Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Test ovladačů grafických karet ATI

P@pi (1519)|20.11.2006 22:55
Kdo ovládne váš monitor?


Test ovladačů grafických karet ATI

Předem chci upozorni, že jakékoliv úpravy provádíte na vlastní nebezpečí a autor článku za ně nenese ŽÁDNOU zodpovědnost. Tento článek je jen názorem autora, pokud se vám něco nelíbí, tak to napište do diskuze.

Srovnáme výkon, kvalitu obrazu, možnosti nastavení a další specifika ovladačů ATI Catalyst. Do testu se prodralo 5 kousků, jeden oficiální a čtyři neoficiální. Všechny jsou postaveny na stejné verzi ze září roku 2006, tedy verze 6.9. Značení ovladačů je velmi jednoduché a lze tedy snadno identifikovat, kdy byl daný ovladač vydán (od rok.1 až po rok.12). Update driverů vychází pravidelně na konci každého měsíce, ale jsou i výjimky, příkladem budiž tento měsíc (jedenácté ovladače vyšli kolem 15.).

Pokud by vás zajímaly rozdíly mezi jednotlivými verzemi, tak mohu doporučit testy na tweaktown.com, kde pravidelně vychází test nových ovladačů na různých grafických kartách (stačí zadat do vyhledávání na těchto stránkách catalyst).

Test proběhl s oficiálními ovladači ATI Catalyst, NGO (http://www.ngohq.com), Omega, DHzer0point a XG Warcat.

Princip neoficiálních ovladačů

Proč jsou neoficiální ovladače jiné? Samotní programátoři se ohánějí všelijakými argumenty, ovšem hlavních rozdílů je pět:
1. Přepsání nových souborů ovladačů staršími. Předně jde o to, že si nelze nevšimnout postupného ubývání výkonu u starších typů karet. Tímto způsobem lze snadno donutit uživatele k upgradu. Neoficiální ovladače tedy umožní update bugů z novějších verzí, přidat výkon u nových karet a zastavit/zpomalit klesající výkon u starších karet.
2. Zapnutí optimalizací, které jsou u normálních ovladačů vypnuté. Zejména jde o zvýšení kvality obrazu či výkonu pomocí kvalitnějšího anizotropního filtrování (AF), změny nastavení kvality textur či zapnutí adaptivního anti-aliasingu (adaptive AA).
3. Přidání utilit třetích výrobců (ati tray tools, ati tool, multires apod.)
4. Přidání neoficiálních patchů (Chuck patch, který umožní mít ve hře Oblivion zapnutý současně AA a High Dynamic Range (HDR)).
5. Přidání nestandardních rozlišení
6. Použité jiný způsob ovládání (viz. kapitola CCC vs. CP vs. ATT)

Podmínky testu

Aby jsem dodržel stejné podmínky pro všechny ovladače, musel jsem minimalizovat riziko přenesení souborů při odinstalování a instalaci. Proto jsem vždy ovladač odinstalovat, poté použil odstraňovací software na ovladače (DH cleaner) a restartoval. Po restartu jsem další ovladače nainstaloval a restartoval.

CCC vs. CP vs. ATT

První rozdíl, který zaznamenáte mezi jednotlivými verzemi je uživatelské rozhraní (UI – user interface). Catalyst Control Center (CCC) je momentálně jediné oficiální UI. CCC přišlo v září roku 2004 a od té doby se komunita ATI snažila přesvědčit firmu, že CCC není krokem správným směrem. Bohužel i přes snahu a internetové petice je tu CCC stále s námi. A proč je CCC tolik nenáviděné? V první řadě je postavené na .NET framework, tedy pro instalaci ovladačů musíte mít nainstalovaný tento balíček od Microsoftu (více info na http://en.wikipedia.org/wiki/Net_Framework). S technologií .NET se nese i odezva a náročnost programu, ta je na ovládací program dost vysoká. Dalším neduhem CCC jsou 3 spuštěné duplikátní procesy CLI.exe, tedy delší start PC a naprosto zbytečně větší HW nároky. Navíc tyto tři procesy jsou pořádní otesánci, z virtuální paměti dohromady ukousnou 79MB, v paměti RAM zaberou 8MB místa a pro jistotu spustí docela slušných 38 podprocesů. Nemluvě o tom, že tento screen je sejmut po startu Windows, při práci si CCC ukrajuje další dílky ze systémových prostředků. I přesto má CCC některá pozitiva, zejména jde o grafické zpracování, které je opravdu na úrovni. Další zajímavou funkcí je náhledové 3D okno s autem. Zde se obraz mění při změně jakéhokoliv parametrů a snadno identifikujete k čemu každá položka slouží.

Starý dobrý Control Panel (CP) je bohužel dnes pohřbený a oficiální ovladače od něj již upustily. Jeho hlavní výhodou je hardwarová náročnost, která je prakticky nulová a odezva systému při práci s ním je skvělá. Přesto lze najít některé neduhy a to zejména start samotného okna, který není přímo bleskový. Další nevýhodou je absence velmi pokročilých nastavení, kde kraluje Ati Tray Tools.

Ati Tray Tools (ATT) funguje, jak už název napovídá, čistě v tray liště. Odtud se provádí veškerá nastavení a že jich je požehnaně. ATT obsahuje snad všechna možná nastavení, která lze aplikovat. Pokud by jsme mohli hledat nějaké nešvary, tak to mohou být občasné problémy se stabilitou a někomu by mohlo vadit, že se jedná o software třetí strany (autorem není ATI, ale Ray Adams).

Výkon

Spolu s kvalitou obrazu asi nejdůležitější parametr, kvůli kterému si budete „pořizovat“ neoficiální ovladače. Test proběhl vždy dvakrát a výsledky se zprůměrovaly. Všechny výsledky byly cca stejné, proto jsem žádný test neopakoval více než dvakrát.

Testovací software (v testovaném pořadí):
Counter strike source (1280x1024; 6xAA; 16xAF)
3D mark 2005 (default)
3D mark 2003 (default)

Testovací sestava:
CPU: P4 530 3.0GHz
MB: Asus P5GD1-VM
RAM: 2*512MB Kingmax (400; 2-3-3-0)
GPU: x800GTO Fireblade @ x850XTPE 12 pipelines (Primecooler)
PSU: Eurocase 350W (blackcoat mod)
LCD: Hyundai B70A

Counter strike source


Zde je vidět jednoznačný náskok WarCatů a zaostávání DHzer0pointů. Ovladače Omega a oficiální ovladače dopadly výkonově stejně.

3D mark 2005


XG, Omega i oficiální ovladače podávají solidní výkon. DHzer0point zaostávají za pelotonem.

3D mark 2003


Výsledky podobné novějšímu 3Dmarku. Zhruba stejný výkon všech ovladačů, kromě DHzer0pointů, které se drží klasicky na chvostu.

Více testů není potřeba, výsledky jsou více než jasné. Proč tedy DHzer0point obsadily poslední příčku a WarCaty s přehledem vládly hernímu testu? Proč nejsou v testu NGO ovladače? Čtěte dál.

Kvalita obrazu

Částečně subjektivní záležitost, částečně lze poznat (hlavně vyplé a zaplé AA lze identifikovat snadno), posouďit můžete sami. S největší pravděpodobností nenaleznete rozdíl. V těchto hrách totiž ovladače podávali stejný výkon. Naopak v CSS již byly rozdíly, ovšem tam není možné zastavit obraz.

Screenshoty z her:
Need for Speed: Carbon
Age of empires III


Charakteristiky ovladačů

NGO

Charakteristika: NGO byly první testované ovladače. Hlavní chloubou NGO ovladačů je použití CP namísto pomalého CCC. Bohužel se mi nepodařilo zjistit, zda ovladače obsahují nějaká jiná vylepšení, ale s největší pravděpodobností ne.

Instalace: Ovladače mají velikost 24,1MB, tedy poměrně malou a jsou zabaleny v 7-zip SFX formátu. Instalace probíhá až příliš dobře, žádné rozbalování souborů do složek na disku, namísto toho rovnou začne instalace samotného ovladače ATI. Instalace je navlas stejná jako u oficiálních ovladačů s výjimkou instalace CCC, která přítomna není. CP je nutno nainstalovat zvlášť. Jako jediné z neoficiálních ovladačů prošly testem pro získání loga systému Windows.

Výkon: Téměř navlas stejný jako oficiální ovladače, stejné nastavení registrů, stejná kvalita obrazu

Kvalita obrazu (IQ): Průměrná, stejná jako u oficiálních ovladačů.

Verdikt: Podle všeho se jedná o oficiální ovladač obrazu s odstraněným CCC a přidaným CP. Nic víc, nic míň.

DHzer0point

Charakteristika: Nejzajímavější ovladače testu, ačkoli to tak podle výsledků nevypadá. Tým DHzer0point (dále jako DHZP) prohlašuje, že tyto ovladače jsou stavěny na maximální kvalitu obrazu s co největším výkonem.

Popis autorů:
Vertex and Pixel shader tweaks revamped
Increased Texture optimizations
Increased Fill optimizations
Increased resolutions over standard catalyst driver suite
Anti-Aliasing optimizations reworked
Culling optimizations added and enhanced
DHzer0point Video playback tweaks

Instalace: Distribuce probíhá v 35,5MB instalačním balíku, který nejdříve rozbalí soubory na disk. Poté začne s instalací samotných ovladačů. DHZP obsahují CCC a display driver. Žádný jiný software není v balíku přibalen. Testem pro získání loga systému Windows neprošly.

Výkon: Slabý výkon, nejhorší výsledky

Kvalita obrazu (IQ): Excelentní. Opravdu tým DHZP zapracoval na kvalitě obrazu a je to vidět. Z „balíku“ dostanete zapnutý adaptivní AA na performance mód, vysokou kvalitu Anizotropního filtrování, optimalizace AF a trilineárního filtrování.

Verdikt: Chcete-li kvalitní obraz a máte na to HW, potom vřele doporučuji tyto ovladače. Jejich IQ je bezkonkurenční. Při použití ATT se vám menu této utilitky poněkud změní.

OmegaDrivers

Charakteristika: Asi nejvíce svázané neoficiální ovladače se značkou ATI. Jedná se o klasické neoficiální ovladače, tedy hlavním úkolem je zvednout jak výkon, tak kvalitu obrazu (IQ). Navíc jsou přibaleny dvě utility: již zmiňovaný ATT a multires (program k jednoduchému přepínání rozlišení obrazovky). O komunikaci mezi uživatelem se stará buď přibalené ATT nebo upravený CP.

Instalace: Ovladače mají velmi malou velikost 23,1MB. Soubory jsou zabaleny v 7-zip SFX formátu stejně jako NGO ovladače. Extrahováním z tohoto balíku vypadne jeden instalační soubor. Jako jediné ovladače v testu mají Omegy instalaci zcela oproštěnou od oficiálních ovladačů. Celá instalace probíhá v líbivé červenošedivé kombinaci. Samozřejmě neprošly testem pro získání loga systému Windows. Jako nevýhodu vidím nutnost instalace CP, kterou nelze vypnout.

Výkon: Lehce nadprůměrný výkon

Kvalita obrazu: Stejná jako oficiální

Verdikt: Ovladače s lehce nadprůměrným IQ i výkonem.

Oficiální ovladače ATI Catalyst


Charakteristika: oficiální ovladače

Instalace: Podobné jako u NGO. Instalační balík stáhnete v exe souboru o velikosti 34,4MB. Balík v sobě zahrnuje všechny důležité části včetně CCC, které není nutné instalovat.

Výkon a kvalita obrazu: Průměr

Verdikt: Ovladače, které nemají čím překvapit, ani zklamat.

XG WarCat

Charakteristika: Autorem ovladačů je osmnáctiletý WarAnakin. Hlavním přínosem by měl být větší počet FPS při zachování stejné IQ. Jsou specializované na určité hry, jejich seznam najdete na oficiálních stránkách autora.

Popis autora:
Fixed errors regarding some video cards support
Filtering Optimisations
IQ improvements
Ingame performance improvements

Instalace: Největší velikost balíku v testu dosáhla 35,8MB. Instalační aplikace nejdříve soubory rozbalí, poté se instaluje ovladač obrazovky. Testem pro získání loga systému Windows neprošli, aspoň je vidět odklon od oficiálních ovladačů. V balíku je ATT a CCC, ani jednu aplikaci nemusíte instalovat, když nechcete.

Výkon: Nejvyšší v testu

Kvalita obrazu: Pokud kouknete na test, tak vám musí být jasné, že tu něco nehraje. Ano, je to tak. WarCaty nebyly schopné rozběhnout AA na mojí grafické kartě. Vynecháme-li AA, potom je kvalita obrazu stejná jako u oficiálních ovladačů.

Verdikt: Špatná kompatibilita AA

Slovo autora: Až doposud jsem WarCaty používal bez problémů, proto problém s AA beru jako problém jedné verze. Vnutit AA přes ATT se mi sice podařilo, ovšem funkční to bylo pouze u 3D marku, u CSS se AA nerozběhl. Zkusil jsem otestovat omegy bez AA ty dosahovaly v průměru o 1 FPS méně.

Závěr

Závěrečná otázka, zda mají neoficiální ovladače smysl je myslím bezpředmětná. Neoficiální ovladače ukázaly, že mají oproti oficiálním co nabídnout. Ať už jde o lepší kvalitu obrazu, podporu zvláštních rozlišení či aplikací nepodporovaných utilit a patchů. Na druhou stranu je pravda, že téměř jakékoliv nastavení používané ovladači je možné emulovat skrz ATT nebo potřebnou utilitu doinstalovat (multires, ati tool atd.). Zda a jaké ovladače použijete nechám na Vás.Názory na ovladače a článek vítám. Vaše zkušenosti se taky určitě neztratí.
first.indian (683)|25.11.2006 12:28
Parada :) nainstaloval jsem XG WarCat a zatim spokojenost ;)
P@pi (1519)|25.11.2006 13:07
6.10? Nějaké problémy s AA?

Jinak díky všem za ohlas za článek, ať formou reputace nebo zasláním SZ.
first.indian (683)|25.11.2006 13:12
6.11 ;) Ale je videt jak to orezavaji... Treba kvalita textur v NFS Carbon je misty trochu horsi... treba na oblicejich pri animacich je to videt ;)
S AA zatim zadny problem...

Reputaci jsem chtel pridat ale nejak to nejde no :D prej malo rozdavam :notsure :turtle
hazo (10)|15.1.2007 20:29
red tym ako ma zlincujete za tento prispevok, nechajte ma to vysvetlit... Kedysi olo pre innstalaciu CATALISTOV taketo pravidla :

Odinstalovat starsi ovladace,vycistit registr od zbytku starsich ovladacu,po te restartovat,vypnout veskere spustene aplikace!NAINSTALOVAT DRIVERY PRO CHIPSETY (4 in 1,nebo Intel ACCELERATOR),naistalovat znova directX a teprve po te nainstalovat nove katalysty.

Stale to plati uz dost dlho pouzivam OMEGY... postup je rovnaky ? neexistuje nejaka utilitka pre omegy, ktora by ich cisto odinstalovala ???

prosim, napiste zaruceny postup ako co najlepsie nainstalit omega drivers na sucane karty... dakujem

inaq mame nove omegy postavene na oficialnych 7.1.