reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

(Windows) sdílení přes router (WAN-LAN)

lukyyn (6)|25.11.2008 10:54
Dobrý den,

rád bych se zeptal jak nastavit (a zdali je to vůbec možné) na routeru sdílení diskového prostoru. Mám na mysli takové to "přidat síťovou jednotku". Mám podsíť LAN (za routerem), který je připojen přes WAN konektor do rodičovské LAN sítě. Aby to bylo složitější, potřebuji nasdílet externí disk, který mám připojen do jedné LAN zásuvky v routeru. Asi ho někde musím nějak pojmenovat a něco musím nastavit, aby byl viděn v rodičovské LAN síti. Díky za tipy.
Dojigiri (1629)|25.11.2008 12:08
Asi to bude chtít nastavit něco jako "Server rule" v routeru, nebo ten ext. disk nastavit do demilitarized zone (DMZ) apod. - nějak routeru prostě naznačit, že má umožnit na něj přístup přes NAT (jinak se na něj přes NAT nepůjde dostat). Chtělo by to uvést konkrétní značku toho routeru a asi i toho externího boxu, aby šlo najít, co kterej z nich podporuje (např. u disku jestli sdílí přes Win sdílení nebo ftp apod.) a kde to přesně nastavit.
lukyyn (6)|25.11.2008 12:21
Win sdílení podporuje .. poté co jsem ho pojmenoval, v child-LAN síti jsem ho dokazal namapovat. Router Edimax, disk WD Book.
Dojigiri (1629)|25.11.2008 14:37
Např. v manuálu k routeru Edimax BR-6104KP je jednou z možností nakonfigurovat Virtual Server (str. 28) - použít IP adresu WD Book kterou má v LAN a vytvořit virtual server pro porty 138,139, případně 137, 445 (http://www.fi.muni.cz/~kas/p090/referaty/2006-jaro/ct/xnosek-samba.html#porty). Druhá možnost je použít DMZ (str. 36).
Logout (4018)|25.11.2008 14:54
No, pokud není potřeba mít sítě oddělený, tak nejjednodušší by bylo ten router přepnout do režimu bridge.
Pokud musí bejt v tomdle režimu, tak by bylo potřeba přesměrovat potřebný porty na danej počítač.
Pravděpodobně stačí
445, ale možná bude třeba i 139
(viz http://www.ubiqx.org/cifs/SMB.html)
pokud nemáte WINS server (99% asi ne), tak ale nebude fungovat vyhledání tohoto počítače, přistoupit k němu půjde pouze pomocí IP adresy routeru, za kterym je pověšenej - např
\\192.168.1.7\sdilenydisk

DMZ samozřejmě taky jde, ale pak asi nemá smysl mít ten počítač za tím routerem, respektive mít ten router v režimu bridge. Netbios jména ale myslím nebudou fungovat tak jako tak (nebo DMZ propouští i broadcasty?)