reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

UPDATE BIOSu

tgfh (2985)|20.11.2006 21:50
Zdravím Vás všechny!
Po dlouhé době potřebuju poradit.

Mám desku DFI LanParty UT nF4-D a Opterona 144.
Základní deska podporuje Cool'n'quite, ale už před nějakým časem jsem zjistlil, že to nepodporuje na procesorech AMD Opteron, ostatně to je pravda (mám to obskoušené).
Díval jsem na net i na stránky DFI a zjistil jsem, že si Cool'n'quite můžu zprovoznit, tak že si updatuju bios.
Jelikož jsem to nikdy nikde nedělal tak nevím jak se to dělá (něco vím, ale moje znalosti by určitě na bezproblémový update nestačili).
Když spusím nejnovějši CPU-Z 1.37 dám záložku mainboard: vidím: viz. obr.

Chtěl bych si zprovoznit Cool'n'quite, protože si občas hraju v 3Ds Max kde je výpočetní výkon potřebný.
Možná si říkáte proč si to hned nenataktuju, ale já jsem trošku odpůrce taktování (ikdyž Cool'n'quite je dá se říct taktování).

Chtěl bych si to updatovat taky k vůli pamětí RAM, protože po přidání druhé RAMky a zapnutí dual channelu nemám stabilitu PC úplně 100%, řešil jsem to tak, že jsem si hrál s časováním, frekvencí, ale stále se mi tak jednou za pár dní objeví okno (nejčastěji u zavření nějakého okna) "nelze provést s pamětí operace: Read" - nějak tak.
Četl jsem na internetu, že updatem biosu se to dá skvěle opravit.

Tak bych Vás chtěl poprosit aby jste mě zaškolili do updatování biosu.
V biosu mám funkci Cool'n'quite momentálně danou na Auto.

Za vysvětlení Vám budu děkovat určitě vícekrát a tady je první:
Předem díky za odpovědi !
CPU-Z.jpg
BC (64)|20.11.2006 22:14
[QUOTE=tgfh]Zdravím Vás všechny!
Po dlouhé době potřebuju poradit.

Mám desku DFI LanParty UT nF4-D a Opterona 144.
Základní deska podporuje Cool'n'quite, ale už před nějakým časem jsem zjistlil, že to nepodporuje na procesorech AMD Opteron, ostatně to je pravda (mám to obskoušené).
Díval jsem na net i na stránky DFI a zjistil jsem, že si Cool'n'quite můžu zprovoznit, tak že si updatuju bios.
Jelikož jsem to nikdy nikde nedělal tak nevím jak se to dělá (něco vím, ale moje znalosti by určitě na bezproblémový update nestačili).
Když spusím nejnovějši CPU-Z 1.37 dám záložku mainboard: vidím: viz. obr.

Chtěl bych si zprovoznit Cool'n'quite, protože si občas hraju v 3Ds Max kde je výpočetní výkon potřebný.
Možná si říkáte proč si to hned nenataktuju, ale já jsem trošku odpůrce taktování (ikdyž Cool'n'quite je dá se říct taktování).

Chtěl bych si to updatovat taky k vůli pamětí RAM, protože po přidání druhé RAMky a zapnutí dual channelu nemám stabilitu PC úplně 100%, řešil jsem to tak, že jsem si hrál s časováním, frekvencí, ale stále se mi tak jednou za pár dní objeví okno (nejčastěji u zavření nějakého okna) "nelze provést s pamětí operace: Read" - nějak tak.
Četl jsem na internetu, že updatem biosu se to dá skvěle opravit.

Tak bych Vás chtěl poprosit aby jste mě zaškolili do updatování biosu.
V biosu mám funkci Cool'n'quite momentálně danou na Auto.

Za vysvětlení Vám budu děkovat určitě vícekrát a tady je první:
Předem díky za odpovědi ![/QUOTE] Cool'n'quite sluzi na pretaktovanie? Myslel som si ze je to znizenie frekvencie procesora za nizkeho vytazenia nieco ako Intel Enhanced Speed Step. Ak sa mylim tak ma niekto opravte. S "updatovanim" (alebo ako to mam nazvat) biosu nemam velke skusenosti, ale malo by to byt podrobne popisane v manuali od zakl. dosky.
tgfh (2985)|20.11.2006 22:18
Slouží to k regulaci frekvence při zatížení nebo při klidu.
V manuálu od desky není zmíněno nic o update biosu.
Další věc co bych chtěl vědět je co je to "Diamond Flash Image"

A přidávám link na ty biosy ze stránek DFI:
http://www.dfi.cz/biosy.php?id_produkt=873
BC (64)|20.11.2006 22:26
1. Treba ten BIOS stiahnut.
2. Su kadejake programy aby si nemusel novy BIOS nahadzovat cez stary BIOS, proste len vo Windowsoch v tom programe zadas umiestnenie toho BIOSu, BIOS sa "uploadne" a je hotovo. K Gigabyte DS4 sa priklada jeden taky program- @BIOS s pomocou ktoreho sa da toto spravit, ale neviem ci je nieco take aj k tvojej doske, alebo by sa dal pouzit @BIOS od Gigabyte. Pozri manual od dosky. Tam by to malo byt popisane.
tgfh (2985)|20.11.2006 22:58
Jak se tak dívám na tu stránku s biosy na DFI
tak bios mám z 23.6.2005 (to sedí)
a potřeboval bych ten z toho 14.11.2005
Teď nevím jaký mám stáhnout:
Diamond Flash Image nebo ten "normální".
Jaký je v tom rozdíl?
A až to stáhnu tak co pak?
Hodit to na disketu a při bootování to nahrát?

Zítra zjistím jestli mám čip SST 49LF040B LPC - třeba bych si i updatoval tu nejnovější verzi.
Fox_22 (119)|21.11.2006 00:40
na disketu to házet nemusíš, já mám starý WD 1,2GB a na to mám soubory ze startovací diskety + bios a program na flash, je to rychlejší a určitě se nestane že se disketa odporoučí, teď už flashuju přes čtečku mem karet, ale zas musí deska podporovat boot z usb flashek
tgfh (2985)|21.11.2006 09:02
Když stáhnu tu verzi kterou potřebuji, vidím: viz obr.
Vlevo je "normální" a vpravo je Diamond Flash Image.

Teď jsem si pročetl článek:
"Flashování BIOSu - jak na to"

a dole v diskuzi jsem našel:
"tak uplne nahodou jsem flashoval pred par dny,poprve - stahl jsem bios s diamond flash image(dfi lp 4 ultra),vytvoril s tim disketu,nabootoval z ní,a bylo to:). Jednodussi to byt nemohlo a konecne mi bezi pameti na 1T i po pretaktovani..."

To je vážně tak jednoduché?
Ale to co chci to je update ne? To se jen přihraje ke starému biosu nebo to je celý nový bios? Celý bios má méně než 1MB?
BIOSy.jpg
BC (64)|21.11.2006 13:42
[QUOTE=tgfh]Když stáhnu tu verzi kterou potřebuji, vidím: viz obr.
Vlevo je "normální" a vpravo je Diamond Flash Image.

Teď jsem si pročetl článek:
"Flashování BIOSu - jak na to"

a dole v diskuzi jsem našel:
"tak uplne nahodou jsem flashoval pred par dny,poprve - stahl jsem bios s diamond flash image(dfi lp 4 ultra),vytvoril s tim disketu,nabootoval z ní,a bylo to:). Jednodussi to byt nemohlo a konecne mi bezi pameti na 1T i po pretaktovani..."

To je vážně tak jednoduché?
Ale to co chci to je update ne? To se jen přihraje ke starému biosu nebo to je celý nový bios? Celý bios má méně než 1MB?[/QUOTE] Je to jednoduche, ale flashovat (updatovat) BIOS sa da aj priamo z Windowsu. Urob to ako to spravil ten co si nasiel v diskusii. Len hod na disketu ten Flash Image a nabootoj z nej. Aj ked je nahravanie noveho BIOSu cez Windows jednoduchsie, ale da sa to spravit aj takto.
tgfh (2985)|21.11.2006 13:52
Zde jsem se dozvěděl zase nějaké dorobnosti:
http://czdfi.com/forum/viewtopic.php?t=96

když mi napíše ať vyndám tu disketu tak co pak? Použít tlačítko restart? Nebo to bude ještě něco dělat?

Kdyby při flashování právě vypli proud - co pak? Deska si dělá zálohu biosu tak to bych potom zapnul a deska by si automaticky přehrála zálohu zpět?
Nebo kdyby byla disketa špatná a při přehrávání napsalo, že nelze číst nebo něco takového - co pak? Restart a deska by si sama zase přehrála zálohu biosu zpět?
(Je to DFI a ta má funkci Backup CMOS - záloha biosu - ochrana proti virům a špatnému přeflashování)
BC (64)|21.11.2006 14:09
[QUOTE=tgfh]Zde jsem se dozvěděl zase nějaké dorobnosti:
http://czdfi.com/forum/viewtopic.php?t=96

když mi napíše ať vyndám tu disketu tak co pak? Použít tlačítko restart? Nebo to bude ještě něco dělat?

Kdyby při flashování právě vypli proud - co pak? Deska si dělá zálohu biosu tak to bych potom zapnul a deska by si automaticky přehrála zálohu zpět?
Nebo kdyby byla disketa špatná a při přehrávání napsalo, že nelze číst nebo něco takového - co pak? Restart a deska by si sama zase přehrála zálohu biosu zpět?[/QUOTE] Niesom si isty co to bude robit po tom co ti to napise aby si vybral disketu. Uvidis, ale urcite budes musiet PC restartovat, alebo sa to mozno spravi samo ked tu disketu vyberies. To ako bude tvoja doska reagovat ak by vypadol prud alebo sa stalo nejake podobne nestastie neviem. Vsetko ohladne flashovania BIOSu by malo byt napisane v manuali od zakl. dosky. Kazda doska sa sprava inak.
tgfh (2985)|21.11.2006 14:16
Tam bude určitě něco napsané ve smyslu: Vyjměte disketu a stiskněte Enter.
Myslím si, že se nemám čeho obávat, ale kdyby se to nějak pokazilo tak bych byl úplně v .... 3000Kč na novou desku fakt nemám :)
Když jsem četl různé fóra tak jsem viděl po updatu biosu jen pouze 2 typy reakcí: - jede to skvěle nebo - nejede to vůbec
je to prostě buď a nebo
BC (64)|21.11.2006 14:20
[QUOTE=tgfh]Tam bude určitě něco napsané ve smyslu: Vyjměte disketu a stiskněte Enter.
Myslím si, že se nemám čeho obávat, ale kdyby se to nějak pokazilo tak bych byl úplně v .... 3000Kč na novou desku fakt nemám :)
Když jsem četl různé fóra tak jsem viděl po updatu biosu jen pouze 2 typy reakcí: - jede to skvěle nebo - nejede to vůbec
je to prostě buď a nebo[/QUOTE] Nebudes uplne v .... Potom ak by sa to po****** treba zajst za nejakym odbornikom, alebo najednoduchsie by bolo dosku reklamovat. ;)
tgfh (2985)|21.11.2006 14:29
Zítra si zajdu koupit nějaké pořádné diskety, ty moje co tu mám, každá aspoň 4 chybné sektory, no nevim nevim :)

A ještě jedna věc: Před flashováním musím dát v biosu defaultní hodnoty? (Osobně myslím, že to není potřeba)
BC (64)|21.11.2006 14:35
[QUOTE=tgfh]Před flashováním musím dát v biosu defaultní hodnoty? (Osobně myslím, že to není potřeba)[/QUOTE] Aj ja si myslim ze to nie je potrebne. Ale chcelo by sa aspon do toho manualu kuknut kym nieco vykonas.
tgfh (2985)|21.11.2006 14:41
Říkám po druhé, že v manuále od desky není zmíněno nic o updatu nebo flashování biosu, teď jsem se díval zase.

Není možné, že na SHW jsem jediný kdo má DFI :)
BC (64)|21.11.2006 14:49
[QUOTE=tgfh]Říkám po druhé, že v manuále od desky není zmíněno nic o updatu nebo flashování biosu, teď jsem se díval zase.

Není možné, že na SHW jsem jediný kdo má DFI :)[/QUOTE] Ja mam Gigabyte DS4 a teraz som pocital ze kolko stran je tomu venovanych v manuale. Flashovaniu cez disketu je venovanych 7 stran a flashovaniu cez Windows 2 strany. DFI vyraba kvalitne dosky, to sa ale asi neda povedat o ich manualoch.
tgfh (2985)|21.11.2006 14:52
Buď jsem slepý
nebo jsem druhý manuál ztratil
nebo to tu vážně není

jdu hledat dále :) taky se mi to nezdá.
Asson (35)|21.11.2006 14:56
Flashnout BIOS není žádný problém, takže žádný strach, navíc to lze i z windows.
Pro AmiBIOS je např. program Amiflash................ a pro phoenixe je např. Winphlash. Zkušenosti mám s Winphlashem, a je to naprosto intuitivní, vytvoří i zálohu původního BIOSU....
tgfh (2985)|21.11.2006 14:58
Myslím si, že Diamond Flash Image je zajímavý a kvalitní nástoj,
ale zálohu nynějšího biosu nedělá to musím sám.
Snad na zálohu biosu nezapomenu až to budu přeflashovávat :)
BC (64)|21.11.2006 14:59
[QUOTE=tgfh]Buď jsem slepý
nebo jsem druhý manuál ztratil
nebo to tu vážně není

jdu hledat dále :) taky se mi to nezdá.[/QUOTE] Pripadne skus nieco vygooglit alebo pozret stranky vyrobcu ci sa tam nieco o flashovani BIOSu na DFI nepise. Ak nic nenajdes nevadi, mal by si to flashnut bez problemov. Budem ti drzat palce aby vsetko prebehlo OK :) .
SmartMole (297)|21.11.2006 15:00
[QUOTE=tgfh]Slouží to k regulaci frekvence při zatížení nebo při klidu.
V manuálu od desky není zmíněno nic o update biosu.
Další věc co bych chtěl vědět je co je to "Diamond Flash Image"
[/QUOTE]

Chtěl bych Vás jen upozornit na to, že Cool and Quiet, opravdu slouží k regulaci frekvence při zatížení nebo klidu, ale trochu jinak, než se patrně domníváte. V klidu se procesor vlastně podtaktuje (tím že se sníží násobič procesoru) a v zátěži procesor pracuje naplno...tedy s původním násobičem. Takže nedochází k žádnému navýšení výkonu oproti procesoru, který není řízen touto funkcí. Prostě C'n'C jen šetří procesor v případech, kdy je málo využíván.

Ale zase nějaké desky mají funkce automatického přetaktování (což je něco jiného nž Cool and Quiet), kdy deska sama standardně při nedostatku výkonu procesor přetaktuje (většinou maximálně o deset procent, což bývá zaručeně stabilní hranice).

Jinak co se týče flashe biosu, tak to zkuste z té flashky.
tgfh (2985)|21.11.2006 15:04
Bratr má ASUS M2NPV-VM a AMD Athlon X2 3800+ AM2 a když renderuje v 3Ds Max tak mu to hází z defaultních 2.0GHz někdy až 3.4GHz (samozřejmě že jen na chvíli, jinak by to ten CPU asi rozervalo :) ), ale to je asi z toho, že si nainstaloval z CD od desky AMD cool'n'quite.

Ono nechci to přeflashovat jen kvůli cool'n'quite, ale myslím si, že by to i příjemně prospělo pamětím.
Je to prostě nový bios a určitě je lepší než ten starší, že? :)

Jestli tu někde je nějaký DFIčkář a má nějaké zajímavé info tak ať 100% pisne! (diskuze ještě nekončí !!! :) )
SmartMole (297)|21.11.2006 15:18
[QUOTE=tgfh]Bratr má ASUS M2NPV-VM a AMD Athlon X2 3800+ AM2 a když renderuje v 3Ds Max tak mu to hází z defaultních 2.0GHz někdy až 3.4GHz (samozřejmě že jen na chvíli, jinak by to ten CPU asi rozervalo :) ), ale to je asi z toho, že si nainstaloval z CD od desky AMD cool'n'quite.

Ono nechci to přeflashovat jen kvůli cool'n'quite, ale myslím si, že by to i příjemně prospělo pamětím.
Je to prostě nový bios a určitě je lepší než ten starší, že? :)

Jestli tu někde je nějaký DFIčkář a má nějaké zajímavé info tak ať 100% pisne! (diskuze ještě nekonči :) )[/QUOTE]

Spíše by to chtělo u bratra pohledat bios a zjistit, jestli nemá zapnuté to automatické přetaktování, popřípadně ve windows nejaký software, který se o to stará...
tgfh (2985)|21.11.2006 15:20
[quote=SmartMole]Spíše by to chtělo u bratra pohledat bios a zjistit, jestli nemá zapnuté to automatické přetaktování, popřípadně ve windows nejaký software, který se o to stará...[/quote]
Aby mu to fungovalo musí mít zapnuté v biosu cool'n'quite a nainstalovaný software "AMD cool'n'quite"
jinak to nebude fungovat
SmartMole (297)|21.11.2006 15:29
[QUOTE=tgfh]Aby mu to fungovalo musí mít zapnuté v biosu cool'n'quite a nainstalovaný software "AMD cool'n'quite"
jinak to nebude fungovat[/QUOTE]

Ano, většina softwaru, případně i nastavení vyžaduje zapnutí cool and quiet.
Ale abych to ověřil, tak až dorazím domů. Zapnu si tuto funkci a podám zprávu! ;-) Každopádně pokud by tato funkce dělala co popisujete, tak by popírala už svůj samotný název (chladný a tichý). Navíc nedokáži si představit, jak by dokázala obejít zamknutý násobič směrem nahoru u procesorů (tedy kromě řady FX).
SmartMole (297)|21.11.2006 15:39
Jinak tady to máte poměrně pěkně vysvětleno:
https://www.svethardware.cz/coolnquiet-mejte-tiche-pc/8729

Takže opravdu samotné cool and quiet systém nepřetaktovává...
tgfh (2985)|21.11.2006 15:40
[quote=SmartMole]Ano, většina softwaru, případně i nastavení vyžaduje zapnutí cool and quiet.
Ale abych to ověřil, tak až dorazím domů. Zapnu si tuto funkci a podám zprávu! ;-) Každopádně pokud by tato funkce dělala co popisujete, tak by popírala už svůj samotný název (chladný a tichý). Navíc nedokáži si představit, jak by dokázala obejít zamknutý násobič směrem nahoru u procesorů (tedy kromě řady FX).[/quote]
Bratrovi to taktuje FSB, zároveň snižuje násobič FSB:HTT a mění poměr FSB:RAM a PC je 100% stabilní, kvalitní věc :) , chytré AMD :)

[quote=SmartMole]Takže opravdu samotné cool and quiet systém nepřetaktovává...[/quote]
Tak teda díky za vysvětlení, myslel jsem si něco jiného, body nezůstanou na stejné hodnotě.
SmartMole (297)|21.11.2006 15:45
[QUOTE=tgfh]
Tak teda díky za vysvětlení, myslel jsem si něco jiného, body nezůstanou na stejné hodnotě.[/QUOTE]

Není zač! Od toho tu fórum je! ;-)
Jinak...jak dopadl update?
tgfh (2985)|21.11.2006 15:46
[quote=SmartMole]Není zač! Od toho tu fórum je! ;-)
Jinak...jak dopadl update?[/quote]
Budu to updatovat zítra, protože si zítra zajdu koupit nějaké pořádné diskety, ty moje co tu mám, každá aspoň 4 chybné sektory, no nevim nevim :)
wizaard (913)|21.11.2006 16:39
Jak tu zaznělo - update BIOSu se neboj, jak přímo z menu BIOSu, tak i z Windows je to úplně v pohodě. Updatoval jsem BIOS na desce i GPU a nikdy nebyl problém. Hodně štěstí :).
tgfh (2985)|26.11.2006 16:14
Lidi, já blázen do toho flashování fakt šel :rolleyes: , bál jsem se toho jak čert kříži, ale povedlo se.
Flashnul jsem si to o verzi vyšší než jsem měl a to přes WinFlash.
Při flashování to byli teda muka! :)
Ale vše jede na 100% (jako předtím :D)

Jak jsem to teď psal kámošovi, tak se mě zeptal co mi nefungovalo.
Já mu napsal Cool'n'Quiet. A on na to "kvůli takové blbosti jsis flashoval bios?"
:D
Tak jsem už aspoň zase chytřejší! :)
Ještě jednou díky všem za reakce!
Příbyla mi v biosu položka (nebo spíše už s ní můžu pracovat):
Cool'n'Quiet MAX FID: možnosti jsou: Auto, 8.0, 8.5, až po 14.
Nevíte k čemu to přesně slouží?

A nevíte jak mám zjistit jestli ten Cool'n'Quiet opravdu funguje?
tgfh (2985)|27.11.2006 19:26
Prosím Vás, poraďtě mi jak mám zjistit jestli ten Cool'n'Quiet opravdu funguje. Někdo to tady určitě ví...
mech13 (5526)|27.11.2006 19:46
[QUOTE=tgfh]Prosím Vás, poraďtě mi jak mám zjistit jestli ten Cool'n'Quiet opravdu funguje. Někdo to tady určitě ví...[/QUOTE]
no ja Cool'n'Quiet v zivote nevidel, ale jestli ma menit frekvenci a napeti tak bych skusil pustit CPU-Z a zkousel si hrat s vytizenim procesoru a napajecima schematama ve windows (minimalni spotreba, vzdy zapnuto...) a sledoval jestli se v CPU-Z neco meni... (prave frekvence a napeti)
tgfh (2985)|27.11.2006 19:52
Právě, že toto jsem přesně zkoušel, ale frekvence je stále stejná. Bráchovi, který má X2 3800+ AM2 tak mu Cool'n'Quiet chodí jen když má nainstalovaný software (z CD k desce) a v biosu povolený Cool'n'Quiet.
Frekvence se mu mění nahoru i dolů. když nenainstaluje ten software tak se mu to chová tak jak teď mi.
Updatoval jsem si bios, protože bych chtěl mít funkční Cool'n'Quiet a bios co jsem měl podporu neměl, teď už ji mám, ale Cool'n'Quiet asi stále nejede.

To musím mít nainstalovaný ještě nějaký software?
(Ještě jsem nepřeinstalovával win po flashování, že by to bylo tím? - to asi ne.)
mech13 (5526)|27.11.2006 19:55
[QUOTE=tgfh]Právě, že toto jsem přesně zkoušel, ale frekvence je stále stejná. Bráchovi, který má X2 3800+ AM2 tak mu Cool'n'Quiet chodí jen když má nainstalovaný software (z CD k desce) a v biosu povolený Cool'n'Quiet.
Frekvence se mu mění nahoru i dolů.
Updatoval jsem si bios, protože bych chtěl mít funkční Cool'n'Quiet a bios co jsem měl podporu neměl, teď už ji mám, ale chová se to jak u bráchy.

To musím mít nainstalovaný ještě nejaký software?
(Ještě jsem nepřeinstalovával win po flashování, že by to bylo tím? - to asi ne.)[/QUOTE]
no je to mozny... uz nevim co sem to kde instaloval ale je me z nekama povedome AMD patch, nebo CPU update... nebo tak nejak a nozna ze to bude update win ACPI aby bylo schopny s Cool'n'Quiet nebo necim takovym pracovat...

EDIT: https://www.svethardware.cz/coolnquiet-mejte-tiche-pc/8729-2 tak ten patch nejaky potreba bude
tgfh (2985)|27.11.2006 19:58
Dík za link! Zítra si to přečtu, teď už jdu spát, jsem hrozně unavený...
tgfh (2985)|28.11.2006 18:56
Podíval jsem se zde:
http://www.amd.com/us-en/Processors/TechnicalResources/0,,30_182_871_9706,00.html
a tady jsem si to stáhnul.
Už mi CPU běží na 1000 Mhz a jak se využití CPU dotkne 100% tak tam mám z5 1800MHz.
PARADA! :)