reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problém se Sapphire x1950pro

Dadameda (12)|16.11.2006 10:59
Mám problém se Sapphire x1950pro.Při hraní her se objeví černá obrazovka.A Catalisty napíšou že grafický čip byl resetován.Čím to může být?Mám Catalisty 6.9.Pri instalaci 6.10 mi to napíše chybu že nemám odpovídající hardware.
Smeli (2302)|16.11.2006 11:06
[QUOTE=Dadameda]Mám problém se Sapphire x1950pro.Při hraní her se objeví černá obrazovka.A Catalisty napíšou že grafický čip byl resetován.Čím to může být?Mám Catalisty 6.9.Pri instalaci 6.10 mi to napíše chybu že nemám odpovídající hardware.[/QUOTE]

Použij ovladač z CD co bylo ke kartě. To resetování dělá VPU recover při nějakém problém, vyzkoušel vypnout najdeš v CCC jako VPU Recover - odškrtnout
Dadameda (12)|16.11.2006 11:15
No právě že mi to dělás originálníma ovladačema.Ted vyšly 6.11 tak zkusím a uvidím.
Dadameda (12)|16.11.2006 11:17
A myslíte že to bude grafikou.Taky se trošku bojím že by to mohlo být něčím jiným.Ale typuju to na tu grafiku když se takhle projevuje.D
boboco (1987)|16.11.2006 12:22
[QUOTE=Dadameda]A myslíte že to bude grafikou.Taky se trošku bojím že by to mohlo být něčím jiným.Ale typuju to na tu grafiku když se takhle projevuje.D[/QUOTE]

Pokud Ti ty nové ovladače nepomohou (což předpokládám), tak smaž veškeré ovladače a software od ATI a vyzkoušej ATI OMEGA Drivers. Pokud budou problémy přetrvávat i s těmito ovladači, bojím se, že grafika nebude v pořádku... Také by to mohlo být nedostatečně dimenzovaným zdrojem, ale spíš si myslím, že grafika (čip nebo paměti) nezvládá defaultní takty. Což je samozřejmě na reklamaci. Každopádně vyzkoušej ty OMEGY.
Smeli (2302)|16.11.2006 12:23
Tak mně napadá - je to nové PC nebo jen dokoupená karta (upgrade). Pokud ani, co tam bylo dříve za GK?
Dadameda (12)|16.11.2006 13:02
Mam 400 W zdroj Fotron.Takže si myslim že by to měl utáhnout.Je to v nové desce ASUS P5B Deluxe,takže před tím tam nic nebylo.Buď si pujčím někde grafiku do PCi-E a uvidim jestli tam pošlape nebo nevim.Zasekne se tak po 5 minutách hraní.Ve win je zatim fše ok.Wokna sami o sobe nepadaj když v nich něco kutim.
Smeli (2302)|16.11.2006 13:10
A co teploty? Sedí dobře chladič?
Dadameda (12)|16.11.2006 13:23
No CCC mi ukazuje neco kolem 55 jadra.Procik asi 65.Asi pujde na reklamacku,jinak to nevidim.Je to nový,treba nejaka nekonpatibilitka.Ramky jsem zkousel.Mam 2*512 tak sem jednu vyndal otestoval to s prvni i s druhou a delalo to stale,proto to tipuju na tu grafiku.Prav ze se bojim abych jim treba neposlal na reklamacku grafiku a ona to pak byla deska:-(.
Smeli (2302)|16.11.2006 13:26
[QUOTE=Dadameda]No CCC mi ukazuje neco kolem 55 jadra.Procik asi 65.Asi pujde na reklamacku,jinak to nevidim.Je to nový,treba nejaka nekonpatibilitka.Ramky jsem zkousel.Mam 2*512 tak sem jednu vyndal otestoval to s prvni i s druhou a delalo to stale,proto to tipuju na tu grafiku.Prav ze se bojim abych jim treba neposlal na reklamacku grafiku a ona to pak byla deska:-(.[/QUOTE]

Jaký máš CPU? Teploty v klidu?
Dadameda (12)|16.11.2006 13:37
Core 2 Duo 6400.Zkoušel jsem stress prime a ukázalo mi to asi po půl hodce pocítaní 82 stupňů.V klidu má 60-65.
P@pi (1519)|16.11.2006 13:40
[QUOTE=Dadameda]Core 2 Duo 6400.Zkoušel jsem stress prime a ukázalo mi to asi po půl hodce pocítaní 82 stupňů.V klidu má 60-65.[/QUOTE]

82°C??? Tak to je víc než dost, je přetaktovanej?
Dadameda (12)|16.11.2006 13:43
Je 2,6.Na nepřetaktovaným sem to nezkoušel.
P@pi (1519)|16.11.2006 13:45
[QUOTE=Dadameda]Je 2,6.Na nepřetaktovaným sem to nezkoušel.[/QUOTE]

Tak vyzkoušet :cool:.
Smeli (2302)|16.11.2006 13:47
Zkontroluj chladič na CPU zda dobře sedí a teploty na default frekvenci. Ta teplota je moc
Dadameda (12)|16.11.2006 13:58
OK.Taky se mi zdá.Vyzkouším.Díky

EDIT: P@pi
boboco (1987)|16.11.2006 14:24
[QUOTE=Dadameda]Je 2,6.Na nepřetaktovaným sem to nezkoušel.[/QUOTE]

Je to základní zásada, při jakýchkoliv problémech i zdánlivě nesouvisejících VŽDY testovat na defaultních taktech:rolleyes:. A ta teplota CPU je opravdu moc vysoko. Čím jsi ji měřil, SpeedFanem nebo Everestem? -Jestli SpeedFanem, OKAMŽITĚ zkontroluj zda Ti na CPU dobře sedí chladič!
Dadameda (12)|16.11.2006 15:02
Dost možný že je to chladič cpu.Když jsem ho instaloval tak to šlo nějak ztuha.Vyzkouším až budu doma:-).Teplotu mi ukazuje ten stress prime.Schoduje se s biosem.
Dadameda (12)|16.11.2006 15:12
Je mi trošku divný ,že to hodí tu hlášku o restartu grafiky.A dělalo mi to i když jsem procesor nataktovanej neměl.Na ten chladič se ,ale mrknu.
joachimwedel (56)|16.11.2006 21:12
[QUOTE=Dadameda]Dost možný že je to chladič cpu.Když jsem ho instaloval tak to šlo nějak ztuha.Vyzkouším až budu doma:-).Teplotu mi ukazuje ten stress prime.Schoduje se s biosem.[/QUOTE]


.... a nemas na tom CPU chladici ,,krytku,,.Par lidem se to uz stalo.
boboco (1987)|16.11.2006 21:33
[quote=joachimwedel].... a nemas na tom CPU chladici ,,krytku,,.Par lidem se to uz stalo.[/quote]

No, to by byl mazec:D
Spíš si myslím, že nemá chladič k desce ucycen všemi čtyřmi úchyty. Jinak správná instalace chladiče s.775 se provádí tak, že se všechny úchyty na chladiči otočí do polohy LOCK, nanase se pasta, přiloží se chladič na cpu a potom se zatlačí na jeden úchyt, dokud se neozve lupnutí, potom se zatlačí úchyt v protějším rohu (úhlopříčka) a poté i ostatní dva. Že je chladič dobře nasazen se pozná při pohledu na desku zespodu a nebo tak, že úchyty jsou velmi stabilní a nelze s nimi volně manipulovat.

Omluvte prosím moje vyjadřování, ale pojmenovat všechna ta "hejblátka" tak, aby tomu rozumněl opravdu každý není vždy úplně jednoduché...:rolleyes:
Semik_old1 (112)|17.11.2006 08:55
Alespoň, že nejsi sám komu se toto děje. Mě se to stávalo taky s ATI Radeon 9600pro. Stále černá obrazovka a po restartu Recover házel chyby jednu za druhou. Opravdu to bylo grafikou. Nezvládala ani svoje delauf takty. Ale reklamace byla uznána a dokonce mi dali i novější typ pač tamten už nebyl :D
Smeli (2302)|17.11.2006 10:37
Super, dadameda ještě nedal vědět co a jak s CPU a ty už děláš závěry - najs :stupid
boboco (1987)|17.11.2006 13:01
[quote=Smeli]Super, dadameda ještě nedal vědět co a jak s CPU a ty už děláš závěry - najs :stupid[/quote]

A Tobě připadá 82°C na mírmě přetaktovaném C2D v prořádku?:eek: Navíc jestli měřil pomocí SpeedFanu, reálná teplota může být ještě i o 10°C vyšší!!! Já neříkám, že to přímo souvisí s jeho problémem s grafikou, ale pokud to nedá do pořádku, za chvilku možná nebude mít na čem tu grafiku testovat...:cool:. Buďto je opravdu problém v chladiči nebo ve vysokém napětí které do CPU pouští.
Dadameda (12)|17.11.2006 13:24
Ted se jdu na to mrknout tak uvidíme.
Dadameda (12)|18.11.2006 13:08
Tak jsem měl omezený čas k testování ,ale už to vypadá ok.Znovu jsem upevnil chladič nainstaloval nové Ovladače a vypadá to dobře ,teplota je 40-45 stupňů,zítra po důkladném testování ještě řeknu.Díky za pomoc.
boboco (1987)|18.11.2006 13:26
[quote=Dadameda]Tak jsem měl omezený čas k testování ,ale už to vypadá ok.Znovu jsem upevnil chladič nainstaloval nové Ovladače a vypadá to dobře ,teplota je 40-45 stupňů,zítra po důkladném testování ještě řeknu.Díky za pomoc.[/quote]

To už ta teplota vypadá trochu jinak, co?;) Tak jsem rád, jestli Ti naše rady pomohly:thumb
Glamb (25)|29.11.2006 12:59
S touhle kartou mam taky problem. Je normální že při teplotě GPU tak kolem 85C se obraz "pokazí" (tzn. různé pruhy, divné kostičky apod.)? Poprvé sem si teploty nevšiml, takže sem si myslel, že nestíhám uchladit kartu (eventuelně case). Od té doby jedu s otevřenou bočnicí, přidanym vetráčkem a přes ATI Tray tools sem si pohrál s nastavenim vetráčku na kartě. Ale včera opět ten stejnej problem a to při teplotě max 85C (v plném vytížení), což mi nepřipadá až tak moc.
Nemohlo by to také být přimojením monitoru ke kartě? Nemám ho zrovna moc šikovně. Jedu přes redukci, takže konektor je 2x tak dlouhej a když ještě připočítám stínění na kabelu od monitoru, tak jsem na délce přes 10cm (bednu mám u zdi, takže je tam ten konektor lehce zkroucenej).
Zatím se to stalo jen 2x (1. při NFS:Carbon, teplota neznámá, pár hodin hraní; 2.Just Cause, teplota max 85C, 15min hraní).
first.indian (683)|29.11.2006 13:44
[QUOTE=Glamb]S touhle kartou mam taky problem. Je normální že při teplotě GPU tak kolem 85C se obraz "pokazí" (tzn. různé pruhy, divné kostičky apod.)? Poprvé sem si teploty nevšiml, takže sem si myslel, že nestíhám uchladit kartu (eventuelně case). Od té doby jedu s otevřenou bočnicí, přidanym vetráčkem a přes ATI Tray tools sem si pohrál s nastavenim vetráčku na kartě. Ale včera opět ten stejnej problem a to při teplotě max 85C (v plném vytížení), což mi nepřipadá až tak moc.
Nemohlo by to také být přimojením monitoru ke kartě? Nemám ho zrovna moc šikovně. Jedu přes redukci, takže konektor je 2x tak dlouhej a když ještě připočítám stínění na kabelu od monitoru, tak jsem na délce přes 10cm (bednu mám u zdi, takže je tam ten konektor lehce zkroucenej).
Zatím se to stalo jen 2x (1. při NFS:Carbon, teplota neznámá, pár hodin hraní; 2.Just Cause, teplota max 85C, 15min hraní).[/QUOTE]


85 stupnu :eek: to je docela HODNE na X1950Pro... Ja videl na moji nejvic 62 stupnu a to byl zakladni chladic od Asusu na 20%... Doporucuji koupit jiny chladic...
Glamb (25)|29.11.2006 14:35
[QUOTE=first.indian]85 stupnu :eek: to je docela HODNE na X1950Pro... Ja videl na moji nejvic 62 stupnu a to byl zakladni chladic od Asusu na 20%... Doporucuji koupit jiny chladic...[/QUOTE]

Souhlasim ze ten obyč. chladič od Sapphiru je malo učinej a to nepočítám to defaultní nastavení otáček, kdy do 70C jede jen na 45% (sice je tichej, ale chlazení je duležitější). Ja mám při hraní teploty max 75C (což sem slyšel že je vpoho), jen včera při Just Cause se to nějak vyšvihlo (ale tak na 80C - tech 85C sem uvedl jako hodne max. hranici). Škoda že, když sem tu kartu kupoval, tak nebyla verze Ultimate se Zelmanem a tam kde sem to bral nebyl ani ten Asus. Ale nenapadlo mě to, že to ten větrák nebude stíhat.
BTW, kdybych ted koupil toho Zelmana solo a namontoval ho tam, tak nepříjdu o záruku? Aby mi při případný reklamaci neřekli, že se karta pos***, protože sem tam dal jinej větrák.
tequilla (1015)|29.11.2006 15:11
[QUOTE=Glamb]...BTW, kdybych ted koupil toho Zelmana solo a namontoval ho tam, tak nepříjdu o záruku? Aby mi při případný reklamaci neřekli, že se karta pos***, protože sem tam dal jinej větrák.[/QUOTE]

Pokud puvodni vetrak sundas opatrne a neznicis ho, tak o zaruku neprijdes v zadnem pripade (proste to musis udelat tak, aby jsi ten puvodni vetrak mohl v pripade potreby namontovat zpatky a technik na reklamacnim nic nepoznal :notsure )...ale ja ti to, kdyby neco, nerekl :D.
Glamb (25)|29.11.2006 18:48
Tak sem přošel net a nejsem jediný, kdo má tak vysoký teploty na Sapphiru. Dokonce bych řekl, že těch 75C (pro GPU v zátěži) je průměrná hodnota u toho Sapphiru. Ale uznávám, že je vysoká. Taky sem narazil na problem se změnou větráku. Někdo si na kartu taky hodil Zalmana. Teplota mu sice klesla o 20C, ale karta se mu vypíná při teplotě nad 51C (asi špatná detekce otáček větráku nebo tak).

Ted mám 2 možnosti - risknout Zalmana (v my bedně určitě teplot nad 50C dosáhne) nebo kartu zavařit. A reklamace asi nemá cenu - sice mi to možná uznaj, ale po delšim čekání (jestli je SA X1950pro furt špatně dostupná) dostanu kartu, která bude opět dosahovat teplot 75C, protože za to muže s velkou pravděpodobnosti ten standartní větrák).

Že já nezůstal u nVidie.. :D (ikdyž tady za to může Sapphire a ne ATI).
Zkoušel tu někdo Zalmana na Sapphire X1950Pro?
first.indian (683)|29.11.2006 19:21
[QUOTE=Glamb]
Že já nezůstal u nVidie.. :D (ikdyž tady za to může Sapphire a ne ATI).
Zkoušel tu někdo Zalmana na Sapphire X1950Pro?[/QUOTE]
njn v kazdem prispevku co o teto karte pisu rikam kupte jedine Asus a na Sapphire se vybodnete :) A lidi si nedaji rict a nedaji... (a nebo nemaji jinou moznost jak Sapphire :( ) Mam Zalmana a spokojenost... Akorat nevyhoda je ta ze Zalman nechladi vsechny casti ktere chladil referencni chladic od Asusu...
Glamb (25)|2.12.2006 23:19
[QUOTE=first.indian]Akorat nevyhoda je ta ze Zalman nechladi vsechny casti ktere chladil referencni chladic od Asusu...[/QUOTE]

Bohužel Zalman na kartu od Sapphiru nejde - z jednoho prostýho důvodu, nechladí totiž VRM (regulátor napětí). Bohužel sem to zjistil pozdě.. Jinak komu karta padá (vypne se a větrák se roztočí naplno), tak za to může právě špatné chlazení VRM. Proto Sapphire vydal Ultimate - sice s našim známým Zalmanem VF900-Cu, ale zároveň s nepřehlédnutelným pasivním chladičem VRM.
pas!k (3765)|2.12.2006 23:33
[QUOTE=Glamb]S touhle kartou mam taky problem. Je normální že při teplotě GPU tak kolem 85C se obraz "pokazí" (tzn. různé pruhy, divné kostičky apod.)? Poprvé sem si teploty nevšiml, takže sem si myslel, že nestíhám uchladit kartu (eventuelně case). Od té doby jedu s otevřenou bočnicí, přidanym vetráčkem a přes ATI Tray tools sem si pohrál s nastavenim vetráčku na kartě. Ale včera opět ten stejnej problem a to při teplotě max 85C (v plném vytížení), což mi nepřipadá až tak moc.
Nemohlo by to také být přimojením monitoru ke kartě? Nemám ho zrovna moc šikovně. Jedu přes redukci, takže konektor je 2x tak dlouhej a když ještě připočítám stínění na kabelu od monitoru, tak jsem na délce přes 10cm (bednu mám u zdi, takže je tam ten konektor lehce zkroucenej).
Zatím se to stalo jen 2x (1. při NFS:Carbon, teplota neznámá, pár hodin hraní; 2.Just Cause, teplota max 85C, 15min hraní).[/QUOTE]
Nevim jestli ti otevreni case zrovna pomuze zaklad je tam udelat pruvan .. nejlepe nejakej vetracek pred disky ktery ti pozene vzduch zkrs a dozadu nejakej jeden dva vetracky na odvod tepleho vzduchu z case ven jednoduche a ucine reseni ..
first.indian (683)|2.12.2006 23:48
[QUOTE=Glamb]Bohužel Zalman na kartu od Sapphiru nejde - z jednoho prostýho důvodu, nechladí totiž VRM (regulátor napětí). Bohužel sem to zjistil pozdě.. Jinak komu karta padá (vypne se a větrák se roztočí naplno), tak za to může právě špatné chlazení VRM. Proto Sapphire vydal Ultimate - sice s našim známým Zalmanem VF900-Cu, ale zároveň s nepřehlédnutelným pasivním chladičem VRM.[/QUOTE]
Mam na karte Zalmanem VF900-Cu a zadne chlazeni VRM a karta funguje naprosto bez problemu... :notsure
Glamb (25)|2.12.2006 23:57
[QUOTE=pas!k]Nevim jestli ti otevreni case zrovna pomuze zaklad je tam udelat pruvan .. nejlepe nejakej vetracek pred disky ktery ti pozene vzduch zkrs a dozadu nejakej jeden dva vetracky na odvod tepleho vzduchu z case ven jednoduche a ucine reseni ..[/QUOTE]

To by taky asi moc nepomohlo. Nevím jaká je u tyhle karty (Sapphire X1950pro) normální teplota při zátěžim, ale co sem tak viděl příspěvky na netu, tak 75C neni nic neobvyklýho. Tuhle teplotu si také držím, ale parkrát se už přehoupla k tem 80C a z toho se mi už 2x rozhodil obraz (90% teplota nesvědčí ramkám). Proto sem se rozhodl pro Zalmana, ale netušil sem že Sapphire (asi jako jediný k X1950pro) použil jiný VRM, ktery se přehřejvaj a bez jejich chlazení karta padá. Díky tomu je X1950Pro od Sapphiru momentálně asi tou nejdiskutovanější kartou co se týče problémů a ve většině případů mají jasný důvod - špatné chlazení. Důkazem toho je i vydání druhé verze od Sapphiru - Ultimate se Zalmanem a pořádným pasivem na VRM.
Glamb (25)|2.12.2006 23:59
[QUOTE=first.indian]Mam na karte Zalmanem VF900-Cu a zadne chlazeni VRM a karta funguje naprosto bez problemu... :notsure[/QUOTE]

Ale ty máš Asuse, ne? (podle podpisu). Pokud je pravda, co sem četl na netu, tak Sapphire na tyhle kartě vyzkoušel nový digitální VRM.
pas!k (3765)|3.12.2006 00:00
[QUOTE=Glamb]To by taky asi moc nepomohlo. Nevím jaká je u tyhle karty (Sapphire X1950pro) normální teplota při zátěžim, ale co sem tak viděl příspěvky na netu, tak 75C neni nic neobvyklýho. Tuhle teplotu si také držím, ale parkrát se už přehoupla k tem 80C a z toho se mi už 2x rozhodil obraz (90% teplota nesvědčí ramkám). Proto sem se rozhodl pro Zalmana, ale netušil sem že Sapphire (asi jako jediný k X1950pro) použil jiný VRM, ktery se přehřejvaj a bez jejich chlazení karta padá. Díky tomu je X1950Pro od Sapphiru momentálně asi tou nejdiskutovanější kartou co se týče problémů a ve většině případů mají jasný důvod - špatné chlazení. Důkazem toho je i vydání druhé verze od Sapphiru - Ultimate se Zalmanem a pořádným pasivem na VRM.[/QUOTE]
Ja to myslel spis vseobecne ono si hodne lidi mysli ze tim ze si otevrou pc se bude lepe chladit ale vetsinou to je naopak .. Co se tyce toho pro provedeni od sapphire ja se chystam koupit x1950xt od stejneho vyrobce doufam ze u teto verze neni stejny problem .
first.indian (683)|3.12.2006 00:18
[QUOTE=Glamb]Ale ty máš Asuse, ne? (podle podpisu). Pokud je pravda, co sem četl na netu, tak Sapphire na tyhle kartě vyzkoušel nový digitální VRM.[/QUOTE]
Ano mam Asus. Aha to jsme nevedel ze Sapphire nevyuziva referencni design a cpe tam nejake svoje vymysly :( Asus jede ;) Sapphire u me v posledni dobe klesl a to hodne... Uz nevynika ani cenou ani vybavou ani chladici proste nicim...
Smeli (2302)|3.12.2006 10:23
[QUOTE=first.indian]Ano mam Asus. Aha to jsme nevedel ze Sapphire nevyuziva referencni design a cpe tam nejake svoje vymysly :( Asus jede ;) Sapphire u me v posledni dobe klesl a to hodne... Uz nevynika ani cenou ani vybavou ani chladici proste nicim...[/QUOTE]

Budiž mu země lehká, jestli to Sapphire nenapraví, tak pro mně R.I.P. Sapphire

2Glamb - dík za info, to vysvětluje, proč si stěžují právě jen majitelé Sapphiru.
Glamb (25)|3.12.2006 17:04
Ach jo.. Taky musím mít všechno hned - počkat si měsíc, tak se Sapphiru vyhnu velkym obloukem. Vyrábět chladič na VRM a doufat, že půjde alespon na hraně (nevěřim tomu, že by to nějakej nalepenej pasiv zvládl na 100%) nehodlám.

Takže mě čeká dohadování se 100mega kvuli výměně grafiky (a když myslim výměnu, tak výměnu značky - jiný SA nechci). Doufám, že má reklamace projde. Maj tam jeste x1950pro od MSI (Asuse bohužel ne), tak doufám, že s ní nebudou taky problemy. Jen není skladem a když uvážím jak blbě se X1950pro scháněj, tak mě čeká asi delší doba bez grafiky. V horšim případě budu necen vzít si levnější=horší kartu .. :(