reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

32bit OS a obchadzka limitu 4GB RAM cez RAMDISK

KEOSAN (958)|31.12.2008 10:40
Niektore RAMdisky tusim ako Superspeed RAMDISK, alebo freeware Gavotte Ramdisk, dokazu fungovat tak, ze sa vytvoria este pred startom OS a mozu fungovat ako swapak. Tieto dva vraj dokazu este fungovat tak, ze dokazu vyuzit - alokovat - aj na 32bitovom OS tu RAMku, ktora neni systemu bezne pristupna. U Gavotte to vraj treba nejak povolit v registroch. Skusali ste to niekto ?

Pouzivam sice RAMdisk na 32bit OS, ale s mensou RAM, pretoze sa mi zdalo zbytocne davat tam viac. Lenze, ak by to slo takto obchadzat, tak prakticky by nebolo vobec zle mat napr. fyzicku RAM a rozdelit to RAMDISKOM na polovicu: pol pre system, pol pre swap. Cize kludne by clovek vyuzil napr. 4, 6 ci 8GB RAM.

Skusali ste to niekto s niektorym RAMDISKOM ? Najviac by ma zaujimalo, ci to pojde s tym Gavotte, pretoze ten funguje napr. aj pod Win2K - a hlavne je freeware.
Petr75 (2)|31.12.2008 16:01
Zrovna včera jsem to vyzkoušel s RAMdisk Gavotte. Mám Win XP Home a 4GB. Normálně je vidět ve Win 3GB. RAMdisk Gavotte mi umožňuje využít poslední nevyužitý 1GB paměti.
V Boot.ini musí být přidán parametr „/PAE“.
Do registru se musí integrovat tento klíč:
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\RRamdisk\Parameters]
"UsePAE"=dword:00000001
speedsnail (4876)|31.12.2008 17:07
Pročetl jsem pár článků o ramdisku a musim uznat že je to velmi zajímavá a pro využití nealokované paměti na 32b OS přímo geniální věc!

Až bude trochu času, vyzkouším si ho i já (asi na pagefile, případně temp pro firefox atd..)
Intri (3490)|31.12.2008 17:18
No, já ho zkoušel ve stylu instalace Trackmanie na virtuální disk vytvořený pomocí RAMDisku, ale z nějakého důvodu byla instalace velice pomalá ( mnohem pomalejší než z disku na normální disk ) a urychlení ve hře to žádné nepřineslo ( alespoň ne znatelné ).

Nevím proč, 500MB soubor se v rámci virtuálního disku zkopíroval během 5 sekund, takže to znatelné navýšení přenosové rychlosti tam je.
KEOSAN (958)|31.12.2008 19:04
[QUOTE=Petr75;200846]Zrovna včera jsem to vyzkoušel s RAMdisk Gavotte. Mám Win XP Home a 4GB. Normálně je vidět ve Win 3GB. RAMdisk Gavotte mi umožňuje využít poslední nevyužitý 1GB paměti.
V Boot.ini musí být přidán parametr „/PAE“.
Do registru se musí integrovat tento klíč:
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\RRamdisk\Parameters]
"UsePAE"=dword:00000001[/QUOTE]

Celkom zaujimave zistenie. Keby mal clovek 6-8GB, bolo by celkom dobre mat to rozdelene a velky swapak v RAM. Aspon este nejaka sanca na vyuzitie 32bit OS a viac ako 4GB RAM :) Diky za tip. Nemas nahodou viac RAMky, zeby si skusil, ci to alokuje aj viac RAM ?
Limoto (162)|31.12.2008 22:30
Tohle je řešení naprd. Ten swap bude pořád několikrát pomalejší, než je rychlost těch RAMek...
Intri (3490)|31.12.2008 22:50
Stačí, aby byl rychlejší, než disk, a už bude stát za to ( samozřejmě za předpokladu, že se najde takový program zdarma ).

Mohl bys ale poreferovat na otázku proč? Proč to bude pomalejší? Proč o tolik pomalejší?
KEOSAN (958)|31.12.2008 23:34
Nemyslim, ze by to bolo nejak zle, ze by sa to neoplatilo.
Takto dopadol test Gavotte RAMDISKu na AthlonXP2500 na doske so SIS748 cipsetom v ATTO Disk benchmarku.....


Petr75 (2)|1.1.2009 11:27
Má 4 GB DDR2 800MHz, základní deska Asus M2N68, procesor Athlon X2 5600+. RAM disk je velký 1GB.
Rychlost RAM disku je dost závislá na procesoru. Viz. Obr.

Windowx XP oficiálně neumí využít víc jak 4GB paměti RAM. http://cs.wikipedia.org/wiki/PAE
Ale měl by to umět RamDisk Plus 9, viz. http://www.superspeed.com/desktop/ramdisk.php
Intri (3490)|1.1.2009 13:00
Asi jo, ale pořád je ta rychlost v násobcích rychlosti disku.

Teď mě napadá - že by vytížení procesoru byl ten důvod, proč RAMDisk nijak neurychlil načítání Trackmanie?
Limoto (162)|1.1.2009 14:39
Pomalý to bude, protože se to z toho swapu musí pokaždé překopírovat do normálně přístupné RAM, kam má přístup OS. To, že to má pěkný rychlosti sekvenčního čtení je úplně k ničemu.
Intri (3490)|1.1.2009 14:47
No dobře, ale přece když si to má sáhnout z paměti do paměti, disk s tím nemá co dělat. Takže šlo by opustit od hlášek "tohle je na prd, tohle je k ničemu, použij inteligentnější OS" a takových blbostí a trochu rozvést, jak to má fungovat a proč by to nemělo fungovat tak, jak by si člověk myslel?

Řekl bych, že jsou tu lidi, které ta myšlenka virtuálního RAM disku celkem zaujala, a když nefunguje, jak se očekává, chtělo by to nějaké vysvětlení - pokud teda tvrdíš, že jej znáš.