Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Cooler Master Aquagate R120

P@pi (1519)|18.11.2006 23:41
Cooler Master Aquagate R120

Balení
Aquagate R80/R120 se prodává v pěkné růžovobílé krabici s malým nápisem verze vpravo dole. Díky tomu se mi do rukou dostala 80mm verze, protože v obchodě si nevšimli, že existují 2 verze. Bohužel jsem jí z pochopitelných nemohl rozebrat, ale alespoň jsem zkouknul radiátor a zbytek vybavení. Jediný rozdíl mezi R80 a R120 je ve velikosti radiátoru, ventilátoru a mřížky.Příslušenství
Základem pro radiátor je hliníková slitina nastříkaná stříbrnou barvou. Radiátor unese maximálně dva 120mm ventilátory, které ofukují hliníkové trubice a hliníková žebra ochlazující chladící kapalinu uvnitř. Samotné trubice mají na vodní chlazení do PC atypický tvar podlouhlého rozpláclého válečku, díky tomu je jejich vyzařovací plocha o dost větší než u klasického radiátoru. K radiátoru jsou připojeny hadičky plíškem, který je zkroucený cikcak a je přichycen velmi pevně. Hadičky mají být dlouhé 30cm, ve skutečnosti jsou trochu kratší. Jsou vyrobené z černé gumy s vnitřním průměrem 6,5mm a vnějším průměrem 10mm. Jejich vnitřní průměr znemožňuje další rozšíření obvodu. Skrz 6,5mm proteče příliš málo chladící kapaliny na to, aby mohl být přidány další radiátory nebo bloky.K radiátoru se dodává 120mm ventilátor s napájením 12V konektorem na ventilátory, maximálním proudovým odběrem 0,5A a regulací do PCI záslepky. K regulaci je použit 10k? proměnný rezistor, který budete na 100% potřebovat. Ventilátor je totiž na plné otáčky (2800RPM) neskutečně hlučný. Udávaná hlučnost 39,2dB se dá srovnat s originálním chladičem Ati radeon x800, který má při plných otáčkách podobnou hlučnost. Ventilátor je ostrý jako žiletka a při plných otáčkách se o něj lze snadno poranit. Na minimální otáčky (800RPM) je ventilátor neslyšitelný. Průtok vzduchu je při srovnatelné hlučnosti mírně větší než u 120mm Xilence.

Dodávaná mřížka je klasika, nijak neurazí, ani neomezuje průtok vzduchu.Blok je vyrobený z mědi a nese i čerpadlo. Zpracování bloku je na více než solidní úrovni s naprosto vyhlazeným kulatým spodkem. Dovnitř bloku se bez ztráty záruky nelze dostat, ale technologie výroby bloku by měla být „stacked fins“. Přestože se technologií stacked fins vyrábí množství dnešních chladičů neočekávejte žádné zázraky. Stacked fins není technologie výroby vodních bloků, ale vzduchových chladičů. Na druhou stranu je stacked fins určitě lepší volbou než klasický had. Velikost bloku je monstrózních 70mm x 85mm x 23mm, proto potřebujete dostatek prostoru okolo procesoru. Zejména si musíte dávat pozor na příliš vysoké cívky napájecí kaskády či toroidy a chlazení tranzistorů.Čerpadlo je integrované v bloku, kde je zalité v černém plastu. Rychlost lopatek čerpadla je 2300RPM (± 10%), které údajně protáhne 45litrů/hod se spotřebou 9,2W. Udávaná hlučnost je 18,4dB u 120mm verze. Výtlak je solidních 1,5 metru. Čerpadlo se napájí klasickým „fan“ konektorem, je tedy napájeno ze základní desky. Velkou výhodou tohoto konektoru je možnost sledovat otáčky pumpy (žlutý vodič) a snadno problém zjistit dříve než bude pozdě.

Blok zvládne uchladit procesory na socketu 478, 603, 604, 754, 939, 940, A a LGA775. Spona na socket AM2 není součástí dodávky, ani se s největší pravděpodobností nevyrábí.
Posledními dvěma kusy příslušenství je manuál v celkem osmi jazycích (český manuál není přítomen) a bílá silikonová teplovodivá pasta v malém igelitovém sáčku.

Instalace a spuštění
Co vás zarazí hned po vyndání z krabice je "přelévání" vody v radiátoru. Podle Coolermaster fóra je v obvodu asi 2/3 chladicí kapaliny, než kolik je maximální kapacita obvodu. Tento nedostatek by neměl mít vliv na chladící účinek. Ovšem dolití po záruce je téměř jistotou. Bez dolévání hrozí nefunkčnost chladiče, či zničení chlazené komponenty.

Instalace je bezproblémová, jako nevýhodu vidím nutnost vyndat základní desku pro instalaci zadní spony tzv. „backplate“. Ten je nutností, protože váha bloku s pumpou dosahuje 570g bez chladící kapaliny. Dále může být problém s některými 120mm ventilátory, jelikož předvrtané díry jsou velmi malé a ventilátor Xilence se mi povedlo přišroubovat pouze na dva šrouby.

Po zapnutí PC začne čerpadlo pumpovat vodu, což je doprovázeno čvachtáním vody. Tento zvuk je výsledkem nedostatku kapaliny. Doplnit kapalinu bez ztráty záruky nelze.

Hlučnost
Nutno podotknout, že hlučnost Aquagate není zrovna nízká. Čerpadlo a minimálně jeden 120mm dělá své. Čerpadlo je poměrně hlučné, i když se to s BOXem nedá srovnávat. Do HTPC nelze doporučit, do tichých PC by byl lepší pořádný heatpipe chladič.

Teplotní test
Tak se konečně dostávám k teplotám, porovnání mám pouze s BOX chladičem na 3000ot. V case Eurocase ML5412 jsou tři 80mm ventilátory (dva nahoře v case - vyvrtané díry = ventilátory SunBeam, jeden klasicky vzadu – ventilátor CoolerMaster), jeden 120mm ve zdroji (originální ventilátor) a bočnice z děrovaného plechu.

Testovací sestava:
Pentium4 530 3.0GHz (1MB cache, 90nm, E)
Asus P5GD1-VM (i915G)
x800GTO Fireblade 12 ppl ( 400/980@560/1240)
teplovodivá pasta AS ceramique
Na radiátoru:
CoolerMaster 120mm (cca 1300RPM)
Xilence 120mm (cca 1300RPM)

V prime95 po dvou hodinách torture testu a v idle asi 30 minut poté:Závěr
+výkon
+prodává se sestavené
+množství socketů
+kvalita provedení

-cena
-rozšiřitelnost
-hlučnost

Na závěr je zde otázka, zda se Cooler Master Aquagate R120 vyplatí. Za cenu okolo 2200 Kč podává mírně lepší výsledky než nejlepší vzduchové chladiče. Má větší hlučnost, nutnost údržby po záruce, nemožnost rozšíření dalších bloků či radiátorů. Na druhou stranu každý, kdo touží po vodním chlazení nemusí být natolik zručný, aby si postavil vlastní či se mu do PC nevejdou další komponenty, které toto chlazení obchází (expanzka, čerpadlo). Ti co koupili tento chladič v podzimní akci, kdy se toto chlazení prodávalo za zhruba 1250Kč rozhodně neprohloupili a získali malé, skladné a výkonné chlazení pro své miláčky. Za 2200Kč tento chladič nelze příliš doporučit. Verzi s 80mm ventilátorem nelze za danou cenu doporučit vůbec.

Více informací a tuning tohoto chlazení najdete na oficiálních stránkách Cooler Masteru a Cooler Master fóru.
Obrázky přejaty z http://www.atruereview.com/aquagate_mini/coolermaster.php, bohužel už mám chlazení nainstalované.

Názory na chlazení a článek vítám.