reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Poškozené soubory

HaniK (12)|23.12.2008 19:01
Je tady někdo kdo by mi mohl poradit jak mohu opravit poškozené soubory na disku, všechny se tvaří jako že jsou v pořádku maji normalní velikost ale nejedou.
xmarek (1676)|23.12.2008 21:30
Tvářit se mohou, ale v pořádku být nemusí. S toho důvodu se k některým archívům přikládají další soubory obsahující kontrolní součet http://cs.wikipedia.org/wiki/Kontroln%C3%AD_sou%C4%8Det. Osobně používám MD5 a nebo SHA.
Opravit soubor je velmi problematická záležitost, protože stráta informace se nedá ničím nahradit. Otázka zní jak bylo způsobeno jeho poškození. Pokud jste s internetu stáhl např. zip a nejde otevřít, tak nepochybně schází informace, které nelze opravnými mechanismy, jenž systém používá při přenosu, opravit. A pak se s tím nedá nic dělat.
Důležité je vědět o jaké soubory se jedná. Existují nástroje (např. pro Word), které se pokusí soubor opravit.
EditorPO (2819)|23.12.2008 21:36
[quote=HaniK;198138]Je tady někdo kdo by mi mohl poradit jak mohu opravit poškozené soubory na disku, všechny se tvaří jako že jsou v pořádku maji normalní velikost ale nejedou.[/quote]
To "nejedou" znamena co? Bud trochu konkretnejsi.
astec (1823)|23.12.2008 22:17
Přidej operační systém, co se s mašinou dělo před tím než to nešlo...
kevin00 (10238)|23.12.2008 22:57
A nedochází dech pevnému disku ? Zkus provést test disku - Smartmontools
HaniK (12)|25.12.2008 03:08
No ja vím že něco podobného se tu řešilo jenže já mám s těmi soubory problem ne externím disku který se dá připojit jen přes USB takže to co se tu řešilo mi moc nepomůže. Konkretně nejedou jsem myslel např. že fotka má velikost 1,2 MB ale když ji otevřu tak se zobrazí celý bílý obrázek, není to prohlížečem zkoušel jsem jich už několik navíc i na jiných PC než mém. Pak třeba třeba mp3 soubory nehraji dám přehrát třeba ve Winampu a Winamp píše v PL že skladba je dlouhá 0:00 a navíc u ní chybí ID3 tagy a to jsem je tam měl.
HaniK (12)|25.12.2008 03:16
Používám Vistu x64 ale mám za to že ty soubory se poškodily když jsem disk připojil u kamaráda a ten má XP x86. Jediné co se stalo s diskem je že cca před měsícem když jsem na něj kopíroval film z DVD se z nenadání vypl proud. Na to že soubory jsou "K.O." jsem přišel nedávno když jsem chtěl známé vypálit fotky ze svatby ale bohužel jsem ji vypálil 500 MB obrázků a všech bílých. Proto prosím o radu jelikož ty fotky bych hodně potřeboval, ty mp3 bych chtěl zachránit taky jelikož stahovat asi 70 alb se mi moc nechce ale to bych ještě překousl ale ty fotky už neseženu.
kevin00 (10238)|25.12.2008 08:07
Ten výpadek by mohl být onen problém, rozhodně proveď test disku.
EditorPO (2819)|25.12.2008 12:09
[quote=HaniK;198659]Používám Vistu x64 ale mám za to že ty soubory se poškodily když jsem disk připojil u kamaráda a ten má XP x86. Jediné co se stalo s diskem je že cca před měsícem když jsem na něj kopíroval film z DVD se z nenadání vypl proud. Na to že soubory jsou "K.O." jsem přišel nedávno když jsem chtěl známé vypálit fotky ze svatby ale bohužel jsem ji vypálil 500 MB obrázků a všech bílých. Proto prosím o radu jelikož ty fotky bych hodně potřeboval, ty mp3 bych chtěl zachránit taky jelikož stahovat asi 70 alb se mi moc nechce ale to bych ještě překousl ale ty fotky už neseženu.[/quote]
Stiahni si Hiren's BootCD, napal na CD, nabootuj z neho, najdi na nom HDDRegenerator, nechaj skontrolovat cely disk. Moze to trvat par hodin, tak bud trpezlivy a neprerusuj to.
HaniK (12)|25.12.2008 13:39
Jo jo Hiren's BootCD jsem stahnul jen jsem to ještě nezkoušel protože nevim jestli mi to pujde jelikož jak říkám disk je přes USB, no snad to nebude vadit.
EditorPO (2819)|26.12.2008 18:59
[quote=HaniK;198759]Jo jo Hiren's BootCD jsem stahnul jen jsem to ještě nezkoušel protože nevim jestli mi to pujde jelikož jak říkám disk je přes USB, no snad to nebude vadit.[/quote]
Vacsinou najde aj USB disk, ale asi by bolo vhodnejsie docasne ho pripojit priamo do PC.
HaniK (12)|26.12.2008 20:32
Bohužel disk nejde připojit přímo do PC. S tím Hiren's BootCD jsem to vzdal asi za 25 hodin zvladl zkontrolovat 9 GB dat a disk má 1 TB tzn. trvalo by to asi 108 dní než by to celé zkontroloval a tak dlouho se mi čekat nechce. Nějaké jiné nápady???
kevin00 (10238)|27.12.2008 10:10
Každý výrobce má utilitu pro kontrolu disku, ta by podle mě mohla daný disk zkontrolovat. Nemám zkušenost s kontrolou povrchu externích disků, ale zde je pár utilit, které by mohli pomoci:

Příkazový řádek: "chkdsk x: /r" kde r - vyhledá chybné sektory a obnoví citelné informace (lze použít i parametr f - opraví chyby na disku) help příkazu Chkdsk
Seagate - SeaTools
Western Digital - Data Lifeguard Diagnostics
Hitachi - Drive Fitness Test
Samsung - HUTIL
Fujitsu - Fujitsu ATA Diagnostics Tools
Maxtor - PowerMax - myslím, že Maxtor koupil Seagate, takže by mohla jít použít utilita SeaTools
Toshiba - lze použít utility SeaTools či PowerMax

EDIT:
Disk má kapacitu 1 TB, takže počítej s tím, že kontrola asi bude trvat dost dlouho
HaniK (12)|27.12.2008 11:57
Disk je zn. WD tak zkusim ten Data Lifeguard Diagnostics snad pujde protože disk byl myslim ze začátku jiný formát než NTFS (asi FAT) ale tím si už nejsem moc jistý.
kevin00 (10238)|27.12.2008 12:51
Bylo by tedy dobré převést disk z formátu FAT 32 na NTFS. Ale utilita by neměla mít problém s otestováním disků FAt, FAT 32 či NTFS.
HaniK (12)|30.12.2008 13:26
Po 9 hodinách práce přišel Data Lifeguard s výsledekem že s diskem nic není, takže nic neopravil dokonce i nic nenašel.
EditorPO (2819)|30.12.2008 15:26
[quote=HaniK;199248]Bohužel disk nejde připojit přímo do PC. S tím Hiren's BootCD jsem to vzdal asi za 25 hodin zvladl zkontrolovat 9 GB dat a disk má 1 TB tzn. trvalo by to asi 108 dní než by to celé zkontroloval a tak dlouho se mi čekat nechce. Nějaké jiné nápady???[/quote]
V com je problem, ze sa neda pripojit priamo do PC?
Pomale je to asi kvoli tomu, ze je to cez USB. Normalne by 80GB disk malo robit cca 2 hodiny, teda tvoj disk by to malo zvladnut do 24 hodin. Zalezi samozrejme od mnozstva oprav.
kevin00 (10238)|30.12.2008 20:35
Pokud má externí disk 2,5" v rámečku, tak k připojení ke klasickému řadiči potřebuje redukci. Pokud má 3,5" disk v edici např. My Book šlo by uvažovat o rozebrání a připopojení k pc.

EDIT:
Mě napadlo, jestli externí disk nemá konektor eSATA, pak by šel připojit k motherboardu pomocí eSATA a program pro diagnostiku pevného disku by neměl mít problém jej detekovat - ale nevím, jestli by to fungovalo, pouze moje doměnka :notsure
HaniK (12)|31.12.2008 03:48
Jde o tento disk http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051K507H24H1YTF4H.
Jak ho z toho boxu vytáhnou vážně nevím jelikož tam není ani jeden šroubek a navíc nevím jestli bych tím neztratil záruku.
Richmond (8084)|31.12.2008 11:29
...mi je divny ze ti to vytahne smarta z usb disku > tam by to snad nemelo fungovat ne (resp. nelze zarucit pravdivost informaci)? Nebo se mylim? Ja kdyz pripojim sata disk na usb tak mi hlasi nekdy Relocated account 1 a nekdy nic. Kdyz ho pripojim klasicky na sata tak vzdy je ok.

edit: zrovna tu mam WD IDE na kterym nejde zkopirovat soubor pres usb tak to schvalne zkusim zkusim projet, popr. pripojit na ide a uvidime...
http://phqyfw.bay.livefilestore.com/y1ph73AD3EtzMVkehCOuNU8wImMgXK73VvSC7V5cxlPXnRByh-ESRIE61qV9JzzAbZQPJvS3jeR8Ns/Simek-HDD.png
kevin00 (10238)|31.12.2008 12:05
[QUOTE=HaniK;200664]Jde o tento disk http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051K507H24H1YTF4H.
Jak ho z toho boxu vytáhnou vážně nevím jelikož tam není ani jeden šroubek a navíc nevím jestli bych tím neztratil záruku.[/QUOTE]

Pokud je HDD v záruce rozhodně bych jej asi nerozebíral. Jestli na něm není žádný šroubek je dost možné, že systém smontování je pomocí paciček zapadajících do protilehlých výřezů (click a clack). Je ale opravdu divné, že by disk neměl možnost žádné diagnostiky. Pokud utilita od WD nenalezla žádný problém, zřejmě povrch disku poškozen nebude.
Richmond (8084)|31.12.2008 13:05
...tak na ide pise ze je vse ok (hddtune) ale prekopirovat nejde :rolleyes:
...ted sem to pripojil zpet pres usb na muj a hlasi to chybu o neco driv (windows pruzkumnik) a v Totalu to pro jistotu nejde uz na zacatku.
http://phqyfw.bay.livefilestore.com/y1p5QpsHY_6VNeCd8U9jppbV8DmfhmbBzDEQYgAz0bfi7mqQWWdnnymjwvvvFpc-cyCOi1garC8aC6RKvV2UtrEVw/Simek-HDD-Win7.png
Disk byl pripojenej na XP >>> pote na Vista x64 ENG (tam byly nahrany data) >>> pres USB na Vista x86 a prekopirovany data az na ten jeden soubor >>> dale pak na Win7 pres USB (screen v minulym postu - tzn. zasek v 56%) >>> opet do puvodniho pc s XP (USB i IDE) >>> a ted znovu ve Win7
...zapisovat na nej muzu (Windows, TotalCMD), cist z nej jde i pod XP. Nemam momentalne pri ruce 64b Visty ale neco na tom mozna bude (x64 vs x86) ale zas mi je divny ze ostatni soubory jsou OK. Az budu na x64 tak dam vedet, ale uz ted nevim co si o tom mam myslet :notsure
EditorPO (2819)|31.12.2008 14:55
[quote=Richmond;200743]tak dam vedet, ale uz ted nevim co si o tom mam myslet :notsure[/quote]
No jo, warezy sa tazko kopiruju :-) ..... ale nie, to je for, len sa stym radsej takto nechval.

Je jedno, ci mas XP, Vistu, 32bit, 64bit. Mas jednoducho poskodenu suborovu tabulku. Minimalne by to chcelo "checkdisk /F", alebo este lepsie HDD Regenerator. Uz ten HDDR na fore spominam casto, ale na 99% to vyriesi problem. Ale radsej to rob s pripojenym diskom v PC, nie cez USB.
Richmond (8084)|31.12.2008 15:18
[QUOTE=EditorPO;200805]No jo, warezy sa tazko kopiruju :-)[/QUOTE]
NENI to MUJ disk ... navic nemam ani tucha co znamena warez ;-)

[QUOTE=EditorPO;200805]Je jedno, ci mas XP, Vistu, 32bit, 64bit. Mas jednoducho poskodenu suborovu tabulku0[/QUOTE]
Jj, na to to vypada, jde mi spis o to cim se poskodila... U mych disku se mi to jeste nestalo (fakt je ten ze ani jeden z nich uz neni WD). Regenerator neznam, ale urcite otestuju kdyz uz je ta prilezitost. Checkdisk sem samozrejme zkousel jako prvni - podle nej ok.
Bohuzel data byly kopirovany jednim clovekem kterej vubec netusi proc ma x64bit takze ani nemuzu zarucit co s tim delal - je to ten typ co musi mit Ultimate, 64-bit, 2kW zdroj a vsechno pokud mozno Gaming edition, ale pouzivat to k necemu uz jaksi neumi (pritom tvrdi ze ano) - pres to proste nejede vlak ;-)
EditorPO (2819)|31.12.2008 15:53
[quote=Richmond;200825]Jj, na to to vypada, jde mi spis o to cim se poskodila... U mych disku se mi to jeste nestalo (fakt je ten ze ani jeden z nich uz neni WD). Regenerator neznam, ale urcite otestuju kdyz uz je ta prilezitost. Checkdisk sem samozrejme zkousel jako prvni - podle nej ok.
Bohuzel data byly kopirovany jednim clovekem kterej vubec netusi proc ma x64bit takze ani nemuzu zarucit co s tim delal - je to ten typ co musi mit Ultimate, 64-bit, 2kW zdroj a vsechno pokud mozno Gaming edition, ale pouzivat to k necemu uz jaksi neumi (pritom tvrdi ze ano) - pres to proste nejede vlak ;-)[/quote]
HDDR je na Hiren's BootCD.

Taki ludia chodia aj sem, vzdy je to "zabava" :-)
Richmond (8084)|31.12.2008 16:18
...link na homepage nemas? Nechci tahat cely CD ;-)
No nevim, tenhle typek dava slovu "zabava" uplne jinou dimenzi - naposled si nakoupil vyborny dily na pc (mala deska na 6 sroubu - ram sloty nalepeny u sebe tak sikovne ze se tam nevesly ramky s heatspreaderem - ty byly samozrejme vsechny zplneny aby bylo videt ze je to "delo", k tomu SVITICI 1kg chladic s uchycenim na spou - to aby se prohla deska a tim vyskakali pameti, 1kW zdroj (papirove), 3 disky (kazdej jina kapacita, jinej vyrobce) s pranim aby jel i ten starej (zavirovanej) maxtor na sata1 (to sem v zapeti odmit s tim ze zadnou prasarnu delat nebudu a at mu tohle udelaj tam kde to koupil) a bedna z papiru, prosklena bocnice ale zato 4x 8cm fany Noctua!). No me by ani tak moc nevadilo ze je to splacanina, ale to ze si to koupi jinde, nezaplati s tim ze mi to prinese zitra uz docela jo, ale budiz. Druhej den prijde s tim ze mu ten maxtor nejede a ze to z nicehonic nejde zapnout a co sem za debila ze neumim sestavit pc a chtel ze nezaplati do ty doby nez mu nezaplatim ten maxtor a nezprovoznim pc. Pres sklo vidim v maxtoru (jak SATA tak i MOLEX napajeni takze uz sem kdepak udelal soudruh chybu), poslal sem mu fakturu a za 14-dni byl u me zpatky s tim ze mi popsal jak si pridaval "normalne" disk a uz se schanel po zdroji :idea
kevin00 (10238)|31.12.2008 17:02
Hiren´s BootCD

Jinak zde je pouze HDD Regenerator
Richmond (8084)|31.12.2008 17:08
Dekuji oboum - slo mi jen o ten Regenerator, ostatni nepotrebuju... ja uz to vygooglim az bude cas...
EditorPO (2819)|31.12.2008 18:32
HDD Regenerator je komercny program, v ocesanej verzii opravi myslim len prve styri najdene vadne sektory. Na tom Hiren's BootCD je v plnej verzii. CD nie je velke, ma len 120MB.