reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

disk nenabehne+ulomený pin+upg GK

token007 (26)|28.11.2008 17:38
/úvod/Proč, aby se zjistila příčina problemů rychleji a že jsem se už setkal s pc.

Před instalací hardwaru a následně i poté jsem se vždy dotkl materiálu, který není izolantem. V mém případě to bylo dřevo a lino.

Zdroj ATX 2.03AAA 450W JSP 20 měsíců starý zakoupen předtím jako nový pc byl zapínan málokdy.
na disku wd400JB byl nainstalován OS

Chtěl jsem provést upgrade grafické karty z původní ati radeon 9250 128MB 128bit na ati radeon 9700 128MB 256bit na desce asus p3v4x via apollo pro 133A rev 1.02, nová grafika měla v pořádku kondíky(nebyly vyboulené, byly pevně spjaty s deskou GK jejím plošným spojem, kondenzátory nebyly vyteklé nebo nafouklé, grafika byla odzkoušena na jiném pc než byla vložena do mého pc.Tím tedy odpadá ještě možnost vyschlých kondenzátorů. Byla zapojena do slotu AGP 2.0, v biosu byly nastaveny stejné parametry jako u předchozí grafické karty. Grafická karta disponuje konektorem přídavného napájení a před zapnutím jsem nezapojil konektor přídavného napájení, poté co jsem spustil pc, spatřil jsem na monitoru varování:
originál
"you have not connected the power extension cable to your radeon 9700 video card please refer to the getting started guide for proper hardware installation!!!!"
překlad
" nemáte připojen kabel přídavného napajení k vaši grafické kartě, prosím odkažte se na uživatelskou příručku pro řádnou instalaci hardwaru!!!"
/Komplikace/
Pak jsem zpětně instaloval starší grafickou kartu a zapl pc a disk už nenaběhl detekovaly se optické mechaniky a další zařízení. Do biosu jsem se dostal klávesovou zkrátkou Del a podíval se jak všechno vypadá.

/Problematika/I+II v kontextu
I)Při zapnutí pc naběhnou optické mechaniky, ale pevný disk se nezapne. Jedná se o pevný disk WD 400JB, u něhož jsem jumper nechal ve vodorovné poloze v druhé řadě 5 pinů a je to první a druhý pin, který je zakryt.Datový kabel byl zapojený takovým způsobem, že modrý konec konektoru byl zapojen do pevného disku a černý konec konektoru do desky na master. Prožek barvy na kraji datového kabelu byl při zapojení hned vedle zapojeného konektoru od zdroje.
II)V kabelu konektoru D-Sub je ulomený pin. O který pin že se přesně jedná? Druhá řada a druhý pin je ulomen. Podle googlu jsem našel, že se jedná o uzemnění signálu zelené barvy.
Zdroj: http://www.abi.cz/inc/manualy/vibrant/Vibrant%20VL7A9PD%20Cz.pdf

III)po zpětné instalaci staré grafické karty při naběhu pc u disketové mechaniky svítila nepřerušovaně dioda.

/závěr/
Dostalo se to k těmto výpisům
asus P3V4X acpi bios revision 1005
intel pentium III 800EB Mhz Processor
Memory TESt OK
award plug and play bios extension v1.0A
initialize plug and play cards...
Pnp init complet
detekci primary master WD400JB

a pak přišlo floppy disk(s) fail (40)

další zařízení jsem odpojil, pasta byla použita artic cooling MX2 na 800EB s předchozího procáku 600EB.
s 800EB mi fungoval 15dní.
pcmaker (354)|28.11.2008 18:32
Mas otoceny kabel od flopiny.:runaway
token007 (26)|28.11.2008 21:37
i po odpojení floppy dojde přesně na

závěr/
Dostalo se to k těmto výpisům
asus P3V4X acpi bios revision 1005
intel pentium III 800EB Mhz Processor
Memory TESt OK
award plug and play bios extension v1.0A
initialize plug and play cards...
Pnp init complet
detekci primary master WD400JB

a pak přišlo floppy disk(s) fail (40)
Logout (4018)|28.11.2008 22:37
Tak tam zkus zas ten flopy konektor dát, ale správně, nebo ji musíš vypnout v biosu. Pokud je v biosu nastavená a neni připojená, PC nenaběhne.
token007 (26)|2.12.2008 21:09
Po zapojení mechanik a vložení bootovacího cd s windows xp nedošlo k předpokladanému zahájení bootu.

Bios je poškozen.

Předtím tam byla karta s pasivním chladičem ati radeon HIS 9250 128MB 128bit, která má větší spotřebu než ati radeon 9700 128MB 256bit.

Asi jsem to pochopil špatně, ale spotřeba 9700 musí být myšlena oproti jiné trochu jinak.(s ní byl použit artic cooling aktivní chlazení v revizi 3)

Nedokážu si vysvětlit, jak je možné, že tedy deska nevydržela bez použití přídavného napajení grafické karty.

Kdo mi to dokáže vysvětlit bez humoru a srozumitelnými slovy.
Pavel Boček (4169)|2.12.2008 23:12
floppy disk(s) fail (40) znamená, že chybí FDD, buď hlášku vypni v BIOSu nebo tam dej správně mechaniku.

Možné klidně je, že došlo k poškození desky, nikdo nepočítal s takovou zátěží jakou je Radeon 9700. Na desce je navíc snad jen AGP 2×. Prostě na tuhle kartu je fakt trochu stará a procesor ji vůbec neuživí.

Pokud je poškozen BIOS, zkus ho na webu najít a reflashovat.