reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nejrychleji nabootovaný OS

hladas94 (29)|29.11.2008 08:07
Dobrý den,
hledám OS, se kterým bych se mohl podívat na internet - podpora wifi a nejaky prohlizec; prehrat mp3; mx. otevrit dokument např. OpenOffice; kdyby to podporovalo Skype nebo ICQ, tím lépe, ale není potřeba.

Mám noťas, Fujitsu Siemens Amilo Pi1536 - 2GB RAM, 80GB HDD

Potřeboval bych OS, který by se vešel na 1GB SD kartu nebo Flashku.

Uz jsem ozkousel SLAX, ale ten se pro mě bootuje moc pomalu ( přesně 1 minuta, jen pro porovnani WXPH - 3:50) - není něco rychlejšího?

Kdybych něco našel, tak si koupím kartu/flashku se zápisem 20MB/s a čtením 30MB/s

Děkuji za případné odpovědi
milinn (50)|29.11.2008 08:43
vím ze hledáš OS, v tom se nějak nevyznám možná nějaký linux by pomohl, ale tušim že něco takovýho jen na internet nebo skype a messangera dělal ASUS funkci základních desek express gate a mělo by se to načíst cca kolem 10, ale na to chtělo asi koukat před zakoupením nb.

jinak fakt nevím jak ti poradit :-) snad počkat na zkušené uživatele co o tom ví mnohem víc než já
mstejska (2912)|29.11.2008 09:24
Pokud zapnes podporu rezimu spanku (ne hibernace) tak ti NB naskoci za par vterin. Vypne se vsechno krome napajeni RAM a ty moc nezerou. Na baterku v NB mi to po tydnu ukazovalo ze mi zbyva 75% energie.
Jiziii (796)|29.11.2008 09:31
Ubuntu 8,10 nabootuješ live , system->správa-> create a USB startup disk a pak postupuješ podle pruvodce
nabootuješ z flashky zajdeš na http://www.skype.com stáhneš instaluješ (bo sudo apt-get install skype)
no a jako ICQ klient doporučuju Kopete (v přidat odebrat prog)nebo pidgin kterej tam už je
dokumenty a hudba by měli bejt v poho akorát stáhnout kodeky
no a stou wifi to možná bude těžší , wifi od intelu dou v poho ale s některejma to chce hodně snahy
pavel_p (993)|29.11.2008 10:39
[QUOTE=hladas94;188508]Uz jsem ozkousel SLAX, ale ten se pro mě bootuje moc pomalu ( přesně 1 minuta, jen pro porovnani WXPH - 3:50) - není něco rychlejšího?[/QUOTE]
3:50 je strašně moc, WXPH snad nebootují déle než minutu, povedlo se mi je nabootovat za 11-12s ve virtualboxu, když byl image disku nacachovaný v paměti a na opravdový disk to skoro nesáhlo. Jinak se mi moc nezdá, že by nějaký Linux bootoval rychleji, většinou je to srovnatelné nebo horší. Akorát Finnix z flashky bootuje ďábelsky, ale zas nemá grafické rozhraní a je určen k záchraně dat atd. :(
matyyy (2527)|29.11.2008 11:23
ono winy sice se rychle dostanou k loginu ale pak jim to srasne dlouho trva nez nactou zbytek,. A tazatel ma jeste ntb kde sou disky pomalejsi (kdyz se jeste mel ntb tak restartovani winu sem bral jako nejvetsi trest)

osobne se taky priklanim k nejakymu linuxu mozna ho udelat tak aby se pri startu natah z disku do ramky a jel z ni, ale zaroven si nemzslim ze by ses dostal nejak moc pod 1min
hladas94 (29)|30.11.2008 10:01
[QUOTE=pavel_p;188527]3:50 je strašně moc, WXPH snad nebootují déle než minutu, povedlo se mi je nabootovat za 11-12s ve virtualboxu, když byl image disku nacachovaný v paměti a na opravdový disk to skoro nesáhlo. Jinak se mi moc nezdá, že by nějaký Linux bootoval rychleji, většinou je to srovnatelné nebo horší. Akorát Finnix z flashky bootuje ďábelsky, ale zas nemá grafické rozhraní a je určen k záchraně dat atd. :([/QUOTE]

To já zase nabootoval MS-DOS za 4s :)
xmarek (1676)|30.11.2008 14:46
Tak to já bootuji ráno tak půl hodiny. :D
Ale vážně. Proč na tom tak záleží? Čas do 1minuty mi přijde jako velice slušný. Když uvážím, že je třeba spustit procesy apod. Navíc natáhnout do ramky z flash bude taky nějakou tu dobu trvat. Připojení do wi-fi sitě taky trvá. Authorizace apod. Když k tomu připočítám start GUI...
Salamander (6177)|30.11.2008 15:27
no, co jsem zkousel Fedoru 10, tak bootovala hodne rychle, imho to je pod minutu ...
pavel_p (993)|30.11.2008 19:51
Tak jsem to zkoušel na Asusu A6JC (2GB RAM, CD T2300@1.6GHz, 80GB disk) a Fedora10 s Gnome instalovaná z LiveCD bootuje 1min a s přihlášením asi 1:20. Funguje v ní vše docela dobře, ale zatím jsem se nedostal k tomu, abych rozchodil mp3 a video. Úmyslnou absenci podpory vidím jako fatální chybu :(
xmarek (1676)|30.11.2008 20:41
Předpokládám, že se dá doinstalovat Xine na video a Xmms na hudbu. :D
Jiziii (796)|30.11.2008 20:53
[QUOTE=pavel_p;189105]Tak jsem to zkoušel na Asusu A6JC (2GB RAM, CD T2300@1.6GHz, 80GB disk) a Fedora10 s Gnome instalovaná z LiveCD bootuje 1min a s přihlášením asi 1:20. Funguje v ní vše docela dobře, ale zatím jsem se nedostal k tomu, abych rozchodil mp3 a video. Úmyslnou absenci podpory vidím jako fatální chybu :([/QUOTE]

Ktyž pustíš písničku a má neznámej formát tak by tě to mělo vyzvat ke stažení kodeků ty jen vybereš a počkáš než se stáhnou a instalujou a mělo by to fungovat
akorát msíš bejt píchlej na netu
pavel_p (993)|30.11.2008 21:19
Fedora prostě není vhodná na přehrávání filmů a mp3 ať bootuje jak rychle chce.

OT:Jo doinstalovat se to dá, ale není to záměrně v distribuci (ani to nevyzve ke stažení kodeků). Celé distro se tváří, že tyto kodeky nejsou dostatečně free, i když jsou třeba dostatečně open a odkazuje se na nějaké stránky propagující ústup od proprietárních formátů a podporu formátů nezatížených patentovanými algoritmy nebo tak nějak. Prostě má příliš fanatický přístup. Ale to už je OT. Počtení o nepodpoře zde: http://fedoraproject.org/wiki/CodecBuddy

Závěr OT: divil bych, se kdyby byl ve Fedoře skype

Btw, jak rychle bootuje Ubuntu? to jsem ještě nezkoušel.
mstejska (2912)|30.11.2008 22:55
Jeste jedou opakuju, musis opravdu bootovat? NB prece maji dobrou podporu rezimu spanku. Pak mas nabehly system za par (2) vterin.
EditorPO (2819)|1.12.2008 01:37
Osobne si myslim, ze nejaka linux distribucia. Pozri si stranku DistroWatch.com, napriklad tu je 10 top distribucii so zakladnymi vlastnostami. Ak nemas ani sajnu o linuxe, tak asi Ubuntu. Ak o tom daco vies a na linuxe si uz robil, tak FreeBSD alebo celkom zaujimavy je PCLinuxOS.
Tu si mozes vyhladat distribuciu presne podla tvojich poziadaviek.
Limoto (162)|2.12.2008 16:53
Když si s tím pohraješ, bude ti jakýkoliv distro Linuxu bootovat bleskově, obzvlášť z flash. Pokud teda umí paralelně spouštět služby, což už dneska umí snad všechno.
panCHrz (3)|8.12.2008 15:37
FreeBSD -zkompilovany vlasni kernel (vyhazeni nepotrebnych driveru + optimalizace pro tvuj procesor)
Nenarocne graficke prostredi + XFCE, enlightenment, fluxbox, ....

boot bude vcelku rychly. Ja se teda do minuty nevejdu. Hlavne kvuli desce, trva ji cca 20s nez vubec zacne bootovat :-)

zapory toho reseni: Neni vhodne pro "BFU" (vsechny konfiguraky si pises sam)
neexistuje nativni flash player pro webovy prohlizec (da se resit jinak)
Pouze nvidia dodava ovladace pro sve graficke karty a este jen pro 32-bit