reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AHCI,IDE a RAID/IDE

Honza23 (490)|12.12.2008 18:43
Měl bych dotaz,co si přesně mám představit pod tímto nastavenímj v BIOSu.Mám jeden disk SATA a nevím,jestli má nějaký význam,když změním některý z těchto režimů ?
Ještě bych se chtěl,když instaluju windows XP,je možné naformátovat všechny oddíly bez toho aniž by se spustilo kopírování windows na disk ?
matyyy (2527)|12.12.2008 18:46
zjednodušeně
ahci -> sata používá se nqc a funguje hotplug(disk lze odpojit za chodu) xp potřebujou přidat ovladače
ide -> sata disk funguje tak že se tváří jako ide disk xpčka nepotřebujou ovladače
raid ->je pro 2 a více disku více UTFG

naformátovat patišny můžeš i v xpčkách ovládací panely -> nástroje pro správu -> správa počítače ->úložiště-> správa disků
Limoto (162)|12.12.2008 19:41
Pokud můžeš, používej AHCI. Jak psal matyyy, jedině tak využiješ možnosti, který SATA nabízí...
Logout (4018)|12.12.2008 20:46
No, možnosti. Rychlost je až na výjimky stejná. Pokud nemáš ovladače na flopydisku, popř. nemáš flopy, a víš že nebudeš potřebovat hotplug, tak se s tim klidně neštvi a dej to tam v režimu IDE. NCQ je na desktopu na nic, takže o nic víc nepřijdeš.
Limoto (162)|13.12.2008 09:21
Špatná úvaha...
Dojigiri (1629)|13.12.2008 11:12
Disk je dokonce ve většině případů v IDE režimu rychlejší o pár procent - osobně jsem si to měřil při upgrade než jsem instaloval systém (programem h2benchw při zachování stejných podmínek - systém instalován na sekundárním řadiči kterej zůstával pořád ve stejným režimu a testovány prázdný disky připojený na primárním řadiči ICH9R jednou v AHCI a potom v IDE *) - a vždycky byl v IDE o pár procent rychlejší, ani při jednom měření z několika desítek nebyl v IDE pomalejší než v AHCI [každý měření jsem opakoval víckrát a výsledky průměroval, ale ani v žádným jednotlivým měření tahle situace nenastala]). Nejdřív mě to překvapilo, ale lze to vysvětlit tím, že NCQ při běžným používání desktopu naopak zpomaluje, protože se projeví pouze jeho režie a ne jeho přínos, kterej by se projevil v případě brutálně velkýho množství současných požadavků, tj. typicky databázovej server (a takovým způsobem používá desktop málokdo).

Takže pokud není potřeba používat Hot-Swap (připojování a odpojování disků za chodu), typicky pouze disk pro OS, sám spíš upřednostňuju použít IDE - je rychlejší a zároveň nejsou problémy s instalací systému. Můj případ je takovej, že mám na desce 2 řadiče (ICH9R + Gigabyte), na prvním řadiči, kde mám disky napevno, je režim IDE, a druhej, kde mám sata porty vyvedený dozadu na bednu, mám v AHCI, abych na něj moh připojovat disky za chodu (ale upřímně řečeno, ještě jsem to ani jednou nepoužil). V případě, že bys plánoval někdy použít Hot-Swap, pak jedině má smysl dávat disky do režimu AHCI (nebo ještě v případě, že by to byl DB server).

*) Mmch. zkoušel jsem i zapojení RAID-0 (stripping) s nastavením všech možných velikostí bloků a u operací běžných na desktopu, který simuluje h2benchw byl zisk rychlosti cca do 5% oproti režimu IDE (= cca o 10% rychlejší oproti AHCI) a zhoršila se přístupová doba, takže to nemá moc význam - RAID-0 má to význam pouze pro sekvenční čtení/zápis velkých souborů, kde může být nárůst až v desítkách procent, takže typicky editace videa. Na předchozím počítači jsem RAID-0 používal, a to bez větších problémů, ale po tomhle měření jsem ho používat přestal (malej přínos oproti potenciálním problémům).
Kozouš (500)|1.2.2009 04:31
Nemate pri nastaveni rezimu AHCI problemy se ctenim SMARTu u disku?
(v OS se hlasi jako SCSI, zadny program napr speedfan, hdi.. neprecte smart, coz je docela fatalni. To je jako jezdit autem bez ukazatele rychlosti, tanku, otackomeru...)
Richmond (8084)|2.2.2009 05:06
v AHCI muze byt problem max. s teplotou jinak mi jede ok.

Jeste doplnim ze lze vyuzit napr. u NF4 a novejsich rezim SATA RAID pro "nativni" SATA, tzn. disky se budou hlasit jako SCSI s tim ze je vyuzivan ovladac na Raid (nvraid32.sys) a to z jednoducheho duvodu > nVidia jaksi "zapomnela" udelat SATA ovladace (ve starsich verzich je nvstor.sys)
Kozouš (500)|2.2.2009 10:37
[QUOTE=Richmond;214001]v AHCI muze byt problem max. s teplotou jinak mi jede ok.

Jeste doplnim ze lze vyuzit napr. u NF4 a novejsich rezim SATA RAID pro "nativni" SATA, tzn. disky se budou hlasit jako SCSI s tim ze je vyuzivan ovladac na Raid (nvraid32.sys) a to z jednoducheho duvodu > nVidia jaksi "zapomnela" udelat SATA ovladace (ve starsich verzich je nvstor.sys)[/QUOTE]

Cili je v naprostem poradku ze mi to neprecte hodnoty ze SMARTu?
cool.user (2822)|2.2.2009 15:59
[QUOTE=Kozouš;214059]Cili je v naprostem poradku ze mi to neprecte hodnoty ze SMARTu? [/QUOTE]

A spoustis ty programy s admin pravy? ;)
superdrooper (208)|17.2.2009 13:28
[QUOTE=Kozouš;213562]Nemate pri nastaveni rezimu AHCI problemy se ctenim SMARTu u disku?
(v OS se hlasi jako SCSI, zadny program napr speedfan, hdi.. neprecte smart, coz je docela fatalni. [/QUOTE]

[FONT="Tahoma"]Zdravím a odpovídám,

SMART nelze přečíst proto, neboť máš disk nejspíše připojen na SAS řadič a disk se tedy hlásí jako SCSI zařízení. Rozhraní SAS (Serial Attached SCSI) hardwarově vychází ze Serial ATA, ale protokol vychází z SCSI. SAS podporuje rychlost 150 nebo 300 MB/s na jeden kanál, přičemž obsahuje kanály dva (až 600 MB/s). Umí plný duplex; lze připojit 2,5" i 3,5" disky. SAS tedy pomalu nahrazuje SATA II.

Zkus si schválně stáhnout nějaký program, který umí monitorovat SMART u SCSI disků, jestli bude šlapat.

Pokud se mýlím, tak mě laskavě ihned opravte.[/FONT]
StD (1963)|17.2.2009 13:31
[quote=superdrooper;220492][FONT=Tahoma]Zdravím a odpovídám,[/FONT]

[FONT=Tahoma]...[/FONT]

[FONT=Tahoma]Zkus si schválně stáhnout nějaký program, který umí monitorovat SMART u SCSI disků, jestli bude šlapat.[/FONT]

[FONT=Tahoma]Pokud se mýlím, tak mě laskavě ihned opravte.[/FONT][/quote]

U SCSI HDD mi hodnoty SMART odečítá i hloupý SpeedFan, může zkusit ten.
superdrooper (208)|17.2.2009 14:03
[QUOTE=StD;220493]U SCSI HDD mi hodnoty SMART odečítá i hloupý SpeedFan, může zkusit ten.[/QUOTE]

[FONT="Tahoma"]Dobrý den,

tak to bohužel nefunguje. SCSI HDD používá Serial SCSI Protocol (SSP), SATA disky přes SAS používají Serial ATA Tunneling Protocol (STP), SpeedFan podporuje SCSI disky, ale nejspíše nedokáže přečíst SMART disku používajícího Serial ATA Tunneling Protocol (STP).
Vím to proto, že mám doma též SATA disk, který se hlásí jako SCSI zařízení (tedy přes SAS) a SpeedFan, HDDLife, HDDScan mi nedokáží disk detekovat nebo oznámí, že zařízení SCSI není podporováno.[/FONT]
StD (1963)|17.2.2009 14:11
No to už nedokážu posoudit, jak jsem psal používám "čistokrevné" SCSI disky přes SCSIřadič a tam SMART přes SpeedFan stejně jako jiné HDDutility fungují. Srry, nechci zde být OT - šlo mi jen o poznámku ad SMART.
superdrooper (208)|17.2.2009 14:58
[QUOTE=StD;220511]Srry, nechci zde být OT - šlo mi jen o poznámku ad SMART.[/QUOTE]

To je OK, já v tom taky nejsem žádný odborník, byl jsem z toho taky docela vykulený, když jsem zjistil, že se mi disk na čerstvě poskládaném počítači hlásí jako SCSI.
Všechny PC, co jsem skládal jsem z lenosti nechával na "native IDE" a když jsem prvně zkusil ovladač na AHCI, tak hned takový podraz v tom, že nevidím SMART a nefunguje žádný monitoring :D .
superdrooper (208)|20.2.2009 15:24
[QUOTE=superdrooper;220507][FONT="Tahoma"]SCSI HDD používá Serial SCSI Protocol (SSP), SATA disky přes SAS používají Serial ATA Tunneling Protocol (STP), SpeedFan podporuje SCSI disky, ...[/FONT][/QUOTE]

[FONT="Tahoma"][SIZE="3"]Tak tímto všem oznamuji, že moje superteorie o řadičích SAS je mylná, jak mě upozornil starousedlík Logout. Běžné základní desky prý nemají žádný SAS řadič a je normální, že se SATA disk hlásí jako SCSI. Takže si sypu tuny popele na hlavu[/SIZE]. [/FONT]
Logout (4018)|20.2.2009 15:57
Zkus RAIDXpert od AMD (raděj to tady a vypadá že to funguje):
http://forums.amd.com/forum/messageview.cfm?catid=12&threadid=99846&STARTPAGE=1&FTVAR_FORUMVIEWTMP=Linear

Jinak tady popisujou jak snadno povolit AHCI i na nainstalovanejch XPčkách, popř. jak naisntalovat XP s AHCI bez potřeby diskety...
http://ivoidwarranties.blogspot.com/2008/07/amd-780g-vs-ahci.html
superdrooper (208)|20.2.2009 16:16
[QUOTE=Logout;222059]Zkus RAIDXpert od AMD (raděj to tady a vypadá že to funguje):
http://forums.amd.com/forum/messageview.cfm?catid=12&threadid=99846&STARTPAGE=1&FTVAR_FORUMVIEWTMP=Linear

[FONT="Tahoma"][SIZE="3"]Ten RAIDXpert od AMD skutečně vypadá nadějně, hned jak přijdu domů tak ho vyzkouším a dám vědět.
Děkuji. [/SIZE][/FONT]
orgi (65)|23.2.2009 22:00
A na čo ti je dobré poznať hodnoty zo SMART?.........nikdy o ničom okrem teploty disku nehovoria.....
fanynek (2048)|24.2.2009 00:07
[QUOTE=orgi;223114]A na čo ti je dobré poznať hodnoty zo SMART?.........nikdy o ničom okrem teploty disku nehovoria.....[/QUOTE]
Na základě čeho tohle tvrdíš?

S.M.A.R.T – prorok zlyhania disku, nebo ještě líp... http://www.google.cz/search?hl=cs&q=smart+disku&btnG=Vyhledat+Googlem&lr=&aq=f&oq=
Jayden (4)|13.7.2009 10:22
Dobrý den, potřeboval bych poradit, co se tyče nastavovaní sata jsem uplný nováček, na mém počítači delší dobu byl SATA nainstalovan, ale nyní po přeinstalovaní OS tomu tak uz asi není. Ovladač jsem nějaký našel, ale jelikož nemam disketovku tak s tím muže být krapet problem. Mám základní desku ASUS P4P 800-E Deluxe a HDD Seagate (ale oznacení bych musel dlouho hledat). Systém mi zatím beží bez velkých problemů, ale rád bych tuhle poslední věc vyřešil. Tak bych potřeboval radu ja nejrychleji a nejednodušeji SATA rozjet.
Richmond (8084)|13.7.2009 10:27
Pred instalaci OS se musi prehodit sata do AHCI rezimu, pred instalaci XP je nutne vlozit disketu s ovladacem (klavesa F6 pred instalaci). Na intelu a jejich ICH-x nema AHCI prakticky zadny smysl, mnohdy je i pomalejsi nez IDE mod
Jayden (4)|13.7.2009 13:53
[QUOTE=Richmond;269927]Pred instalaci OS se musi prehodit sata do AHCI rezimu, pred instalaci XP je nutne vlozit disketu s ovladacem (klavesa F6 pred instalaci). Na intelu a jejich ICH-x nema AHCI prakticky zadny smysl, mnohdy je i pomalejsi nez IDE mod[/QUOTE]

Takže není možnost jak SATA zprovoznit, když už je system nainstalován?
Dojigiri (1629)|13.7.2009 17:17
Lze ale neni to úplně jednoduchý, např. zde:
http://expertester.wordpress.com/2008/07/27/how-to-enable-ahci-windows-xp/