reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

S-PVA a pouhých 6 bitů?

radekhulan (215)|18.6.2006 00:06
Když jsem dnes četl review na Dell Ultrasharp 2407WFP, 1920x1200, 24", docela mě zarazilo, že zpracovává jen 6ti bitově barvy, přitom má uvedených "16,7 mil" barev celkem. Přitom v této situaci se spíše uvádí 16,2mil barev, s tím, že reálných je jen 250k a zbytek je dithering, ne?

http://www.trustedreviews.com/article.aspx?art=3041

Jaká je tedy realita? A jak je na tom konkurence ve formě FujitsuSiemens P24-1W a HP LP2465?

S-PVA jsem měl vždy spojeno s 8mi bitovým zpracováním, ale jak je vidět, není to asi pravda..
Pavel Kovač (374)|18.6.2006 00:56
Jakakoli technologie muze byt degradovana jednoduchou elektronikou. Teoreticky muze byt S-IPS panel klidne pouze 1-bit :-)))
Jde o to ze u TN se 8-bit nepouziva kvuli tomu ze rozdil neni prakticky patrny (ta tachnologie neni natolik dobra ze vyuzije 8-bit zpracovani barev - samozrejme je par vyjimek)
Ohledne toho Dellu, je to celkem drsny krok. Je sice pravda ze pri klasicke praci onech 6-bit neni poznat, ale je to skoda. Nelze porovnat 6-bit u TN a 6-bit u VA (PVA/MVA a pod.) popr. IPS. Proste vyspela technologie ty barvy stejne zobrazi daleko lepe i kdyz jen v 6-bit. Navic pokud je dithering dobre udelan, tak nemusi byt ani znatelny rozdil.
Ohledne FS 24. Neverim ze by se uchylili ke stejnemu kroku jako Dell, sice vyloucit to nemuzu dokud jsem nevidel cip na zpracovani obrazu, ale neverim tomu.
Dell je takovej lehce kontroverzni vyrobce. Dost ve vetsine pripadu udela vynikajici produkt, ale obcas ukaze lidem i temnou stranu. Je treba si u nej davat pozor na to co clovek kupuje.
Model 2407 me pride takovej, ze je hlavne ve znameni rychle odezvy a inovativniho designu. Jinak je ve vsem horsi nez predchudce 2405.
radekhulan (215)|18.6.2006 01:03
[QUOTE=Pavel Kovač]Teoreticky muze byt S-IPS panel klidne pouze 1-bit :-))) [/QUOTE]

Pracuje poté v režimu "barva je nebo není" ;-)

[QUOTE=Pavel Kovač]Model 2407 me pride takovej, ze je hlavne ve znameni rychle odezvy a inovativniho designu. Jinak je ve vsem horsi nez predchudce 2405.[/QUOTE]

To nakonec neplatí jen pro Dell. I "starej" 23" HP měl S-IPS obrazovku, kdežto novej 24" má "jen" S-PVA.. Je zde vidět zaměření na hráče, což je asi majorita trhu, profi grafik si stejně koupí EIZO a hráče zajímá spíše odezva než dokonale přesné barevné podání.
Pavel Kovač (374)|18.6.2006 01:25
[QUOTE=radekhulan]To nakonec neplatí jen pro Dell. I "starej" 23" HP měl S-IPS obrazovku, kdežto novej 24" má "jen" S-PVA.. Je zde vidět zaměření na hráče, což je asi majorita trhu, profi grafik si stejně koupí EIZO a hráče zajímá spíše odezva než dokonale přesné barevné podání.[/QUOTE]
Tady nejde o zamereni na hrace. IPS ma lepsi realnou odezvu nez jakakoli VA obrazovka. Hlavni je to ze IPS pouziva dva transitory na subpixel, kdezto VA a TN pouze jeden. Vyroba IPS je tady daleko nakladnejsi.

Edit:// veta "Tady nejde o zamereni na hrace." neni zrovna stastna. Samozreme de o zamereni na hrace, ale cena je dulezitejsi a proto vyhravaji VA obrazovky.
radekhulan (215)|18.6.2006 12:47
[QUOTE=Pavel Kovač]Edit:// veta "Tady nejde o zamereni na hrace." neni zrovna stastna. Samozreme de o zamereni na hrace, ale cena je dulezitejsi a proto vyhravaji VA obrazovky.[/QUOTE]

S S-PVA obrazovkami nemám problém, horší je, pokud někdo "zprzní" kvalitní S-PVA (je 8mi bitové, ne?) tím, že k němu dá 6ti bitovou elektroniku + overdrive. Moc tomu nerozumím. 6bits + overdrive je levnější? Nebo je problém overdrive u 8bits? Nemohu uvěřit, že by byl rozdíl v ceně, ten chip musí stát pár USD, v ceně monitoru zanedbatelné, takže asi technické hledisko, kdy 6bits + overdrive nabízí lepší odezvu, a tu preferují hráči?
Pavel Kovač (374)|18.6.2006 16:59
Vsechny S-PVA obrazovky jako takove umoznuji zobrazit 8-bit.
To jestli se vyplati pouzit obycejnejsi cip co zpracovava pouze 6-bitove je celkem otazka. Rozdil v cene bude vzhledem k cene opravdu celkem maly, ale zase na druhou stranu i 0,5% narust zisku pri tom mnozstvi co Dell vyrabi muze znamenat slusne penize.
Pouziti overdrive neni az tolik zavisle na tom zda je pouzito pouze 6bit nebo 8-bit. Je to vlastne ciste o naprogramovani toho cipu. Teoreticky je sice naprogramovani pro 6-bit jednoduzsí, ale v praxi to je stejne podle nejake krivky, takze je to uplne jedno.
Myslenka ze 6-bit ma lepsi odezvu neni zrovna stastna :-) Rozhodne zpracovani barev nema na odezvu vliv.
radekhulan (215)|18.6.2006 19:33
[QUOTE=Pavel Kovač]Myslenka ze 6-bit ma lepsi odezvu neni zrovna stastna :-) Rozhodne zpracovani barev nema na odezvu vliv.[/QUOTE]

Nevím JAK se to zpracovává, ale při určitém návrhu chipu platí, že větší množství dat = pomalejší zpracování :-)

Ale k tomu Dellu, osobně nerozumím proč Dell používá 6ti bitové zpracování barev pro 8mi bitový panel, jedna recenze to zmíní a hromadu lidí to odradí od koupě, Dell poté místo ušetřených 50 centů přijde o $800.. Ale protože manažeři z Dellu nejsou idioti, předpokládal jsem, že k tomu mají nějaký technický důvod..
Pavel Kovač (374)|18.6.2006 20:31
[QUOTE=radekhulan]Nevím JAK se to zpracovává, ale při určitém návrhu chipu platí, že větší množství dat = pomalejší zpracování :-)[/QUOTE]

Monitor musi vzdy stihnou zpracovat cely obraz do dalsiho framu (tzn. u LCD 60x za sekundu - u nekterych 75x). Pokud by nestihl zpracovat obraz tak je celkem problem :-)
A i kdyby cip zpracoval neco pomaleji (coz se nestane), tak na odezvu to vliv mit nebude. Cip ma na odezvu vliv pouze tak, ze rozhodne jak velky OverDrive pouzije pro danou zmenu napr. ma naprogramovano ze zmena z hodnoty 25 na 170 ma pouzit prepeti 1V po dobu 1ms (zamerne uvadim pouze jednu hodnotu a ne cele RGB, protoze se muze stat ze pro jeden subpixel je OverDrive pouzit a pro jiny nikoli). Pri jine zmene muze byt hodnota prepeti jina. Tim vsak veskera prace cipu na odezve konci.

[QUOTE=radekhulan]Ale k tomu Dellu, osobně nerozumím proč Dell používá 6ti bitové zpracování barev pro 8mi bitový panel, jedna recenze to zmíní a hromadu lidí to odradí od koupě, Dell poté místo ušetřených 50 centů přijde o $800.. Ale protože manažeři z Dellu nejsou idioti, předpokládal jsem, že k tomu mají nějaký technický důvod..[/QUOTE]

Dell ma v USA prezdivku masoveho vyrobce a svoji reputaci si udrzi jen kvuli jmenu. Jedna negativni recenze ovlivni jen znacne male procento lidi, stale je zde spousta lidi co odborne recenze nectou.
BigB (6)|18.6.2006 23:32
Kdo vi, co k tomu vyrobce vede, ale dalsim prikladem muze byt Samsung Syncmaster 970P, S-PVA (teda alespon se to vsude pise), ktery ma 6 ms a take je to 6 bit. A na tomto monitoru je tech 6 bitu celkem hodne poznat, nastesti barvy nejsou u me to nejdulezitejsi.
radekhulan (215)|22.6.2006 20:11
Tak změna, ten Dell má 8mi bitovou elektroniku, "Trusted"Reviews udělali chybu:
http://www.trustedreviews.com/forums/showthread.php?t=948&page=2
Pavel Kovač (374)|22.6.2006 20:39
[QUOTE=radekhulan]Tak změna, ten Dell má 8mi bitovou elektroniku, "Trusted"Reviews udělali chybu:
http://www.trustedreviews.com/forums/showthread.php?t=948&page=2[/QUOTE]
Diky za info. Me se to zpocatku zdalo nejake divne. Bohuzel jsem si informaci nemel cas overit :-(
Max Casper (22)|12.8.2006 23:42
[QUOTE=BigB]Kdo vi, co k tomu vyrobce vede, ale dalsim prikladem muze byt Samsung Syncmaster 970P, S-PVA (teda alespon se to vsude pise), ktery ma 6 ms a take je to 6 bit. A na tomto monitoru je tech 6 bitu celkem hodne poznat, nastesti barvy nejsou u me to nejdulezitejsi.[/QUOTE]
Zajímavé. Na stránkách samsungu u tohoto monitoru píšou 16,7 mil. barev, což by spíše odpovídalo 8-bitu. Je vůbec schopen 6-ti bit monitor zobrazit pomocí ditheringu více jak 16,2 mil. barev? Protože pokud ano, proč je u některých monitorů 16,2 a u některých 16,7? Zdánlivě malý rozdíl (500K) o kterém jsem měl za to, že je rozhodující při určení, zda se jedná o 8-mi nebo 6-ti bit.

Takže buďto mají na webu výrobce chybu a nebo i 6-ti bit monitor může zobrazovat 16,7 mil. barev (možná i víc?)
BigB (6)|14.8.2006 09:05
Prej je to s tim 970P tak, ze obrazovka monitoru by zvladala 8-bitu (PVA), ale elektronika zvlada jen 6. A pokud jde o ty barvy, tak 16,7 to ani omylem. I kdyz na to clovek kouka z dalky (takze zadny dithering nevnima) tak pokud jde o velke plynule prechody (napr. nebe v nekterych hrach), tak to se monitor tvari malem jak 256 barevny. Takze tech 16,7 je spis papirova hodnota.