reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

FlameWar: Význam QuadCore (po uvedení nových CPU Intel)

Semik_old1 (112)|16.11.2006 18:15
Včera jsem četl na aktualne.cz, že Intel vylezl se čtyřjádrovou verzí procesorů. Co si o tom myslíte ??


//Edit by Smeli: přejmenováno na to, co to tu je :D
Smeli (2302)|16.11.2006 18:19
[QUOTE=Semik]Včera jsem četl na aktualne.cz, že Intel vylezl se čtyřjádrovou verzí procesorů. Co si o tom myslíte ??[/QUOTE]

GL & HF :hmm
P@pi (1519)|16.11.2006 21:03
[quote=Smeli]GL & HF :hmm[/quote]
Nevim, co jsi tím myslel, sice vim co to znamená, ale spojitost jsem jaksi nenašel :notsure...

Jinak 4jádra je pro normálního člověka naprostá zbytečnost. Já ani nejsem moc zastáncem dvoujádra. Využití vidim v renderu, serverech, možná v budoucnu ve hrách, ale IMHO lepší pořádný jednojádro a za zbylý peníze by byla grafika. Což je lepší než využívat dvoujádro na 70% :thumbdown. Jako technologická ukázka je to pěkné, ale poměr cena/výkon/spotřeba... :cool:
aldafallout (194)|16.11.2006 21:35
na PCT vysla recenze na QuadCore jiz pred tydnem a neco nejdriv jsem si myslel ze je to bomba, ale kdyz jsem na OCGURU podal sve radostne reakce, bylo mi pkamzite vysvetleno, ze tento procesor je k nicemu. najde uplatneni pri grabovani videa a v servrech. Pro vetsinu uzivatelu je k nicemu, stejne jako dvoujadro, ktery ruku na srdce umi zatim jenom malo z nas plne vyuzit.
P@pi (1519)|16.11.2006 21:41
Takže konečně flame :eek:...

Musim stát na straně Eagla a dalších, kteří působí na OCguru (jinak máš ještě reputaci na OCguru nebo už ti jí za tendle příspěvek strhli :D??)
aldafallout (194)|16.11.2006 22:24
nechci na tomto foru prezentovat nazory uzivatelu jinych for, mam svuj vlastni nazor, ktery jsem schopen na zaklade solidnichargumentu menit. Nerikam ze od dvoujadra ruce pric, sam az dodelam byt tak pujdu do E6300 a DS4, ale za tim co jsem psal v predchozim postu si stojim. Mozna nebylo ani dobre jsem davat odkaz konkurentniho fora, ale chtel jsem odkazat na cesky psanou recenzi. Nerad bych tu rozebiral Eagla nebo OCGURU.....
Smeli (2302)|16.11.2006 22:35
[QUOTE=P@pi]Nevim, co jsi tím myslel, sice vim co to znamená, ale spojitost jsem jaksi nenašel :notsure...
...[/QUOTE]


Hodně štěstí a zábavy až bude v následujících měsících lidem vysvětlovat, že quad core je pro ně zbytečný a 4 jádro málo co dokáže využít atd atd
mindwarp.cz (2)|17.11.2006 15:06
Asi jsi dost dlouho spal a vůbec nevíš, která bije. Kentsfield je ohlášen zaprvé dlouho do předu (vím o něm již přes rok) a za druhé je liché, že ho normální uživatel nemůže využít. Krom serverů a renderování 3D, lze takový procesor použít pro komponování hudby a pohánění extrémně náročných nástrojů. Cubase umí využít procesor s neomezeným počtem jader. Co se her týče, nedávno bylo oznámeno, že v Alan Wake (nástupce Max Payne) si s jednojádrem neškrtnete. Optimální pro tuto hru je právě čtyřjádro a ani dvoujádro prý nemusí vůbec stačit. Není divu, dnes, v době X360, který má jádra tuším tři, to začíná být standart. v Alan Wake bude jedno jádro počítat AI, další, fyziku, další zase něco jiného atd. Takže ve hrách se to jistě využije, už to dlouho nebude trvat. Nevím, proč zakládáš téma o něčem, o čem absolutně nevíš ani ň. Zvyšování frekvencí u jednojádra už je velice problematické (viz. NetBurst) a podle mooreova zákona se prostě cesta musí ubírat množením jader. Intel ohlásil, že po roce 2012 bude dostupný proceser pro desktop, který bude mít 32 jader. V konzolích je více jader, v počítačích už taky. Cesta k jednojádrům je prostě uzavřená a s největší pravděpodobností se k nim vývoj nevrátí.
boboco (1987)|17.11.2006 15:26
[quote=mindwarp.cz]Asi jsi dost dlouho spal a vůbec nevíš, která bije. Kentsfield je ohlášen zaprvé dlouho do předu...[/quote]

Já s Tebou musím ve většině bodů souhlasit. Nebudu tvrdit, že jednojádro vymizí z našich životů, ve spoustě pracovních stanic se udrží ještě velmi dlouho, rozhodně tedy jednojádra nekončí. Co se dvoujádrových CPU týče, již dnes, při obyčejné práci ve Windows je rozdíl oproti kvalitnímu jednojádru často dost citelný. Porovnávám na základě vlastních zkušeností, pracoval jsem s AMD Venice na 2670MHz a nyní mám INTEL Core 2 Duo E6300 na 3,33Ghz a je to zkrátka úplně o něčem jiném. Spoustě nenáročným uživatelům je to fuk, ale já na dvoujádro nedám dopustit. A navíc mám ještě Windows XP, já doufám, že Vista bude obě jádra mnohem lépe využívat stejně jako RAMku, v tomhle je XPčko dost pozadu... Čtyřjádro mi v tuhle chvíli přijde jako zbytečně vysoká investice, ovšem uvidíme jak situace bude vypadat třeba za rok;).
Abych to shrnul, jednojádro nekončí, ale chce-li člověk výkonný počítač, je lepší a do budoucna perspektivnější, vzít dvoujádro. QuadCore mi nepříde zajímavé jen kvůli vysoké ceně, jinak bych se mu určitě nebránil:thumb.
P@pi (1519)|17.11.2006 16:56
[QUOTE=boboco]Já s Tebou musím ve většině bodů souhlasit. Nebudu tvrdit, že jednojádro vymizí z našich životů, ve spoustě pracovních stanic se udrží ještě velmi dlouho, rozhodně tedy jednojádra nekončí. Co se dvoujádrových CPU týče, již dnes, při obyčejné práci ve Windows je rozdíl oproti kvalitnímu jednojádru často dost citelný. Porovnávám na základě vlastních zkušeností, pracoval jsem s AMD Venice na 2670MHz a nyní mám INTEL Core 2 Duo E6300 na 3,33Ghz a je to zkrátka úplně o něčem jiném. Spoustě nenáročným uživatelům je to fuk, ale já na dvoujádro nedám dopustit. A navíc mám ještě Windows XP, já doufám, že Vista bude obě jádra mnohem lépe využívat stejně jako RAMku, v tomhle je XPčko dost pozadu... Čtyřjádro mi v tuhle chvíli přijde jako zbytečně vysoká investice, ovšem uvidíme jak situace bude vypadat třeba za rok;).
Abych to shrnul, jednojádro nekončí, ale chce-li člověk výkonný počítač, je lepší a do budoucna perspektivnější, vzít dvoujádro. QuadCore mi nepříde zajímavé jen kvůli vysoké ceně, jinak bych se mu určitě nebránil:thumb.[/QUOTE]

Otázkou je jestli je výkonnostní rozdíl architektury a frekvence nebo SC a DC nebo jen placebo...

[QUOTE=mindwarp.cz]Asi jsi dost dlouho spal a vůbec nevíš, která bije. Kentsfield je ohlášen zaprvé dlouho do předu (vím o něm již přes rok) a za druhé je liché, že ho normální uživatel nemůže využít. Krom serverů a renderování 3D, lze takový procesor použít pro komponování hudby a pohánění extrémně náročných nástrojů. Cubase umí využít procesor s neomezeným počtem jader. Co se her týče, nedávno bylo oznámeno, že v Alan Wake (nástupce Max Payne) si s jednojádrem neškrtnete. Optimální pro tuto hru je právě čtyřjádro a ani dvoujádro prý nemusí vůbec stačit. Není divu, dnes, v době X360, který má jádra tuším tři, to začíná být standart. v Alan Wake bude jedno jádro počítat AI, další, fyziku, další zase něco jiného atd. Takže ve hrách se to jistě využije, už to dlouho nebude trvat. Nevím, proč zakládáš téma o něčem, o čem absolutně nevíš ani ň. Zvyšování frekvencí u jednojádra už je velice problematické (viz. NetBurst) a podle mooreova zákona se prostě cesta musí ubírat množením jader. Intel ohlásil, že po roce 2012 bude dostupný proceser pro desktop, který bude mít 32 jader. V konzolích je více jader, v počítačích už taky. Cesta k jednojádrům je prostě uzavřená a s největší pravděpodobností se k nim vývoj nevrátí.[/QUOTE]

Nevim na koho reaguješ, ale normální uživatel nepoužívá Cubase ani extrémně náročné aplikace. Alan wake je jen hype, kterej uvedl Intel nic víc, nic míň. Koukni na Crysis => hezčí, lepší a neni sponozorováno ani Intelem, ani AMD. To že je Alan Wake tolik náročnej je podle mně čistě práce Intelu :thumbdown.

DualCore ano, QuadCore možná, ale víc? Čim víc jader tim horší. Je spousta programů, které zatím nelze na více jader převést a když už, tak většinou více jader produkuje horší výsledky.

video => horší kvalita videa v porovnání se singlecore
komprimace audia => větší velikost komprimovaných souborů a navíc se komprimace špatně dělí
komprimace souborů => větší velikost
boboco (1987)|17.11.2006 17:08
[quote=P@pi]
DualCore ano, QuadCore možná, ale víc?[/quote]

Ano, souhlasím s tím, že více než čtyři jádra je pro běžné PC nesmysl, to jsem ještě zapomněl zdůraznit. Pokud se navíc uchytí přídavné akcelerátory fyziky, případně multi GPU (ale ne SLI nebo CrossFire, opět myslím rozdělení operací pro několk jader - každé by mělo přesně určenou funkci, např. Fyzika, Antilialiasing atp...), tak pak by bohatě stačilo DualCore. Čím víc jader, tím větší spotřeba, cena, tepelné vyzařování... takže opravdu všeho s mírou. Vše závisí na tom, zda software bude umět potenciálu více jader plně využít.
snajprik (110)|17.11.2006 17:29
Ehm no jedno jadro, dvoj jadro či štvor jadro ? a rozdiel vo výkone. Ja z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že rozdiel je dosť veľký medzi jedno jadrom a dvoj jadrom, ak som robil na jednojadrovom CPU v Inventore 11 alebo v Pro engineeru (sú to kresliace programy) a niečo som si nechal bežať na pozadí (odvirovač, pesničky ...) tak to sa nedalo robiť už vôbec, musel som ich vypnúť, alebo počkať. Pri dvoj jadre si môžem nechať bežať na pozadí čokoľvek a ani si to nevšimnem. Na margo 4-jadier zatiaľ je to podľa mňa zbytočné, lebo nemá to zatiaľ žiadnu softwarovú podporu, spotreba je dvojnasobná a aj cena. Lepšie je investovať do GPU alebo RAMky.
Smeli (2302)|17.11.2006 17:36
Mi se nejvíce líbí vize AMD - vícejádrové CPU které se navenek chová jako SC. Myslím, že tím se usnadní spousta věcí, ať už jde o přepis programů či jiné věci ;)
P@pi (1519)|17.11.2006 17:53
[QUOTE=Smeli]Mi se nejvíce líbí vize AMD - vícejádrové CPU které se navenek chová jako SC. Myslím, že tím se usnadní spousta věcí, ať už jde o přepis programů či jiné věci ;)[/QUOTE]

:confused: Pošli link
Smeli (2302)|17.11.2006 19:57
[QUOTE=P@pi]:confused: Pošli link[/QUOTE]

Už nemůžu najít kde sem to četl :(

Edit: něco málo tady ale četl sem to i jinde, jen nevím kde: https://www.svethardware.cz/amd-poodhalilo-detaily-o-nastupci-architektury-k8/14082
P@pi (1519)|17.11.2006 20:16
[QUOTE=Smeli]Už nemůžu najít kde sem to četl :(

Edit: něco málo tady ale četl sem to i jinde, jen nevím kde: https://www.svethardware.cz/amd-poodhalilo-detaily-o-nastupci-architektury-k8/14082[/QUOTE]

Údajně kachna :D... možná zrealizujou, ale momentálně to prej víceméně neni možné. Ale třeba překvapí...
first.indian (683)|17.11.2006 21:33
Vyznam nekolika jader je snad jasny... Je to dobra cesta a na ctyrech se to urcite nezastavi. Akorat to ma jeden vyznamny hacek... Udelat aplikace (dejme tomu hru) s podporou 4 a vice jader asi nebude tak jednoduche jako to bylo u jednoho jadra. Nekde jsem dokonce cetl ze nekteri vyvojari rekli ze na PS 3 nebudou nic delat protoze je to moc slozite a zabralo by to moc casu. Tudiz vlastne kdyz uz neco udelaji tak to vubec nebude vyuzivat cely potencial vykonu PS3 a to same bude asi platit u Quad core. Vyvoj programu na vicejadrovy procesor bude stat vic casu => vic penez... :(
eraser (0)|17.11.2006 23:14
Zvyšovanie počtu jadier nie je vždy riešenie, ale o tom bolo dosť napísané, i na stránkach tohto fóra. :)
ICEBOSS (3435)|18.11.2006 18:42
Zvysovani poctu jader donekoncna mozna neni reseni, ale jejich specializace by mohly byt prinosna. Nez bude ctyrjadro cenove dostupny, uvede intel novy chipsety, prehodi 2 piny a stejne se zase bude kupovat nova platforma :-D Prinos quad core je ted hned jen pro urcity ucely a pro "plebs" to bude az za cas :-D :turtle
aldafallout (194)|18.11.2006 20:52
[QUOTE=mindwarp.cz]Asi jsi dost dlouho spal a vůbec nevíš, která bije. Kentsfield je ohlášen zaprvé dlouho do předu (vím o něm již přes rok) a za druhé je liché, že ho normální uživatel nemůže využít. Krom serverů a renderování 3D, lze takový procesor použít pro komponování hudby a pohánění extrémně náročných nástrojů. Cubase umí využít procesor s neomezeným počtem jader. Co se her týče, nedávno bylo oznámeno, že v Alan Wake (nástupce Max Payne) si s jednojádrem neškrtnete. Optimální pro tuto hru je právě čtyřjádro a ani dvoujádro prý nemusí vůbec stačit. Není divu, dnes, v době X360, který má jádra tuším tři, to začíná být standart. v Alan Wake bude jedno jádro počítat AI, další, fyziku, další zase něco jiného atd. Takže ve hrách se to jistě využije, už to dlouho nebude trvat. Nevím, proč zakládáš téma o něčem, o čem absolutně nevíš ani ň. Zvyšování frekvencí u jednojádra už je velice problematické (viz. NetBurst) a podle mooreova zákona se prostě cesta musí ubírat množením jader. Intel ohlásil, že po roce 2012 bude dostupný proceser pro desktop, který bude mít 32 jader. V konzolích je více jader, v počítačích už taky. Cesta k jednojádrům je prostě uzavřená a s největší pravděpodobností se k nim vývoj nevrátí.[/QUOTE]
Abych to shrnul, vyuzijes ctyry jadra ted a nebo az za rok? Jaky teda ma dnes tento procesor smysl pro me nebo i pro tebe? Neni lepsi uvazovat nad smyslnosti veci az kdyz k ni mas uplatneni. Pokud se tolik zastavas ctyrjadra, tak si ho kup za tu sumicku, aby treba az za rok vyjdou aplikace podporujici quadcore, tak bude ten tvuj procesor zastaralia dvakrat (spis vickrat) levnejsi. Proste dnes nema pro normalniho uzivatele quadcore smysl (a nerad bych polemizoval nad terminem "normani uzivatel") tecka
Keymaster (65)|22.11.2006 12:37
já myslím že eagle má pravdu, a přidávání jader není cesta. Bohužel. Kdyby byla, tak máme vystaráno na tisíce let dopředu.... ;)
na druhou stranu, vaše hardwarové požadavky se zvyšují? Na hry možná, ale tam to stejně utáhne za každýho režimu mainstream procesor, a všude jinde jsou požadavky stále stejný. Momentálně mám kompa jen na net, tak jsem tam dal penťák trojku 800Mhz, novej disk, hodně ramky, a jezdí to slušně, na to že mám snad 8 let starej procesor ;).
SmartMole (297)|22.11.2006 12:58
Určitě by bylo zajímavé, kdyby se AMD nějak šikovně povedlo donutit pracovat více jader jako jedno. Prostě, aby aplikace měla možnost si vybrat jak procesor využít. Tohle bych řekl, že na pár let ještě vydrží...ale je jasné, že od architektury x86 a čipů na bázi křemíku, se časem stejně upustí...prostě bude se muset přejít k jiným, efektivnějším architekturám.
mech13 (5526)|22.11.2006 13:10
[QUOTE=Keymaster]já myslím že eagle má pravdu, a přidávání jader není cesta. Bohužel. Kdyby byla, tak máme vystaráno na tisíce let dopředu.... ;)
na druhou stranu, vaše hardwarové požadavky se zvyšují? Na hry možná, ale tam to stejně utáhne za každýho režimu mainstream procesor, a všude jinde jsou požadavky stále stejný. Momentálně mám kompa jen na net, tak jsem tam dal penťák trojku 800Mhz, novej disk, hodně ramky, a jezdí to slušně, na to že mám snad 8 let starej procesor ;).[/QUOTE]
eagle netvrdi, ze vic jader je k nicemu. je je potreba aby se objevily vicevlaknove aplikace a je potreba umet vic jader vyuzit. takze dnes jsou dve jadra pro 90% populace zbytecna.
a jinak 8 let ta P3 urcite nema, pred osmi lety jely P2, mozna se objevily prvni P3 kolem 500MHz. ma tak 6, maximalne 7let:)
Keymaster (65)|22.11.2006 20:41
nepíšu že k ničemu, ale že to není cesta... cesta jak kompenzovat neschopnost zvýšit frekvenci && výkon na takt...

btw ten penťák podle wiki má tak těch 7 teda ;)
BlackFrog (563)|22.11.2006 21:39
nemá cenu se tady o tom dohadovat...uvidíme jak na více jader budou reagovat výrobci softwaru. na nějaký hodnocení je moc brzo. taky se může stát že se za 5 let od více jader ustoupí a bude se měnit uplně něco jinýho... kdo ví co:D
Frog (510)|22.11.2006 21:53
[QUOTE=Smeli]Mi se nejvíce líbí vize AMD - vícejádrové CPU které se navenek chová jako SC. Myslím, že tím se usnadní spousta věcí, ať už jde o přepis programů či jiné věci ;)[/QUOTE]

nejedná sa náhodou o technológiu REVERSE HYPERTHREADING ?

Určite sa tym ulahči praca pre programatorov, kedže viacvlaknove paralelne programovanie je náročné, len si potom neviem predstaviť väčší multitasking na týchto procesoroch, kedže budu mať viac jadier každe bude spracovat jednu ulohu ale aj tak system bude poznať len jedno. No uvidime, zaujimava technológia to určite bude, teda vlastne už aj je.
Viac info na [URL=http://www.itnews.sk/buxus_dev/generate_page.php?page_id=43011]ITnews[URL]