reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Chcíplý Enermax Pro82+ 425W (výrobní vada?)

Martin Šejnoha (255)|1.12.2008 00:38
Jen na pár hodin jsem si odskočil od PC... při návratu a ejhle... je vypnutý...jakto? Zapínám a nic... odpojím ze sítě, připojím a zase se nechytá... tak jal jsem se multimetr z dílny přinésti a ejhle... ze zdroje neleze 5Vsb... zdroj ven, místo něj osvědčený Compaq 10 let starý... PC jede. Nyní dylema... opravit anebo reklamovat a čekat měsíc? Když to může být prkotina... ve zdroji nic nesmrdělo takže žádná vážná nehoda. No rozhodl jsem se pro druhou možnost.... a najednou už to jede... fénem nahřívám plombu a bez poškození ji sloupávám jak slupku ze salámu. Po otevření zdroje a ohledání jsem nic vvláštního neuzřel, takže celá DPS ze škatule ven, naletovat provizorní síťovku... a měřit. No nedalo mi moc práce odhalit závadu... prorazila se dioda SR540 usměrňující napětí pro +5Vsb větev.... nad tím jen kroutím hlavou... něco takového jsem dlouho neviděl... dle loga výrobce evidentní čínský šunt. No diodu jsem pokusně nahradil výkonovou schottky vyndanou ze Seasonicu SS400ET které přestavuji na regulovatelné zdroje 5-15V. Zkouším spustit a zdroj nabíhá a je plně funkční. Rozhodl jsem se že tuto diodu tam ponechám... je to typ STPS30L30.. je to výkonová dvojice, používám pouze jednu... ale hlavně se jedná o značkový výrobek firmy SGS Thomson a navíc je zde značně předimenzovaná+větší plocha pro odvod tepla. Nyní jsem ušetřil cestu do Brna a měsíc čekání na zdroj...a nejspíš jsem se také zachoval ekologicky, protože pravděpodobně by zdroj neopravovali, švihli na hromadu a dali mi nový.
HiLow (1000)|1.12.2008 01:44
Pekna prace. :thumb
Aigor (201)|1.12.2008 08:33
Mám takové neodbytné tušení, že to mohl být i můj případ

Ovšem do zdroje si se svými znalostmi vlézt netroufám :(
TomasOxx (230)|1.12.2008 08:34
a me byl v nedeli doporucen jako naprosta jistota... a ted jsem znejistel teda... vyhorel mi fortron... tak jsem hledal nahrady, zda zas fortron, ci seasonic, nebo si priplatit za tento enermax... jak ctu ze tam zase strkaj nejake low end soucastky.. :(
pas!k (3765)|1.12.2008 09:30
Celkem by me zajimalo zda je to osazeni stejne ve vsech tech enerech ..
Deee-aN (3834)|1.12.2008 09:36
Že bychom to řešili jako u HP2475 a psali sem výrobní čísla? Vzpomínám si, že tu někdo kdysi varoval před tím, že (nevím který) výrobce nejdřív vyrobí dobře osazenou sérii a jakmile se výrobek stane oblíbeným, začne do toho cpát mizerné součástky.:notsure
TomasOxx (230)|1.12.2008 09:47
asi jak u tech fortronu :) co mi ted shorel... tu tez byla diskuze ze se tam potichu zacaly cpat nekvalitni kondenzatory a podobne... fakt nevim co koupit za zdroj, clovek za nej da 1500 jen aby mel klid ze to pojede... pomalu nejdrazsi soucastka vmem kompu a stejne se posere ... fakt uz neni jistota vnicem
Deee-aN (3834)|1.12.2008 09:59
Sebekvalitnější součástka se ti může po****. Tak to prostě je. Teď jde jen o to, jestli to spadá do nějakého rozumného procenta poruchovosti a nebo je to stoupající trend kvůli horšímu osazení.
Aigor (201)|1.12.2008 10:11
[QUOTE=deeean;189377]Sebekvalitnější součástka se ti může po****. Tak to prostě je[/QUOTE]

Tomu rozumim, jenze u zdroju je navic ta neprijemna vlastnost, ze sebou muze vzit cokoliv dalsiho (a zpravidla nekolikanasobne drazsiho) :angry
mstejska (2912)|1.12.2008 10:15
Tohle je prece "normalni", funkcnost celeho systemu zavisi na funkcnosti nejhorsiho prvku. Viz havarie chalengeru. Taky kus blbe gumy. Akorat je skoda, ze i vyrobci drahych zdroju stoji za to kazit si jmeno nekvalitnimi soucastkami.
Aigor (201)|1.12.2008 10:55
A jsme u toho. Spolu s tím, jak se všechno zlevňuje začíná být čím dál větší problém koupit cokoliv kvalitního (a v penězích to není).
Pavel Boček (4169)|1.12.2008 12:06
Zase bych u jednoho kusu zbytečně nepanikařil. U Enermaxů je poměrně béžné, že buď nefungují hned, odejdou v prvních dnech nebo pak fungují takřka věčně. Navíc neznám ze svého okolí případ, kdy by zdroj odpálil i něco dalšího, i EC to nedělají. Takovýhle zdroj snad nebude oddělovat různá napětí jen diodou, tzn. když se prorazí dioda, nemá co shořet.
Martin Šejnoha (255)|1.12.2008 12:23
Ta dioda je usměrňovací v pomocném zdroji pro 5Vsb větev... nic neodděluje, jen usměrňuje. Dokonce ani není nějak zvlášť namáhaná.... Co musím ocenit tak že jsou opravdu všude použity kvalitní kondenzátory Nippon. Co jsem tak zběžně omrkl polovodičové komponenty tak nic moc.... třeba Seasonic S12(první verze) na tom je po této stránce odost lépe.
Logout (4018)|1.12.2008 12:32
PB: Vidíš, a já jsem už viděl jak se zdrojem odešlej pevnej disk (včetně ročníkové práce vlastníka PC) - a u jedný základní desky u starýho PC mam taky podezření, že za to moh zdroj (nezkoumal jsem to, anžto se to vyřazovalo a zatim jsem neměl čas se v tom hrabat).

PS: Byl to EC
Pavel Boček (4169)|1.12.2008 12:32
Neviděl jste teď v poslední době některý z nových Seasoniců OEM a S12II ? OEM šly s cenou strašně dolů, už i pod Fortrony, tak by mě zajímalo, co ještě na nich ořezali. Oproti tomu S12II se celkem drží, už jsou nad Enermaxy, tak možná tyhle šly s kvalitou dolů. Dobře nyní myslím vypadají Chieftec GreenAngel...hm, se zdroji je kříž, vážně jakmile se trochu prodávají je začnou hned šulit :cry
mstejska (2912)|1.12.2008 12:36
Nejhorsi je (a nejen u zdroju), ze drahy muze byt stejny sunt, jako levny. Jak si mas potom vybrat neco kvalitniho?
Sieben (513)|1.12.2008 12:44
[QUOTE=Pavel Boček;189421]Neviděl jste teď v poslední době některý z nových Seasoniců OEM [/QUOTE]

v pátek mi na firmu dovezli 4kousky...SEASONIC SS-400ET 400W 80PLUS BULK
http://interlink.tsbohemia.cz/default.asp?cls=stoitem&stiid=69487

tak kouknu dovnitř a napíšu co tam je...


btw. jedna proražená dioda, špatnou sérii nedělá :thumb

PS: mě Fortron odpálil desku... :angry
TomasOxx (230)|1.12.2008 12:53
me ted o vikendu fortron vyhodil akorat jistice, jeste jsem netestoval vse v PC ale vypada to ze do nej nepustil nic spatneho... aspon ne natolik, ze by se to projevilo hned. Zapnul jsem PC, ve zdroji zacalo jiskreni, nez jsem zareagoval, rana, zablesk a jistice venku. Kdyz jsem ho vytahoval z PC, vypadlo znej pouzdro nejakeho tranzistoru :) Predesly levny zdroj mi neshorel ale vklidu poustel prepeti a ruzny bordel po PC a vytekly mi kondiky na desce a pak si vyber :)
Martin Šejnoha (255)|1.12.2008 12:53
Přesně tak... mohla to být náhodná vada materiálu... neříkám že musí takto každý odejít. Bohužel tomu zdroji i nepříjemně ševelí větrák jak jsem psal tady v jiném threadu. Tak se Seasonic SS400ET mám poměrně dost zkušeností.... polovodiče jsou použity kvalitní... kondenzátory ale nějaké obyčejné. Ovšem za ty peníze je to velmi slušný zdroj. Já je nepoužívám v PC ale přestavuji pro jednu firmu kde napájejí přídržné elektromagnety forem na vybračních stolech.... Jedou tam v režimu 10min chod se zatížením 300W,10min pauza... takto dokola celou směnu.
Pavel Boček (4169)|1.12.2008 13:33
[QUOTE=Martin Šejnoha;189434]Tak se Seasonic SS400ET mám poměrně dost zkušeností.... polovodiče jsou použity kvalitní... kondenzátory ale nějaké obyčejné. Ovšem za ty peníze je to velmi slušný zdroj.[/QUOTE]

To jsem viděl, nicméně od té doby zase dost spadla cena a dokonce 500W model se přiblížil k 400W, tak si říkám, že někde se muselo učetřit. Jaký je u nich vlastne rozdíl ? Připadne mi, že jsou snad takřka stejné, jen pak polovodiči je omezen výkon, ale 400W jsem zevnitř neviděl. Mají i stejné maximální zatížení větví, jen celkové zatížení se liší.
Janyk1 (997)|1.12.2008 18:51
Kua jak to tak čtu dá se spolehnout aspoň na ty Corsairy? To jsou pro mě doposud spolu s těma enerama (pro) jediný jistoty:(