reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zamrzání notebooku Asus X59SL a OS Vista (32)

Netmonitor (11)|29.11.2008 21:38
Ahoj, chci se zeptat zda nevíte čím by to mohlo být, mám nově notebook Asus X59SL a OS Vista (32), a už asi pětkrát během 2-3 týdnů mi zamrzl - měl jsem jen otevřené dvě tři okna prohlížeče, nebo jednou puštění mp3 - obrazovka zamrzne, přestane reagovat myš, nic nejde udělat, kromě restartu. Notebook je puštěný většinou celý den. Na netu jsem našel něco o zamrzání a řešení pomocí nějaké beta aktualizace, ale tu mi OS nebere, píše, že ji nepotřebuju. Napadlo mě ještě zda to není třeba harddiskem, vždy při tom zamrznutí jakoby svakne - ale nevím zda to není jen reakce na to zamrznutí, co se týká teploty tak měřil jsem ji pomocí jedné utilitky, a ukazuje cca 48 stupnů na HDD, ale to je teplota když běží, při zamrznutí to měřit nejde, tak nevím zda by to mohlo být tím, ale to by se spíš restartoval než zamrzl nebo ne ?
Scream CZE (125)|29.11.2008 21:57
No nejdřív bych nahrál novou BIOSu, pak zkusil přeinstalovat Windows. Pokud se to i pak bude sekat tak bych zkusil otestovat HDD a RAMky (u obou několikrát a nejlépe několika testy).
xmarek (1676)|29.11.2008 22:37
Podobnou zkušenost jsem měl s firemním HP Compaq 6715b. Prostě několikrát týdně vytuhl. Na obrazovce se objevili pruhy nebo jen šedá obrazovka indikující, že je monitor zapnutý. Dvakrát byl na reklamaci a pokaždé vyměnili základní desku. Po druhé i s procesorem. :D Od té doby je klid.
Takže moje rada zní zkusit nové drivery grafiky (to byla první rada na HP fórech, ale neplatí to obecně :D) a když to nepomůže tak reklamace.

Jinak do BIOSu bych nešel. Ještě by se nakonec cukali. :(
Scream CZE (125)|29.11.2008 23:14
No tak pokud by se to dostalo do ASUSu (v Ostravě (ještě je jedna opravna kde se NB od ASUSu u nás opravujou), tak by se necukali. ;) Pracuju tam a opravuju NB tak to vím. ;)
Ono jestli se to jenom sekne a nic jiného se nestane (žádná modrá smrt, žádné pruhy), tak je problém možná jen s Vistama. Teta má počítač a ten se občas sekne (prostě nic nejde), ale když dá ctrl+alt+del tak všecko zas fachá správně. Ale do reinstalu se jí moc nechce.
Ale jako napřed je nejlepší si něco zkusit sám, než to hned posílat na reklamaci. Protože známe Zákon schválnosti, že? ;)
Netmonitor (11)|30.11.2008 09:44
Jo jen se sekne, bez nějakých změn na obrazovce, takže grafiku bych vyloučil, Bios bude taky ok, protože součást toho Asusu je upgradovací program Asus live update a ten žádnou novou verzi nenabízí, udělal jsem test paměti a taky bez problému, takže asi to bude v těch vistách, ale nevím co by to mohlo být, ono při tom zamrznutí nefunguje ani ctrl+alt+del, a nevíte jestli se dá sehnat čistá verze vist ? Protože ten notebook je dodávaný bez instalačního cd a já si zálohu udělal až když jsem tam přidal pár programů, takže ji nemám hned tu původní čistou. Ještě by to mohla být ta teplota , ale zase to by se nenechal po zamrznutí hned znova zapnou - to běží dál ok, že ..
Scream CZE (125)|30.11.2008 10:16
cože? Ty tam máš Visty, ale nemáš instalační CD? Podívej se jestli máš na spodní straně licenční nálepku od Windowsu a jestli jo, tak po prodejci chtěl i Visty.
http://www.warforum.cz
xmarek (1676)|30.11.2008 11:16
[QUOTE=Scream CZE;188877]cože? Ty tam máš Visty, ale nemáš instalační CD? Podívej se jestli máš na spodní straně licenční nálepku od Windowsu a jestli jo, tak po prodejci chtěl i Visty.
http://www.warforum.cz[/QUOTE]Dodávat notebook bez instalačních CD (nebo DVD) je dnes zavedenou praxí. Na počítači je většinou skrytý oddíl, kde je záloha systému. Uživatel si má možnost (většinou jen jednou) si tuto oblast zálohovat. Pokud Vám prodejce (potažmo distributor) dá takovou to zálohu, tak to většinou nebude zadarmo.
Netmonitor (11)|30.11.2008 11:57
[QUOTE=xmarek;188894]Dodávat notebook bez instalačních CD (nebo DVD) je dnes zavedenou praxí. Na počítači je většinou skrytý oddíl, kde je záloha systému.[/QUOTE]

Ano je to bez instalačního DVD, což je běžná praxe, číslo to klasicky má na spodku, kde je licenční samolepka s číslem.
O tom skrytém oddílu nic nevím, jak se to z něho vypálí nebo obnoví ? Je fakt, že originálně jsem měl disk rozdělený na dva o přibližně stejné velikosti, tak jsem si změnil velikost - systémový zmenšil, a datový zvětšil, a všiml jsem si že tam je jeden skrytý o velikosti cca 9Gb - takže to by měla být ta záloha udělaná už výrobcem ? Jak se k ní dostanu nebo jak jí mohu použít ?
xmarek (1676)|30.11.2008 12:25
Ano ten 9GB oddíl by měla být ta záloha. Bohužel nevím jak se k ní dostat zrovna u ASUSu. Někde jsem četl, že by to měla být nějaká klávesa F5 až F10 při restartu notebooku. Jinak tu zálohu co jste udělal je záloha systému ne recovery oddílu. Např. HP Vás při restartu bude furt upozorňovat aby jste si ji udělal. U Lenova na to maji speciální tlačítko a taky software pro obnovu dat.
Scream CZE (125)|30.11.2008 12:39
F9
tak o té zavedená praxi jsem nevěděl. no aspoň vím, že si mám systém koupit radši samostatně.
Netmonitor (11)|30.11.2008 12:54
Takže restart a podržet F9 a mělo by se to automaticky přepsat tou zálohou, nebo mě napadá ještě , že tu mám u toho notebooku CD kde je přímo od Asusu recovery software, tak to asi pracuje s tím, že vložím CD do mechaniky, restartnu a ta utilitka by se měla nabootovat a ukázat mi ten skrytý oddíl s možností instalace, že.. no uvidím, jestli bude dál zamrzávat, tak to vyzkouším takto přeinstalovat, jen mě ještě napadá, jestli jde ten skrytý oddíl zazálohovat na DVD a zda je na něm vše, co bylo na disku při koupi notebooku, protože má jen 9Gb, ale disk měl hned od začátku asi okolo 25Gb (možná v tom bylo už těch 9Gb zálohy ), nebo ta záloha je jen čisté windows bez toho dalšího co potom doinstalovali na disk, jako office, norton, a takové další utilitky.
Scream CZE (125)|30.11.2008 16:00
V té záloze by měl být Windows a taky všecky drivery co jsou na CD/DVD.
Když použiješ F9 nepotřebuješ pak už žádné CD/DVD a je to rychle přeinstalované. nebo můžeš použít to recovery to by měl být Windows, ale oproti F9 je to pomalejší. ;)
Netmonitor (11)|30.11.2008 16:29
Tož to asi zkusím, ted jsem přehrával film, a když sem přepnul z celoobrazovkového režimu na okno, tak to zase zamrzlo..
xmarek (1676)|30.11.2008 17:16
Přesně tak se chovalo výšeuvedené firemní HP. Doporučuji zkusit to přeinstalovat a pak servis.