reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Vadná grafika nebo monitor ?

Aigor (201)|6.12.2008 10:15
Ahoj, narazil jsem na problém který neumím rozhodnout..

V relativně nové sestavě (Gigabyte GA-EP45-DS3R, C2D E2160, 8GB RAM) je PCIe grafika ATI Radeon HD 2400 XT. Používám ji asi půl roku s 19" LCD k plné spokojenosti. V týdnu jsem donesl nový 22" LCD HP LP2275w a začaly problémy.

Napřed byl problém vůbec monitor zapnout, protože PC už naběhl a monitor pořád nejevil známky života. Až když jsem asi počtvrté zkontroloval a zahýbal kabely, vypl a zapl napájení a znovu připojil DVI kabel, tak naskočil. Obraz byl ale z předchozího 1280x1024 zdeformovaný, navíc ještě spodní polovina "zrnila a ustřelovala do strany". Přepnutí do nativního 1680x1050 se zadařilo až napotřetí, protože než se monitor přepnul, vypršel 10sec časový limit a Win přeply zpět do původního nastavení.

Od té doby asi dva dny funguje v pořádku, ale včera jsem si všiml, že se nedají např. prohlížet fotky v ACDSee při přepnutí na fullscreen. Fotka se zobrazí náhodně na 0,5-10sec a pak zmizí obraz a zase se náhodně objevuje.
PC jsem prohnal antivirem i HiJackThis, podíval se jestli se nějaký proces nehádá o výhradní zobrazení, ale nic závadného jsem neobjevil.
Po reinstalaci ATI ovladačů na poslední verzi problém zmizel.
EDIT: Bohužel problém přetrvává, jen se neobjevuje pravidelně, tak jsem to včera nezjistil...

Dnes ráno zapínám PC a v přihlašovacím dialogu je rozbitý obraz (doprava ustřelené zrnící čáry), po zap/vyp monitoru je zase všechno v pořádku.

Samozřejmě nemám možnost vytáhnout z šuplíku další 22" na vyzkoušení, ale IMHO to tipuju, že ten monitor není úplně v pořádku. Než ho pošlu na svátky k reklamaci a obrním se trpělivostí před klasickou hláškou "nám to funguje normálně", chci vědět jestli nemůže být problém i jinde? Ono už popsat příznaky bude docela problém tak, aby to mohli v servisu nasimulovat :mad:
pcmaker (354)|6.12.2008 10:56
Jakou mas nastavenou obnovovaci frekvenci monitoru? Zkus 60Hz.
Aigor (201)|6.12.2008 12:09
Frekvence je 60Hz (jinou to ani nenabízí) a ten problém s mizením obrázků při prohlížení se neodstranil - dělá to znovu :(

Mění se při tom i rozlišení, nebo power-režim, protože to "sestřeluje" i OSD menu monitoru.