reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

P35-DS3L nedetekuje systemove vetraky

Resurrection (114)|17.12.2008 20:54
Zdravim,

jak jsem zminil v nadpise, tato deska mi nedetekuje systemove vetraky, ktere tak jedou na plyn vykon, coz vytvari docela neprijemny hluk. Vetrak CPU je jediny, ktery deska vidi, a ktery take reguluje.

Ve skrini mam 3 pridavne vetraky - zadni 120mm pripojeny pres redukci na molex, ktery tak jede vzdy na 100%. Sam o sobe je ale takrka neslysny, takze to neni takovy problem.

Dalsi je 3pinovy 120mm vepredu, ktery mam pripojeny na pwr fan konektor, ale BIOS ho nevidi a ten tak jede taky stale na 100% coz uz je docela neprijemne kvuli hluku.

Treti 90mm na bocnici pripojeny na sys fan1 konektor, ktery BIOS taky nevidi a ten pri max otackach dela neskutecnej randal, takze jsem ho prozatim odpojil (teplota se zvedla na vsem o cca 5 stupnu, coz neni nic hroznyho).


Potreboval bych poradit co delat, aby BIOS ty vetraky videl a reguloval jejich otacky a tim i hluk.

Deska:
Gigabyte P35-DS3L rev. 1.0


Diky za jakekoliv rady.
matyyy (2527)|17.12.2008 21:22
co máš za bios? co je to přesně za větráky?
jinak větrák připojený přes molex deska nevidí z důvodu že nemá data z 3tího drátu pro otáčky.
třeba ve speedfanu vidíš otáčky větráků nebo ne?
Resurrection (114)|17.12.2008 21:29
[QUOTE=matyyy;195630]co máš za bios? co je to přesně za větráky?
jinak větrák připojený přes molex deska nevidí z důvodu že nemá data z 3tího drátu pro otáčky.
třeba ve speedfanu vidíš otáčky větráků nebo ne?[/QUOTE]

Praveze nevidim, protoze Speedfan to bere z BIOSu a v BIOSu vidim jen CPU vetrak.

Teoreticky bych mohl vsechny tri pripojit pres konektory na desce, ale pres ty nejak nejdou ty vetraky detekovat.

BIOS mam verzi F8a.
matyyy (2527)|17.12.2008 21:34
hmm, zkus prohodit konektor od cpu fan s nějakým jiným jestli ho deska uvidí.
jinak mě s timhle biosem detekovat větráky jde
Resurrection (114)|17.12.2008 22:06
Takze vyreseno. Flashnul jsem (9b) a detekuje oba 120mm vetraky. Ten 90mm jsem zjistil, ze nema 3. pin, takze detekovat nelze - coz jsem nevedel.

Diky moc!