reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Kompletni zaloha domaci site.

pas!k (3765)|15.12.2008 10:04
Mam za ukol navrhnout a zprovoznit zalohu v jedne domacnosti .. Jedna se celkem o 3 stolni pc a 2 ntb ..
Hlavne na stolnich pc jsou choulostiva data (ucetnictvi atd) z ntb se budou zalohovat hlavne fotky (hodne fotek stovky mesicne :).

Moje predstava je zatim takova:

Domaci sit maji zprovoznenou pres router ktery ma zaple dhcp .. predpokladam ze nejlepsi reseni bude nejaka storage trouba do ktere bude moznost vrazit dva disky do raid1 s moznosti pripojeni do domaci site s nejakym web managmentem pro nastaveni sdileni slozek atd .. minimalne z dvou stanic budu delat i online zalohy ghostem cca jednou mesicne ...

Takze k jadru veci:

Myslite si ze je to dobre reseni ?

Jake zarizeni pro tyto zalohy pouzit ?
EditorPO (2819)|15.12.2008 11:19
Ja mam osobne doma maly server, kam ukladam spolocne data (instalacky, hudba, filmy, ...). Bezi mi na nom WWW, MySQL, PHP a FTP. Zaroven ho pouzivam na automaticke zalohovanie z jednotlivych stanic cez klienta Cobian Backup.
Samozrejme, ze server by sa dal nahradit nejakym NAS zariadenim (z tych lacnejsich su to i-Tec MySafe NAS, D-Link 2-Bay SATA Network Storage, Linksys Network Storage System, Netgear ReadyNas Duo 2 Bay, SMC TigerStore NAS, ...)

EDIT: vlastne este by bolo riesenie pomocou Windows Home Server, co je po dobrom nastaveni celkom dobry system urceny na manazovanie dat v domacnosti, ich zdielanie, zalohovanie a pristup k datam a pocitacom cez Internet.
pas!k (3765)|15.12.2008 11:23
Server = Zelezo + OS coz je na zalohu domaci site asi trosku megalomanske reseni ..
EditorPO (2819)|15.12.2008 11:50
[quote=pas!k;194616]Server = Zelezo + OS coz je na zalohu domaci site asi trosku megalomanske reseni ..[/quote]
To je vec pohladu a dalsieho vyuzitia.

Tak potom NAS.
pas!k (3765)|15.12.2008 11:58
Resim pouze ukladani dat... ni vic nic min .. dalsi stanice = nakaldy na zelezo na os instalace nastavovani .. navic bych k tomu musel pripojit nejaky lcd nebo prepinac aby se to dalo ovladat = naroky na umisteni to ty penize radeji vrazim do vice disku ci lepsiho nas zarizeni .. potreboval bych ale nejlepe nejaky konkretni kus co koupit nejlepe od nekoho kdo s tim ma zkusenost .. zvazuji toto http://www.xcomputer.cz/server-synology-nas-cs-407e-terabyte-cube-station--d73218.htm ale nelibi se mi list s vypisem disku co to podporuje .. umi to snad jen dva 1tb disky. Jinak po precteni nejakych recenzi a orientaci v cenove dostupnosti techto zarizeni menim pozadavky na : Moznost zapojit minimalne 4 sata disky. Podpora 1TB disku ..
EditorPO (2819)|15.12.2008 12:22
Toto zariadenie podporuje 4 disky, kazdy o maximalnej kapacite 750GB v zapojeni RAID 0, RAID 1 a RAID 5.
Hm, tak mi napada, ked zalohujes len 1x do mesiaca a nepotrebujes to vyuzivat na nic ine, tak vela funkcii toho zariadenia ani nevyuzijes. Nestacil by ti normalny externy hdd?
pas!k (3765)|15.12.2008 12:24
1x do mesice budu delat ghosta ale zaloha souboru bude probihat kazdy den .. chci hlavne neco co bude mit ochranu proti poskozeni disku .. takze neco s raidem ..
EditorPO (2819)|15.12.2008 12:28
Logout (4018)|15.12.2008 12:31
No, NAT jsou buď drahý, nebo pomalý. Koupil bych nějakej levnej PC, podtaktoval, nahodil linux...
pas!k (3765)|15.12.2008 12:34
No s linuxem moc kamarad nejsem :( Zvladne to nainstalovat a nastavit clovek co to nikdy nedelal? ;)
Logout (4018)|15.12.2008 12:36
No, jde o to jak schopnej člověk :-) Ale s nějakou přátelskou distribucí a pomocí fór/wiki bys to možná moh zvládnout i ty :-)

PS: Nastavit sambu je snadný, takže jediná složitá věc je případnej SW raid, jestli nebudeš chtít použít HW.
pas!k (3765)|15.12.2008 12:37
No predstava ze travim vanoce na wiki me moc nelaka :D
EditorPO (2819)|15.12.2008 12:41
[quote=pas!k;194638]No s linuxem moc kamarad nejsem :( Zvladne to nainstalovat a nastavit clovek co to nikdy nedelal? ;)[/quote]
Raz sa to aj mozes naucit, moze sa ti to zist.
BTW nepovedal si max cenu toho riesenia.

tu mas nieco dalsie http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=59670
pas!k (3765)|15.12.2008 12:42
Moje predstava o cene je tak do 20 tisic ...cim mene tim lepe..
EditorPO (2819)|15.12.2008 12:49
[quote=Logout;194636]No, NAT jsou buď drahý, nebo pomalý. Koupil bych nějakej levnej PC, podtaktoval, nahodil linux...[/quote]
to som mu uz radil na zaciatku ... aj ked cenovo by ho to nevyslo o moc lacnejsie (PC, radic, disky ... + praca) ale mal by to "presne podla svojich potrieb" a nieco by sa aspon naucil :-)
pas!k (3765)|15.12.2008 12:56
Hosi v prvni rade vam dekuji za snahu a za zajem o me sebevzdelavani .. ovsem situace je asi takova .. Do konce roku presneji do 5.1.2009 musim reinstalovat oba firemni servery kompletne prekopat rack .. mam na to tyden 29.12 - 4.1 Takze jedine volno ktere planuji je 31 - 1 prvni den budu chlastat druhej se lecit :) Tento tyden a pristi nehrozi abych neco takoveho resil .. (inventury ukonceni roku atd ...) Predstava ze mezi tim studuju linux .. skladam nejaky energyfriendly pc a pod si moc nedokazu predstavit .. Proto jsem se tak moc priklanel k tomu nas provedeni .. koupit .. hodit nekjam do rohu nastavit zalohy a konec ..
EditorPO (2819)|15.12.2008 12:57
[quote=pas!k;194646]Moje predstava o cene je tak do 20 tisic ...cim mene tim lepe..[/quote]
tak asi ten WD, co som ti radil (ten Promise je v tej cene asi bez diskov, aj ked je vymakanejsi)
KEOSAN (958)|15.12.2008 12:58
Nejaky malicky NAS, idealne, keby mal aj USB port na ktore sa daju pripojit USB disky. Ztalohovat takto na USB disk, ci USB flash disk /klucenku/. Mirrory byt nemusia, staci viac kopii. Dolezite je ulozenie na inom mieste.
pas!k (3765)|15.12.2008 13:00
[QUOTE=KEOSAN;194658]Nejaky malicky NAS, idealne, keby mal aj USB port na ktore sa daju pripojit USB disky. Ztalohovat takto na USB disk, ci USB flash disk /klucenku/. Mirrory byt nemusia, staci viac kopii. Dolezite je ulozenie na inom mieste.[/QUOTE]

Musi to byt naprosto blbuvzdorne reseni bez zasahu uzivatele .. jim jen vysvetlim do jakych slozek si to na pc budou hazet a o zalohu uz se postara ghost .
EditorPO (2819)|15.12.2008 13:07
[quote=pas!k;194659]Musi to byt naprosto blbuvzdorne reseni bez zasahu uzivatele .. jim jen vysvetlim do jakych slozek si to na pc budou hazet a o zalohu uz se postara ghost .[/quote]
Vobec nikomu nic nemusis vysvetlovat, zautomatizujes to a hotovo :-) aspon z toho vynechas ludsky faktor, ktory zvykne zradit najskor, hlavne ked nie su uzivatelia moc zdatni.

Napadlo mi aj jedno schizofrenicke riesenie. Robit automaticku krizovu (krížovú, nie krízovú) zalohu. Pomocou Cobian Backup robit zalohu PC vzdy na zvysne PC. Mozes im dat do PC po jednom disku specialne len pre tuto zalohu. Pochybujem totiz, ze by odisli vsetky disky zaroven aj na ostatnych PC. Stejne v pripade poruchy im to asi pojdes obnovovat ty.
V tomto pripade mozes automaticky zalohovat:
- na vlastny zalozny disk
- na minimalne 1 dalsi disk v sieti
Co ty na to? Ziadne dalsie zariadenie a uzivatelia ani nebudu vediet, ze sa nieco deje.
pas!k (3765)|15.12.2008 13:13
[QUOTE=EditorPO;194664]Vobec nikomu nic nemusis vysvetlovat, zautomatizujes to a hotovo :-) aspon z toho vynechas ludsky faktor, ktory zvykne zradit najskor, hlavne ked nie su uzivatelia moc zdatni.

Napadlo mi aj jedno schizofrenicke riesenie. Robit automaticku krizovu (krížovú, nie krízovú) zalohu. Pomocou Cobian Backup robit zalohu PC vzdy na zvysne PC. Mozes im dat do PC po jednom disku specialne len pre tuto zalohu. Pochybujem totiz, ze by odisli vsetky disky zaroven aj na ostatnych PC. Stejne v pripade poruchy im to asi pojdes obnovovat ty.
V tomto pripade mozes automaticky zalohovat:
- na vlastny zalozny disk
- na minimalne 1 dalsi disk v sieti
Co ty na to? Ziadne dalsie zariadenie a uzivatelia ani nebudu vediet, ze sa nieco deje.[/QUOTE]

Vidim nekolik nedostatku

1. Notebooky tam jen tak disk nepridam a pokud to poresim externim nebudu mit jistotu ze ho tam uzivatel ma ve chvili kdy soft bude chtit tvorit zalohu pripojeny ..

2. Objem zaloh z vsech tech pc odhaduju tak minimalne na 0,5 tb (zatim).

3. Kazdeho uzivatele budu zalohovanim brzdit 2x poprve kdyz bude data prijmat podruhe kdyz odesilat ...
EditorPO (2819)|15.12.2008 16:12
- U notebookov je to jasne, tie budes zalohovat na stolne PC.
- U stolnych PC budes zalohovat na vlastny zalozny disk a na iny stolny PC.
- Najvacsia zataz bude len pri vytvarani prvej zalohy, ostatne budu len male (prirastkova, rozdielova).
- Ak nemaju vylozene sunky, tak to extra nepocitia, niektore zalohovacie programy sleduju vytazenost PC.
- Ak maju vylozene sunky, tak mozes nastavit cas zalohovania, ked su napriklad na obede, alebo niekedy v noci (firmy ktore spravujem, nevypinaju pocitace, tie idu nonstop uz nejaky ten rok), pripadne si uzivatel spusti zalohu jednym kliknutim.
- Velkost zalohy bude ina, zalohovacie programy podporuju kompresiu.

Tu je jeden clanok na tuto temu: http://chcem.info/zalohovanie/novy-rok-s-pc.php

Skus sa k tomu postavit sposobom "ako sa to da" a nie "preco sa to neda" :-)
pas!k (3765)|15.12.2008 16:18
[QUOTE=EditorPO;194768]-

Skus sa k tomu postavit sposobom "ako sa to da" a nie "preco sa to neda" :-)[/QUOTE]

Prave si myslim ze presne tak se k tomu stavim :)

1. Je to domacnost ne firma .. tzn pres noc budou pc vypnute ..
2. Pri zalohovani z jednoho na druhe pc nastava problem (v cas zalohy musi byt obe on) podotykam ze kazde pc je v jine mistnosti a pouziva ho jiny uzivatel na jine ucely ...

Proste at se na to divam jak se divam zbyvaji mi dve realne moznosti ..

1. Postavit nejake pc s nizkym narokem na odber ktere by jelo porad .. v nem rozjet nejakej raid pole a zalohovat to do nej ..

2. NAS :)

Ostatni varianty si myslim ze v tom prostredi ztraci smysl ..

Takze do vikendu si to necham projit hlavou a zkusim jeste popremyslet jak to provedu .. Kazdopadne diky za vsechny pripominky ..
EditorPO (2819)|15.12.2008 16:23
[quote=pas!k;194770]
1. Je to domacnost ne firma .. tzn pres noc budou pc vypnute ..
2. Pri zalohovani z jednoho na druhe pc nastava problem (v cas zalohy musi byt obe on) podotykam ze kazde pc je v jine mistnosti a pouziva ho jiny uzivatel na jine ucely ... [/quote]
No jo, to som netusil, ze je taka situacia. Drzim palce. Ale aj tak budes potrebovat nejaky soft. Nejake postupy su aj tu http://www.unipo.sk/files/docs/cvtpu_main/svk/dokument_26_127.pdf
Limoto (162)|16.12.2008 15:16
Než kupovat NAS za 8k, to už je lepší koupit pc, a když neznáš Linux, tak tam dej FreeNAS. Rychlost bude úplně někde jinde, možnosti samozřejmě taky...
Limoto (162)|16.12.2008 16:31
Tak jsem zkusil, jaký PC se dá postavit a myslím, že za cenu o 3k nižší toho zvládne víc.
pas!k (3765)|16.12.2008 19:12
[QUOTE=Limoto;195159]Tak jsem zkusil, jaký PC se dá postavit a myslím, že za cenu o 3k nižší toho zvládne víc.[/QUOTE] Rozjel sem si na virtuale ten freenas a teda cumim .. dost me to nalomilo a asi nakonec pujdu cestou nejakyho pc a na tom rozjedu ten freenas .. jen jeste dotaz .. kdyz nastartuju z toho live cd nakonfiguruju to tak to pak umi udelat nejaky boot flash i s configem nebo jak to funguje?
Limoto (162)|16.12.2008 19:22
Záleží na verzi. Některý jedou z flashky a ukládají tam konfiguraci, jiný z CD a ukládají třeba na flashku. Viz Downloads.
pas!k (3765)|16.12.2008 19:24
Jj taky si myslim se v tom zrovna hrabu a cim vic do toho cumim tim vic s emi to libi:) Asi o tom pak zalozim solo thread .. Mimochodem na webu maji vyborne zpracovanej manual ..
EditorPO (2819)|16.12.2008 20:56
[quote=pas!k;195201]Jj taky si myslim se v tom zrovna hrabu a cim vic do toho cumim tim vic s emi to libi:) Asi o tom pak zalozim solo thread .. Mimochodem na webu maji vyborne zpracovanej manual ..[/quote]
Nakoniec predsa len dojde na moju radu :-), uvidis, budes spokojnejsi, lebo si to nastavis presne podla potreby.
KEOSAN (958)|17.12.2008 08:55
[QUOTE=pas!k;195196]Rozjel sem si na virtuale ten freenas a teda cumim .. dost me to nalomilo a asi nakonec pujdu cestou nejakyho pc a na tom rozjedu ten freenas .. jen jeste dotaz .. kdyz nastartuju z toho live cd nakonfiguruju to tak to pak umi udelat nejaky boot flash i s configem nebo jak to funguje?[/QUOTE]

Tieto konfiguracie sa casto instaluju na IDE flash adapter. Ale vraj to ma chodit aj na USB klucenke. Tiez je mozne si tam hodit nejaky stary HDD. Alebo ho nainstalovat na malicku cast noveho HDD...
ICEBOSS (3435)|17.12.2008 11:40
ja bych to vubec nehrotil.

koupil bych externi disk do site (RJ-45), nejaky terovy WDcko, nebo klidne i dve...

pak bych na jeden pocitac nainstaloval Cobian Backup 9, nahazel do planu vsechny slozky k zaloze (i z ostanich pocitacu), vytvoril v cobianu schedule a hotovo.

Jednou za mesic by pred zalohou nechali bezet pocitace pres noc a smitec :-).
pas!k (3765)|17.12.2008 11:46
[QUOTE=ICEBOSS;195367]ja bych to vubec nehrotil.

koupil bych externi disk do site (RJ-45), nejaky terovy WDcko, nebo klidne i dve...

pak bych na jeden pocitac nainstaloval Cobian Backup 9, nahazel do planu vsechny slozky k zaloze (i z ostanich pocitacu), vytvoril v cobianu schedule a hotovo.

Jednou za mesic by pred zalohou nechali bezet pocitace pres noc a smitec :-).[/QUOTE]


Co udelas kdyz to wdecko odejde a mezi tim cast dat uz nebude na tech pc ?
ICEBOSS (3435)|18.12.2008 14:06
tak tam dam 2 WDcka :)

nepochopil jsem, ze se to bude presouvat a ne jen kopirovat.
Limoto (162)|6.1.2009 17:57
Tak co, jak to dopadlo?
kolecko (65)|14.1.2009 23:38
k FreeNas:
na celkom slusnej zostave (e2200, 2gb, 2x3200aaks, MB G31), momentalne nadbytocnej, som sa pokusal vo firme nasadit Freenas. Problem bol nakoniec v nizkej vykonnosti cez SMB, a to som vyskusal 3 sietovky, 2 switche a bezpocet kablov. Medzi XP-Vista-Win7 su rychlosti prenosu cca 60MB/s, na/z Freenas slabych 8MB/s.
Preliezol som fora, skusal rozne nastavenia MTU, ... , zatial bezvysledne.
Este ostava vyskusat FTP.

Alebo vyberiem z ActionPacku nejaky zvysny 2008STD a bude po parade :o.
Ne321 (96)|15.1.2009 07:06
[QUOTE=Limoto;195146]Než kupovat NAS za 8k, to už je lepší koupit pc, a když neznáš Linux, tak tam dej FreeNAS. Rychlost bude úplně někde jinde, možnosti samozřejmě taky...[/QUOTE]

Celkem souhlas, akorat ze pokud by neslo jen o zalohy (ktere mohou umrit, protoze jsou jenom sekundarnimi daty) tak lepsi PCckovy NAS nez FreeNAS je UnRAID, ktery sice neni tak vymakany ani neni zadarmo, ale ma poresene rozsirovani pole a vubec jeho celkovou funkcnost bez rizika uplne ztraty dat logickou chybou na RAIDu, coz je u ostatnich implementaci docela pruser.
KEOSAN (958)|15.1.2009 14:02
[QUOTE=kolecko;206820]k FreeNas:
na celkom slusnej zostave (e2200, 2gb, 2x3200aaks, MB G31), momentalne nadbytocnej, som sa pokusal vo firme nasadit Freenas. Problem bol nakoniec v nizkej vykonnosti cez SMB, a to som vyskusal 3 sietovky, 2 switche a bezpocet kablov. Medzi XP-Vista-Win7 su rychlosti prenosu cca 60MB/s, na/z Freenas slabych 8MB/s.
Preliezol som fora, skusal rozne nastavenia MTU, ... , zatial bezvysledne.
Este ostava vyskusat FTP.

Alebo vyberiem z ActionPacku nejaky zvysny 2008STD a bude po parade :o.[/QUOTE]

FreeNAS som skusal a tusim na Durone700Mhz som siel tak 15-20MB/s. Mozno to bolo aj verziou.
Bola to FreeNAS-0.682b.iso

Ale pohral som sa s nastavenim MTU tusim.
http://www.kitz.co.uk/adsl/MTU2.htm

Neviem, ci som tam nemal nejaku hodnotu MTU na 21000 alebo 21450.
Treba tiez pamatat, ze FreeNAS ma ovladace sietoviek integrovane. Je tiez mozne, ze nesadla sietovka. Najlepsie ak je tam Intel sietovka. Vraj gigabitove Realteky nie su tu moc dobre /a velmi casto sa osadzuju na dosky/. Pouzitelne byvaju Intel, Broadcom, Marwell, SysConect. Tie Realteky ozaj az na poslednom mieste.

Alternativou FreeNASu do firmy moze byt este OpenFiler.
http://www.digg.com/linux_unix/OpenFiler_A_Better_Free_NAS_Than_FreeNAS
darkmagic (32)|26.4.2009 10:52
Jsem zhruba ve stejné situaci a potřebuji totéž. Jednou věc na ví ale potřebuju - print server. Uvítal bych řešení v podobě nějakého miniserveru s vhodným OS. Nejsem si jistej, ale myslim, že free NAS ani openfiler funkci print serveru nenabízeji, ale jinak to vypadá moc pěkně..:)
kolecko (65)|7.8.2009 10:53
No, pridam nove poznatky.

WD My Book World Edition.
1TB, gigabit sietovka:

rychlosti in/out:
17MB/s, 35MB/s
Jednalo sa o kopirovanie DVD image velkosti 4,2GB.
cez CIFS, MTU:1500 (default)

Pri kopirovani adresarov s hromadou malych suborov je rychlost logicky nizsia,
kolise medzi 12-15MB/s, prinos GB sietovky je teda velmi diskutabilny.

FTP a/alebo ine nastavenie MTU som zatial nelaboroval.
Ak budu ine vysledky, tak dodam.


EDIT: FTP s default MTU je do 10MB/s
kamil2268 (111)|7.8.2009 11:41
Pokud jsi napsal dobře jednotky tak přínos gigové sítě jde poznat..a dost....Přes CIFS? To je obyčejné sdílení disků v síti ne?
EditorPO (2819)|7.8.2009 11:46
[quote=kolecko;279205]No, pridam nove poznatky.
............
Ak budu ine vysledky, tak dodam.[/quote]
Ake zariadenia boli pri kopirovani v ceste?
kolecko (65)|7.8.2009 12:43
[quote=kamil2268;279217]Pokud jsi napsal dobře jednotky tak přínos gigové sítě jde poznat..a dost....Přes CIFS? To je obyčejné sdílení disků v síti ne?[/quote]

Ako sa to vezme,
ak clovek cakal rychlost na urovni kopirovania XP-XP, tak je prinos maly.
XP-Vista-W7 na tej istej sieti ide cca 60-80MB/s a XP-WD 17MB/s, cize zhruba stvrtinova rychlost.
Teda pri kopirovani 200-300BG je rozdiel poriadny. V hodinach.

Ano, CIFS je zdielanie v sieti.
V ceste je iba GB switch, nic viac.

Oproti tomu stary WD Netcenter 320GB s 100MB sietovkou kopiruje 7-9MB/s.
Takze prinos GB sietovky nie je10x ale iba 2-4x (in-out).
kamil2268 (111)|7.8.2009 13:06
Jde na něm nastavit heslo bez nutnosti vytváření přístupových práv z počítačů? Tohle mě nejde nastavit v XP. Prostě chci zadat heslo a být na sdíleném disku bez nutnosti cokoliv jiného nastavovat...
kolecko (65)|7.8.2009 13:27
[quote=kamil2268;279254]Jde na něm nastavit heslo bez nutnosti vytváření přístupových práv z počítačů? Tohle mě nejde nastavit v XP. Prostě chci zadat heslo a být na sdíleném disku bez nutnosti cokoliv jiného nastavovat...[/quote]

Pokial to bola otazka na mna a skusenosti s WD:

Pristup do adresarov iba podla hesla mal stary WD Netcenter.

WD My Book World umoznuje tvorbu uzivatelov a skupin uzivatelov.
Ku skupinam/uzivatelom sa da priradit pristup do adresarov.
Teda, na pristup do chraneneho adresara treba meno+heslo.
kamil2268 (111)|9.8.2009 16:07
Já uvažuji o tomto http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=56712 nebo o levnější zřejmě osekanější verzi http://www.alza.cz/server-synology-nas-cs-407e-terabyte-cube-station-d73218.htm a jde mi o síťové zálohování a skladiště dat s předností bezpečnosti dat (RAID 1).
Máte někdo zkušenosti s NAS od Synology?

Díky