reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

HDD cvakání, (+ přepnutí disku Hitachi na SATA 1)

Remedy (5)|24.12.2008 10:19
Po zapnutí PC mi HDD brutálně cvaká. Při nabíháni systému musím, tak minutu čekat, než zmizí hláška SCAN DEVICES, PLEASE WAIT a potom asi po další minutě naběhne REBOOT AND SELECT PROPER BOOT DEVICE OR INSERT BOOT MEDIA IN SELECTED BOOT DEVICE AND PRESS A KEY. Zkoušel jsem HDD na základní desce (starý ASROCK 775Dual-880Pro) zapojit do jiné "ždířky", ale to nepomhlo, výsledek je stejný. Když pustím instalaci Visty, tak když se dostanu do fáze "kam chci instalovat OS" tak se mi nezobrazí žádný disk - nemám to kam instalovat. Napojení na jinou napájecí větev nepomohlo - zkoušel jsem různé kombinace, ale nic. Přitom v boot menu je správně nalezen RAID:WDC WD1600JS- (tak to bylo vždycky).

Smířil jsem se s tím, že mi HDD odešel a zakoupil zbrusu nový Hitachi Deskstar 160GB SATAII. Původní WD byl SATA a ten nový HITACHI je SATAII, ale bylo mi řečeno, že to nevadí. Ale tady ho BIOSU ani v BOOT nenajdu. (jak na to?).

Prosím jestli znáte řešení jak rozběhat ať už starý WD nebo HITACHI, dejte vědět.
Jestli to pomůže před 3 týdny jsem nainstaloval nové paměti, zdroj mám 450W. Prostě jednou ráno zapnu PC a cvak, cvak,...
Jsem holt lama.

Děkuji za odpovědi a přeji pěkné svátky.
yxus (62)|24.12.2008 10:41
mne takto odisli postupne 3 disky, az som prisiel na to, ze som mal priliz vytazeny zdroj... (400W)
zacalo to tiez cvakanim, a postupne cvakali viac a viac, potom uz nebootovali... ked zdroj vychladol, mohol som zas chvilu robit. jak som zapol nejaku hru netrvalo ani 5 minut a cvak/cvak/cvak - reset. takze ja by som to videl na zdroj... i ked pricin moze byt samozrejme viac.
Deee-aN (3834)|24.12.2008 11:48
Asi by to chtělo napsat přímo typ zdroje a i ostatní komponenty - hlavně tedy GPU, i když si nejsem jistý, jestli ji máš tak žravou, aby dělala problémy hned při startu. Jedině, kdyby ten zdroj byl hodně nekvalitní, nebo poškozený (nafouklé kondíky atp.).
kevin00 (10238)|24.12.2008 11:49
Můžeš udělat test disku. Napiš celou sestavu i se značkou a wattáží zdroje. Na disku by měli být jumpery pro přepnutí pro SATA 1 či SATA II mod, pak by jsi měl v BIOSu disk vidět
pcmaker (354)|24.12.2008 12:29
Pokud je slyset pravidelne cvakani disku, neni co resit. Vyhodit a koupit novy. Je to v amaterskych podminkach neopravitelna zavada. :runaway
Remedy (5)|24.12.2008 12:48
Co jsem tak pročítal internet, tak jsem přišel na to, že při cvakání disku je lepší HDD rovnou vyhodit, pokud nechci platit nákladnou opravu. Takže s tímhle WD se rozloučím...
...a zkusím zprovoznit ten HITACHI, tam ovšem musím přehodit nějaký režim pomocí jumperu. resp. přes nějakou utilitu přímo od hitachi.

Má s tím někdo zkušenosti?

PS: Mám tam "super starou" graf.kartu, i v servisu když když jsem kupoval zdroj (kvalitní EUROCASE :X), tak říkali, že je zbytečně silný pro tu mojí sestavu.
Zdroj jsem uváděj hlavně kvůli pořádku.
kevin00 (10238)|24.12.2008 15:42
Remedy: Děkuji za pokus o udělení reputačních bodů, ale můžeš je přidělit pouze, když máš napsáno min. 15 příspěvků a uděleno 10 rep. bodů. Copak Ti pomohlo .... jumpery ?
Deee-aN (3834)|24.12.2008 15:48
Je-li problém vyřešen, bylo by fajn napsat, jak.;)
Remedy (5)|24.12.2008 15:56
Moc jsem nepostoupil musím použít prográmek Feature Tool a nabootovat ho.
To mám. Úspěšně jsem jej nabootoval, ale mám G15 a ta potvora není schopna s programem/PC komunikovat. Už se mi to stalo asi před půl rokem když jsem bootoval nějakou diagnostiku. Tehdy jsem to vyřešil tak, že jsem si od bráchy půjčil starou obyč. klávesnici a v poho. Teď musím chvíli počkat - holt jsou vánoce.
Je to vůbec normální, že v tomto "režimu klávenice nefungují?
kevin00 (10238)|24.12.2008 16:20
Aby USB klávesnice fungovala v BIOSu či v těchto bootovacích programech musí být v BIOSu povolena. (USB Legacy či tak nějak).

EDIT: Copak chceš měnit pomocí utiliti Feature Tools ?
Remedy (5)|24.12.2008 16:33
Našel jsem to na jednom fóru (teď už nevím jaký to je).
Přímo na disku to prej přehodit nejde, musím přes tu utilitu.
Díky za radu, fakt to pomohlo (usb legacy), ale ten program hadr prostě nenajde, zase kombinoval jsem možná zapojení a nic. Takže zase asi bios? O

Přikládám když tak fotku, ale jumper si myslím, že tam není.
hadr.jpg
kevin00 (10238)|25.12.2008 07:26
Zlaté HDD od WD či Samsung :D
Remedy (5)|28.12.2008 21:02
Vyřešeno ! ! !
HDD jsem vzal k bráchovi a jeho deska HDD bez problému našla.
Postup:
Připojit HDD => Nabootovat CD s programem Feature Tools => Odenterovat kecy a vyčkat až PC nalezne disk => zvolit disk a najet do menu (F10) => zvolit change sata settings => hodit volbu na 1.5 =>
zformátovat a hodit tam widle :)

http://www.hitachigst.com/hdd/support/download.htm#FeatureTool

možno uzamknout