reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Obnovovací frekvence LCD 75Hz-obraz "nenaběhne"

fanynek (2048)|3.12.2008 04:41
Čau lidi! Sorry, že stím furt otravuju ale:

Nějak mi asi začíná kravit můj panel ViewSonic VX922 - LCD 19". Při nastavení obnovovací frekvence na 75Hz a následném restartu normálně funguje bootovací sekvence a zavádění OS až do doby, kdy se má zobrazit kurzor a to kulatý logo Vist a pak najednou tma, kontrolka LCD zeleně bliká a plocha zčerná a jen pravidelně mění černou barvu na míň černou a zpět. Přitom v repro je slyšet, jak OS normálně funguje, tzn. přihlášení uživatele i spouštění programů po startu. (Po změně obn.fr. na 75Hz OS dál funguje normálně až do zmíněného restartu).

Dlouhou dobu jsem měl nastaveno klasické rozlišení 1280x1024 a frekvenci 75Hz (digital) a všechno fungovalo bez problémů.
Minulý týden jsem dělal kemovi nový komp a měl ho připojený k tomuto mému LCD. Neustále jsem podezříval jeho novou VGA HD4830, že mi při nastavení obnovovací frekvence vyšší, než 60Hz prostě nenaběhl OS (WV UE 32bit), ale cca po týdnu to začalo blbnut i s mým PC, kde to fungovalo cca 1,5 roku bez problémů.

Ovladače FW 178.xx tam už byly nějaký týden (chodily výtečně), takže problém v nich jsem vyloučil.
Pro jistotu jsem provedl jejich kompletní reinstal a flákl tam poslední verzi FW 180.48. Ty jsou taky gut, ale můj problém s monitorem to nevyřešilo.
Vyzkoušet to nemůžu ani připojením jinýho LCD (Samsung 22" SM 2253BW, co mám doma) na mý PC, poněvadž tam mi nabízí jen a pouze 60Hz (zřejmě bude chtít nějakej driver).
Vyzkoušel jsem i jiný kabely napájení, jiný propojovací kabely digital i analog, ale žádná změna.

Nevím, co se stalo, že najednou nedokáže s obn. fr. 75Hz zobrazit systém. Při 60-ti Hz je to bez problému. Přitom by to měl v pohodě zvládat. V OSD menu monitoru mi po změně na 75Hz píše H fr.=82Hz a V fr.=75Hz a funguje to bez prblému do vypnutí. Po tom už nezobrazí OS.
Vím, že řešení je nechat tam těch 60Hz, ale jde mi o princip. Proč to nefunguje, když by to měl umět?
Díky za reakce.
Screenshot 2008-12-02_13-57-23.jpg
fanynek (2048)|4.12.2008 15:20
Tož lidi, neblbněte a pomožte. Pls.
Buď jsem trouba, který si myslí, že to LCD normálně musí umět 75Hz, nebo je to fakt rozbitý a pošlu to na reklamaci.
Ale potřeboval bych radu někoho zkušenějšího.
husky14 (4214)|4.12.2008 15:28
Takže jestli tomu dobře rozumím, tak si to provozoval na 75 Hz na NVIDII v pohodě, pak si to připojil na ATInu a od tý doby už to nejede ani na NVIDII....?

Já teda nevím, ale v driverech nebo někde v kompu bych to asi nehledal.... nemá třeba ten monitor nějakej reset na tovární nastavení? Třeba je tak chytrej, že si pamatuje zbytečně moc a zbytečně dlouho ;) Fakt nevím....
Logout (4018)|4.12.2008 15:36
Co vim, tak většina LCD víc než 60Hz nesežere. Neni problém prostě v tom, že dřív to jelo na 60Hz i když to psalo 75Hz (mě se tak občas nějakej monitor choval, když sem mu nastavil frekvenci nad limit)? A teď se to něčim probralo a v okamžiku přepnutí do nativního (tzn. vyššího) rozlišení (nebo spíš asi na v driverech nastavenou frekvenci) se obraz ztratí?
meeee (1110)|4.12.2008 15:41
Logout: ee, podle manuálu těch 75Hz v nativu umí :notsure
fanynek (2048)|4.12.2008 15:43
[QUOTE=husky14;190945]Takže jestli tomu dobře rozumím, tak si to provozoval na 75 Hz na NVIDII v pohodě, pak si to připojil na ATInu a od tý doby už to nejede ani na NVIDII....?

Já teda nevím, ale v driverech nebo někde v kompu bych to asi nehledal.... nemá třeba ten monitor nějakej reset na tovární nastavení? Třeba je tak chytrej, že si pamatuje zbytečně moc a zbytečně dlouho ;) Fakt nevím....[/QUOTE]

Jo. Rozumíš dobře. Asi tak týden to ještě na tý NVIDII jelo v pohodě a pak to najednou nenajelo. Dnes jsem to zkoušel ještě v PC servisu na jednom noťasu a taky nic. Ani na Sub.
O tom "resetu" (např. trojstisk určitých ovl. prvků) jsem taky slyšel, ale nic takovýho nemá, nebo o tom alespoň nevím.
fanynek (2048)|4.12.2008 15:43
[QUOTE=meeee;190952]Logout: ee, podle manuálu těch 75Hz v nativu umí :notsure[/QUOTE]
Podle mě by to taky umět měl. Kde jsi prosím tě ten manuál sehnal?
EDIT/ Už ho mám.
Logout (4018)|4.12.2008 15:50
Zkusil jsi odinstalovat driver k monitoru?
fanynek (2048)|4.12.2008 15:51
[QUOTE=Logout;190957]Zkusil jsi odinstalovat driver k monitoru?[/QUOTE]

Nikdy jsem k němu drivery nepoužíval a ani jsem žádný nenašel resp. našel, ale jen pro XP.http://www.viewsonic.com/support/downloads/drivers/?prod_name=vx922&x=0&y=0
husky14 (4214)|4.12.2008 15:55
Trochu OT, ale vykašli se na to. U LCD je to úplně jedno a těch 15 Hz v reálu stejně nepoznáš ;)
fanynek (2048)|4.12.2008 16:09
[QUOTE=husky14;190961]Trochu OT, ale vykašli se na to. U LCD je to úplně jedno a těch 15 Hz v reálu stejně nepoznáš ;)[/QUOTE]

Proč? Když nedělá, co má dělat, tak prostě chci, aby to dělalo.
V Únoru 2009 mu končí záruka, tak mi řekni, proč to nereklamovat?
//EDIT// Jinak Ď.:thumb
Logout (4018)|4.12.2008 17:26
Nějakej driver tam ale mít budeš - pravděpodobně "default monitor". Tak zkus všechny drivery od monitorů v systému smazat. Sice to spíš nepomůže, ale určitě to neuškodí a určitá šance to je.
mpitman (206)|4.12.2008 18:50
Predpokladam,ze kdyz jsi to zkousel na tom notebooku,tak jsi mel monitor delsi dobu uplne odpojenou od napajeni, ale pro jistotu - nekdy se nam v praci nejaky LCD monitor zblazni a chova se nestandardne a pomuze mu, kdyz se necha delsi dobu (alespon treba hodinu) bez napajeni (uplne vytazeny ze zasuvky) a on se tim vzpamatuje - muzes to take vyzkouset pokud uz jsi ho takhle odpojeny nemel. Jinak bych ale radeji monitor provozoval na 60Hz protoze hlavne pri vyssich rozlisenich (nevim jak u 1280x1024) uz DVI prestava zvladat ten tok dat a obraz muze byt paradoxne horsi.
Limoto (162)|4.12.2008 19:09
[QUOTE=fanynek;190965]Proč? Když nedělá, co má dělat, tak prostě chci, aby to dělalo.[/QUOTE]
Tak to nepoužívej Wokenice.
husky14 (4214)|5.12.2008 14:32
[QUOTE=fanynek;190965]Proč? Když nedělá, co má dělat, tak prostě chci, aby to dělalo.[/QUOTE]Tak pozdravuj Murphyho.... ;)

//EDIT// Jinak Nz :thumb
fanynek (2048)|5.12.2008 23:21
[QUOTE=husky14;191328]Tak pozdravuj Murphyho.... ;)

//EDIT// Jinak Nz :thumb[/QUOTE]

Život je pes. :D Já to ňáko vyřeším. Zatím jedu na 60Hz. :mad:
SgtMarty (15)|15.3.2009 09:53
Zdarec,
tak mám naprosto stejnej problém s Viewsonic VX922, sem z toho dost zmatenej protože když to normálně zapnu (při 75 Hz), tak přesně jako tobě nenajede systém (jinak je všechno při startu normálka) a začne blikat vypínací čudlík, nicméně když monitor vypnu a počítač tvrdě restartuju (při tom vypnutým monitoru) a monitor zapnu až potom co počítač "douchrostá" tak se normálně systém zobrazí a jede to absolutně bez problémů.
Při 60 Hz to je bez problémů.

(grafiku mám GF 7600GT)
fanynek (2048)|15.3.2009 10:22
Čus!
Já jsem ho poslal před cca 4-mi týdny do CZC na reklamaci s tím, že jsem jim to popsal a technik v servisním středisku pro ty ViewSonicy napsal toto vyjádření:

„Tento model monitoru zobrazuje pouze pri obnovovaci frekvenci 60Hz.Doporucujeme monitor pouzivat vyhradne v nativnim rozliseni dane vyrobcem udavane v uzivatelskem manualu 1280x1024/60Hz.Pri jinem rozliseni nemusi monitor zobrazovat korektne a pri vysi ob. frekvenci nezobrazi signal vubec. Zarizeni je plne funkcni a splnuje specifikace vyrobce.“

V manuálu (viz příloha) se sice píše:
Rozlišení doporučené a deklarované: 1280 x 1024 @ 60, 75 Hz, ale níže si všimni:
Preset Timing Mode (Předvolený režim synchronizace na VESA® 1280 x 1024 @ 60 Hz)
Upozornění: Nastavení obnovovací frekvence grafické karty v počítači nesmí přesáhnout tyto hodnoty; v
opačném případě může dojít k trvalému poškození monitoru LCD.


Otázkou zůstává, kde je pravda. Zda by to LCD mělo normálně umět res.1280x1024 při 75Hz, nebo ne.

Já jsem zaznamenal ještě jeden problém, kvůli kterému jsem jim ho obratem vrátil znovu k reklamaci, protože se tímto vůbec nikdo nezabýval.
Napsal jsem toto jako vyjádření k první reklamaci:

"1.v uživatelském manuálu staženém z webu výrobce (viz příloha), str.13 v oddílu Specifikace výrobce jasně deklaruje:
Rozlišení doporučené a deklarované: 1280 x 1024 @ 60, 75 Hz
Nevidím proto jediný důvod nevyžadovat 100%-ní funkčnost tohoto monitoru, tj. jeho bezproblémovou funkčnost na deklarovaných parametrech, tj. práci v rozlišení 1280 x 1024 s obnovovací frekvencí 75Hz (jak správně nabádá technik dle uživatelského manuálu).
Nehledě na to, že na těchto hodnotách monitor bez problémů ještě nedávno pracoval.
-V podstatě to je stejné, jako by jste reklamovali auto, že vám nejde zařadit pětka a v servisu vám doporučili, že na čtyřku to taky pojede. Trochu primitivní, nemyslíte?"


2. Ve vyjádření není ani zmínka o řešení dalšího problému, který jsem v průvodním dopisu zmiňoval, proto znovu z tohoto dopisu cituji:
„Problémy ale začaly být poslední dobou i s přepínáním monitoru do herního režimu u her v res. 1280*1024 @60Hz (ne vždy to je 3D. Zaznamenal jsem to především u hry Turtix. Zde 100%-ně; u jiných to je sporadicky) a i při obyčejném restartu PC. V momentě, kdy se má LCD přepnout při spuštění hry do herního režimu, nebo se ukončuje OS před restartem, nastane (vyloženě čistě náhodně) tato situace: LCD zhasne a zůstane jen blikat zelená kontrolka power a plocha monitoru nepatrně „pulzuje“ (jako by byla malinko podsvěcována).
•Mé PC (především VGA) a OS jsou naprosto v pořádku……..připojeno několik různých LCD monitorů (BenQ FP73G 17“, Codegen Mustiff 20“, Samsungy 2243BW a 2253BW 22“, LG W2284 22“) a nezaznamenal jsem jediný problém i při snaze tento problém navodit, a naopak při připojení mého LCD VX922 k jiným PC, která jsem skládal (VGA nVidia i ATI), se tento problém vyskytne vždy při výše uvedených situacích“


Jsem v kontaktu s člověkem odpovídajícím za reklamace na CZC, kterému jsem i poslal odkaz ke stažení zmiňované hry s keyem, kterou jsem uploadnul na jeden server, aby si to mohl osobně vyzkoušet na jiných PC a LCD, protože mi přišlo, že si myslí, že si vymýšlím a v pátek mi přišla z CZC informace o novém reklamačním řízení, tak jsem zvědavý, jak dalece toto byli ochotni zkoušet a řešit.
V každém případě jestli mi ho vrátí a problém bude přetrvávat, zdokumentuju to na video a budu to řešit přes ČOI-ku, Sdružení obrany spotřebitele, nebo média (NOVA je k tomu nejvhodnější :p). Nevyhodil jsem 8k proto, aby mi po dvou letech začal kravit a oni se z toho snažili vykroutit.
fanynek (2048)|24.3.2009 01:10
Tak pro ty, koho zajímá, jak to vlastně dopane(lo):

První screen-neuznaná reklamace.......okamžitě jsem podal novou.
Druhý scren-zřejmě po důkladnějším testování uznaná reklamace.......oprava.

Tak jsem zvědavý, co to bude dělat, až mi přijde. Vypadá to, že CZC se snaží dostát svému dobrému jménu.
1.JPG 2.JPG