reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

problém s partition na HDD

wein (13)|28.12.2008 12:30
Chtěl bych poprosit o radu od někoho kdo má zkušenost s obnovou poškozené nebo ztracené partition na HDD. Nemohu se dostat na záložní HDD, smůla je, že byl v XP dynamický a při pádu systému odešlo na 99% několik partition.. takže místo 1TB se tváří jako 33MB a nenaformátovaný.. mám sice soft Acronics Disk Director Suite, ale ten neumí pracovat s dynamickými disky.. další soft Testdisk 6.10 mi nenašel ani poškozenou ani ztracenou partition, ten by je měl umět nejen najít, ale i opravit i vytvořit a zároveň umět převést hdd bez ztráty dat z dynamického na standart.. do toho jsem se radši nepouštěl, protože umím mizerně anglicky :-) Za každou radu a pomoc budu velmi vděčný.. :-) Díky..

p.s. pokud se podaří data zachránit, je tu možnost, že rádce odměním nějakou pozorností ;)
pas!k (3765)|28.12.2008 12:35
Myslim ze nastroj ktery to umel byl i soucasti norton systemworks ..
daniel.mel (83)|28.12.2008 12:51
Nevim jestli ti to pomuze ale ja mel tedka vcera problem ze sem ho nemoh rozdelit.Protoze mi ukazoval ze je plnej.Zkus zadat START-SPUSTIT-CMD- tedka tam napis do prikazoveho radku jaky je do oddil E nebo C nebo D podle toho jekej mas poskozenej potvrd entrem a napis chechdisk /F entr nech to probehnout a postupuj podle informaci co ti to pise.Pak napis jestli to pomohlo. Tak mi to poradil EditorPO :)
wein (13)|28.12.2008 13:34
jaká je záruka, že mi to totálně nerozhodí data..? stalo se mi totiž, že jsem měl podobný problém s sd kartou a data jsem v pohodě obnovil s GetDataBAck sice chyběli názvy souborů, ale data byla.. dal jsem scandisk a ten tu kartu tak domrvil, že nemít zálohu byla by data v riti:( mám z toho proto obavu.. je to 2mes. starý hdd a naharál jsem na něj všechny zálohy, všechny filmy, programy, dokumenty tak je to pro mě dost důležitý..
Dojigiri (1629)|28.12.2008 14:59
Checkdisk bych rozhodně v tomhle případě nedělal (ono to pravděpodobně ani nepůjde, pokud je ta partition jako "neznámá" - ale pokud by to šlo, pravděpodobně by pokazil i to co ještě pokažený neni).

S dynamickýma partition nemám žádný zkušenosti - nestydím se říct, že jsem se je nikdy neodvážil použít (právě z důvodu, že jeden pořádně neví, co se tam vlastně přesně děje a kde je co uložený).

Na Testdisk je nějakej návod tady (trochu dolejc s obrázkama):
http://mypkb.wordpress.com/2007/03/28/how-to-non-destructively-convert-dynamic-disks-to-basic-disks/

Jinak údajně by měly dynamický disky podporovat i GetDataBack for NTFS a File Scavenger (zejména se druhým jmenovaným mám celkem dobrý zkušenosti), takže pro nalezení a přehrání dat jinam by mohly být dobrou volbou (pro obnovu dat samozřejmě potřeba plná verze - při troše hledání lze sehnat).

Jako poslední možnost bych viděl postup zminovanej na Ms zde:
http://support.microsoft.com/kb/245725
ale jde o potenciálně destruktivní operaci, takže až jako poslední možnost kdyby všechno ostatní selhalo (vytvořit stejně velkou jednotku, ale neformátovat jí (!!! - to je důležitý, aby se nepřepsaly data) - jednotka musí bejt stejně velká jako ta původní, aby byla uložená "na stejný místo" - a použít nástroj Dskprobe.exe pro obnovu boot sektoru jednotky, kterej je zálohovanej na konci původní jednotky)
wein (13)|28.12.2008 15:45
ano tyhle odkazy jsem také pohledal.. dám sem odkazy na vše co jsem našel.. bude to snažší, ale problém je, že getdataback ntfs mi nenajde lautr nic, respektive v posledni fázi mám složku vlevo ntfs a soubory žádné.. norton system work se na e: taky nedostane " unable to access drive e: the volume does not contain a recognized file system" testdisk 6 mi nenajde žádnou partition.. takže změna na standart http://www.wilderssecurity.com/showthread.php?t=191006
mě právě při připojení hdd xp jinou možnost nedali.. je divné, že ten disk lehnul, i když na něj nebylo zapisováno a nebo z něj čteno.. divný.. projel jsemm ho utilitou od seagate SeaTools for Windows a mechanicky je v poho.. Acronis*Disk Director Suite zase nepodporuje dynamicke disky.. fakt jsem zoufaly..
Dojigiri (1629)|28.12.2008 16:16
A ten disk je jeden 1TB disk a byla tam jedna dynamická partition přes celej fyzickej disk? To by mohla bejt ještě relativně dobrá situace... chtělo by to nějakej disk editor (např DskProbe.exe) a kouknout se nejprv na pár posledních sektorů fyzickýho disku, jestli tam je záloha NTFS boot sektoru (měla by bejt v posledním sektoru logický jednotky), bude mít na začátku sektoru signaturu NTFS (jak vypadá je vidět např tady http://www.ntfs.com/ntfs-partition-boot-sector.htm).

Pokud už žádný programy na hledání dat nezabírají, tak už by asi zbejval opravdu jenom ten postup vytvořit novou nenaformátovanou jednotku tak jak byla předtím (pokud se nenaformátuje, měl by se pouze vytvořit záznam v partition table a nic jinýho) a pokusit se obnovit ten NTFS boot sektor jestli tam je.
wein (13)|28.12.2008 17:59
přesně tak jedna dynamická partition a velikost 1TB.. kde vzit nebo jak spustit ten DskProbe? Takhle se tváří disk [IMG=http://img139.imageshack.us/img139/9843/problemsi2.png][/IMG]
EditorPO (2819)|28.12.2008 18:47
[quote=wein;199666]Chtěl bych poprosit o radu od někoho kdo má zkušenost s obnovou poškozené nebo ztracené partition na HDD. [/quote]
Hm, dynamické disky, to je dost citliva zalezitost. Uz ich radsej nabuduce nepouzivaj.
Par otazok:
1. kolko mas vlastne v PC fyzickych diskov?
2. co to bol za "pad systemu" ktory spominas?

V spravcovi diskov klikni na E: pravym tlacitkom az sa rozbali menu a urob screenshot. Ten daj sem, nech sa pozrieme.
wein (13)|28.12.2008 18:57
no já bych dynamický disk nepoužil, ale při připojení mi xp jinou možnost na výběr nedali.. teď už vím poté co jsem si přečetl o tomto "super" nastavení, že se jim vyhnu..

v pc jsou dva fyzické disky, na jednom systém a programy a tento druhý byl záložní kam jsem všechna data ukládal.. nevím odkdy je nabouraný, protože jsem na něj nekoukal tak 14dní určitě.. přišel jsem na to včera..

pádem jsem měl na mysli tvrdej reset když mi zatuhnul firefox..

obrázek ze správce disků je o post výše.. ;o)
Logout (4018)|28.12.2008 23:06
Ještě připomínka k postupu dojigriho:
pokud někde seženeš druhej stejnej prázdnej disk, tak bych udělal pomocí nějaký live distribuce linuxu kopii disku 1:1 (cp /dev/hda /dev/hdb , samozrejme misto hda a hdb budou nazvy tech disku (hdX či sdX)) a zkoušet destruktivní operace na kopii.

Pokud by MS postup na kopii disku neprošel, tak bych ještě zkusil udělat novej dynamickej disk na nový jednotce, zazálohovat sektor nula, přehrát datama ze starýho disku a obnovit sektor nula (vše od druhýho kroku lze krásně pomocí linuxu).
EditorPO (2819)|29.12.2008 10:20
Presne tak, nevyzera to dobre. Ako ti radi Logout, urobit kopiu disku (ak neovladas linux, tak su na to aj DOS utility), pozicaj si najlepsie presne taky isty disk, alebo si ho kup, nie je to az taka financna polozka a mozno tie data maju pre teba aj vyssiu hodnotu. Potom budes mat aspon viac miesta na ukladanie dat.

1. Ak teda nepoznas Linux, tak si stiahni Hiren's BootCD, su na nom utility na klonovanie diskov (Disk Clone Tools - urobia presnu kopiu disku sektor po sektore). Tu je zoznam utilit na CD.
2. Ked urobis tu kopiu disku, tak skontroluj, ci sa kopia chova rovnako.
3. Na CD je utilitka s nazvom HDD Regenerator. Nezaujima ju suborovy system, regeneruje sektory tak, ako boli v poslednom funkcnom stave. Bude to par hodin trvat, musis byt trpezlivy, neprerusuj tuto operaciu.
4. Ak sa nepodari obnovit sektory, tak tu kopiu na novom disku zrus, naformatuj disk a pokus sa vydolovat data z original disku niektorym specialnym programom z CD. Zachranene data daj kopirovat na ten novy disk.
wein (13)|29.12.2008 11:28
zatím bych chtěl všem poděkovat za stávající rady a čas.. hdd jsem odpojil a objednám holt ten samý disk.. sice mě to zruinuje, ale budu doufat, že se pak data podaří zachránit.. jakmile bude disk k dispozici provedu to co jste mi poradili.. a uvidíme.. a pak.. :)
Dojigiri (1629)|29.12.2008 22:33
Jinak dskprobe.exe je ve Win support tools (např. zde: http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?displaylang=cs&FamilyID=49ae8576-9bb9-4126-9761-ba8011fabf38). Jak doporučoval EditorPO Hirens Boot CD, na něm je Norton Disk Editor 2002, což je docela dobrej diskovej editor pro DOS, kterej s oblibou používám (např. zmiňovanou obnovu boot sektoru NTFS jsem v něm už několikrát dělal manuálně, akorát je potřeba znát strukturu partition table a trochu počítat), minimálně je docela dobrý se v něm kouknout na ten fyzickej disk, jak je na tom partition table v MBR apod. (ale pozor, je to hodně silnej nástroj a většinou nelze undo :) takže obzvlášť platí "dvakrát měř a jednou řež").

Pokud byl dynamickej disk přes celej fyzickej disk, tak by teoreticky obnova měla jít postupem kterej jsem uváděl, akorát mi připadá dost podezřelý, že i celková kapacita disku ukazuje jenom 32 MB, takže by novou jednotku stejnou jako byla původní ani vytvořit nešlo. Leda ho nějak znova "zinicializovat", tj. disk editorem komplet vymazat první sektor disku (dát tam nuly - ale tady dost pozor, aby to bylo skutečně na tom správným disku a ne např. na tom druhým 300 GB) a znova ho převést na dynamickej a udělat partition. Ale předtim by to skutečně chtělo udělat kopii 1:1 v linuxovým dd, jak zmiňoval logout, aby to šlo vrátit.
Dojigiri (1629)|4.1.2009 19:46
Pokud jsi ten problém ještě nevyřešil, možná by ti mohl v něčem pomoct tenhle thread:
https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php/28263-problem-s-partition#post201438

kde jsme teď řešili poškozenou partition tabulku a je to poměrně pěkná ukázka práce v programu TestDisk. Šlo ovšem pouze o normální disk (ne dynamický), takže tam byla situace jednodušší.
krtek.cz (5)|10.2.2009 11:33
Zdravím, mel sem stejný problem pc z niceho nic mi ukazoval disk jako dynamicky mam na mysli cely disk tak sem prvni zazalohoval data a pak sem zkusil pomoci testdisku tenhle navod:
https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php/28263-problem-s-partition#post201438

Pri rychlem hledani mi nenasel zadnou partition kdyz sem dal "Deep search" takuz mi ji nasel premenil sem na primary jak byla puvodne a pokracoval podle navodu pak sem restartoval pc a disk se obnovil ted uz je vse jak ma byt. Takze ten navod funguje i na dynamicke disky aspon me to zachranilo.
Za navod mockrat dekuji
wein (13)|12.1.2010 20:30
problém s hdd jsem dosud nevyřešil.. aby toho nebylo málo tak zakoupený hdd na který měla být provedena kopie vyhazuje chyby I/0 což soudím jde o chyby v komunikaci, takže disk nejde ani naformátovat.. takže ho budu muset reklamovat.. já bych mohl skutečně dělat testera.. co já si koupím vždycky stojí za prd:(
Dojigiri (1629)|27.4.2010 11:21
Jen doplním téma, že po SZ jsme minulý týden vyřešili původní problém uživatele wein (který do té doby nebyl stále vyřešen), mohlo by se to hodit i někomu dalšímu tak zde píšu zhruba postup:

[LIST=1]
  • Hlavní problém byl s tím, že disk skutečně ukazoval velikost pouze 33 MB, místo skutečné kapacity 1 TB. To se nakonec podařilo vyřešit nástrojem HDD Capacity Restore Tool (slouží na zrušení limitu na disku na původní kapacitu), zhruba podle tohohle návodu http://blog.atola.com/restoring-factory-hard-drive-capacity/ - bylo nutno disk vyndat z rámečku a připojit přímo do PC (protože příkazy na obnovu kapacity neprocházejí přes USB, a dokonce ani na některých základních deskách - v takovém případě je potřeba použít jiný počítač).
  • Pak jsme pomocí nástroje dskprobe (lze stáhnout zde: http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?displaylang=cs&FamilyID=49ae8576-9bb9-4126-9761-ba8011fabf38, ale nefunguje dobře na Vistě, pouze na XP; nebo lze alternativně použít http://www.winhex.com/winhex/hex-editor.html což je o něco lepší editor a pro domácí použití zdarma) otevřeli první sektor na disku (MBR), abychom se podívali v jakým je to stavu (teda, ve skutečnosti jsme tohle dělali jako první ještě před obnovením kapacity, přičemž jsme právě pak zjistili, že za velikost 33MB se v disk editoru skutečně vůbec nelze dostat a bylo právě proto nutno obnovit kapacitu).

  • MBR vypadal vcelku dobře, partition tam byla vidět a vypadala vcelku OK - vyznačena na screenshotu červeně, akorát byla nastavená jako dynamická (číslo 42h vyznačené zeleně). Chtěl jsem ale ještě ověřit, jestli jsou v pořádku NTFS boot sektory, proto jsem spočítal pozici prvního a posledního sektoru partition - první sektor vyznačen fialově, hodnota je 3Fh, což je po převodu do dekadické soustavy 63 (např. na kalkulačce Windows). Pozici posledního sektoru lze vypočítat z velikosti (vyznačena modře), hodnota je 74705982 hex (je nutno číst odzadu, protože je uložena v Little Endian = nejméně významný byte leží na nejnižší adrese), což po převodu dá hodnotu 1953520002. To je ale velikost jednotky, takže pozici posledního sektoru lze vypočítat přičtením počátečního sektoru a odečtením jedničky, což hodí 1953520064.
  • Sektor 63 obsahoval zdánlivě nepoškozený NTFS boot sektor, ovšem v sektoru 1953520064 nic podobnýho nebylo, takže záložní sektor se nám nepodařilo nalézt.
  • Velikost partition uložená v NTFS boot sektoru (vyznačená zeleně) však byla o něco nižší, než ta uložená v partition tabulce. (červeně vyznačena signatura NTFS boot sektoru, fialově počet byte v jednom sektoru)

    Velikost uložená v NTFS boot sektoru je 747057FF hex (opět nutno číst odzadu), což po převodu do desítkové soustavy dává 1953519615 (mimochodem tak lze i ověřit celkovou kapacitu, protože po vynásobení počtem byte v sektoru, která je vyznačená fialově, tedy 0200 hex, to je 512 dec, dostaneme 1.000.202.042.880, což je zhruba 1TB). Opět po přičtení startu partition a odečtení 1 dostaneme 1953519677, což je o něco nižší číslo než to, které bylo vypočteno z partition tabulky.
  • Na této pozici po při přímém načtení sektoru prý ovšem také nic nebylo, ale při vyhledání signatury EB92904E544653 (signatura NTFS) v programu WinHex od konce disku (Tools/Open Disk, pod Physical Media najít svůj disk, zvolit Ok, přesunout se na konec disku, Search/Find Hex values, zadat "EB52904E544653", zvolit Search: Down - aby to nehledalo od začátku disku) bylo nalezeno toto:

  • Jako adresa je zde vidět číslo E8E0B07C00 hex, po převodu 1000202075136, což po vydělení velikostí sektoru 512 dává číslo sektoru 1953519678, takže jsem předtím neměl odečítat jedničku :D (to vlastně značí, že záložní sektor neleží v posledním sektoru jednotky, ale v prvním sektoru ZA jednotkou!)
  • Takže jsme našli hlavní i záložní NTFS boot sektor a oba vypadaly stejně, takže to vypadá že jednotka je OK a jediný problém je, že je dynamická (pokud by nebyly stejný nebo např. první sektor chyběl a nalezli jsme pouze záložní - ten bychom ovšem museli nalézt přes vyhledávání, protože kdybysme neměli v pořádku hlavní NTFS boot sektor, nezjistili bychom velikost a tedy kde přesně má ležet ten záložní - museli bychom pak ještě překopírovat záložní sektor zpět do hlavního).
  • Převod z dynamické jednotky na normální lze v tomto jednoduchém případě (když jednotka leží komplet na jednom disku a není např. sloučením více fyzických disků do jednoho logického, nebo část RAIDu apod.) provést přímou změnou typu jednotky v MBR v partition tabulce, a to změnou hodnoty 42 (v prvním screenu vyznačená zeleně) na 07 (typ jednotky NTFS), viz také zde: http://thelazyadmin.com/blogs/thelazyadmin/archive/2007/01/17/Converting-Dynamic-Disks-Back-to-Basic-Disks.aspx - tento postup je bez ztráty dat! (jednotka zůstává nezměněna a bude po restartu počítače funkční jako základní NTFS disk).

  • Body 2-7 by se daly vyřešit patrně i programem testdisk, který sice před provedením bodu 1 nezafungoval, ale po jeho provedení by už fungovat měl. Začali jsme to však řešit v hex disk editoru, tak už jsme to v něm dodělali a testdisk vynechali. (aspoň bylo vidět, co kde přesně je)

    Odkazy: