reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Koupě nas serveru a hdd

DeSur (6)|29.12.2008 15:48
Ahoj, chtěl bych si koupit nas server na data a abych mohl stahovat a nemít zapnutý pc. Mohli byste mi poradit nějaký dobrý, tichý, na 2 hdd a s malou spotřebou a také jaké hdd do nich?
eraser (0)|4.1.2009 16:54
Ja som mal RaidSonic IB-NAS4220, no musel som ho reklamovať, resp. vrátil som ho z toho dôvodu, že jeho staršie dosky mali závažnú HW chybu, ktorá spôsobovala problémy s určitými diskami, ktoré často viedli i ku strate dát. Avšak momentálne je problém vyriešený s doskami od v1.2 a tým pádom sa tento NAS box za tie peniaze vyplatí.

S hlučnosťou to je v medziach normy, no niekto môže mať citlivejšie uši, resp. záleží od umiestnenia a potom je nevyhnutné investovať pár korún a kúpiť tichý 40x40 mm ventilátor. Ja som to tak spravil a od tej doby bol i na max. otáčkach nepočuteľný. Inak regulácia sa dá nastaviť pomocou jumperov na pevnú a automaticky regulovanú, na čo slúži analógové teplotné čidlo, ktoré sa dá prilepiť na ľubovoľné miesto v boxe, ale najlepšie je ho vložiť na vrch horného disku v oblasti motorčeka, kde sa kumuluje najviac tepla.


Momentálne vlastním QNAP TS-209 II Pro a ten už sa radí do cenovo vyššej katogórie, no i funkcie sú vyspelejšie, avšak bežný užívateľ nemá problém naplno využiť predchádzajúci box. QNAP má 70x70 mm ventilátor, ktorý nie je moc kvalitný a nájsť náhradu je obtiažne, pretože tento rozmer je neštandardný. Regulácia sa nastavuje softvérovo, takže netreba box otvárať a prehadzovať jumpre. Taktiež má i množstvo štatistických a logovacích metód, takže človek má jeho činnosť detailne pod dozorom.

Disky je vhodné kupovať od rôznych výrobcov, prípadne ak o toho istého, tak iný model, pretože sa tým zmenšuje pravdepodobnosť súčasného zlyhania. Inak existujú i disky, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre RAID. Inak platí, že vhodné je vyberať tiché disky, ktoré nemusia byť zrovna tak rýchle a výkonné, pretože tento faktor je redukovaný samotným NAS HW a taktiež i LAN prenosom, ktorý je i pri Gbps slabý, ak by som porovnal transfér takého disku napojený priamo na SATA radič.

Čo sa týka spotreby, tak mnoho NAS boxov má problémy so standby diskov, takže treba prebehnúť rôzne diskusné fóra, ktoré sa jednotlivými modelmi NAS boxov zaoberajú podrobnejšie. Inak samotné boxy sú nenáročné na spotrebu.

Inak som spomínal slabší HW jednotlivých NAS boxov a nutno ešte pripomenúť, že je lepšie vyberať tie, ktoré majú viac RAM a treba si nájsť info ohľadne osadeného procesora, pretože niektoré NAS sú tak ubohé, že sa na nich nedá súčasne sťahovať napr. pomocou torrent klienta a zároveň z disku dačo čitať, či zapisovať. A to nehovorím o prípadnom zdieľaní viacero užívateľmi naraz.