té integrované a jestli se investice vyplatí.:-) Poslední zvukovka, co jsem měl neintegrovanou, byla nějaká 16b do ISA slotu, jeden z prvních více prodávaných Sound Blasterů.:-) Ale je fakt, že ve sluchátkách moje integrovaná celkem dost šumí ( nepřeslechnutelné hlavně když nic nehraje :-) ), tak si slibuju, že externí alespoň toto odstraní. + samozřejmě přidá na kvalitě, i když nevím zrovna přesně, co to u zvukovek znamená.

BTW, OS je Vista, 64b.
Janyk1 (997)|21.11.2008 21:18
A je fakt potřeba? Proč nestačí integrovaná?[SIZE="-3"]//Á tak pozdě:([/SIZE]
Mě osobně by se líbila tato: http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514108P0A3000JL7
někde jsem kdysi četl snad i pozitivní recenzi, ale nejsu si jistej, osobní zkušenost teda nemám, ani s externíma zvukovkama celkově.
Intri (3490)|21.11.2008 21:20
No, pokud rozdíl ve kvalitě zvuku za ty 2 litry nestojí, klidně mi do vpalte do xichtu vší silou, já si to klidně rozmyslím.:-) Externí zvukovku mám teď spíš v rozvaze, co si koupím pod stromeček. Takže pokud přínos externí zvukovky oproti integrované až tak velký není, myslím, že se najdou věci, které bych mohl koupít místo ní.:-)
Salamander (6177)|21.11.2008 21:23
tady asi nejde tak o kvalitu, ale o podporu EAX, 5.1 a takovych "pitomosticek"
Intri (3490)|21.11.2008 21:31
To jsou možná i věci, bez kterých bych se jakžtakž i obešel. Nekupoval bych externí zvukajznu bez 5.1 výstupu, ale jestli se kvalita zvuku nijak moc nezmění, fakt nemá smysl to kupovat.
xmarek (1676)|21.11.2008 22:11
Pokud neplánujete nějaké to 5.1 nebo 7.1 a máte zvukovku založenou na kodeku HD nemá smysl kupovat zvukovku typu X-Fi. Zvukový rozdíl je zanedbatelný. Pokud má notebook zvukovku založenou na AC97 (což už mají pouze staré notebooky) tak tam má investice smysl.
Intri (3490)|21.11.2008 22:14
Ne e, klasické Realtekovské HD audio. Tak zatím dva hlasy proti výhodnosti koupě. Přidá se ještě někdo, ať to mám potuplované?:-)
Salamander (6177)|21.11.2008 22:27
Nekupuj to :thumb
Intri (3490)|21.11.2008 22:29
Ony tu vlastně už jsou tři hlasy.:-) No dobře, tak karta asi padá, pokud se objeví někdo, kdo mě dokáže přesvědčit o tom, že se to vyplatí.:-)
IXOXI (145)|22.11.2008 10:32
[QUOTE=Intri;185708]To jsou možná i věci, bez kterých bych se jakžtakž i obešel. Nekupoval bych externí zvukajznu bez 5.1 výstupu, ale jestli se kvalita zvuku nijak moc nezmění, fakt nemá smysl to kupovat.[/QUOTE]

Kvalita zvuku je to dost ošemetné téma, nikdo neví jak to má znít, ale každý je schopný popsat zvuk podle úplně nesmyslných slov...

Jestli bude zvuk "lepší" závisí hlavně na posluchači a reproduktorech / sluchátkách.

Pokud si to člověk sám neposlechne, tak rozhodně nemůže nic vědět.

A poslouchat se to musí také v klidném prostředí, vždy se mi líbí jak v hypermarketech někomu ukazují jak právě jejich výrobek umí hrát nahlas... víc v tom prostředí prostě poznat není. :)

Rada je jednoduchá, pokud si to nemůžete poslechnout, tak nic nekupujte.

Na druhou stranu pokud je ve zvuku slyšet brum nebo šum, tak to dokáže odstranit i http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=47181 , coč je karta tak ořezaná, že neumí ani normalizaci...

Co by jste k ní nakonec připojil?
wolf007 (653)|24.11.2008 01:19
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514008P0A3000KNK mam doma tuhle,nepotrebuje to ovladace,rovnou slape jak se vlozi do usb,mela by fungovat i jako 1gb flashdisk

nebo tuhle z levnejsich http://www.okcomputers.cz/zvukova-karta-usb/d-73585/

http://www.okcomputers.cz/usb-51-zvukovka/d-63222/ pripadne jeste ten trust
Maxtor (321)|24.11.2008 02:04
Ty posledni tri jmenovane bych nechtel ani za trest..
Imho jsou jedinymi rozumnymi volbami Xfi a kdyz za vice penez, tak rovnou vyuzit optiku na desce (pokud je) a vyvest digital do obyc prevodniku.. je to otazkou tak 3-3,5tis.. lepsi reseni v podstate neni..
Intri (3490)|24.11.2008 08:19
[QUOTE=IXOXI;185808]Co by jste k ní nakonec připojil?[/QUOTE]

Přišla by k tomu hi-fi věž nebo Koss Porta Pro ( na střídačku, samozřejmě ). Na věži ale šum slyšet není, jen v těch sluchátkách a jen v případě, že nic nehraje, takže abych řekl pravdu a byl upřímný, nejsem si ani jistý, že by to jiná zvukovka vyřešila.

Spíš mě to napadlo jako celkové řešení, že zvuk by mohl být úplně někde jinde. Pokud to ale není pravda, asi není důvod o nové zvukovce uvažovat.
xmarek (1676)|24.11.2008 08:36
Pokud hledáte řešení, že zvuk bude úplně jinde tak rovnou zapomeňte na zvukovku kolem 2k. Mám Senny HD-595 a zvukově mi připadá HD kodek velmi povedený. Samozřejmě v porovnání z komerčními zvukovými kartami. Pokud se snažíte hledat dokonalejší zvuk v kombinaci s Koss PP nebo z věží (tím mám na mysli obyčejnou komerci Sony, Technics apod.) nemá vaše investice smysl. Pokud samozřejmě nehledáte 5.1, 7.1 + efekty.
Navíc pokud bude jako zdroj signálu Mp3 tak není o čem hovořit. Jistě najdou se lidé co řeknou, že rozdíl není stejně poznat. Ale já na to namítnu jediné. Moje žena není Hi-Fi-sta a rozdíl prý pozná.

Pozn. Když se podíváte na můj podpis zjistíte jakou kombinaci jsem zvolil já. Ale metu mám nastavenou daleko výš :D http://www.benchmarkmedia.com/dac1/
Intri (3490)|24.11.2008 10:38
No jo, dobře, že jsem se zeptal, nejspíš bych vyhodil peníze za něco, co mi vesměs k ničemu nebude. Díky moc, lidi, zachránili jste mi 2 litry.:-)
Maxtor (321)|24.11.2008 17:09
[QUOTE=Maxtor;186421]...kdyz za vice penez, tak rovnou vyuzit optiku na desce (pokud je) a vyvest digital do obyc prevodniku.. je to otazkou tak 3-3,5tis.. lepsi reseni v podstate neni..[/QUOTE]
V tomhle pripade by kvalita uplne nekde jinde byla..

Ono co si budem povidat.. vetsina dnesnich integrovanych zvukovek je na tom tak, ze slyset by byl rozdil i u te Xfi, nicmene taky bych ji moc nedoporucoval.. jsou to obecne drahy karty, ktery toho zas tolik neprinesou.. firmy jen odiraj lidi..
Intri (3490)|24.11.2008 17:57
To je otázka, jeslti je to odírání firmou. Ty zvukovky třeba takovou hodnotu reálnou opravdu mají, ale protože integrované jsou zabudované do jiných zařízení, prostě jen neznáme jejich cenu a vesměs nemáme jak srovna skutečnou hodnotu s přínosem.
Maxtor (321)|24.11.2008 18:09
Bohuzel u Creativu vzdy cena karet rostla s pribyvajicimi napisy a "super-vylepsovaky" na krabici.. a ze jich tam je dnes pozehnane.. pritom karty umi v podstate porad to same, zadne revolucni zmeny neprisly.. kvalita zvuku taky porad neni nekde na spici..
Intri (3490)|24.11.2008 18:13
Njn, očividně je to stále výnosné...
Maxtor (321)|24.11.2008 18:19
Jak jsem psal.. dneska prestava mit podobna zvukovka smyslu.. tedy samozrejme jak pro koho.. pro muziku a 2.0 sestavy ale urcite.. co se kvality zvukoveho vystupu tyce, staci si z desky, ktera ma optiku (dnes vetsina) vyvest digital primo do prevodniku.. problemem jsou zde pak ale jen rezimy s vice repro, tedy prostorovy zvuk.. pac pak uz je samozrejme problem v tom, ze prevodnik nebude zadarmo.. :)
Razi3L (612)|24.11.2008 19:25
co se týče výstupu zvuku všeobecně:
Daleko více je znát kvalitnější reprodukce (repráky a sluchátka) než výstup. Takže vždy platí, že je lepší koupit nejdříve repro nebo sluchátka.
Teda jestli máš Hi-fi věž, a hodláš k tomu připojit notebook, tak si kup nějakou zvukovku s digitálnim výstupem a hoď to do hi-fi. (pro upřesnění Hi-Fi věž stojí od cca 40 000,- , jestli máš doma minivěž třeba za 10k - tak to s hi-fi nemá nic společného :)).
Já bych ti doporučil prodat Porty a koupit kvalitnější sluchátka(např. Sennheiser HD555) a zvukovku prozatim nechat integrovanou a teprve časem ji dokoupit.
Intri (3490)|24.11.2008 19:42
Ta věž, co mám doma, je dost stará, ale nejlevnější nebyla.:-) Ale zase to určitě není špička, optický vstup fakt nemá. Sluchátka ani věž měnit určitě nebudu, tím si jsem celkem dost jistý. Maximálně ta sluchátka, ale ne dřív, než doslouží.:-)
Razi3L (612)|24.11.2008 19:53
Zvuk nestárne, takže jestli to byla opravdu hifi, tak je to hifi i dnes ;).

Šum externí zvukovkou by jsi měl vyřešit.

Já bych koupil Asus Xonar U1 (ale osobně jsem ho neslyšel).
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514508P000000JG0
i když tahle nevypadá taky špatně :)
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514508P000000KQO
Intri (3490)|24.11.2008 19:56
Ono po přečtení těch postů od toho nápadu si dopřát zvukovku sešlo, asi to fakt nebude mít zrovna význam.
Razi3L (612)|24.11.2008 20:02
Pokud čekáš rapidní zlepšení zvuku, tak ne. Šumu se ale zbavíš. Dnešní integrovaný zvukovky opravdu nejsou špatný. Já provozuju HD595 na (bohužel) HD Realteku a zase taková katastrofa to neni - pořád se nemůžu odhodlat ke koupi - resp. nemůžu si vybrat. (jediná, která mi vyhovuje je X-Fi Elite Pro za 5 000,- :D)
Intri (3490)|24.11.2008 20:05
Našum se klidně vykašlu, ten slyším stejně jenom, když nic nehraje a jen ve sluchátkách, takže když nic nehraje, můžu je klidně sundat.:-) Je to sice trochu větší problém v případě komunikace přes Ventrilo, ale rozhodně to není nic, kvůli čemu bych vyplázl 2 litry.
Maxtor (321)|24.11.2008 20:28
Ten externi Xonar nikdy.. co to zas je za napady proboha.. podivej se na to, jak je to osazeny a vybaveny.. :rolleyes:

Intri:
Mas recht.. jak jsem ti psal.. ani tu X-fi bych asi nebral.. to uz se vylati priplatit ten litr a koupit na stereo ten samostatny prevodnik, ktery proste zadna z tehle zvukovek dohonit nemuze (klide i blbyho Behringera)..
Pokud se budeme bavit o nejakych externich resenich, ktere opravdu zvuk nekam posunou, muzeme mluvit taky o tech cca 3k a vice.. rozhodne ale ne o nejakych levnych externich krabickach, natoz pak zminovane (to jsem se opravdu pobavil :D ) X-Fi Elite Pro, ktera je prave pouze onou nastavbou, co se samolepek uvnitr a napisu na krabici tyce.. :)

Pokud jsi to ale bral jako takovy pruzkum, co se da za par korun sehnat, tak te zrejme zklamu, pac opravdu nema smysl utracet za kraviny.. pokud budes chtit vyraznejsi zmenu, nasetri ty 3-4k.. je pravda, ze ti takovato vec zustane na dlouho, zda ti to ale za ony penize stoji, je jen na tobe..
Razi3L (612)|24.11.2008 22:07
[QUOTE=Maxtor;186713]
natoz pak zminovane (to jsem se opravdu pobavil :D ) X-Fi Elite Pro, ktera je prave pouze onou nastavbou, co se samolepek uvnitr a napisu na krabici tyce.. :)
[/QUOTE]

Xonar jsem rozebranej neviděl, takže to fakt netušim - myslíš, že je na tom Creative líp? (ve stejný cenový relaci)

Co se týče Elite Pro, tak jsi pro změnu pobavil ty mě :D. Evidentně o této kartě nic nevíš - to že má jiný převodníky než ostatní X-fi je asi jedno :rolleyes: . Něco si o ni nejdřív zjisti a až potom kritizuj - díky.
Ale jak se říká - nevědomost je sladká :).
HiLow (1000)|24.11.2008 22:56
Intri diky za tento thread, protoze uz taky nejakou dobu uvazuji o externi zvukovce k memu ntb.
Vicemene, co jsem zacal pouzivat KMPlayer, tak jsem od toho upustil, protoze umi se zvukem delat celkem divy. I tak jsem jeste chvilemi uvazoval, ze si ji koupim, ale ted vidim, ze by to byly vyhozene penize.
IXOXI (145)|24.11.2008 23:02
Samostatné kvalitní operační zesilovače jsou při odběru 1000 kusů (nejnižší cena, pokud se člověk přímo nedomluví s dodavatelem) mnohem dražší jako zde zmiňované zvukové karty. Přidejme ještě kvalitní převodníky, kondenzátory pro audio atd. a pak se nemůžeme divit, že ty kartý hrají jak hrají.

Na druhou stranu rozdíl oproti integrované kartě tu je. Samozřejmě, že na repráčcích z Teska za 150Kč to poznat nebude.

Zmiňovaná stará věž, ačkoliv nejlevnější nebyla také nemusí být vůbec kvalitní. Vždyť před 10 lety stáli ty levnější kolem 15K.
Maxtor (321)|25.11.2008 04:05
[QUOTE=Razi3L;186765]Xonar jsem rozebranej neviděl, takže to fakt netušim - myslíš, že je na tom Creative líp? (ve stejný cenový relaci)[/QUOTE]
No ne.. tak tady jsem to tak myslel hlavne kvuli koncepci celeho zarizeni.. Xonar U1 stoji skoro 2k a nabizi pouze 1x Jack 3.5 mm (microphone/Line-IN) a 1x Jack 3.5 mm (phones/SPDIF 5.1 OUT).. to je fakt krize.. fuj..

[QUOTE=Razi3L;186765]Co se týče Elite Pro, tak jsi pro změnu pobavil ty mě :D. Evidentně o této kartě nic nevíš - to že má jiný převodníky než ostatní X-fi je asi jedno :rolleyes: . Něco si o ni nejdřív zjisti a až potom kritizuj - díky.
Ale jak se říká - nevědomost je sladká :).[/QUOTE]
No ted jsi mi to teda nandal.. ;)

X-Fi ma v tehle konfiguraci jine operacni zesilovace, ty prevodniku.. :) Puvodni NJM4558 pouzivane napr. u Platinum (uz i staricka Revo5.1 ma lepsi), nahradily JRC2068, ktere uz slusne jsou..

Clovek, ktery chce kvalitni out a podobne veci ho zajimaji, se potom bez EAX jiste obejde.. zase az takova obet to neni (rozhodne ne takova, abych si za 5k koupil X-Fi).. v takovem pripade tady mame daleko zajimavejsi kandidaty (a nejde uz jen o to, co colovek nasprta v tabulkach)..
Kdybych mel dat za zvuk podobne penize, sahl bych po Julii.. za svou cenu je to naproslo labuznicka karta, ktera je uplne o necem jinem..
http://www.audiotek.cz/ESI-Juli-Zvukov%C3%A9-karty-PCI:10677
Pokud chceme externi kartu, najdeme bez problemu slusne M-Audio, pripadne i tenhle Edirol..
http://www.audiotek.cz/Edirol-UA-25EX-USB-zvukov%C3%A9-karty:31356
V neposledni rade jsem potom zminoval onen samostatny AD/DA prevodnik, ktery sice neobstara vicekanalovy zvuk, nicmene je to reseni naprosto perfektni a z nabizenych voleb nejcistejsi.. Pomerne fungujici kousek najdete i u blbeho Behringera za cca 3,5k..

Pokud bych mel resit Creative, ano.. ale at se uklidnej s cenama.. nezajimave karty vyhonene cenove na spici.. marketing v masovem meritku.. o nic jineho nejde.. napr. koncepty Plattinum apod.. vzdyt jsou ty jejich navrhy celeho reseni k nicemu.. clovek ve finale zjisti, ze brake-out box lezi kdesi v rohu, zahazeny bordelem a jediny zasun konektoru byl ten, pri prvnim zapojeni.. kdyz potom opravdu neco externiho potrebuje, pripojit zase je problem s typem konektoru apod.. smutne..
Levne karty v rade jsou potom take levne pouze na oko.. operaky, ktery jsou ve vsech ostatnich modelech X-Fi jsou sunty az to pekne neni.. pritom neni problem vybrat kartu za 3k..
Proste je to firma v pomeru cena/vykon nevyhovujici.. to, o co by mohla byt karta levnejsi je pouze zahazeno nesmyslnym prislusenstvim SW apod..
Razi3L (612)|25.11.2008 09:49
K těm chtěl sem napsat operační zesilovače, ale předtim sem něco čet o převodníkách - tak sem se jenom upsal.

Podle zkušeností + to někdo srovnával s EMU 1212m a ESI Julia a na hlavním výstupu externího boxu vyšla líp Elite Pro. Navíc oproti interním řešením má výhodu v tom, že převádí analog signál na digitál právě v boxu - takže žádný rušení (tady je ale otázka, kdo to využije). Údajně má mít i hardwarově zpracovaný DD i DTS. Počet konektorů je ale nic moc.

Jinak souhlasim s ostaníma X-Fi - jediná rozumná koupě je Xtreme Gamer, ostatní jsou jen předražený polepený krabice.
Maxtor (321)|25.11.2008 18:33
jj.. on ten break out box samozrejme spatny neni.. odpada tim ruseni uvnitr PC, nicmene jak jsem psal.. na Creative kartach se mi nelibi to, ze co se tyce vstupu/vystupu zde ony boxy pokulhavaj.. nabizej uplne prt.. ve vysledku to clovek nikdy nepouzije..
Koupi kartu, vyvede box, do ktereho zapoji audio a vicekrat uz ho neuvidi..
stano11 (13)|4.1.2009 15:14
Tak taktiež by som rád externú zvukovku k NTB. Nerád by som investoval viac ako 50 €, spíš pod, skorej 35 €.

Neide mi o nijak extra veľkú kvalitu, použité rep.: Creative Labs Inspire P580 5.1 ale aby som nemusel doma používať mono z NTB.

Cenou mi vyhovujú: Sweex 5.1 a ZALMAN ZM-RSA 5+1. (Nutnosť podpora os Vista)

Budem rád za akékoľvek poznatky či rady.
Razi3L (612)|4.1.2009 15:39
já bych se těmhle zvukovkám pro jistotu vyhnul a ten zalman je, pokud mě nešálí zrak, jenom zesilovač.
stano11 (13)|4.1.2009 18:47
ok, tak čo iného potom?
Razi3L (612)|4.1.2009 20:43
stano11 (13)|4.1.2009 21:42
Jediní dôvod je aby som nemusel používať ten mono na NTB a využil tie 5.1 reproduktory, čo mám.
Náročnosť nulová, využite MP3, a filmy. (predtým mi úplne vyhovoval int. zvukový čip na Asus P4P800- E Dlx)

Ten Creative Labs X-Fi Surround 5.1 USB a AUDIOTRAK MAYA EX5 CE je skoro dvojnásobok mojej predstavy o investície. :(
stano11 (13)|6.1.2009 14:25
Rad by som nijaké rady.
xmarek (1676)|7.1.2009 08:12
Pokud se Vám zdají ti výše uvedení adepti drazí, tak budete asi hledat těžko nějakou levnější alternativu pro 5.1. Ani interní karty do PCMCIA || PCIe nejsou o mnoho levnější.
optim (391)|15.2.2009 21:35
[QUOTE=Maxtor;186828]V neposledni rade jsem potom zminoval onen samostatny AD/DA prevodnik, ktery sice neobstara vicekanalovy zvuk, nicmene je to reseni naprosto perfektni a z nabizenych voleb nejcistejsi.. Pomerne fungujici kousek najdete i u blbeho Behringera za cca 3,5k..[/QUOTE]
Mohl bych prosim vedet, jaky vyrobek mate presne na mysli?
Maxtor (321)|15.2.2009 23:54
[QUOTE=optim;219902]Mohl bych prosim vedet, jaky vyrobek mate presne na mysli?[/QUOTE]
http://www.behringer.com/EN/Products/SRC2496.aspx
http://www.audiotek.cz/Behringer-SRC2496/P%C5%99evodn%C3%ADky-form%C3%A1t%C5%AF/:3:11163

..bohuzel ale podrazilo, jak tak koukam.. ja si ho pamatuju za cenu neco pres 3,000,- :(