reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

load cycle count/rapidní růst hodnoty za den

token007 (26)|23.12.2008 23:10
Předevčírem jsem zapojil nový hdd WD1200BEVS-00VAT0 s firmwarem od výrobce 11.01A11.
Během nasledujícího dne, kdy jsem ho nepřetržitě použival k práci jsem zjistil rychle narustající hodnoty přes SpeedFan. Ráno jsem si zaznačil hodnoty a večer opakoval znovu to samé s výsledkem rapidního nárustu load cycle count hodnoty.
Podle doporučení jsem využil už minule software Speedfan, ale u minulého 80GB HDD 2,5" od Hitachi bylo z grafu patrné, že všechny hodnoty i v této době kdy píší zde jsou very good.
Nejsem expert přes tento software, ale zajímalo by mě podle čeho si to udělí celkový výsledek, ale především jak je možný takový výkyv výkonu a zdraví disku pokud je disk čerstvě zakoupen. Je tento výkyv hodnoty nepodstatný nebo mohu očekavát nějaký problém a zálohovat při stejném tempu růstu zmíněné hodnoty?

Hodnota Load Cycle Count -Ráno



Hodnota Load Cycle Count -Večer
Ritchie83 (369)|24.12.2008 00:02
[QUOTE=token007;198296]Během nasledujícího dne, kdy jsem ho nepřetržitě použival k práci jsem zjistil rychle narustající hodnoty přes SpeedFan. Ráno jsem si zaznačil hodnoty a večer opakoval znovu to samé s výsledkem rapidního nárustu load cycle count hodnoty.[/QUOTE]
Upřesnil bych, že se jedná o nárůst hrubé (raw) hodnoty, normalizovaná se nezměnila. Nicméně máte příliš agresivní správu napájení, prodlužte dobu, za kterou dojde při nečinnosti disku k zastavení ploten.

[QUOTE=token007;198296]Nejsem expert přes tento software, ale zajímalo by mě podle čeho si to udělí celkový výsledek, ale především jak je možný takový výkyv výkonu a zdraví disku pokud je disk čerstvě zakoupen.[/QUOTE]
Jaký výkyv výkonu myslíte? Celkový výsledek neudílí software, ale firmware disku, který vrací normalizovanou (normalized) a prahovou (threshold) hodnotu.

[QUOTE=token007;198296]Je tento výkyv hodnoty nepodstatný nebo mohu očekavát nějaký problém a zálohovat při stejném tempu růstu zmíněné hodnoty?[/QUOTE]
Jak píšu výše, změňte správu napájení. V Linuxu třeba hdparm -S 24 /dev/sda, což způsobí, že se disk přestane točit až po 2 minutách nečinnosti.
EditorPO (2819)|24.12.2008 00:42
Load/Unload Cycle Count je vlastne zaparkovaie a odparkovanie hlaviciek HDD. Deje sa tak pri maximalnom setriacom rezime, kde sa hlavicky zaparkuju aj 3x za minutu. Setriace rezimy sa pouzivaju hlavne u NTB, kde to ma nejaky vyznam. Nevhodnym nastavenim setrenia energie parkovanim hlaviciek diskov si mozes vazne poskodit disk. Priemerna hodnota zivotnosti HDD u notebookov v sivislosti s tymto pojmom je cca 600000 cyklov, takze si vies spocitat, ako rychlo by tento HDD skoncil.
Skontroluj si teda nastavenie spravy napajania.