reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Změna polohy HDD ?

Aigor (201)|30.12.2008 16:43
Ahoj,
spíše teoretická otázka...

může mít negativní vliv na životnost disku změna pracovní polohy. Tzn. pokud byl v provozu třeba rok vodorovně a potom ho postavím na bok.

Vím o tom, že obě orientace jsou možné, ale dál se různé zdroje rozchází. Někdo tvrdí, že pokud je poloha povolená, nemá to na nic vliv. Někdo naopak říká, že pokud se disk provozoval delší dobu v jedné poloze, neměla by se měnit.

Přikláním se spíš k druhé odpovědi, ale zajímají mě vaše názory :notsure
cool.user (2822)|30.12.2008 16:49
Dle meho nazoru by otoceni o 90 stupnu nemelo mit na zivotnost naprosto zadny vliv, at uz probehlo kdykoliv.
Intri (3490)|30.12.2008 16:52
Taky bych řekl, hlavičky v disku drží celkem hodně pevně. Neměl bys tím diskem otáčet za běhu nebo s ním dokonce klepnout, ale ve vypnutém stavu si ho můžeš položit, jak se ti zlíbí.
speedsnail (4876)|30.12.2008 16:58
Mám stejný názor, že změna nebude mít na životnost žádný vliv

V notebooku je konstrukčně totožný disk naklápěn velmi často a mírně i za běhu.
cool.user (2822)|30.12.2008 17:03
[QUOTE=speedsnail;200491]V notebooku je konstrukčně totožný disk naklápěn velmi často a mírně i za běhu.[/QUOTE]
Tohle imho neni vhodny priklad, protoze disky v NB ti temer nikdy nebezi otocene o 90, maximalne se v takovem stavu transportuji. Kazdopadne rada HP, Dell a podobnych sestav v pidi casu ma ulozeny disky prave v teto konfiguraci, tedy otocene o 90 stupnu, nemluve o externich boxech atd, takze doopravdy pochybuju ze by to melo vliv na zivotnost.
speedsnail (4876)|30.12.2008 17:07
Ano to máš pravdu. Myslel sem to spíš jako další případ kdy disku změna polohy nevadí (nemyslel jsem konkrétně těch 90° - tam je to jasné - tak jsou disky v některých sestavách jak píšeš).
Aigor (201)|30.12.2008 18:21
Z práce u serverů mám právě opačnou zkušenost. Podle vyjádření technika firmy specializující se na disková pole mi vysvětloval, že ložiska disků si po určité době provozu "sednou" a pak by se pracovní poloha disku už neměla měnit, jinak hrozí rychlá smrt (tj. kolísání, zvyšování nepřesnosti seeku, narůstající chybné sektory).

Pravdou je, že řeč byla o 10-15k SAS HDD, ale princip zůstává stejný. Podobně jako s teplotou - dokud google nezveřejnil dnes už všeobecně známé statistiky, platilo čím menší teplota tím lépe pro disk...

Zkoušel jsem i hledat na netu nějaké informace k tomuto problému, ale zatím neúspěšně.