reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

BIOS neudrzi informaci o napeti RAM

Petr.R (23)|15.12.2008 21:52
Zlobi me PC. Mal bych jen jeden dotaz a chci si overit svoji domenku.

Predpokladam ze je na zavadu tzn MB mohu reklamovat kdyz BIOS neudrzi nastavene informace je tak? Nastavim v DRAM voltage 2,2 V jak udava vyrobce RAM,a el vzdy po rebootu je tam zase AUTO.

Tzn je deska spatna a reklamace??

Dekuji predem za odpovedi.

PS: Clock time a ostatni veci zustavaji v poradku. Cas jde jak ma byt.
robky (3195)|15.12.2008 22:09
Ide o to, či si to nastavenie pred opustením setupu aj uložil.
Petr.R (23)|16.12.2008 07:03
ANO U L O Z I L, zadam hodnotu napajeni RAM a dame save settings and exit. Myslim, ze standardni procedura zase takova lama nejsem, ale v pohode. Jaka je tedy potom odpoved na moji otazku?
Salamander (6177)|16.12.2008 07:41
Zkousel jsi flashovat BIOS na novejsi verzi ?
mpitman (206)|16.12.2008 08:34
[QUOTE=Petr.R;195047]ANO U L O Z I L, zadam hodnotu napajeni RAM a dame save settings and exit. Myslim, ze standardni procedura zase takova lama nejsem, ale v pohode. Jaka je tedy potom odpoved na moji otazku?[/QUOTE]

Odpoved je samozrejme ANO, je to na reklamaci,ale...jen pokud je to opravdu vada desky a ne jen SW chyba (BIOS) - tedy pokud nemas nejnovejsi BIOS tak ho upgraduj a po jeho upgradu (nebo i bez nej pokud uz ho v desce mas) dej "reset to default" ci jak se to jmenuje (nebo idealne primo switchem/tlacitkem na desce) - zalezi na tom jak je BIOS napsan, ale vim ze drive se stavalo, ze s novou verzi BIOSu nekdy doslo ke zmene umisteni pripadne struktury ukladani dat a pokud clovek ten reset neprovedl, mohl se BIOS chovat dost zvlastne, vcetne zapominani nastaveni...

Navic tento postup ti mnoho casu nezabere a bud se to spravi nebo to bude minimalne dobre znit u reklamace, co vsechno jsi vyzkousel... ;-)
Dojigiri (1629)|16.12.2008 08:38
A je to jenom tohle nastavení nebo se resetujou i nějaký jiný? Mohlo by to bejt slabou baterkou - pokud to není jenom u toho jednoho (změněný nastavení časování pamětí udrží?). Tak případně zkusit vyměnit.

Update biosu bych taky zkusil, tím se nic nezkazí (když by se čirou náhodou nepoved, tak na reklamaci se s tim dá dojít vždycky - ale nesmíš to pak přiznat :D, protože poškodit bios může třeba i proudová špička po síti).
Petr.R (23)|16.12.2008 09:06
[QUOTE=Dojigiri;195063]A je to jenom tohle nastavení nebo se resetujou i nějaký jiný? Mohlo by to bejt slabou baterkou - pokud to není jenom u toho jednoho (změněný nastavení časování pamětí udrží?). Tak případně zkusit vyměnit.

Update biosu bych taky zkusil, tím se nic nezkazí (když by se čirou náhodou nepoved, tak na reklamaci se s tim dá dojít vždycky - ale nesmíš to pak přiznat :D, protože poškodit bios může třeba i proudová špička po síti).[/QUOTE]

Co jsem vypozoroval tak jen toho, jine nastaveni jako treba nastaveni pameti na DDR2 1066 to udrzi. Deska je 3 mesice stara zkusim tedy ale baterii vymenit no uvidime ci to bude mit nejaky efekt. Zase takova investice to neni. Rekl bych ale ze celkove me MB zlobi asi pujde na reklamaci celkove :-(.

Ps: BIOS mam nejnovejsi.
mpitman (206)|16.12.2008 09:21
[QUOTE=Petr.R;195066]Co jsem vypozoroval tak jen toho, jine nastaveni jako treba nastaveni pameti na DDR2 1066 to udrzi. Deska je 3 mesice stara zkusim tedy ale baterii vymenit no uvidime ci to bude mit nejaky efekt. Zase takova investice to neni. Rekl bych ale ze celkove me MB zlobi asi pujde na reklamaci celkove :-(.

Ps: BIOS mam nejnovejsi.[/QUOTE]

Vymenou baterie samozrejme nic nezkazis, ale tim to nebude - deska by drive rvala, ze je baterie vybita, nez by to zaclo delat problemy. Pokud MB zlobi i jinak, tak to neres a jdi reklamovat...
xmarek (1676)|16.12.2008 09:40
Někdy výrobce ve snaze zabránit zničení desky udělá takové opatření, aby při chybné volbě deska při restartu nastavila defaultní hodnoty.
Pokud deska funguje, nevím jak budete vysvětlovat svůj záměr. Jinak osobně přeji GL při reklamaci.
mpitman (206)|16.12.2008 09:49
[QUOTE=xmarek;195073]Někdy výrobce ve snaze zabránit zničení desky udělá takové opatření, aby při chybné volbě deska při restartu nastavila defaultní hodnoty.
Pokud deska funguje, nevím jak budete vysvětlovat svůj záměr. Jinak osobně přeji GL při reklamaci.[/QUOTE]

Dobry poznatek...mozna je na case se zeptat...co je to konkretne za desku a jsi si jisty zda opravdu podporuje napeti pro pameti 2,2V?
Petr.R (23)|16.12.2008 10:23
Deska je to P5E Deluxe a pameti mam Kingston KHX8500 , pameti uvedene i na QVL listu RAM vyrobce.
mpitman (206)|16.12.2008 10:41
[QUOTE=Petr.R;195080]Deska je to P5E Deluxe a pameti mam Kingston KHX8500 , pameti uvedene i na QVL listu RAM vyrobce.[/QUOTE]

Tak mi to nedalo a kouknul jsem do manualu k desce a tam je nasledujici:

DRAM Voltage [Auto]
Allows you to set the DRAM voltage. The values range from 1.80V to 2.66V with a 0.02V interval.

Takze pokud i vyrobce uvadi napeti 2,2V jako povolene, tak by to deska mela bez problemu schroupnout...
Petr.R (23)|16.12.2008 11:26
[QUOTE=mpitman;195083]Tak mi to nedalo a kouknul jsem do manualu k desce a tam je nasledujici:

DRAM Voltage [Auto]
Allows you to set the DRAM voltage. The values range from 1.80V to 2.66V with a 0.02V interval.

Takze pokud i vyrobce uvadi napeti 2,2V jako povolene, tak by to deska mela bez problemu schroupnout...[/QUOTE]

Mno a potvora jedna neudrzi :-). Vyzkousim tu vymenu baterie za novou a pak uz reklamace uz tak z toho mam nervy. Diky za vsechny rady.
mstejska (2912)|16.12.2008 11:34
Dela problem jakekoliv zvyseni napeti?
Petr.R (23)|16.12.2008 12:44
[QUOTE=mstejska;195093]Dela problem jakekoliv zvyseni napeti?[/QUOTE]

Ze bych nastavil tem pametem treba jen 2V? Priznam se, ze to jsem nezkousel.
mstejska (2912)|16.12.2008 13:22
[QUOTE=Petr.R;195108]Ze bych nastavil tem pametem treba jen 2V? Priznam se, ze to jsem nezkousel.[/QUOTE]

napada me totiz, ze bios si to max povolene napeti muze vycist z ramek a i kdyz to nastavis, tak ti to zase restetne.
xmarek (1676)|16.12.2008 14:35
Možná taková hloupá otázka. Je nějaký důvod měnit napětí pamětí?
mstejska (2912)|16.12.2008 14:54
[QUOTE=xmarek;195131]Možná taková hloupá otázka. Je nějaký důvod měnit napětí pamětí?[/QUOTE]

Napr OC...
mpitman (206)|16.12.2008 15:12
[QUOTE=xmarek;195131]Možná taková hloupá otázka. Je nějaký důvod měnit napětí pamětí?[/QUOTE]

Bud OC a nebo i standardni hodnoty, kde ale vyrobcem garantovane casovani/frekvence je dosazitelna jen pri vyrobcem udanem a doporucenem vyssim napeti, ktere neni podle standardu (u DDR2 1,8V). A pokud si tuto informaci neumi deska zjistit primo z cipu na pameti (tusim ze se ten profil jmenuje EPP), nezbyva ti nez napeti nastavit rucne...
mstejska (2912)|16.12.2008 15:19
EditorPO (2819)|16.12.2008 15:46
Tieto RAM maju SPD nastavene na 1,8V pri 5-5-5-18. Su testovane aj na 2,2V pri 5-5-5-15. Datasheet
Petr.R (23)|16.12.2008 18:53
[QUOTE=EditorPO;195151]Tieto RAM maju SPD nastavene na 1,8V pri 5-5-5-18. Su testovane aj na 2,2V pri 5-5-5-15. Datasheet[/QUOTE]

Presne tak kdyz to necham vsechno na AUTO tak jednou jako 800ky na tipuju 1.8 .
Petr.R (23)|16.12.2008 18:54
Tak ja uz jsem z toho v koncich. Dal jsemm novou baterii, tweak mode dal teda na manual a voltaz udrzi ale zase mi to haze hned po biosu ze overclocking failed i kdyz jen nastavim voltaz a 1066 tak jak jsou pameti. A to jsou primo na QVL do puce. Zadam uajde o neco nizsi a ide to takze teraz to zase ukazuje na zle RAM. Akorat se mi obcas stane ze ked zmenim neco v biose F10 a reboot tak mi PC nenajede vubec. Ani do POSTu a musim pres vypinac na zdroji vypnout zapnout a jede. To stejne se obcas stava aj ked to dam restart z OS. Soft co mi driv restartoval hned PC od Asusu na akoze overclocking mi ted v pohode jede. Zmeni neco v nastaveni pameti a uz ten soft nejede ani nenajede. A kdyz ho hci spustit rucne vyhodi hlasku program provedl neplatnou operaci bla bla.

Uz som v rici sem tam neco ukaze na desku nebo pametovi radic desky, neco na RAM nekdy to zase v pohode jede. Jebnu to z okna a bude :-) nema nekdo zajem? Asus P5E Deluxe, Intel C2Quad 9300, 2GB jebnutej Kinston KHX8500 RAM, 2x SATAII seagate disk, ATI HD 3450 a Fortron Blue Strom II 500W. Dal sem za nej nehorazny prachy a tohle mi dela. Ach joooo :-))))) . Neeervy, ale i tak diky vsem za podnety a poznamky.

Mam od kamosa slibenou 1 GB RAM tak to zkusim ci je to teda MB a pametovi radic ci RAM.
r34ktor (7477)|16.12.2008 19:28
[QUOTE=Petr.R;195192]Tak ja uz jsem z toho v koncich. Dal jsemm novou baterii, tweak mode dal teda na manual a voltaz udrzi ale zase mi to haze hned po biosu ze overclocking failed i kdyz jen nastavim voltaz a 1066 tak jak jsou pameti. A to jsou primo na QVL do puce. Zadam uajde o neco nizsi a ide to takze teraz to zase ukazuje na zle RAM. Akorat se mi obcas stane ze ked zmenim neco v biose F10 a reboot tak mi PC nenajede vubec. Ani do POSTu a musim pres vypinac na zdroji vypnout zapnout a jede. To stejne se obcas stava aj ked to dam restart z OS. Soft co mi driv restartoval hned PC od Asusu na akoze overclocking mi ted v pohode jede. Zmeni neco v nastaveni pameti a uz ten soft nejede ani nenajede. A kdyz ho hci spustit rucne vyhodi hlasku program provedl neplatnou operaci bla bla.[/QUOTE]
Můžu tě uklidnit, ale problémy nemáš sám. Ač jsou paměti v QVL, tam na 1066MHz nechodí korektně. Pomáhá přeflashování BIOSu na Asus Rampage Formula. Více se o tomto problému dočteš na fóru Asusu.
Petr.R (23)|17.12.2008 23:33
r34ktor diky moc za odkazy. Aspon uz vim kde je asi zakopany pes a vim ze v tom nejsem sam a ze je to proste "chyba" desky. Priznaky co tam uvadeji plne odpovidaji. Zkusim ten re-flash na rampage a uvidime.

Jeste jednou diky.
Richmond (8084)|18.12.2008 06:59
Zkousel jsi nejdriv nastavit voltaz, ulozit a nabootovat do OS (staci "dojet" i za tabulku s vypisem zarizeni aby se updatovalo escd) a pak teprve nastavit rychlost/casovani? Me se tohle u Asusu osvedcilo, stejne tak to delam s cpu. Jesttli ti nepostuje s vic modulama tak zkus jenom jeden modul v bance na single-channel. Problemy s EPP se muzou vyskytovat treba jen v nekterych verzich biosu (treba verze biosu X muze jako default profil pouzivat EPP profil #0 s nastavenim 4-4-4 @ 2.2v a verze Y profil #1 5-5-5 @ 1.8v apod.) EPP profily a jejich nastaveni zjisti treba HWinfo32.