reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Má smysl kupovat HDD s 10000ot?

r-a-k (222)|1.12.2008 13:30
Zdravím,přemýšlím o tom že si pořídím HDD s 10000ot tím pádem i kratší přístřupovou dobou,téměř polovina co mají dnešní běžný HDD s 7200ot.Konkrétně tento typ:http://www.alza.cz/pevny-disk-western-digital-velociraptor-300gb-d99401.htm.Předpokládám že se zrychlý načítání systému,her atd.Ale rád bych slyšel vaše názory abych zbytečně nevyhodil peníze:-)Samozřejmě záleží na zbytku sestavy: CPU:AMD Phenom X4 9950 Black Edition @3,335GHz 1,412V+Thermalright IFX-14 MB:ASUS M79A T-Deluxe RAM:2x4GB Corsair Dominator @920MHz CL5 VGA:2xMSI ATI Radeon 3870 X2 HDD:Samsung HD252HJ DVD:ASUS DRW-2014 PSU:Corsair HX-1000W CASE: Cooler Master LCD:LG L225WS OS:Vista 64Bit.Děkuji
Pavel Boček (4169)|1.12.2008 13:37
Sestavu máš hodně dobrou a disk to přece jen zrychlí. Pokud na něj máš peníze, určitě jej vezmi. Pověsil bych ho pak na nějaké gumy nebo podobnou bastlírnu, přece jen je trochu víc slyšet ;)

Dalo by se zauvažovat o SSD, ale spíš jen nad některými modely (hlavně Intel), protože pod Windows (hlavně Vista) je prostě s tímhle problém a má to propady ve výkonu, pokud to vůbec jde relativně správně. A je to přece jen ještě vyšší investice při menší kapacitě.
Aigor (201)|1.12.2008 13:37
Osobně jsem zastáncem názoru, že HDD je nejpomalejší součást sestavy, takže proč ne. Ale na to, jaký to bude mít reálný přínos pro TEBE je lepší projít si nějaké recenze 10k disků s benchmarky. Hry nehraju, tak to posoudit neumím.
Na to jestli ti ty peníze za pár procent stojí (a s tím i teplo a hluk) si musíš odpovědět sám.
Intri (3490)|1.12.2008 13:42
10 kilootáčkové disky patří spíš do serverů, než do sestav. Nízkou přístupovou dobu využiješ tam, kde potřebuješ častý přístup k malým souborům, resp. kde obecně provádíš spousty I/O operací a potřebuješ je samozřejmě co nejrychleji. Nejsem si tím sice jistý, ale myslím, že načítání programů ( včetně OS ) k tomu moc nepatří, tam se čtou spíše větší soubory. A pochopitelně čím víc času disk zabije čtením+zápisem jednoho souboru, tím více se ztrácí význam jeho nízké přístupové doby.

Ty otáčky navíc určitě přidají i do přenosové rychlosti, ale na zvážení pro tebe je, jestli ti to navýšení stojí za ty prachy, hluk a vedro.
Zoidik (1405)|1.12.2008 13:49
Koupil jsem si ještě původního raptora a načítání systému se také zrychlilo. Osobně bych řekl, že to význam má. Disk je nejpomalejší komponentou v PC, tak proč nepřispět k výkonu rychlejším diskem.
Intri (3490)|1.12.2008 13:52
Byla by i nějaká čísla, pls? Třeba aspoň odhad, o kolik se načítání systému zrychlilo apod.
pas!k (3765)|1.12.2008 14:05
No kazdopadne nektere 10000ot disky pekne pisti .. :) Pokud to vylozene nebudes pouzivat na neco v cem ti to vyrazne urcyhli praci tak imho zbytecna investice. .. radeji bych za ty penize koupil 3x nejaky 0,5tb disky.
Logout (4018)|1.12.2008 14:17
Intri: No načítání OS i aplikací jsou spíš malý soubory (ruzný konfiguráky, malý dll, drivery, obzvlášť u dotnetu je to dost rozházený...). Nicméně kvůli o tři sekundy rychlejc načtenýmu OS nebo o čtyři setiny rychlejc načtený aplikaci se to IMHO nevyplatí.
Smysl to má tam, kde člověk pracuje s hromadou malinkejch souborů: taková soustavná práce je IMHO jen kompilace zdrojovejch kódů. Tam jede disk poměrně dost a myslím, že je to i trochu poznat, byť objektivní měření nemám. U běžný sestavy (hry, video, kacelář apod), když je disk rozumě defragmentovanej, tak se IMHO velociraptor nevyplatí.
Starší raptor měl svýho času aspoň výhodu i ve větší rychlosti čtení dat - velociraptor je sice taky o fous rychlejší, ale jen o fous...
r-a-k (222)|1.12.2008 15:55
No pěkně jste mi zamotali hlavu:-)Jde o to že u některých her nebo i spouštění programu chvíli trvá po načtení než se srovná spuštěná aplikace a to mě fascinuje.A za druhý si myslím že u mé sestavy je brzda právě hardisk kde se nevyužije plný potenciál sestavy.Přemýšlel jsem i nad tím že bych koupil jen ten 75GB a ten stávající bych ponechal,OS na ten 75GB a zbytek třeba hry,programy atd na tom Samsungu ale to by nemělo ve výsledku žádný efekt.A u mě problém není instalovat a stahovat zároveň atd takže bych ho i využil:-)
r-a-k (222)|1.12.2008 15:58
A s teplotou i hlukem si hlavu nedělám,jelikož v Bedně mam 5 120mm větráku který točí 3500ot,takže ten HDD ani nepostřehnu přes ten hluk větráků,až přítelkině nesliší skoro teelevizi v obíváku.Ale na druhou stranu teplota CPU mi nepřesáhne 35 C:-)
Limoto (162)|1.12.2008 17:05
[QUOTE=Logout;189464]
Smysl to má tam, kde člověk pracuje s hromadou malinkejch souborů: taková soustavná práce je IMHO jen kompilace zdrojovejch kódů.[/QUOTE]Tady se to taky nevyplatí, tady se vyplatí RAMdisk.
Logout (4018)|1.12.2008 22:27
No, nejsem si tak jistej - když programuješ, tak je větší riziko pádu systému - a celou práci ztratíš. Takže mít tam zdrojáky a riskovat, že mi to spadne... Přemejšlel jsem a zatim sem se neodhodlal. Je teda pravda, že PC mi nepadá a možná nějaká dávka, která by pravidelně kopírovala ramdisk na HDD by ale asi byla dobrym řešením. Nebo dávat na ramdisk aspoň obj a exe soubory...
pavel_p (993)|1.12.2008 22:48
Sám jsem se k tomu nikdy neodhodlal, ale třeba rozdíl 5400/7200 poznat docela byl (měl jsem Baracudu IV co ve své době byla revolučním diskem s velkou rychlostí sekvenčního čtení a žádným hlukem, takže člověk nevnímal, že počítač vůbec disk má a díky tomu na něj nesváděl nějaké zpomalení). Usuzuju, že to poznat bude, ale na otázku nakolik a jestli se to vyplatí si sám nedokážu odpovědět :(

S tím programováním a rizikem pádu to není tak žhavé, do Win98 to byla katastrofa a tak jsem se raději učil základy c v Linuxu.
EditorPO (2819)|1.12.2008 23:45
10 000 otackovy disk do pracovnej masiny je skor frajerina. Kupoval by som to jedine keby som mal zvysne peniaze. Mozno by ti stacili disky v RAIDe.
Prevadzkujem jeden z najvacsich WoW serverov na Slovensku a tam je neustaly pristup do databazy. Nejakych 500 a viac uzivatelov online da disku dost zabrat. Takze tam by som to ako vyhodu videl.
r-a-k (222)|2.12.2008 12:07
Tak peněz nazbyt nikdy dost není ale jsem typ člověka co rád zkouší nové díly do PC(buď člověk prohloupí nebo si pomůže ale dokuď to člověk nevyzkouší sám,tak neuvěří:-)Vyzkouším a alespoň napíšu sem poznatky který postřehnu.
r-a-k (222)|2.12.2008 12:12
Můžu mít dotaz ohledně toho jak napsal třeba EditorPO ohledně rozhraní RAIDe?Nevím rozdíl mezi SataII a RAIDe
Aigor (201)|2.12.2008 12:19
[QUOTE=r-a-k;189947]Můžu mít dotaz ohledně toho jak napsal třeba EditorPO ohledně rozhraní RAIDe?Nevím rozdíl mezi SataII a RAIDe[/QUOTE]

RAID znamená zapojit několik disků z důvodů zvýšení výkonu, nebo spolehlivosti. Je jednou jestli jsou PATA, SATA, SCSI,... to záleží na řadiči.
Určité náhražky jednoduchých RAIDů jsou i na většině nových desek (pro SATA disky)

Více třeba na http://cs.wikipedia.org/wiki/RAID :cool:
Logout (4018)|2.12.2008 12:26
Problém raidu je, že vylepšuje přesnej opak než raptor - a to rychlost kontinuálního čtení (teda některej raid, ale myslim, že se bavíme o stripu, u takovýho raidu5 je to spíš naopak, pokud to neni řadič za x(*10) tisíc). A ta je, pokud neděláš s videem nebo velkou grafikou skoro na nic... no možná ještě o něco zkrátí loadování levelů ve hrách. A je tam větší riziko ztráty dat (jeden ze dvou disků se spíš pokazí než jeden z jednoho).
r-a-k (222)|2.12.2008 12:38
Takže jsetli jsem to dobře pochopil když budou dva disky zapojený např.2*250GB bude čtení,zápis atd rychlejší než když se použije jeden 500GB?A k těm dvoum se ještě musí dokoupit nějaký řadič?Jinak díky za rychlou pomoc:-)
r-a-k (222)|2.12.2008 12:40
Jinak se omlouvám za blbý otázky(pro někoho) ale o hardiskách jsem se doposud moc nezaobíval tak chci pochytit nějaký informace:-)
Aigor (201)|2.12.2008 12:48
Sečteno, podtrženo - pokud chceš hodně rychlý disk, tak jsem to sepsal od nejrychlejší možnosti po nejpomalejší

1. RAMdisk
2. kvalitní (5-8k) řadič RAID0 + 2x SAS disk
3. kvalitní (5-8k) řadič RAID0 + 2x SATA velociraptor
4. kvalitní (6-12k) řadič RAID5 + 3x SAS disk
5. kvalitní (6-12k) řadič RAID5 + 3x SATA velociraptor
6. single řadič (3k) + SAS disk
7. integrovaný SATA řadič + 2x velociraptor v režimu RAID0
8. integrovaný SATA řadič + velociraptor
9. kvalitní (6-10k) řadič RAID5 + 3x SATA disk
10. integrovaný SATA řadič + 2x SATA disk v režimu RAID0
11. integrovaný SATA řadič + SATA disk
12. Rychlá CF zapojená jako IDE
13. USB Flash
14. disketa
15. děrná páska
16. klínové písmo :)

PS: Teď se pravdědpodobně strhne flame o změnu pořadí nebo další doplnění. Psal jsem to s nadhledem a z hlavy, tak to neber doslovně ;)
mstejska (2912)|2.12.2008 13:00
[QUOTE=Aigor;189981]Sečteno, podtrženo - pokud chceš hodně rychlý disk, tak jsem to sepsal od nejrychlejší možnosti po nejpomalejší

16. klínové písmo :)

[/QUOTE]

Mas necim podlozeny ty kvalitni radice + RAID 0? Ted nedavno jsem prave cetl nejaky cesky test, kde externi radice proti integorvanym prave propadly, tak ted nevim. Do te doby jsem si prave myslel, ze ext radice poskytuji za svou ceny aspon vyssi vykon, ale v tom testu to dopadlo trochu jinak. Tak me to ted mate:notsure
Logout (4018)|2.12.2008 13:01
Řadič máš na většině dnešních desek. Ale obecně, pokud nepracuješ s videem nebo grafikou raid nedoporučuju - jsou starosti s instalací, větší pravděpodobnot selhání, daleko menší šance obnovy dat. V podstatě k RAIDU 0 je nutnost provádět zálohy.

PS: Ale když to seřadíš podle spolehlivosti, rázem máš klínový písmo na prvním místě :-). To je totiž rock-stable :-)
Aigor (201)|2.12.2008 13:17
[QUOTE=mstejska;189990]Mas necim podlozeny ty kvalitni radice + RAID 0? Ted nedavno jsem prave cetl nejaky cesky test...[/QUOTE]

Vim o cem mluvis, jednalo se o clanek na pctuningu, ktery se slusne receno tak trochu nepovedl. Doporucuju projit hlavne komentare.

Osobni zkusenosti - delam spravu serveru nejakej ten rok, takze s RAIDy pracuju. To me nalomilo natolik, ze sem si pred casem poridil radic i domu a max. spokojenost. S normalnim SATA (WD 640AAKS) se prumerne cteni/zapis pohybuje kolem 150MB/s v RAID5. Netvrdim, ze tohle kazdy vyuzije, ale staci pohledat nejake testy velociraptoru v RAIDu na netu.
mstejska (2912)|2.12.2008 13:27
To byl asi tenhle clanek, kdyz to mas z vlastni zkusenosti, tak to je jina. Zkusim se na nej jeste jednou mrknout (hlavne na ty komentare). V tomhle se moc neorientuju, tak diky za osvetleni.
Logout (4018)|2.12.2008 13:35
Aigor: A co sis to koupil?
r-a-k (222)|2.12.2008 13:35
Pánové vy mi dáváte:-)))Já už byl rozhodnut pro VelociRaptor a teď už vážne nevím.Samozřejmě nechci doma stavět server ale čím rychleji tím lépe.Tak jestli budete tak hodný doporučte mi tedy něco co by bylo rychlejší než ten VelociRaptor za cenu kolem 7000-8000kč.Já už mam hlavu v pejru z Raid0,Raid5,řadič atd:-)
Logout (4018)|2.12.2008 13:43
A na co to přesně chceš? RAID urychluje něco jinýho než vysokootáčkovej disk.

PS: pokud jen na lepší odezvu systému atd. a neděláš na tom pc nic náročnýho, tak bych spíš doporučil koupit si lepší monitor či něco tak, todle by byla hodně "psychologická investice".
r-a-k (222)|2.12.2008 14:21
Tak PC využívám většinou na hraní her ale i se v něm štourám,ale už mě přestalo bavit čekaní na načtení spuštěných her atd,než se hardisk probudí a nebo něco přechroupe mě fascinuje.Proto jsem pokukoval po VelociRaptor
Aigor (201)|2.12.2008 14:29
[QUOTE=Logout;190003]Aigor: A co sis to koupil?[/QUOTE]

Já mám 3Ware 9650SE-8LP, jinak výborná volba je taky Areca. Bohužel jdou ceny pořád nahoru, já ten 3Ware koupil ještě za hezkých 8k.

[QUOTE=r-a-k;190004]nechci doma stavět server ale čím rychleji tím lépe.Tak jestli budete tak hodný doporučte mi tedy něco co by bylo rychlejší než ten VelociRaptor za cenu kolem 7000-8000kč.[/QUOTE]

Moje skromná rada zní - kup si velociraptora pro lepší pocit a dál to neřeš. Problematika správné investice do HW RAIDu je na delší výběr a zapomeň, že se vejdeš do 7-8k. Dnes slušný řadič začíná na 6k, ale jen pro RAID0. Pokud budeš uvažovat i do budoucna o RAID5, pak to skočí minimálně na 9k. K tomu přidej cenu 3x HDD aby RAID5 šlo postavit, kabely, odhlučněnou skříň a pro fajnšmekry i BBU unit, aby se využily všechny výhody plného RAIDu. To není levná sranda pro "lepší pocit". Navíc doufejme se ceny zase po čase trochu spraví.
IMHO až ti nebude stačit velociraptor, nejspíš budou na pultech už superrychlé SSD ;)

Pro bleskové načítání her je lepší 64bit OS, osadit 8/16GB RAM a část vyhradit na RAMDisk.
Logout (4018)|2.12.2008 14:41
No - IMHO si koupí velociraptor, tejden čtrnáct dní si bude lebedit, jak to má rychlý - a pak se mu to bude zdát zas pomalý. O tolik to ten raptor nevyřeší.
Aigor (201)|2.12.2008 14:59
nj, lepší než poradit řešení za 20k, které sám nerozchodí, nebo mu těžko někdo poradí až narazí na první problém. Maximálně mu všichni známí řeknou že je na hlavu vyhodit tolik peněz za něco co na hraní nevyužije...
r-a-k (222)|2.12.2008 15:11
Ok pánové,díky za rady a zkušený názory.Jen jsem chtěl trochu vysvětlit a pochopit téma Raid atd.Uvažoval jsem o tom Velociraptor a chtěl jsem vědět váš názor na věc,v určitých procesech si s tím Velociraptorem pomohu ale samozřejmě nejsem tak naivní abych si myslel že si pomohu o 100%.

PS:Jestli se mi po týdnu bude zdát že je pomalej ten Velociraptor to nedokážu říct,ale je to jako se vším co je v počítači:-)Hold někdo chlastá a někdo cpe peníze do PC.Asi tak
EditorPO (2819)|2.12.2008 16:50
[quote=Logout;189991]PS: Ale když to seřadíš podle spolehlivosti, rázem máš klínový písmo na prvním místě :-). To je totiž rock-stable :-)[/quote]
Na to rock-stable by som moc nespoliehal. Skus pustit na zem HDD a dosku s klinovym pismom. Verim, ze HDD vydrzi viac :-). (to len na odlahcenie temy, nie ze sa zacnete hadat kolko vydrzi HDD)
Logout (4018)|2.12.2008 17:02
Otázka je, do čeho ho tesáš :-) hliněná destička nic moc, ale pak byly ultra durable modely tesaný do kamenejch desek - a ty vydržej vcelku dost. Navíc je dost velká šance na data recovery.
ICEBOSS (3435)|2.12.2008 17:45
prijde na to. kdybych na nej mel rozpocet, koupim si ho. system je na takovym disku o neco zivejsi. mozna bych ale koukal uz i po SSD. uvidime, co vymysli me 2 oblibene firmy hitachi a intel (budou delat SSD spolu).
Limoto (162)|2.12.2008 17:52
[QUOTE=Logout;189750]No, nejsem si tak jistej - když programuješ, tak je větší riziko pádu systému - a celou práci ztratíš. Takže mít tam zdrojáky a riskovat, že mi to spadne... Přemejšlel jsem a zatim sem se neodhodlal. Je teda pravda, že PC mi nepadá a možná nějaká dávka, která by pravidelně kopírovala ramdisk na HDD by ale asi byla dobrym řešením. Nebo dávat na ramdisk aspoň obj a exe soubory...[/QUOTE]
Na Okenicích možná, ale mě systém obvykle nepadá (snad jediný pády, který pamatuju, způsobila nvidia a to bylo při hraní, když jsem si hrál s taktama grafiky)
r-a-k (222)|3.12.2008 12:39
Mam dotaz ještě k tomu jaký je rozdíl mezi označeným VelociRaptorem WD3000GLFS a WD3000HLFS?WD3000BLFS nemá pasivní chladič to jsem se dočetl ale tamto nevím.Díky
Pavel Boček (4169)|3.12.2008 12:58
https://www.svethardware.cz/velociraptor-miri-do-serveru/24032

BLFS je bez chladiče do serverů, GLFS je s shladičem a nativním SATA konektorem, HLFS je s chladičem a elektronikou pověšenou na chladiči. Viz stránky WD (1, 2, 3).

Co jsem se dověděl, HFLS je novější a představen byl kvůli kompatibilitě s hotswap racky, které předpokládají konektor na přesném místě. Pro tvoje použití je jedno jestli HFLS nebo GFLS.
r-a-k (222)|3.12.2008 13:19
Ok díky pane za informaci:-)
EditorPO (2819)|3.12.2008 14:05
Mozno este male doplnenie:

WD VelociRaptor WD3000BLFS - 2.5" - vhodny pre Blade servery a NTB

WD VelociRaptor WD3000HLFS - 2.5" v 3.5" chladiacom rame (IcePack mounting frame) a ako spominal Pavel Bocek, tak ma takzvany Backplane konektor

WD VelociRaptor WD3000GLFS - 2.5" v 3.5" chladiacom rame (IcePack mounting frame) - klasicke SATA pripojenie - SecurePark
hyro (80)|3.12.2008 14:53
[QUOTE=EditorPO;190562]
WD VelociRaptor WD3000BLFS - 2.5" - vhodny pre Blade servery a NTB
[/QUOTE]

Mozna bych vyskrtnul NTB - ten disk je o par mm vyssi, takze se do vetsiny ntb nevejde, tak aby nedochazelo k zavadejicim informacim...
EditorPO (2819)|3.12.2008 15:57
Ne mozna ale urcite, nechal som sa uniest 2,5 palcami :-). Pre istotu som si pozrel par stranok, na niektorych je priamo v nazve tohoto HDD uvedene laptop (aj ked laptopy su vlastne prve notebooky, v takomto pravom zmysle slova sa uz nevyrabaju). Na stranke WD je priamo uvedene, ze Not designed for use in laptop or notebook computers.
Logout (4018)|3.12.2008 16:09
No, hlavně by většina ntb měla problém ten disk uchladit....
r-a-k (222)|3.12.2008 19:49
A má tedy ten HLFS i konektor SATA nebo se musí koupit nějaká redukce na ten Backplane konektor?
Pavel Boček (4169)|4.12.2008 07:21
Díval ses vůbec na ty odkazy ? Samozřejmě mají oba SATA. Co jiného by měly mít ? Je to nižší střední serverová třída, nebude to mít SAS :rolleyes:
r-a-k (222)|4.12.2008 08:42
Třeba to vypadá že jsem línej nebo blbý co si neumí něco přečíst ale raději se zeptám aby mi někdo potvrdil že to je správně,abych si něco neobjednal a pak se na to jen díval.Takhle jsem se už jednou spálil ale s grafickými kartami.Měl jsem 2*3870 k ním jsem koupil 3870 X2 nakonec nejeli tak jsem myslel zdroj taky nejeli tak jsem koupil 3870 X2 a ty dvě 3870 jsem prodal.3870 X2 a 3870 X2 taky nejeli až nakonec mi někdo poradil nebo dočetl že musí být Visty a já pořád kupoval hardvere jak splašenej:-(Tak proto se raději zeptám:-)Díky a už nebudu na toto téma otravovat:-)))
Zoidik (1405)|4.12.2008 09:59
Jsem si včera testoval disky na sekvenční čtení a zápis, čtetní a zápis souborů 512 a 4KB programem Cristal Disk mark s pěti opakováními na každý test a můj starý raptor 74GB v těchto testech je srovnatelný s WD3200AAKS a WD2500YD. Možná velociraptor by na tom byl lépe, ale toho nemám a ani neuvažuju o koupi abych to zkusil...
Pavel Boček (4169)|4.12.2008 12:50
[QUOTE=r-a-k;190772]...[/QUOTE]

Já ti nenadávám :) Ale říkám, v popisech to máš a můžeš se mrknout i na fotografie, pro jistotu. Asi ti nikdo neřekne přímo z osobní zkušenosti, VelociRaptor je nový a zatím drahý, máme stejné zdroje informací jako ty.

Tak tu na fóru budeš jeden z prvních, čekám od tebe srovnání s 7k2 disky v příslušené sekci ;) Nejlépe, kdybys ještě než na něj dáš systém udělal testy čtení a zápisu, šlo by ?
rotik (12)|4.12.2008 13:14
Podle mě to smysl má, ale musíš koupit za dobrou cenu:), proto doporučuju pixmanii, kde mají ten samý disk za 5724 Kč včetně DPH - http://www.pixmania.cz/cz/cz/1348817/art/western-digital/pevny-disk-velociraptor-w.html

Kámoš toho Velociraptora má a pěje na to chválu, rychlejší je vše, i načítání OS. Podle mě, pokud někdo taktuje a honí se za výkonem, tak ocení každý znatelný nárůst výkonu a Velociraptor znatelný nárůst přináší.