reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Kvalita zvukovek na deskách

Gabrieluss (37)|26.12.2008 18:14
Zdravím, v současné době vybírám pár komponent na nový počítač a zasekl jsem se na zvukovce. Ve starém pc jsem dlouho používal SB Live! 5.1 se kterou jsem byl několik let spokojený, ale když jsem přešel na Win Vista, nastaly problémy. Překvapivě jsem neměl problémy s integrovanou zvukovou kartou na desce a co mě překvapilo ještě více, atk že jsem nepoznal ani žádný rozdíl v kvalitě zvuku a to jsem měl u PC připojenou kvalitní hifi.
Doba už celkem pokročila, tak řeším, jestli má vyýznam vůbec kupovat nový SB za 500,- Kč nebo prostě jen používat tu integrovanou, která už bude asi na jíné úrovni, než před cca. 5 lety.
Jiná situace bude asi u zvuk. karty za 2.000,- Kč, ale tolik investovat nechci. Díky za názory.
husky14 (4214)|26.12.2008 18:19
Zvukový čipy na deskách jsou dneska na dobrý úrovni a jak sám píšeš, se zvukovkou za pětikilo naprosto srovnatelný.... nemá to smysl, vraž to pěťo jinam ;)
Gabrieluss (37)|26.12.2008 18:25
Vývoj zvukovek jsem moc nesledoval, ale je běžné že, nové integrované zvukové karty podporují EAXy a jiné fineský, které mě tenkrát donutily koupit na svou dobu výbornou SB Live!?
xmarek (1676)|26.12.2008 19:33
Otázka zní k jakým účelům chcete zvukovku provozovat. Po zvukové stránce jsou dnešní integrované zvukovky (ku příkladu Realtec HD) na velmi dobré úrovni. Srovnávat tuto zvukovku ze zvukovou kartou i v cenové výši 2k nemá cenu. Rozdíl je sluchem i na kvalitních sluchátkách těžko rozpoznatelný. Pokud jste byl spokojený s Creative SB na Vaší Hi-fi věži garantuji Vám, že rozdíl nepoznáte.

Záměrně zde nezmiňuji profesionální zvukové karty, které jsou o něčem jiném. :D
Gabrieluss (37)|28.12.2008 07:26
A co se týká nových technologii, jako je EAX xté generace atd., tak je zde nějaký rozdíl? Myslím tím, jestli zvukovka za cca. 1.000,- Kč má něco co integrovaná nemá.
Gabrieluss (37)|28.12.2008 08:39
Ještě jeden postřeh. Inegrvané zvukovky využívají pro práci s hudbou výpočetní výkon procesoru. Z toho mi plyne, že i zvukovka za 500,- Kč (audigy) může výrazně odlehčit procesoru třeba ve hrách. Je to tak?
pas!k (3765)|28.12.2008 09:00
Taky se v tom moc neorientuji ale rozdil mezi tim co je integrovane na gigabyte deskach a X-fi extreme Game je teda dost vyrazny a slysitelny na prvni poslech .. ale neni to zvukovka za 500. Otazka taky je na cem to clovek posloucha.
-HoNY- (557)|28.12.2008 10:00
Hlavní problém je ten, že výrobci desek si hlavuoptimalizací ovladačů příliš nelámou. Pak se třeba může stát, že se kouše přehrávání FLACu, nebo nejede HD zvuk ve filmu jak má.
https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=27159

Nejdřív bych zkusl, jestli všecno jede tak jak má na té integrované, pak bych koupil novou. Asus Xonar je podle mého názoru předražený. Creative X-Fi (konkrétně modely Creative Labs X-Fi mX Xtreme Gamer a Creative Labs X-Fi Titanium) bude lepší a kompatibilnější volba.
xmarek (1676)|28.12.2008 10:16
Otázka je jaký kodek Gigabyte desky používají. Osobně vycházím z poslechového testu, který jsem prováděl na integrovaných zvukovkách u notebooků. A to AC97, HD od Intelu a porovnával jsem je z Echo Indigo, Creative Audigy ZS, E-MU 1616m.
Výsledek byl pro mě velkým překvapením. AC97 měl zvuk strašný. Ořezaný na frequencích a použití equalizeru zvuk akorát zhoršilo. Audigy měl zvuk pro mě velmi unavující (použití equal.) a osobně jsem měl pořád pocit, že je zvuk zastřený (a to i při použití ASIO). Echo Indigo mělo dle mého soudu nejlepší zvuk co jsem s počítače kdy slyšel. A E-MU vydává zvuk, který asi odpovídá zvukovkám dané kategorie.
Co mě osobně velmi překvapilo je kvalita HD od Intelu. Samozřejmě není to zvuk srovnatelný s Echo apod., ale osobně si myslím, že kvalita odpovídá Creative zvukovkám. Někdy jsem byl překvapen co ta integrovaná zvukovka dokáže.

Co se týče vytížení, tak to je velmi diskutovatelná záležitost. Pokud je hra nabitá efekty a zvukovka je dokáže zpracovat přes CPU a ne pře svůj chip tak ten rozdíl asi bude patrný. Nikdy jsem tyto testy neprováděl a v mnohých případech je provádět nelze. Jelikož některé efekty integrované zvukovky neumí.

O EAX a podobných vymoženostech si myslím své. Pokud upřednostňujete efekty u her mnohdy na úkor kvality zvuku tak investice má určitě smysl.

Pozn.:
[QUOTE=-HoNY-;199608]Hlavní problém je ten, že výrobci desek si hlavu optimalizací ovladačů příliš nelámou. [/QUOTE]Můžu Vás uklidni. S tím si nedělá hlavu ani firma Creative. :D
-HoNY- (557)|28.12.2008 16:02
[quote=xmarek;199615]
Pozn.:
Můžu Vás uklidni. S tím si nedělá hlavu ani firma Creative. :D[/quote]
Ale pro EMU jsou dostupné aspoň alternativní ovladače v podobě kX Project. Svého času to byly jediné použitelné ovladače pro SoundBlaster Live!.
xmarek (1676)|28.12.2008 16:47
[QUOTE=-HoNY-;199727]Ale pro EMU jsou dostupné aspoň alternativní ovladače v podobě kX Project. Svého času to byly jediné použitelné ovladače pro SoundBlaster Live!.[/QUOTE]Bohužel, nebo bohudík :D nepoužívám widle, ale Linux a tam se tyto zvukovky řeší poněkud jinak. A co se E-MU týče, tak měli problémy s Vistama a tam to už taky trochu opravili. Naštěstí pro mě, fírma Creative E-MU pouze vlastní. Proto E-MU produkty nejsou ani na oficiálních stránkách Creative.