reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problém s bootem po instalaci WinXP

Sam999 (16)|25.12.2008 10:25
Ahoj lidi, daroval jsem kámošce svůj starý počítač (přesněji jen MB Gigabyte GA-7VT880-L, CPU Athlon XO 2000+ a case Redstar + 400W zdroj Redstar). Dokoupila si grafiku Sapphire X1650Pro AGP8X a Ramky Geil DDR333. HDD jsme použili z unifikovaného počítače Compaq Evo D310. Jde o nějaký Seagate 60GB. Problém je v tom, že jsem připojil všechny komponenty a PC normálně naběhlo, disk se detekoval v Biosu ale nechtělo se nabootovat XP co bylo na disku (což je normální na úplně odlišné konfiguraci). TAk jsem nabootoval z instalačky WinXP a instalátor normálně detekoval disk, be potíží jej zformatoval plným NTFS formatem a nakopíroval systémové soubory na disk. Ale po restartu první části instalace se objevila chybová hláška "Nelze načíst operační sytém".:( (Disk byl ATA100). Propojku jsem nechla jak byla v předchozím pc -což bylo nastavení "master" (disk byl úplně "holý" asi OEM nebyly tam vůbec žádné popisky, tak jsem se nemohl ani podívat na konfiguraci propojek). TAk jsem zkoušel všechny kombinace a při nastavení "slave" mi to nahlásilo pro změnu "Operační systém nenalezen"! Nevím si už rady, neměl jsem ožnost použít jiný disk. Nemůže být ten compaquackej disk nějak "šifrovanej nebo tak? Díky za případnou pomoc...
Deee-aN (3834)|25.12.2008 10:41
Jen pro upřesnění: XP jsou nainstalované na tom disku, ze kterého bootuješ?
kevin00 (10238)|25.12.2008 12:21
Zkusil bych zrušit odddíl na disku, vytvořit nový, naformátovat a znovu pustit instalaci. proveď test HDD jestli není poškozen.
Maximus12 (763)|25.12.2008 12:34
Nemůže bejt problem v placce s XPčkama ? Taky možnost..
stydly (8)|25.12.2008 14:33
[QUOTE=Maximus12;198732]Nemůže bejt problem v placce s XPčkama ? Taky možnost..[/QUOTE]

Trochu nepravdepodobna moznost..., nebot rikal ze se system nakopiroval..., kdyby byla chyba v cd tak to nahlasi pri kopirovani...! Ja bych rekl ze to bude v disku..., mozna zapojeni...!
Sam999 (16)|25.12.2008 15:29
Ano, žádný jiný disk není přítomný. Odstranil jsem oba oddíly co byly na tom disku a vytvořil jeden nový, který jsem naformátoval.

Že by byl problém v instalačním médiu si nemyslím. Instaloval jsem na jiných pc bez problému a instalace proběhla naprosto bez chyby a korektně až do provního restartu. Pak to přestalo bootovat.

Ale nebylo to nic platné, prostě to nrbootuje. Slyšel jsem i názor, že některé společnosti ve svých počítačích záměrně "šifrují" HDD aby nešel použít v jiné desce, než je ta nainstalovaná v PC. Mě to příjde jako blbost, ale jak jinak vysvětlit, že v tom Compaqu bootoval a v tomto pc ne? Jsem z toho zmaten:(
pcmaker (354)|25.12.2008 19:32
Pokud by byl disk zaheslovany, tak by ses na nej vubec nedostal. Nesel by udelat FDISK ani FORMAT. Podivej se, jestli je diskovy odil oznaceny jako aktivni.
Sam999 (16)|25.12.2008 22:39
Když zjistím že je neaktivní, jak jej aktivuji? Nepoužívám dosové rozhraní na floppy disku, ale na vše využívám přímo instalátor windows po bootu z DVD.
Sam999 (16)|25.12.2008 23:05
Díky moc! Problém vyřešen. ZApojil jsem ho do svého pc a podíval se do správce disků ve Vistách a opravdu nebyl označen jako aktivní. Niní jej označuje program Fresh Diagnose jako "bootovatelný" zatímco předtím nebyl:) Díííky;):):thumb