reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problem s instalaci systemu win xp

ozy.pu (19)|2.12.2008 17:34
Dobry den mam laptop hp pavilion cpu ql 60,ram 3gb,gpu 3450 radeon, a mam nainstalovany operacny system windows vista.a chcel by som si ho preinstalovat na windows xp lenze ked sa my nabotuje cd tak zacne to uplne normalne nacitavat a potom my naskoci modra tabulka prosim vas co mam robyt????
DSC00049.JPG
Intri (3490)|2.12.2008 17:39
To je chybovka, která naskočí, když je něco špatně s bootovacím zařízením. Jsi si jistý, že to CD funguje?
Pavel Boček (4169)|2.12.2008 17:41
Něco s diskem. Stáhnul bych utilitu od výrobce (Seagate a Maxtor SeaTools, Samsung Hutil, WD WDDIAG) a otestoval ho, případně i naformátoval na nuly.
ozy.pu (19)|2.12.2008 17:42
[QUOTE=Intri;190139]To je chybovka, která naskočí, když je něco špatně s bootovacím zařízením. Jsi si jistý, že to CD funguje?[/QUOTE]
cd funguje lebo este dnes rano som preinstalovaval pc
Intri (3490)|2.12.2008 17:45
A kdy ta chyba vyskočí? Po prvním restartu nebo těsně po započetí instalace?
Salamander (6177)|2.12.2008 18:20
No, neni potreba nastavit disk do native modu ?
pas!k (3765)|2.12.2008 18:43
Myslim ze salamander to trefil .. najed do biosu a zkus tam najit neco jako sata native moc a pokud ta polozka je na enable tak ji dej na disable
ozy.pu (19)|2.12.2008 19:56
[QUOTE=Intri;190150]A kdy ta chyba vyskočí? Po prvním restartu nebo těsně po započetí instalace?[/QUOTE]

ta chyba vyskoci ked nacitava ovladace na zaciatku
ozy.pu (19)|2.12.2008 19:58
[QUOTE=pas!k;190187]Myslim ze salamander to trefil .. najed do biosu a zkus tam najit neco jako sata native moc a pokud ta polozka je na enable tak ji dej na disable[/QUOTE]

lenze ja to v biose nemam
Salamander (6177)|2.12.2008 20:04
No, nekde tam urcite musi byt IDE support, nebo native mode .... Nema tady jeste nekdo HP Pavilion ?
ozy.pu (19)|2.12.2008 20:11
[QUOTE=Salamander;190253]No, nekde tam urcite musi byt IDE support, nebo native mode .... Nema tady jeste nekdo HP Pavilion ?[/QUOTE]

fakt neni tam nic take
pas!k (3765)|2.12.2008 20:12
napis presny typ toho ntb
pas!k (3765)|2.12.2008 20:28
Tak jsem googlil a vypada to ze ta polozka tam opravdu nebude na strankach hp moc ovladacu pro xp taky neni :(
ozy.pu (19)|2.12.2008 20:30
[QUOTE=pas!k;190276]Tak jsem googlil a vypada to ze ta polozka tam opravdu nebude na strankach hp moc ovladacu pro xp taky neni :([/QUOTE]
a co s tym teraz?? mne tu modru obrazovku hodi vtedy ked nacitava NTFS
pas!k (3765)|2.12.2008 20:33
No co jsem nasel vetsina lidi to resi (ale bylo to u jinych hp modelu) integraci sata radice do instalacaky xp pomoci nlite .. nebo dohrani z diskety (asi bys potreboval usb disketovku) doporucovali tento driver http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/softwareDownloadIndex?softwareitem=ob-39535-1&lc=en&cc=us&dlc=en&product=2511224&os=228&lang=en ale netusim zda to pojede .. osobne bych prvne sehnal drivery pro xp na vsechna ostatni zarizeni v tom notebooku a pokud je nesezenes zustal bych na vistach ..
odb (505)|2.12.2008 20:33
[QUOTE=Salamander;190253]No, nekde tam urcite musi byt IDE support, nebo native mode .... Nema tady jeste nekdo HP Pavilion ?[/QUOTE]

Nepredpokládam, že tam bude problém. Ak by bol problém v tom, tak inštalácia by zastala preto, že nemôže nájsť disk ale neskončila by BSOD. Najpravdepodobnejšie bude mať inštalačka problém s partíciou. Pri preinštalovávaní z Visty na XP (ale aj pri preinštalovaní XP, aj všeobecne pri preinštalovávaní OS) je to dosť bežný problém. Odporúčam odstrániť partíciu (budeš potrebovať bootovateľné CD s utilitou, ktorá to zvládne alebo disk vybrať a pripojiť k PC a tam odstrániť partíciu) a znovu vytvoriť pri inštalácii XP. Len v priebehu minulého týždňa som sa 2x stretol s touto obrazovkou a s takýmto problémom pri preinštalovaní XP (AHCI mod, IDE mod,.. na tú chybovú hlášku nemal vplyv). Odstránenie partície spoľahlivo pomohlo.


Edit: ovládače pre win XP máš? Pri notebookoch je to problém (hlavne grafika) a užívatelia sú nútení ostať pri Viste (lobing MS :) )alebo si zhánať alternatívne ovládače s nie vždy 100% funkčnoťou.
pas!k (3765)|2.12.2008 20:35
[QUOTE=odb;190283]Nepredpokládam, že tam bude problém. Ak by bol problém v tom, tak inštalácia by zastala preto, že nemôže nájsť disk ale neskončila by BSOD. [/QUOTE] Taky jsem si to myslel ale musim potvrdit ze to tak opravdu konci (pred 14 dny jsem instaloval zrovna nejaky hp pro kamarada) proste to hodi bsod .. po deaktivaci native modu to normalne probehne ..
Salamander (6177)|2.12.2008 20:37
[QUOTE=odb;190283]Nepredpokládam, že tam bude problém. Ak by bol problém v tom, tak inštalácia by zastala preto, že nemôže nájsť disk ale neskončila by BSOD. Najpravdepodobnejšie bude mať inštalačka problém s partíciou. Pri preinštalovávaní z Visty na XP (ale aj pri preinštalovaní XP, aj všeobecne pri preinštalovávaní OS) je to dosť bežný problém. Odporúčam odstrániť partíciu (budeš potrebovať bootovateľné CD s utilitou, ktorá to zvládne alebo disk vybrať a pripojiť k PC a tam odstrániť partíciu) a znovu vytvoriť pri inštalácii XP. Len v priebehu minulého týždňa som sa 2x stretol s touto obrazovkou a s takýmto problémom pri preinštalovaní XP (AHCI mod, IDE mod,.. na tú chybovú hlášku nemal vplyv). Odstránenie partície spoľahlivo pomohlo.[/QUOTE]

No, abych Ti pravdu rekl, presne tohle mi XP delalyy, kdyz jsem je instaloval na PC s Gigabyte EP45-UD3R ... instalace OK, ale BSOD pri Bootu, a native mod pomohl .... ale samozrejme to muze byt neco totalne jinyho jak rikas ...
ozy.pu (19)|2.12.2008 20:45
[QUOTE=Salamander;190287]No, abych Ti pravdu rekl, presne tohle mi XP delalyy, kdyz jsem je instaloval na PC s Gigabyte EP45-UD3R ... instalace OK, ale BSOD pri Bootu, a native mod pomohl .... ale samozrejme to muze byt neco totalne jinyho jak rikas ...[/QUOTE]

lenze native mod ja vobec nemam v biose ja ten bios mam nejaky orezany
Scream CZE (125)|2.12.2008 20:55
odb: On by ten HDD nenašel jedině v případě, že by o něm BIOS nevěděl, ale BIOS o tom HDD ví, jen neví jak s ním pořádně pracovat. A XP drivery mu v tom nepomáhají. ;) Proto to hodí BSOD. ;)

ozy.pu: Je taky možné, že ten NB prostě XP nepodporuje. ;)
ozy.pu (19)|2.12.2008 20:57
[QUOTE=Scream CZE;190296]odb: On by ten HDD nenašel jedině v případě, že by o něm BIOS nevěděl, ale BIOS o tom HDD ví, jen neví jak s ním pořádně pracovat. A XP drivery mu v tom nepomáhají. ;) Proto to hodí BSOD. ;)

ozy.pu: Je taky možné, že ten NB prostě XP nepodporuje. ;)[/QUOTE]

no ak ho nepodporuje tal ma asi jebn.
pas!k (3765)|2.12.2008 21:08
[QUOTE=ozy.pu;190297]no ak ho nepodporuje tal ma asi jebn.[/QUOTE]

Tyto informace je potreba zjistit pred koupi ..
odb (505)|2.12.2008 21:25
[QUOTE=Scream CZE;190296]odb: On by ten HDD nenašel jedině v případě, že by o něm BIOS nevěděl, ale BIOS o tom HDD ví, jen neví jak s ním pořádně pracovat. A XP drivery mu v tom nepomáhají. ;) Proto to hodí BSOD. ;)

[/QUOTE]

Nemusí hodiť BSOD. Napr. aj môj PC s ABIT AB9PRO pri inštalácii winXP (s AHCI nastaveným v BIOSe, disk BIOS vidí) nehodí BSOD. Jednoducho ak mu nepodhodím AHCI driver zahlási, že nemá kam inštalovať OS (že nerozpoznal žiaden disk) ale nehodí žiaden BSOD. Podobne môžem menovať ešte niekoľko iných dosiek a notebookov, ktoré nehodia BSOD. Záleží prípad od prípadu.

Edit:

to ozy.pu - skoro určite tvoj notebook win XP nepodporuje. Ako som už písal vyššie, možno keď tak len s alternatívnymi ovládačmi ale nie od HP
ozy.pu (19)|3.12.2008 16:57
slusal som instalovat windows xp a mal som tam doinstalovany ten AHCI RADIC a stale vypisuje ten isty problem a v BIOSE nemam ten ide mod nic take co s tym mam robit????
EditorPO (2819)|3.12.2008 17:28
Kedze som pred mesiacom instaloval XP na jeho brasku DV7 1040ec, tak ta mozem ubezpecit, ze bez integracie AHCI driverov do instalacky to nerozbehas. Takze Nlite to isti :-). Ak sa ti aj podari dokoncit instalaciu, nemas este po problemoch. Ovladace pre XP na zbytok HW tak jednoducho nezozenies. Definitivny problem bude s audiom. Po kazdom restarte nebude fungovat.
Takze uz vies co ta caka. Premysli si, ci radsej nezostanes na Viste.
Ak nemas original Vista instalacku (HP nedodava) tak sa nespoliehaj na to, ze sa neskor vratis na Vistu pomocou integrovaneho HP recovery, alebo vyrobenych instalaciek. Na 99% to nefunguje a budes si musiet objednat instalacne DVD, samozrejme za poplatok.

Mas urcite tie spravne AHCI ovadace? Su dve verzie, jedna je pre instalaciu a druha pre samotny OS. A samozrejme XP verzia.

K tej BSOD: skontroluj disk checkdisk-om, alebo HDD Regeneratorom (je na Hiren's BootCD).

HP (a niektori dalsi) uz oficialne podporuju len MS Vista.

Aj tato stranka na HP ta mozno presvedci. Hlavne veta "If you have an HP Pavilion or Compaq Presario consumer notebook PC that shipped with Windows Vista, you should not attempt to downgrade to Windows XP. Changing the operating system (OS) will cause severe operational problems. Many of the components, such as sound, video, graphics, network connectivity, drives, or other devices and peripherals, may have limited functionality, or may not work at all. You should do some research on the support policies of hardware and software manufacturers, and review the problems experienced by other users, before you consider changing the operating system."
yjen (13)|19.12.2008 21:35
-zapni notebook
-stiskni F2
-po stisknutí by jsi mel najit prepnuti bud na SATA nebo IDE
-dej IDE a instaluj XP
-hotovo
ICEBOSS (3435)|20.12.2008 14:23
obdobny problem.
https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=25751

zjisti si, co to ma za chipset, stahni si sata (ahci) ovladac ze stranky vyrobce chipsetu (nejspis ATi), nahrej na disketu a pri instalaci hned na prvni obrazovce zmackni F6. Nebo ten ovladac integruj pomoci nLite primo do instalacky.