reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pozor! AC Accelero TWIN TURBO

krpaja (5)|24.11.2008 11:33
V červenci jsem zakoupil graf. kartu PowerColor HD 4870 a k ní chladič Accelero twin turbo, chtěje tak zvýšit účinek chlazení a taky snížit hlučnost. Doma jsem pak sundal referenční chladič, odmastil čip gpu, paměti a napájecí obvody technickým lihem. Paměti i napájecí obvody jsem polepil přiloženými pasivy tak jak je uvedeno v návodu u twin turba. Na netu jsem se dočetl, že pasivy právě na napájecí části moc nedrží, díky malé styčné ploše, ale po nalepení jsem to vyzkoušel a přišlo mně, že drží dobře. Omyl!!! v pátek jsem po dohrání COD 5 přepnul počítač do režimu spánku a po chvíli se z PC ozval varovný signál a slyšel jsem jak se fany roztočily na plné otáčky a než jsem k němu doběhl, tak už byl cítit smrad jak když se pálí plast.Tak jsem počítač natvrdo vypnul...nechal vychladnout a když jsem ho zapnul tak se ozval jen syčivý zvuk a konec. Už jsem celkem tušil co mě čeká po otevření case....dva pasivky co byly na napájecí části karty byly odpadené trochu ošlehlé černiskem a smd součástky okolo jednoho IO napájecí části byly spálené na uhel. Takže mám teď jednu nepoužitelnou GK u které můžu na záruku zapomenout.:-( Berte to jako varování a věnujte velkou pozornost chlazení napájecí části GK...a nespoléhejte na pasivy, které jsou k tomuto chladiči přiložené, minimálně bych k jejich přilepení použil nějaké teplovodivé lepidlo, nebo vyřešit jejich instalaci nějakou mechanickou cestou....šroubek už tak snadno nepovolí.:-)

řešení... https://www.svethardware.cz/forum/showpost.php?p=186515&postcount=6
johny__g (6387)|24.11.2008 11:48
Něco mi tu nesedí.

[QUOTE]..dva pasivky co byly na napájecí části karty byly odpadené trochu ošlehlé černiskem...[/QUOTE]

Logická úvaha mě vede k tomu, že pokud by se karta usmažila poté, co odpadly pasivy, nebyly by tyto ničím očouzené, protože by nejdříve upadly (předpokládám na spodek case, kde bys je pak našel) a pak následně by mohly shořet napájecí obvody. Na pasivech by pak nemohlo být patrné opálení - nechceš mi snad tvrdit že z karty vyšlehl plamen až na spodní část case?
Takže moje domněnka je taková, že na kartě odešla napájecí část (důvod zatím necháme být) a došlo ke spálení napájecích obvodů na kterých byly přilepené ty pasivy. A tuhle teplotu už ta teplovodivá páska nevydržela, takže pasivy následně odpadly.
Co vy ostatní, jak to vidíte? Bohužel nemám osobní zkušenost, takže pouze teoretizuji.
krpaja (5)|24.11.2008 12:04
To netvrdím, Ty pasivy byly zachyceny v žebroví accelera což není moc daleko...styčná plocha těch pasivků zůstala cca 5mm od místa nehody.:-), ale nejspíš budeš mít pravdu s tím, že mohly odpadnout až po přehřátí...až přijdu domů z práce tak to ještě prozkoumám. Je pravda, že ten černej IO nebyl nějak moc ohořelej spíš byly vyhořelé ty smd součástky co jsou před ním.
husky14 (4214)|24.11.2008 12:30
Taky myslím, že za to nemohly ty pasivky, ale prostě shořela karta a ty pasivky odpadly až tou teplotou. HD 48X0 maj teploty napájecí kaskády celkem vysoký....

Nacpal bych na to origo chladič a zkusil to reklamovat, za zkoušku nic nedáš ;)
mstejska (2912)|24.11.2008 12:33
[QUOTE=husky14;186503]Taky myslím, že za to nemohly ty pasivky, ale prostě shořela karta a ty pasivky odpadly až tou teplotou. HD 48X0 maj teploty napájecí kaskády celkem vysoký....

Nacpal bych na to origo chladič a zkusil to reklamovat, za zkoušku nic nedáš ;)[/QUOTE]

Akorat ten origo chladic taky trochu opal.
xstreetfighter (453)|24.11.2008 12:47
No pokud se nepletu s lepidly 3M byly ze začátku u AC docela potíže, ale když sem si ty pasivky taky lepil tak sem poctive vsechno odmastil propanolem, nalepil a vše je v klidu. Osobně sem teda ještě taky neviděl "ohořelé :-) " pasivky, takže se spíše přikláním k verzi Johnyho____g. Pásky, které se používají na AC sou myslím tyto šarže:
Teplovodivé lepící pásky
Páska 9882 až 9885 je šedá polymerová lepící páska s keramickým kompozitem a nevodivým lepidlem. Tloušťka pásky je 0,05 - 0,13mm, U=0,6W/m2-K.
Páska 8805 až 8820 je bílá polymerovo-akrylová lepící oboustranná páska s keramickým kompozitem a nevodivým lepidlem. Tloušťka pásky je 0,125 - 0,5mm, U=0,6W/m2-K.

http://solutions.3m.com/3MContentRetrievalAPI/BlobServlet?locale=cs_CZ&univid=1175525441169&fallback=true&assetType=MMM_Image&blobAttribute=ImageFile&placeId=7BC6E48B1800BAE180A88E4927000060&version=current

udávají teplotu při nepřetržitém provozu 100-120°C, vypadá to tedy, že opravdu nastal zkrat v jehož důsledku se přehřála jedna část karty, kde tyto pásky nevydržely teplotu a odpadly do žebroví. Předpokládám, že těchto pamětí-pasivů je na kartě víc, a proto je vysoká pravděpodobnost, že by se to nestalo jen u 2 z nich. Ovšem vrátil bych zpět Stock chladič a zkusil bych reklamačku...za to nic nedáš a nikdo nemusí ani nic poznat
husky14 (4214)|24.11.2008 12:54
[QUOTE=xstreetfighter;186515]Předpokládám, že těchto pamětí-pasivů je na kartě víc, a proto je vysoká pravděpodobnost, že by se to nestalo jen u 2 z nich.[/QUOTE]Jemu to imho neodpadlo z vram, ale z napájení.

Paměti určitě nehřejou tolik a i ten zkrat u nich není moc pravděpodobnej....
xstreetfighter (453)|24.11.2008 13:12
OK sypu si popel na hlavu :-)
krpaja (5)|24.11.2008 13:23
Zajímavý je, že se to všechno událo až v režimu spánku...jediný co mě napadlo je, že jsem PC přepnul do režimu spánku moc brzo po zátěži , kdy byla ještě karta rozpálená a přepnutím do spánku se přestaly motat fany na kartě a došlo k přehřátí, co myslíte?
husky14 (4214)|24.11.2008 13:44
Já bych to spíš viděl na nějakej ten zkrat, než teplotu.... prostě jednorázovej problém s napájením.
Logout (4018)|24.11.2008 13:56
Pokud se karta v režimu spánku nezahřívá, když je studená, o to míň se bude zahřívat, když je rozpálená. A když se nezahřívala, tak nemohlo vadit že nejdou větráky. Takže tam bych chybu nehledal. Asi to byl opravdu nějakej zkrat.
johny__g (6387)|24.11.2008 13:57
[QUOTE=krpaja;186526]Zajímavý je, že se to všechno událo až v režimu spánku...jediný co mě napadlo je, že jsem PC přepnul do režimu spánku moc brzo po zátěži , kdy byla ještě karta rozpálená a přepnutím do spánku se přestaly motat fany na kartě a došlo k přehřátí, co myslíte?[/QUOTE]

Vyloučit se to nedá, ale spíš to byla prostě náhoda. Tyhle součástky jsou celkem malé a teplotní setrvačnost je mizivá, teplota začne klesat okamžitě jak skončí zátěž.
Jestli máš foťák co zvládá dobře makrorežim, hoď sem fotku těch součástek i pasivků.
BTW čím to napájíš?
Razi3L (612)|24.11.2008 19:44
[QUOTE=krpaja;186526]Zajímavý je, že se to všechno událo až v režimu spánku...jediný co mě napadlo je, že jsem PC přepnul do režimu spánku moc brzo po zátěži , kdy byla ještě karta rozpálená a přepnutím do spánku se přestaly motat fany na kartě a došlo k přehřátí, co myslíte?[/QUOTE]

co máš za zdroj? - může to být vada i na něm.
Pokud ti ta grafika nefunguje, tak nasaď orig chladič a pošli na reklamaci - nic jinýho s tim neuděláš.
Ale ten zdroj sem každopádně napiš!
krpaja (5)|25.11.2008 06:50
Skládal jsem celou novou sestavu, zdroj tam je Corsair Power Supply HX520. Včera jsem tam šoupl novou kartu Gainward HD 4870 Golden Sample 512MB a zatím šlape v poho. Akorát jsem na ní dal jiný větráčky, protože ty co tam jsou hrozně hučí, chladič je v pohodě, tak tam accelero ani cpát nebudu. Tu starou teda zkusím vyreklamovat a uvidíme...jestli budu mít dneska čas tak to vyfotím a hodím sem fotky, jinak dík za názory. Jenom doufám, že není něco s tím zdrojem, reklamovat dvě karty za sebou +zdroj u jednoho prodejce by asi nebylo zrovna košér.:-)
Razi3L (612)|25.11.2008 11:52
Zdroj by měl být OK - kvaltiní je. Horší by bylo, kdyby jsi měl LC Power, Eurocase apod. :)
Nic jinýho než reklamace ti stejně nezbyde.
r-a-k (222)|3.12.2008 11:21
Mě se stala taky taková stejná věc ale na 3870 Toxic.Zapnul jsem počítač a najednou smrad a plaminek z napájecího čipu.Tak jsem to poslal na reklamaci a tu uznali.Ono taky co by tam člověk mohl své pomocí odkouřit když musí jen zapojit správnou koncovku napájení.
Martin_kukis (53)|3.12.2008 14:39
koukal jsem u konkurence dělaly na 4850 testy Zalman VF1000 LED proti Thermaltake CL-G0102 DuOrb a taky tam měřili teplotu napájecích čipů naměřili teploty PCB až 109 stupňů to bych ase ani nedivil kdyby se to při delším maximálním zatížení odpálilo.
krpaja (5)|15.12.2008 07:20
Tak jsem se konečně dostal k tomu, abych sundal twin turbo a vyfotil tu svoji odpálenou hd 4870 Powercolorku.Očouzené pasivky jsem bohužel někam zašantročil tak jsem je nevyfotil.
P1060168.JPG P1060173.JPG
snejdy (1)|23.12.2008 22:41
Zdravím, dnes jsem si koupil také accelero twin turbo na graf. Sapphire HD4870, přemýšlel jsem jak odstranit nebezpečí toho že odpadne pasivka z pamětí nebo napájecích MOSFET a shoří karta. Řešení je opravdu velmi snadné, prostě a jednoduše pasivky dodávané s accelerem vůbec nepoužívejte, rozeberte referenční chladič na jednotlivé části a to červené "železo" které chladí paměti a napájení přišroubujte ke kartě zpět. pak už stačí jen nasadit hlavní chladič na jádro... teploty pamětí a napájení si nemyslím že by byly větší s referenčním než s pasivkami od AC, plocha a objem toho orig. je daleko větší.
Naměřené teploty (OC 800MHz jádro a 1000MHz paměti):
AC twin turbo + referenční chl. pamětí a MOSFET (při otáčkách na 70% což je hranice stejné hladiny hluku jako ostatní ventilátory v mém pc, srovnatelné asi tak s 25% na referenčním chladiči)
load: jádro 56°C, VRM 88°c
idle: jádro 42°C, VRM 55°C
Referenční (automatické řízení otáček, hladina hluku již při 35% značná):
load: jádro asi 82°C, VRM srovnatelné
idle: jádro asi 60-65°C

VLAN (656)|30.11.2009 17:55
Já jsem na vlatní oči viděl, že to jde bez pasivků. Kamarád na Kartu Ati Radeon 4850 nandal jen chladič Accelero S1, a na něj dal 2x 120 mm Scythe S-Flex 1600rmp. Ukazoval mi teploty, a bez pasivků má karta do 60°C.Je sice fakt že větráky běží na maximum, ale on se obával že to neuchladí a tak je tam nedal a hele. Ono to funguje.