reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Bojíte se finanční krize?

Karel Polívka (1485)|12.12.2008 12:25
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Víkendová diskuze: Bojíte se finanční krize?

V posledních týdnech se všude skloňuje celosvětová finanční krize. Dotkne se i nás, obyvatel ČR pracujících v IT, v takové míře, jako v jiných částech světa (respektive v jiných částech Evropy) a v jiných profesních segmentech? Je na místě se bát, nebo to naše média příliš nafukují? Ať už jsou vaše názory jakékoli - vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
Pavel Boček (4169)|12.12.2008 12:32
Ne, nebojím se. Snad se alespoň zboží zlevní, ačkoli třeba u plynu bych tomu nevěřil, jelikož ač ropa je na třetině své ceny oproti pár měsícům, zpět, tak zatímco koruna oslabila vůči dolaru minimálně, tak samozřejmě je to veliký důvod plyn zdražit :mistake:angry

Za všechno můžou média...když bylo všechno v pořádku, tak se v tom rýpala tolik, až se to vážně zřítilo. Připadne mi, že čím dál častěji informují jen o tom zle a samy ho tak i tvoří.

Na pováženou ale je i to, jestli opravdu by se neměly Spojené státy nad svým přístupem k trh zamyslet. Podle mne je regulace na místě - pořád se vykládá o zemi svobod, ale sociální situace tam moc hezká není a většina větších finančních krizí začala v USA. Tak ať už s těmi svobodami jdou někam :idea
pas!k (3765)|12.12.2008 12:39
Ano bojim .. bohuzel dost lidi si neuvedomuje ze spousta ceskych firem exportuje zbozi ven a ze i spousta zahranicnich firem se znacne podili na zadavani zakazek pro ceske firmy .. toto vsechno ma a bude mit dopad na nas vsechny.. Navic staci se podivat kolem sebe .. napriklad u firem ktere se zabyvaji plecharinou a vyrobou dilcu pro ruzne zakazniky formou jobshopu je znacny pokles zakazek citelny jiz ted .. to ma dalsi dopad na prodejce hutniho materialu atd atd je to jedno velke domino ktere doufejme ze je jeste dlouho vydrzi pohromade :)
Michal Koláček (120)|12.12.2008 13:11
Zajímavá diskuse. Osobně si myslím, že ve společnosti převládá tzv. berlička, vše svádět na celosvětovou krizi. Média vše neuvěřitelně nafukují a člověk by neměl brát všechno vážně. Ekonomika je velmi složitý proces s mnoha faktory a nic nelze přesně předpovědět. Proto nechápu někdy až strašidelné komentáře našich finančních analytiků. Pan Švejnar nás odsoudil a je přesvědčen, že se dostaneme do recese. Omezení produkce či propuštění tady bylo vždy a jinak tomu nebude. Optimalizační procesy jsou zkrátka nutné. Čerpám z Internetu nebo z toho co vysílá televize a nepozoruji, že by u nás krachovaly banky, automobilky atp. V USA je situace jiná, to uznávám. Politikům se věřit nedá, ale velké procento z nich také hlásá, že naše ekonomika je silná a zdravá včetně finančních rezerv ČNB. Někdy si říkám, že u nás má každý tak nahrabáno (spořitelny/banky/společnosti), že nějaká finanční krize nehrozí. Nehorázné mě přijde například jednání ČEZu (neustálé navyšování ceny), z toho je mi vážně zle. Nicméně nejsem podnikatel a jak se to dotkne středních či menších firem, to nedokážu posoudit (myšleno ta krize na západě).

Krize jako takové se nebojím a myslím si, že se jako občan ČR budu mít pořád stejně. Tzn. na .... :cool:
RZ (1)|12.12.2008 14:03
Velice jednoduse : bojim. Jsem prodejce IT. V nasem regionu pusobi nekolik firem, ktere dodavaji soucastky zahranicnim automobilkam (svetla, palubovky, spousty plastu apod.). Tyto automobilky omezuji vyrobu, propousti, nepotrebuji tolik soucastek, takze nasledne propousti i zdejsi firmy. Lide v regionu jsou bez prace, v lepsim pripade se boji, ze o ni prijdou. Takze setri, neutraci, nekupuji IT, moje vyplata (procenta z prodeje) jde k certu ... Takze kdyz nekdo rika, ze nas se krize nedotkne, tak pekne keca.
Tharrrk (1)|12.12.2008 16:31
Můj názor je, že to souvisí se dvěma problémy, které se doplňují:
Zaprvé neustálý hon za co největšími zisky ve sféře obchodu. Obchodníci jsou často nekompetentním vedením nuceni neustále zvyšovat zisk (ještě před 20 lety se tomu říkalo přeplňovat plán pětiletky) bez ohledu na zajištěnosti zdrojů (návratnost pohledávek). To v bankovním sektoru vede ke křečím, kdy bance dojdou likvidní prostředky a sama si musí půjčit. To dle mého názoru nemohl nikdo chápat jako trvale udržitelný stav. V malém se tomu říká tunelování, ve velkém světová finanční krize, princip je však stejný.
Zadruhé migrace výroby. Ano, do Číny. Lidé tam žijí a pracují za nám nepředstavitelných podmínek, opět je to problém zabezpečení zdrojů (tentokrát lidských). Žádné sociální a zdravotní jistoty, jediná jistota je smrt. Sami to podporujeme, tím, že ultralevné výrobky kupujeme od obchodníků z první části. Leckdy bohužel není na výběr. V Číně se dělá všechno. A moderní nákupčí přece musí hledět hlavně na cenu a plnit plán.
Tato kombinace působí podobně jako rezonanční obvod. Funguje to krásně do určité doby, kdy všechno vyletí do vzduchu. Obrat a zisk roste, ceny klesají, obchodníci si mnou ruce, ještě zdvojnásobíme dodávky, že už to lidé nechtějí? Nevadí, zmasírujeme je reklamou. Že na to nemají peníze? My jim je půjčíme! Že nemají z čeho splácet? Tak exekuce. Že to nestačí ani na pokrytí nákladů? Jejda...

Due to the global crisis the light at the end of the tunnel will be switched off.

Sincerely yours,
God


Hezký víkend.
Millisx (131)|12.12.2008 16:53
2 Tharrrk: Ano, toto je kvalitní názor! Otázka je, co s tím a kam až tohle všechno, co započalo může vést. Umíte si představit být bez práce, možná i bez jakýhkoliv sociálních jistot a to v masovém měřítku? Já ne.

Ad Čína, taky je mi to až někdy trapné kupovat příklad sluchátka za 60 kč. Kolik asi byla výrobní cena, když v tom je i dovoz a distribuce? Známý tam byl po fabrikách a těm fotkám a komentářím, podmínkám a pracovním postupům a v neposlední řadě "odměnám" normální člověk skutečně nechce věřit....!!

Je to tak, že kdybychom byli soběstačnější, drželi si svou výrobu, svá řemesla, dotklo by se nás to zřejmě mnohem méně, více lidí by mělo práci atd atd... jenže to skutečně všechno odvál čas, kupujeme co nejlevněji a spousta lidí dělá v odvětvích, které pro člověka jsou postradatelné, a tak příjdou o místo jako první, až se to rozmůže....
ICEBOSS (3435)|12.12.2008 17:35
Kdyby americani nemeli tak debilni bankovni system a tak debilni uredniky ve FEDu, zadna krize vubec nemusela byt.

Ja z krize strach nemam, na burze jsem neinvestoval a nikam nic neexportuju. Banky v Evrope to imho nepolozi, takze klidek.
pavel_p (993)|12.12.2008 18:05
Zatím ne, nic nenasvědčuje tomu, že bych přišel o práci (ale myslím, že nezaměstnanost a chudoba vzroste z důvodu co psal Pašik) a krach bank taky nejspíš nenastane. Větší strach jsem měl na jaře z kurzu dolaru a jeho vývoje.
xmarek (1676)|12.12.2008 18:33
Osobně si myslím, že se IT krize dotkne (náši firmu už se dotklo, ubylo zakázek) a tím pádem může dojít k poklesu ceny práce. Navíc existuje zde riziko, že některé firmy působící v IT zaniknou.
Mr-Paul (45)|12.12.2008 19:30
jelikoz jsem studujici tak je mi tohle celkem fuk...tezko rict az pujdu hledat potom praci zda nejakou najdu...ale proste na dluh se neda zit vecne..vsechny tyhle imaginarni penize co ted vsude chybi se nekde vzit musi....
xmarek (1676)|12.12.2008 20:17
Tak jsem se nějak upsal. Asi ta finanční krize. :cry Pardon. Kaju se.
Vezir (120)|12.12.2008 22:46
Bát se možná není správné vyjádření, neboť v tuto chvíli není ani pořádně čeho, spíše se mám více na pozoru, a prostě raději dvakrát přemýšlím než do něčeho dám své peníze. Celá tahle krize vlastně vznikla a bohužel se dále prohlubuje jen proto, že lidi chtějí mít všehno hned, jsou prostě příliš pohodlní. Když na něco nemám, no tak si to prostě nekoupím, jenže většina lidí uvažuje tak, že když na něco nemá, no tak si vezmu půjčku, že ji nebudu mít čím splatit, no bože tak si vezmu půjčku na u půjčku, a tak bych mohl pokračovat téměř do nekonečna. Krize se mě osobně zatím nijak nedotkla, ale jestliže se nebudou vlády chovat konečně racionálně, pak nás čeká nejistá budoucnost, protože jestliže nebude dost peněz na výplaty (z důvodu nízkého odbytu) pak bude mnoho lidí bez práce a dopadne to špatně, snad se to ale takhle daleko nedostane.
Neregistrovaný (0)|12.12.2008 22:56
Delam v IT. Me a nasi firmy se krize zatim vuec nedotkla. Ale uvidime, jak to bude dale...
KEOSAN (958)|14.12.2008 08:37
Obavam sa toho, co bude dalej. To uz neni financna kriza, ale hospodarska. Jej zaciatok. Napr. v SK, je vela firiem naviazanych na strojarsky priemysel. Bud priamo, alebo nepriamo. A ten vdaka poklesu dopytu automobiliek zacina mat vazne problemy. Co byvali firmy vytazene na rok dopredu, teraz prisli o vsetky zakazky a nikto nechce investovat. Ludia co boli na konci tohoto retazca, male firmicky, tie pojdu na bubon asi ako prve. Uz teraz sa nam podstatne znizovali vyplaty v tomto mesiaci /nevyplacane mimotarifne zlozky mzdy, podiely na hospodarskom vysledku atd/. Ma byt vsak este horsie. Co chcela firma prijmat ludi, tak teraz ich ma kvoli poklesu zakaziek zase nadbytok. Bude sa prepustat. Uz teraz je hodne ludi z firmy doma na 60tich percentach mzdy, co nemaju co robit....

A v okoli je toto u dost firiem. Lenze to ma dvojity efekt. Ludia budu menej minat, menej zarobia ine firmy, menej davaju firmy zarobit v subdodavkach -alebo tam uz vobec nic. Zacne domino efekt, ked to pomaly bude postihovat vsetkych. Niektore firmy sa tvaria, ze sa ich to netyka, ale to len zatvaraju oci pred realitou. Ak sa tomu uz firmy nezacali prisposobovat mozu zle dopadnut - pretoze este prehlbia svoju stratu. Ked nie su zakazky, nikto nekupuje, nic nezarobia, ale penazi na svoj chod minu dost.

Buduci rok ma byt este horsi.... :( :thumbdown
Deee-aN (3834)|14.12.2008 09:41
Nedělám v IT, ale ve skle (viz Místo pobytu). Vlastně celá rodina dělá ve skle. Mohl bych říct, že se finanční krize bojím, ale to by byla jen část skutečnosti. Problémy českého sklářství vznikly mnohem dříve ve chvíli, kdy jeho velkou část koupily pijavice Květ a Souček. Ale to je do jiné diskuse... Současná krize se na problémech sklářů podepisuje především sníženou poptávkou v zahraničí (do Čech toho jde minimum). To ale také není taková novinka. Například prodej olovnatého křišťálu do USA výrazně klesl po 11.září a už nikdy nedosáhl původní úrovně, resp. ho zřejmě nahradilo levné zboží z Číny. A to nás čeká, jestli se současné problémy nevyřeší rychle. Za normálního rozumného vedení by české sklářství krize samozřejmě zasáhla také, ale IMHO ne tímhle likvidačním způsobem. Snad nepříjdeme o část staleté tradice... (Taková Chřibská vznikla před objevením Ameriky - 1414 - a po stovkách bouřlivých let nedávno skončila:cry)
Magnatt (145)|15.12.2008 10:43
Nebojím, předpokládám, že se vše do orka urovná. Ano ekonomický růst zemí a trhu se zpomalý, což ale neznamená, že nebude růst. Jen mě trápí, že jsme měl nějaké finance ve fondech a delší dobu potrvá, než nabydu zpět, to, o co jsme přišel.
Kozouch (0)|15.12.2008 17:36
Je známá skutečnost, že finanční krizi způsobila vláda USA tím, že začala pumpovat státní peníze do soukromých firem (bank) a ostatní vlády se po ní začínají opičit (u nás se pumpuje do Škodovky a spol.).
Dokud majitelé a akcionáři těchto soukromých firem vydělávali, bylo vše v pořádku - ale v okamžiku, kdy díky vlastním chybám měli prodělat, přesvědčili politiky (čímpak asi), aby jejich ztráty zalepili z peněz daňových poplatníků.
Kromě problému s dalším zadlužováním státních kasiček je zde i problém ten, že krize nebude mít pozitivní ozdravný efekt - neúspěšní finančníci, manažeři a spol. jdou při "neregulované" krizi od válu a jsou nahrazeni schopnějšími. Takto budou dál ti neschopní nahoře a kam to povedou je snad jasné.
Neregistrovaný (0)|16.12.2008 12:01
Bylo by super, kdyby existovali opet kvalitni vyrobky, treba kdybych si mohl koupit za 14000 lcd co bude lepsi nez lcd za 6000, to by me udelalo radost.

Snad stat nic regulovat(... dotovat) nebude a neschopne firmy pomrou.
xmarek (1676)|16.12.2008 14:41
[QUOTE=Neregistrovaný;195105]Bylo by super, kdyby existovali opet kvalitni vyrobky, treba kdybych si mohl koupit za 14000 lcd co bude lepsi nez lcd za 6000, to by me udelalo radost.[/QUOTE]Nechci rýt, ale osobně jsem v minulosti kupoval 17" LCD za 18k a dnes se za to dá pořídit S-IPS. Takže o tom to asi nebude. Navíc balkánská strategie prodeje(prodej menšího množství výrobků za ceny vysoké) asi nebude to pravé řešení.