reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Dvě tiskárny a dva PC

tomato (4)|30.11.2008 15:31
Zdravím a prosím zkušené o radu:
mám koutek s dvěmi PC - desktop a notebook s XP-home - s USB, link,1394, aj. Oba PC jsou zapojeny přes 5-port switch 10/100 eternett do routeru Wifi-AP, z něhož se chystá ještě jinou trasou linky napojení ještě jednoho PC, ale jeho spolupráce s výše uvedenými není nutná, avšak byla by vítaná. Dále je v koutku čb.tiskárna s USB+link a barev.tiskárna s USB a scaner s USB.

Chtěl bych z obou PC mít možnost volby některé z tiskáren dle momentální potřeby, případně i z obou PC pracovat se scanerem.

Vyhověl by pro propojení těchto 2 PC a 2 tiskáren a 1 scaneru nějaký USB hub nebo bude potřeba router či jde to vůbec nějak ? Nejde mi ani tak o přenosovou rychlost jako o snadnost obsluhy.
Logout (4018)|30.11.2008 16:43
No, tak se sdílenim scanneru to máš blbý - to běžnejma prostředkama nejde. Takže máš tydle dvě možnosti:
a) Koupit přepínač usb a pomocí něj zapnout scanner k oběma PC. Např (ale určitě to neni nejlevnější co se dá sehnat, hledej usb přepínač googlem). http://www.lan-shop.cz/datove-prepinace/ostatni/17575
b) A nebo i nejlevnější "řešení": naisntalovat scanner k oběma PC, natáhnout USB kabely od obou PC ke scanneru a při scanování do scaneru zasunout správnej kabel.

U tiskáren máš mimo uvedené ještě další možnosti:
c) připojit tiskárny k nějakýmu/nějakejm PC a nasdílet je pomocí windows. Nejlevnější. Jediná nevýhoda je, že PC, u kterýho je tiskárna, musí bejt zapnutej, aby šlo tisknout.
d) Koupit takzvanej printserver: malá krabička s usb portem (tobě by se hodilo, by měla nejmíň dva porty), která se zapojí do sítě a umožnuje sdílení tiskáren (stejným mechanismem, jako by byly u PC, akorát krabička žere málo a tak může bejt zapnutá furt). Najdeš (zase jsem vzal první obchod z googlu) je třeba tady:
http://tiskarny.mironet.cz/print-servery+c1920/

PS: Co se týče USB hubu, tak ten použít nejde. Ten slouží k tomu, když potřebuješ, aby měl počítač víc USB portů,
neumožňuje ale zapojit jednu věc k víc PC.
tomato (4)|30.11.2008 19:09
Tak scaner je vyřešen, popřemýšlým jestli USB přepínač, nebo ručně "přepínat" kablíky. Z důvodu finančních asi zvítězí "ruční přepínač"...
Tiskárny - honit to přes druhé PC se mi nechce. Takže holt koupím ke každé tiskárně printserver (našel jsem Edimax PS-1216U za 750Kč) propojím je s tiskárnou kablíkem USB a druhé strany LAN zapojím do switche stávající eternetové sítě. Šlo by to tak ?
Pak bych to měl v každém PC nějak nakonfigurovat ( ovládací panely / tiskárny a faxy /nová / průvodce / síťová / připojit ?) aby to bylo ve výběru tiskáren pro tisk. Je to tak správně ?
mstejska (2912)|30.11.2008 19:13
Jen davej pozor jaky Switch koupis. Nektere podporuji pouze usb 1.1 (Na takovy jsem zrovna narazil)
tomato (4)|30.11.2008 19:13
Jo a ještě jsem zapoměl, musím taky zjistit, zda ty tiskárny jsou GDI, jinak koupit printserver co zvládne tiskárnu i bez GDI.
Logout (4018)|1.12.2008 14:27
Vůbec si zjistit, jestli tiskárna jde pustit přes printserver - bejvá to tak pade na pade. Takže bych doporučoival koupit to přes internet, nebo se zeptat, jestli to bude s těma tiskárnama opravdu chodit, popř. se dohodnout že bys to kdyžtak přišel vrátit.
Jdou koupit i printservery s dvěma portama (vyjde to levnějc než dva) ale předpokládám,
že ty tiskárny jsou každá jinde :-(
tomato (4)|1.12.2008 15:12
Aha ! Tak to se tedy nejdřív zeptám, aby to vůbec chodilo. Zkusím to i tady : jedna je Konica Minolta Magicolor 2400W (levná barevná laserovka A4 - nic moc, ale mě stačí. Druhá je Panasonic DP 1520P - A3 kopírka/ tiskárna. Díky.
Přístroje jsou tak 2 m od sebe, takže zkusím najít dvouportový printserver, to by mohlo běhat na jeden. Včera mi to docvaklo jak je to připojený, když jsem ty Vaše odpovědi znova četl. Ozvu se jak jsem dopadnul. Díky.
Logout (4018)|1.12.2008 22:28
Nevim, jak ta 2400W, ale mojí 1350W se mi přes printserver rozchodit nepovedlo...
EditorPO (2819)|2.12.2008 00:01
Ved Panasonic DP 1520P je sietova tlaciaren a dokaze aj skenovat po sieti.
Logout (4018)|2.12.2008 12:30
No jo, já sem ty tiskárny nezkoumal - to je tak když někdo radí "teoreticky".... Do toho panasonicu stačí strčit síťovej kabel :-)