reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Síťová karta - odešla?

Pedroso79 (7)|26.11.2008 21:27
Dobrý den, mám integrovanou síťovou kartu na desce DFI Lanparty nForce3 Ultra-D a dnes (po asi 2denním zapnutém PC a téměř neustálou komunikaci přes internet) došlo k odpojení sítě, dioda vedle konektoru síťové karty kam je připojen kabel propojující modem a PC pravidelné dlouze poblikává a v obdobných intervalech se snaží systém (WIN XP Prof) načíst IP adresu, jehož pokusy střídá hláška síťový kabel byl odpojen. Před více než rokem se mi podobná věc rovněž stala a pomohl obyčejný restart PC, nyní jsem zkoušel i odpojení LAN v BIOSu (disable) a opětovné zapojeni (enable), opravu pomocí nástroje v stových připojeních, restart modemu (který jinak v pohodě komunikuje s ntb přes WIFI a běží pře něj IPTV) a stále nic... Ještě uvažuji o CMOS clear, ale nevím, zda to pomůže a zda není síťová karta (síťový chip) "mrtvý"... Předpokládám, že pokud by byl chip úplně mrtvý, tak nebude detekovat zastrčený síťový kabel a nebude se snažit ladit síť. Máte s tím někdo zkušenost? Poradíte někdo? Předem moc děkuji.
Intri (3490)|26.11.2008 21:29
Není kabel jen uvolněný nebo vadný ( někde zlomený apod. )?
EditorPO (2819)|26.11.2008 21:30
Nj, asi fakt odisla, ak mas po ruke nejaku PCI sietovu kartu, tak ju vyskusaj. Pripadne na routeri prehod do ineho portu.
astec (1823)|26.11.2008 21:35
Nejdříve zkus kablík vyměnit.
Kde končí druhý konec kablíku, jde do strjné pozece zapojit jiný PC, NTB? Co to potom dělá.
Poté bych zkusil tu síťovku
Pedroso79 (7)|26.11.2008 21:48
Moc všem děkuji za odpovědi. Nakonec jsem to zprovoznil - kdyby někdo řešil obdobný problém, tak v mém případě pomohlo vypnutí zdroje a odpojení od elektrické sítě:)
EditorPO (2819)|26.11.2008 22:16
:notsure:runaway:shut

Myslim, ze ta caka vacsi problem. Potom sa ozvi.
MiBa (195)|26.11.2008 22:31
Na takyto stav sieťovky by malo stačiť z príkazového riadku pod administrátorskym kontom:
ipconfig /release
ipconfig /renew *konkretne Lan connection*
EditorPO (2819)|26.11.2008 22:49
[quote=MiBa;187670]Na takyto stav sieťovky by malo stačiť z príkazového riadku pod administrátorskym kontom:
ipconfig /release
ipconfig /renew *konkretne Lan connection*[/quote]
Myslim, ze ma HW problem. Aspon podla jeho sposobu vyriesenia problemu.
pavel_p (993)|26.11.2008 22:53
To odpojení od sítě někdy pomůže, u některých PC se to stane jednou za pár měsíců , takže to není tak zlý problém. Hádám máme ve firmě asi 3 takové
Pedroso79 (7)|26.11.2008 22:54
[QUOTE=EditorPO;187656]:notsure:runaway:shut

Myslim, ze ta caka vacsi problem. Potom sa ozvi.[/QUOTE]

Můžeš být prosím konkrétnější, jaký problém by to měl být?:notsure
Pedroso79 (7)|26.11.2008 22:59
[QUOTE=EditorPO;187696]Myslim, ze ma HW problem. Aspon podla jeho sposobu vyriesenia problemu.[/QUOTE]

Mě prvotně napadlo, jestli to není jen problém HW záseku - IRQ např., ale to by mělo pomoci zakázání a opětovné povolení v BOISu. Možná se jen síťovka "přehřála" - probíhala přes ní neustálá komunikace cca 2 dny v kuse. Jak jsem psal výše stalo se i to již jednou před více než rokem, jen jsem si už nepamatoval co tehdy pomohlo (zkoušel jsem také vše možné).
EditorPO (2819)|26.11.2008 23:15
Mne bezia servery uz najaky ten rok nonstop a nemaju nejake special sietovky, ale uplne obyc. Sietovke nemoze vadit 2-denna prevadzka. Skor dostala nejaku slehu po kabli.
EditorPO (2819)|26.11.2008 23:18
[quote=Petr Martens;187700]Můžeš být prosím konkrétnější, jaký problém by to měl být?:notsure[/quote]
Ak dostala tu slehu, tak bud odide len ona, alebo so sebou nieco na doske zoberie. Osobne napriklad nerad pouzivam integrovane sietovky. Idealne su slotove, s oddelovacim trafom na vstupe. Kvoli ochrane PC.

Konkretny priklad pred rokom: v jednej firme, co im spravujem siet, odisiel pri malickej letnej burke ADSL router, zobral so sebou priamo pripojene 2 PC a switch, za ktorym bolo dalsich 15 PC, tie prezili. Tie priamo pripojene PC odisli kompletne, dva dni som zachranoval data z harddiskov.
EditorPO (2819)|26.11.2008 23:22
[quote=pavel_p;187698]To odpojení od sítě někdy pomůže, u některých PC se to stane jednou za pár měsíců , takže to není tak zlý problém. Hádám máme ve firmě asi 3 takové[/quote]
jj, obcas to pomoze, to je fakt
MiBa (195)|26.11.2008 23:38
Myslím si, že pre tzv. "logický postup" pri riešení problému je treba najprv vyskúšať či dokážem softvérovo prebrať sieťovú kartu z letargie a až potom použiť "menšie násilie" vo forme vypínania.
Pedroso79 (7)|26.11.2008 23:43
[QUOTE=EditorPO;187717]Ak dostala tu slehu, tak bud odide len ona, alebo so sebou nieco na doske zoberie. Osobne napriklad nerad pouzivam integrovane sietovky. Idealne su slotove, s oddelovacim trafom na vstupe. Kvoli ochrane PC.

Konkretny priklad pred rokom: v jednej firme, co im spravujem siet, odisiel pri malickej letnej burke ADSL router, zobral so sebou priamo pripojene 2 PC a switch, za ktorym bolo dalsich 15 PC, tie prezili. Tie priamo pripojene PC odisli kompletne, dva dni som zachranoval data z harddiskov.[/QUOTE]

Aha, to jsem nevěděl:( To nejsou moc dobré vyhlídky... Myslím, že síťovka bude v tuto chvíli OK, že nebude načatá, ptze to by už odešla dávno po tom prvním vypadnutí. Ale spíš mě leká přepětí při blesku v tel. síti a následná šleha přes modem do PC...Síťová karta v PCI slotu s tím vinutím, co jsi popisoval by tomu měla zabránit(=odešla by jen ona)? Zatím jsem nic podobného nezažil, ale to neznamená že by mě to nemohlo v budoucnu potkat...
EditorPO (2819)|26.11.2008 23:43
[quote=MiBa;187729]Myslím si, že pre tzv. "logický postup" pri riešení problému je treba najprv vyskúšať či dokážem softvérovo prebrať sieťovú kartu z letargie a až potom použiť "menšie násilie" vo forme vypínania.[/quote]
aj ja logicky najprv makam cez klavesnicu, az potom saham na pocitac zozadu a pripadne rozoberam :-)

BTW v jednom threade riesil manik vypinanie zatuhnuteho NTB vytiahnutim baterky, brrrrrrrrrrr
Pedroso79 (7)|27.11.2008 09:24
V rámci toho, co mě napadlo od klávesnice jsem udělal, pak už mi nápady docházely a musel jsem do "zadní části" PC:) a přes ntb pro radu sem;) Ale snad to bude OK. Každopádně moc děkuji za snahu poradit a pomoci.:thumb
Zoidik (1405)|27.11.2008 09:55
zkoušel jsi restartovat modem? Mělo by se to zkoušet jako první
johny__g (6387)|27.11.2008 10:43
[QUOTE=Petr Martens;187733]Aha, to jsem nevěděl:( To nejsou moc dobré vyhlídky... Myslím, že síťovka bude v tuto chvíli OK, že nebude načatá, ptze to by už odešla dávno po tom prvním vypadnutí. Ale spíš mě leká přepětí při blesku v tel. síti a následná šleha přes modem do PC...Síťová karta v PCI slotu s tím vinutím, co jsi popisoval by tomu měla zabránit(=odešla by jen ona)? Zatím jsem nic podobného nezažil, ale to neznamená že by mě to nemohlo v budoucnu potkat...[/QUOTE]

Pokud se ti při úderů blesku naindukuje napětí do síťových rozvodů (je jedno jestli jde o rozvod počítačové sítě, silové rozvody, prostě "do drátů") tak asi nepomůže nic, jedině fyzicky PC odpojit, to je skoro 100 % ochrana. Ochrany proti blesku sice existují, ale pro domácí použití to není. Ale ten úder blesku není moc pravděpodobný, pokud nebydlíš v nějakém pro blesky lákavém místě.
Pedroso79 (7)|27.11.2008 11:52
[QUOTE=Zoidik;187805]zkoušel jsi restartovat modem? Mělo by se to zkoušet jako první[/QUOTE]

Ano zkoušel - vše co jsem zkoušel před tím, že jsem PC nechal bez šťávy je popsáno hned v prvním popisu. Jinak pomohlo - jak jsem psal - to vypnutí na zdroji a odpojení od el. sítě na pár minut. Uvidíme, co bude dál, jestli se problém opět objeví či nikoliv.

TO johny G:
Naštěstí nejsem v lokalitě, kde by byly časté bouřky a blesky, tak je riziko minimální. Každopádně jestli jsem to dobře pochopil, tak nemá smysl "zaplácnout" volný PCI slot PCI síťovou kartou místo integrované síťovky...
EditorPO (2819)|27.11.2008 12:13
Najjednoduchsie riesenie je zalozny zdroj. Odfiltruje ti prepatie z el.siete. Niektore modely SOHO maju zaroven aj ochranu pre pocitacovu a telefonnu siet. Nemusi byt vykonny, ale nech ma dobru el.ochranu.
Dalsim riesenim je dat pred pocitac nejaky lacnejsi switch, ten odide okamzite a ochrani tvoj PC.
Zoidik (1405)|27.11.2008 13:02
[QUOTE=EditorPO;187870]Najjednoduchsie riesenie je zalozny zdroj. Odfiltruje ti prepatie z el.siete. Niektore modely SOHO maju zaroven aj ochranu pre pocitacovu a telefonnu siet. Nemusi byt vykonny, ale nech ma dobru el.ochranu.
Dalsim riesenim je dat pred pocitac nejaky lacnejsi switch, ten odide okamzite a ochrani tvoj PC.[/QUOTE]

Pokud ti šlahne blesk do VN tak by to MĚLO fungovat tyhle ochrany, ale pokud dostaněš přímí zásah do baráku, nebo kousek vedle něj, tak ti nepomůže vubec nic... nejlepší a 100% ochrana při bouřce je vyáhnout kabely z PC. CO jsem slyšel, tak při přímém zásahu stačí 1,5metrový kabel na indukci napětí aby ti zničila elektroniku.
EditorPO (2819)|27.11.2008 13:14
[quote=Zoidik;187890]Pokud ti šlahne blesk do VN tak by to MĚLO fungovat tyhle ochrany, ale pokud dostaněš přímí zásah do baráku, nebo kousek vedle něj, tak ti nepomůže vubec nic... nejlepší a 100% ochrana při bouřce je vyáhnout kabely z PC. CO jsem slyšel, tak při přímém zásahu stačí 1,5metrový kabel na indukci napětí aby ti zničila elektroniku.[/quote]
a 200% ochrana je dat ho navyse do faradayovej klietky ;)

Vsetko je pekne, ale ked nie si doma .... alebo to budes kazde rano odpajat kable? Pre istotu? Alebo v serverovni to ako budes robit?
Zoidik (1405)|27.11.2008 14:25
[QUOTE=EditorPO;187893]a 200% ochrana je dat ho navyse do faradayovej klietky ;)

Vsetko je pekne, ale ked nie si doma .... alebo to budes kazde rano odpajat kable? Pre istotu? Alebo v serverovni to ako budes robit?[/QUOTE]

Faradojova klec ano... Je to i auto... je to tak pul roku zpět, jak v televizi ukazovali jak do auta práskl blesk a elektronika v háji... Bohužel jsem slyšel o případu ( neviděl ale osobně ) že v paneláku vyskákaly dráty z panelu... pokud je poctivě udělán a jsou na sebe navázány železné výztuhy v panelech, tak je to taky faradaovy klec... no ale tyhle případy mluví za sebe...

odpojovat kabely pro jistotu, je to pěkné, ale nedělal bych to... no a v servrovnách udělat co jde a doufat že se nic nestane... no ale touto debatou jsme uplně již mimo. :cool:
pavel_p (993)|27.11.2008 17:07
[QUOTE=EditorPO;187870]Najjednoduchsie riesenie je zalozny zdroj. Odfiltruje ti prepatie z el.siete. Niektore modely SOHO maju zaroven aj ochranu pre pocitacovu a telefonnu siet. Nemusi byt vykonny, ale nech ma dobru el.ochranu.
Dalsim riesenim je dat pred pocitac nejaky lacnejsi switch, ten odide okamzite a ochrani tvoj PC.[/QUOTE]
Hm na to bych nespoléhal jednoho letního dne jsem za noční bouřky vypl PC tlačítkem na zdroji, ráno mi nejela integrovaná intel síťovka (a způsobuje otravné půlsekundové záseky v asi třísekundových intervalech, pomůže ji disablovat), zbytek PC a zapnutý ADSL modem přežil. Což naprosto vyvrací teorii o tom, že switch odejde dřív a že integrovaná síťovka neochrání PC. Konkrétně se jedná o desku Intel DP35DP s docela kvalitní síťovkou Intel 82566DC-2.
Normálně bych to PC nevypínal, ale týden předtím mi za bouřky v jiném PC odešla při poklesu napětí paměť. Letos mám štěstí. A to pořádná bouřka nebyla ani nepamatuju.
astec (1823)|27.11.2008 17:52
Dlouholetým výzkumem jsem zjistil, že toto je nejlepší ochrana :D

pardon za ot
ochrana.JPG