reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

existuje interní HDD s vypínáním?

Leroj (271)|30.11.2008 23:38
Zdravím, již delší dobu se rozhlížim po HDD, který by měl vlastní vypínání - něco jako jsou externí USB disky, ale byl by v PC /buď v rámečku, nebo by byl napojený na nějaký front panel/. Mohl by být napojený na USB a možná by to šlo i přes E-SATU.
Je něco takového na trhu? Přijde mi zbytečný mít v PC disk, který pojede pořád a já ty data budu potřebovat jen párkrát za týden. Další externí se mi kupovat nechce, na stole mám toho už dost...
Našel jsem toto, ale tady se mi zdá, že nemá vypínání, ale že se disk musí vytáhnout /nebo bůhví jak to funguje/:
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514007H0AC0ADE7L

Znáte někdo tento šuplík, nebo nebyl by nějaký nápad jak toto vyřešit? :idea

edit: ten odkaz je omylem na 2,5" ale mají tam i na 3,5
Maxtor (321)|30.11.2008 23:42
To co postujes je ale jen 2,5".. jinak ti teda staci jakykoli SATA suplik s power zamkem/cudlem.. casto k nim pripisujou HotSwap.. pak uz to jen zprovoznit co se SW tyce.. myslim, ze SATA pro HS potrebuje AHCI..
Pavel Boček (4169)|1.12.2008 00:04
Tak vypínání si klidně zbastlíš sám, ale je třeba jak už bylo řečeno jet přes AHCI, aby fungoval hot-swap. U NVIDIE je to jednodušší, tak má jakýsi svůj vlastní režim, kde funguje řada věcí z AHCI režimu i bez nutnosti instalovat speciální ovladač řadiče. Hot-swap tam tedy jde tak nějak nativně :notsure
Leroj (271)|1.12.2008 00:13
Tak tady je problém - bastlit se mi to nechce /ani nevim, jestli bych to sved aby to k něčemu vypadalo/ a AHCI moc nerozumím - co jsem hledal, tak to údajně nejde bez reinstalu Win /a to odmítám/

edit: tak jsem narazil na program Revo Sleep, který má umět vypnout disky které nejsou v používání.
http://revosleep.realspooky.de/
mě to nejde, píše že D je používán - mohl by to vyskoušet někdo, kdo má víc disků ?
Pavel Boček (4169)|1.12.2008 00:17
[QUOTE=Leroj;189298]Tak tady je problém - bastlit se mi to nechce /ani nevim, jestli bych to sved aby to k něčemu vypadalo/ a AHCI moc nerozumím - co jsem hledal, tak to údajně nejde bez reinstalu Win /a to odmítám/[/QUOTE]

Ano, pokud AHCI nemáš zapnuté, bez toho to nepůjde.

Takže zapánat a vypínat disk budeš moct jedině při vypnutém PC, když to uděláš při chodu, dojde k jednomu z následujících:

a) nestane se nic, disk se neobjeví
b) bum bác systém
c) bum bác deska :) (hlavně tedy u UATA disků)
Logout (4018)|1.12.2008 00:18
Nebo se dá nastavit v biosu, že se disk po x minutách nečinnosti vypne. Myslim, že se opravdu "vypne" - tzn. nežere v podstatě nic. Ale úplně jistej si tim pravda nejsem.

Dostat windowsy do AHCI režimu bez reinstalu jde. Jednoduché je to na deskách, kde jsou dva sata řadiče - disk se hodí na ten druhej, první se hodí do sata režimu, nabootuje se, windowsy si doinstalujou SATA ovladače, vypne se počítač, disk se hodí na první řadič...

Pokud je jen jeden sata řadič, je to složitější, ale jde to taky. Pokusim se to najít.
edit: Třeba tady:
http://forum.msi.com.tw/index.php?topic=106575.0
ale ty to chceš pravděpodobně u ATI chipsetu, co?
Leroj (271)|1.12.2008 00:21
[QUOTE=Logout;189300]Nebo se dá nastavit v biosu, že se disk po x minutách nečinnosti vypne. Myslim, že se opravdu "vypne" - tzn. nežere v podstatě nic. Ale úplně jistej si tim pravda nejsem.[/QUOTE]

zajímavé - jde to i na mojí desce a jak se tam ta funkce jmenuje? A hlavně: jde /a jak/ tan disk probudit bez restartu?

Nahoře jsem editoval příspěvek o odkaz na program Revo Sleep, tak se na to mrkněte.
Díky
EditorPO (2819)|1.12.2008 00:28
[quote=Logout;189300]Nebo se dá nastavit v biosu, že se disk po x minutách nečinnosti vypne. Myslim, že se opravdu "vypne" - tzn. nežere v podstatě nic. Ale úplně jistej si tim pravda nejsem.[/quote]
Aj ked je disk akoze "vypnuty", tak je stale pod napatim, takze by som ho pri zapnutom PC nedoporucoval vyberat.
Logout (4018)|1.12.2008 00:36
No nastavuje se to v biosu, ale tušim že windows si to nastavujou pak po svym - aspoň pokud máš v pořádku ACPI (což ve windows bejvá skoro vždy). No a v tom případě se to nastavuje v ovládacích panelech ve správě napájení. Jak je disk přesně vypnutej soudit nemůžu, ale v každym případě se přestane točit. V okamžiku, kdy na něj hrábneš se znova roztočí. Jestli máš nějakej watmeter, tak můžeš zkusit změřit spotřebu sestavy před a po roztočení disku...

PS: Co vím že jde aspoň na mojí desce, tak počítač uspat (ne hybernovat, takovýto suspend to ram), a v pohodě odpojit/připojit IDE disk. Akorát po připojení ho už systém nenajde, takže je tendle postup vhodnej jen na odebrání disku z PC. Na přidání se restartovat musí.
EditorPO (2819)|1.12.2008 01:03
[quote=Leroj;189277]Zdravím, již delší dobu se rozhlížim po HDD, který by měl vlastní vypínání - něco jako jsou externí USB disky, ale byl by v PC /buď v rámečku, nebo by byl napojený na nějaký front panel/. Mohl by být napojený na USB a možná by to šlo i přes E-SATU.
Je něco takového na trhu? Přijde mi zbytečný mít v PC disk, který pojede pořád a já ty data budu potřebovat jen párkrát za týden. Další externí se mi kupovat nechce, na stole mám toho už dost...
Našel jsem toto, ale tady se mi zdá, že nemá vypínání, ale že se disk musí vytáhnout /nebo bůhví jak to funguje/:
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514007H0AC0ADE7L

Znáte někdo tento šuplík, nebo nebyl by nějaký nápad jak toto vyřešit? :idea

edit: ten odkaz je omylem na 2,5" ale mají tam i na 3,5[/quote]
Pokial ho nemusis mat stale v PC, tak si kup normalny externy box, pripojitelny cez USB. Odpojis ho vzdy softwarovo ako vsetky externe USB zariadenia. Pripojeny ho budes mat len vtedy, ked ho budes pouzivat, inak ho mozes mat v zasuvke stola. Existuju aj normalne USB kolisky, do ktorych jednoducho disk zasunies. link1 link2
Pokial ho chces mat v PC, ale nechces, aby bol stale napajany, tak si kup suplik od ViPowER, ale z tej rady HotSwap, s klucikom, ktorym jednoducho odomknes suplik a zaroven vypnes napajanie. Mohol by si pouzit aj supliky, co nemaju HotSwap funkciu, ale po odomknuti a odpojeni napajania by si to mohol omylom vytiahnut a bolo by zle.
Urcite to neries nejakym mechanickym "homemade" vypinacom :-).
Ten soft, co si na neho odkazoval, je beta. Moc by som tomu nedoveroval.
Nastavovanie odpajania v BIOSe je normalna sleep funkcia. Nieco podobne ako je sprava napajania priamo vo Win. Ze ked sa PC nepouziva, tak sa postupne odpoja HDD, potom monitor a neskor sa uspi PC. Zalezi ako to mas nastavene. Ale nikdy to nebude nejake HotSwap.
Logout (4018)|1.12.2008 14:24
No, USB je řešení, ale je pomalé. Ten interní šuplík je dobrej tip - akorát zas buď musí bejt připojenej přes USB nebo firewire (firewire by možná vůbec bylo jednoduchý řešení), nebo SATA s podporou AHCI. Osobně bych to řešil asi tim jednoduchym "uspánim disku" - myslim, že pak nebude žrát skoro nic.

Nemáte tu někdo watmetr a nebyly byste to ochotný změřit (rozdíl spotřeby sestavy před a po uspání disku)?
Zoidik (1405)|2.12.2008 06:29
V PC mam 4 disky, na jendom XP, na dalším Visty a zbyle dva jsou datové. Když jsem ve vistách a na disky kde mám data nepřistupuji, tak si je visty odpojí samy a nikde jsem nic nenastavoval. Krom toho že v nastavení spotřeby jsem si dal, že disky se maji vypnout po pěti hodinách a monitor nikdy.... Visty mi odpoji disk zhruba po půl hodině až hodině nečinnosti. Což se mi pro tebe jeví jako celkem přijatelné řešení ne?
Withman (1337)|2.12.2008 07:20
Ve Vistách se dá nastavit, aby disk který není používaný po určitou dobu se vypnul. :thumb
Zoidik (1405)|2.12.2008 07:49
[QUOTE=Withman;189870]Ve Vistách se dá nastavit, aby disk který není používaný po určitou dobu se vypnul. :thumb[/QUOTE]

Možné to je, ale tohle nastavení jsem vážn nikde nenašel, možná to mají visty takto nastavené standartně... Pokud se mu chtěji instalovat visty, tak to tak muže udělat
Withman (1337)|2.12.2008 08:05
[QUOTE=Zoidik;189872]Možné to je, ale tohle nastavení jsem vážn nikde nenašel, možná to mají visty takto nastavené standartně... Pokud se mu chtěji instalovat visty, tak to tak muže udělat[/QUOTE]

Ve Vistách se vypíná disk defaultně, když není používán. Nastavení je v napájecích profilech. :thumb
Leroj (271)|3.12.2008 14:57
Tak díky všem za snahu, nakonec to vypadá že to vzdám.

Rozchodit podporu AHCI bez reinstalu Win bych asi nezvlád a Vistám se zatim úspěšně bránim -šuplík s Hot-swap do USB /který by šlapal asi i bez AHCI/ jsem našel, ale pro SATA disky to zřejmě bez toho nejde. :(
Ta dokovací kolébka vypadá fajn, ale nic mi neřeší - další kabely, další zdroj - to je to, čemu se chci vyhnout. Navíc to nepotřebuju přenášet, na to tady už jeden box mám.

K programu revoSleep:
dnes přišly díly na nový komp, tak jsem připojil HDD WD 640 SATA a vyzkoušel ho. Vypadá to, že funguje OK. Po zvolení disku ho okamžitě vypne /přestane se točit/ a zmizí ze systému. Pokud dám rS aktivovat po spuštění, tak po najetí kompu disk automaticky odpojí. Pro aktivaci je potřeba akorát odškrtnout spící disk a je to. :thumb

Takže se zdá, že ten revoSleep bude dobré řešení do WinXP - ve Vistách se zřejmě bez toho dá obejít a systém si ho vypne automaticky /jestli jsem to správně pochopil/.
Logout (4018)|3.12.2008 16:12
No IMHO to vypínání ve vistách je stejný jako vypínání v XP. A IMHO to bude totéž, co dělá ten revoSleep, akorát ten zajistí, že nějakej program nebo uživael ten disk náhodně probudí.
Leroj (271)|3.12.2008 16:30
Tak si asi budu muset s tím zastavováním disků ve WinXP trochu pohrát. Já měl dojem, že to funguje globálně - tzn. že po uplynutí nastavené doby nečinosti vypne všechny disky, a zrovna tak všechny probudí. Pokud by to fungovalo jednotlivě /např. pokud nebude mít 5min. přístup na E, tak ho odpojí/, tak by to bylo použitelný.
Zítra ten disk zase zapojim a budu experimentovat - výsledky nahlásim :)
Pavel Boček (4169)|3.12.2008 18:02
V XP i Vistě to funguje globálně, ale na systémový disk pořád něco hrabe, takže ten se moc nevypne. Pokud tam dáš nějakou krátkou dobu, aby ten datový nejel zbytečně dlouho po startu, tak ale zase máš šanci, že se bude často vypínat systémový.

Ten program je dobrý, ale zase takhle, pokud na ten disk jdeš jednou týdně, zvážil bych, jestli ho rovnou neodpojit od napájení a nepřipojit vždycky než zapneš PC. Přece jen takhle se rozběhne, po startu zase vypne...zbytečně, nemusí se rozjíždět vůbec.
Logout (4018)|3.12.2008 18:52
Hmmm, myslim, že to nefunguje globálně. Aspoň já teda pracuju na jednom disku, přeskočim na jinej (běžně prakticky nepoužívanej, na zálohy) a ozve se cvhíli čekejte, připojujeme disk... No dobře, ozve se erree...hvuiiiiiIIIIIIIIÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍ jak se disk roztáčí :-). Takže podle mě (teda spíš v mym PC s Xpčkama a diskama WD) usínaj disky každej zvlášť.

Co se týče vypnutí a zapnutí disku, tak táta měl počítač, v něm disk. Pak totálně upgradeoval, počítač stál asi rok nebo dva bez povšimnutí. Pak jsem ho jednou zkusil zapnout - a totálně zmršenej disk. Takže občasný roztočení disku je možná ku prospěchu (nezatuhnou ložiska).
Leroj (271)|4.12.2008 15:45
Takže tady máme výsledek: po těch 3 minutách se opravdu vypne disk který je v nečinosti, nezávisle na ostatních které jedou dál.
Otázka ovšem je, jestli toto nemá negativní vliv na životnost disků - od počítače pořád někam mizim a tak se budou disky vypínat a zapínat třeba 20x denně a to asi nebude moc dobrý. Škoda, že do vypínání nedali výběr disku :(
Takhle to vypadá, že lepší volbou bude ten program revoSleep. Otázka ale zůstává podobná:
Je lepší nechat disk běhat denně tak 12 hodin /i za cenu vyšší spotřeby, hluku, teploty/, nebo zvolit aby např. zapínal 3x denně a běhal zhruba hodinu až dvě ?
Spíš než o úsporu mi jde o životnost disku - nebo přesněji dat na něm.
Zatím to vypadá, že jsem opět na začátku, to je tam, kde jsem být nechtěl - externí USB disk :hmm
Pavel Boček (4169)|4.12.2008 16:07
Pokud ho zapneš a vypneš 3× denně, problém by to být neměl, desktopové disky sou na to dělané.

Existují i RAID/WS edice a ty jsou zas raději, když jedou desítky hodin v tahu :)
EditorPO (2819)|9.12.2008 16:30
Pripada mi to, ze nevies, co vlastne chces. Kazde riesenie ma svoje PRO a PROTI. Mam par zakaznikov ako ty a priznam sa, nie je to s nimi lahke :-).
Ten externy USB HDD som ti radil uz davnejsie.
Kazde zapinanie a vypinanie HDD "skodi", prehnane povedane.
Leroj (271)|27.12.2008 14:40
[QUOTE=EditorPO;192779]Pripada mi to, ze nevies, co vlastne chces. Kazde riesenie ma svoje PRO a PROTI. Mam par zakaznikov ako ty a priznam sa, nie je to s nimi lahke :-).
Ten externy USB HDD som ti radil uz davnejsie.
Kazde zapinanie a vypinanie HDD "skodi", prehnane povedane.[/QUOTE]
no s tím, že nevím co chci bych nesouhlasil: chtěl jsem do PC disk, který bych mohl vypnout a zapnout za chodu /tzn. vlastně ext. box, který by byl uvnitř skříně a nepřekážel na stole/ :)
jinak si to ale trefil - pár prodejců už sem přived do úzkých, a to přitom nemám nijak velké nároky :D

No a teď jak to dopadlo: protože jsem sehnal kupce na box+disk, tak to holt vyřešim nákupem nového /a snad lepšího/ boxu:
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=49729 recenze: https://www.svethardware.cz/recenze-welland-predictor-a-greenstar-obohacene-hdd-boxy/23171
a většího disku /asi ten WD 640/ -taky se mi líbí ta dokovací stanice, ale nějak mi tam nesedí ten holý disk. Pokud by ale bylo ve skříni dalších pár disků s daty, tak by to bylo opravdu šikovný.
EditorPO (2819)|27.12.2008 14:56
[quote=Leroj;199454]No a teď jak to dopadlo: protože jsem sehnal kupce na box+disk, tak to holt vyřešim nákupem nového /a snad lepšího/ boxu:
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=49729 recenze: https://www.svethardware.cz/recenze-welland-predictor-a-greenstar-obohacene-hdd-boxy/23171
[/quote]
Cital si diskusiu k tomu produktu na CZC a SHW?
Leroj (271)|27.12.2008 15:20
[QUOTE=EditorPO;199460]Cital si diskusiu k tomu produktu na CZC a SHW?[/QUOTE]
no jen jsem to prolít - teď koukám, že tam přibyl nějaký problém se softwarem, no ale ještě jsem neviděl výrobek, kde by v diskuzi nebyly nějaké problémy. Nebo jsem si měl všimnout něčeho jiného ? :notsure
Vibrace mi nevadí - mám podobný box doma /Welland pro PATA disk/ a vyřešil jsem to položením na kousek molitanu. Je pravda, že nastojato je prakticky nepoužitelný...
edit: tak jsem to pročet důkladněji a ještě to rozmyslím jestli nebudu lepší nějaký úplně obyč...
Jiziii (796)|27.12.2008 16:23
Já mám tenhle šuplík http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=35424
sem s nim spokojenej za ty peníze je to krása
když nechci aby jel tak ho ve předu vypnu čudlíkem a je to, když ho zapnu tak během 3 vteřin mužu použít
navíc občas se hodí vyndat jen šuplik a když potřebuju něco u kámoše tak k tomu píchnu normálne SATA kabel a napájení a šlape to a nepotřebuju rámeček
akorát jediný co mi vadí sou ty větráčky který sem hned odpojil (řvou) ale i bez nich má disk max 40°C
tony45 (2)|27.12.2008 17:43
Já jsem to vyřešil tak, že jsem systém zkopíroval na ATA flash disk a nastavil vypínání harddisků po 5 minutách. Dneska jdou koupit SSD disky takže doporučuju.
Doufám že mě ten flash vydrží do nástupu memristorových pamětí.
HFX9 (276)|5.1.2009 02:22
resil jsem podobnou vec a resenim mi je tohle:

http://interlink.tsbohemia.cz/default.asp?cls=stoitem&stiid=69743

Je to sata, funguje to i bez hotswap a je to na 4disky proste pohodicka.

Jedine co jsem musel udelat bylo vymenit vetrak protoze ten co tam byl desne rval, dal jsem tam 80ku noctuu a byl klid.

Doporucuji
kamikadzejj (94)|31.1.2010 17:01
[quote=HFX9;202669]resil jsem podobnou vec a resenim mi je tohle:

http://interlink.tsbohemia.cz/default.asp?cls=stoitem&stiid=69743

Je to sata, funguje to i bez hotswap a je to na 4disky proste pohodicka.

Jedine co jsem musel udelat bylo vymenit vetrak protoze ten co tam byl desne rval, dal jsem tam 80ku noctuu a byl klid.

Doporucuji[/quote]



uplne suhlasim....mam ten isty suplik len na tri disky:-).....pohodicka a myslim si ze toto tema mozme ukoncit....lepsie riesenia nie su....