reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

časté vypadávání wifi připojení

pabloroche (37)|24.11.2008 17:54
na svém stolním PC mám wifi kartu D link.během dne tak 10x mi počítač hlásí ,že není v dosahu žádná síť.Přitom mi vedle stojí notebook a na něm k žádným výpadkům nedochází.musím zadat "opravit" v sítových připojeních . měl se i usb wifi kartu a s ní to vypadalo stejně . asi bude něco v PC.system mám XP
lukyyn (6)|25.11.2008 13:13
"prelad" na jiny kanal ... navic nekde psali, ze frkvencni pasmo jednoho kanalu zasahuje do dvou sousednich ... takze pokud zjistis kanaly wifi ve svem okoli, takze nastav ob dva vedle.
pabloroche (37)|25.11.2008 20:55
jak to myslíš? to jde nějak ladit frekvenci,nebo přepínat nějaké kanály? a myslíš na routeru nebo na wifi kartě ?
pavel_p (993)|25.11.2008 21:31
Stahni netstumbler (http://www.stumbler.net/) prozkoumej s nim site v dosahu a kanaly a zkus na svem AP (wifi routeru) nastavit kanal tam, kde od zadneho blizkeho AP neni silny signal (a nejlepe jeste tak o 4 kanaly vedle).

Na druhou stranu, pokud notebook funguje uplne bez problemu, tak muze byt vadna karta nebo ovladac, muzes zkusit pohledat novejsi verzi.
EditorPO (2819)|25.11.2008 23:17
Kanaly nastavujes na tom AP. Na nom tiez zistis kanaly, na ktorych niekto v okoli vysiela. Myslim, ze polozka v menu sa vola "Site survey".
Ten odstup kanalov nie je az taky nevyhnutny. Normalne staci odstup ob jeden kanal. Ale da sa fcahcit aj na vedlajsom kanali, dokonca aj na tom istom, pokial ten cudzi vysielac ma slaby signal. Podobnu teoriu "len troch vyuzitelnych kanalov" mal aj jeden systemak u nas vo firme. Nedal sa presvedcit o opaku. Az ked zistil, ze s tou teoriou by pokryl maximalne par ulic v meste, tak to uznal. Ta firma je internetovy provider.
U teba by som to videl aj v tom, ze mas ten notebook blizko PC a wifi karty sa navzajom ovplyvnuju, rusia.
Tiez mas urcite u oboch zariadeni rozne nastavene dalsie prenosove parametre, ktore ovplyvnuju spojenie. Mimo ineho aj vysielaci vykon. Kazdy vyrobca ma svoje default nastavenia.
Skus napriklad notebook vypnut a tak testuj wifi pripojenie z PC. Antenku na PC mas urcite vzadu na karte. Kup si externu antenku s kablikom, umiestni ju tak, aby medzi AP a antenkou PC nebola prekazka. Alebo len otoc skrinku.
Dalsia moznost je prosta nekompatibilita karty v PC s typom AP. Niektore karty jednoducho s AP bez vypadkov v spojeni nepripojis.

Edit: vybornym zdrojom praktickych skusenosti so SOHO rieseniami su stranky neziskovych projektov http://www.czfree.net a http://www.skfree.net
pavel_p (993)|25.11.2008 23:38
[QUOTE=EditorPO;187247]
Ten odstup kanalov nie je az taky nevyhnutny. Normalne staci odstup ob jeden kanal. Ale da sa fcahcit aj na vedlajsom kanali, dokonca aj na tom istom, pokial ten cudzi vysielac ma slaby signal.[/quote]
Právě, pokud má AP člověk v bytě nad/pod tak může být někde ten rušivý signál silnější, proto rezerva. Nevyhnutelné to není a signál někde na hranici přijímatelnosti se dá ignorovat.

[QUOTE=EditorPO;187247]Dalsia moznost je prosta nekompatibilita karty v PC s typom AP. Niektore karty jednoducho s AP bez vypadkov v spojeni nepripojis.[/quote]
Naštěstí sem na to nenarazil, můžeš napsat nebo odkázat na konkrétní případy?
EditorPO (2819)|25.11.2008 23:53
[quote=pavel_p;187250]Právě, pokud má AP člověk v bytě nad/pod tak může být někde ten rušivý signál silnější, proto rezerva. Nevyhnutelné to není a signál někde na hranici přijímatelnosti se dá ignorovat.
Naštěstí sem na to nenarazil, můžeš napsat nebo odkázat na konkrétní případy?[/quote]
Medzi bytom nad a mojim je minimalne jedna zelezobetonova stena, to by musel mat vykon ako GSM BTS aby prehlusil moj AP na tom istom kanale. Ale vravim, je to len v krajnom pripade, ked uz vsetky kanaly su obsadene. Co je ale teoria. V byte sa to nikdy nestane, na streche panelaku mozno.
Tazko ta odkazovat na konkretne pripady. Mam to z vlastnej praxe. Bol som pri vzniku siete SKFree v nasom meste a pracujem pre jedneho providera, ktory mal este donedavna siet v celom meste postavenu len na wifi. Uz je nastastie na optike. Prave u tej wifi siete sme sa stretavali s pripadmi, ked si zakaznici kupovali vlastne klientske zariadenia a mali problem sa pripojit na AP (linux router a wifi karty s Atheros chipsetom). Zariadenia, ktore sme standardne dodavali my, tak tie fungovali.
Vyborny zdroj informacii z praxe je tiez vyssie odkazovany projekt SKFree, alebo CZFree.

Edit: ked som uz spominal Atheros, tak karty s tymto chipsetom by sa mali pripojit na kazde lepsie AP.