reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Displej IBM X41T -> šance na záruční opravu?

Bajdik (47)|1.1.2009 17:25
Zdravím,
včera jsem byl hodinku venku se svým IBM ThinkPad X41 Tablet.
Notebook byl pochopitelně vypnutý, hezky v baťohu. Nechtěl jsem ho nechávat v penzionu.
Když jsem se vrátil, zapnul jsem ho, chtěl jsem něco napsat pomocí dotykového pera, normálně se o displej LEHCE opřu loktem (sáhnu pro čaj, nemohla být síla víc než pár Newtonů) a ono lup a už jen diskotéka pixelů.

Vážně to nechápu, displej normálně dostával mnohem více zabrat, takže vidím chybu asi v rychlé změně teplot -> z venku do přetopené místnosti -> asi jako když do studené termosky nalijete teplou vodu.

Nejhorší je, že to udělalo takovýho pavouka, jak kdybych na ten displej vyloženě šlápnul.
Klidně jukněte na foto -> http://www.bajda.ic.cz/lenovo.jpg

Dost pochybuju, že mi uznají reklamaci (záruka do 9/2009), placená výměna bude asi pěkně mastná..
Nemáte někde zkušenosti s podobnou reklamací (nejen) u Lenova, popřípadě jestli Vám to uznali atp..
Nebo i nějaký jiný důvod, proč to prostě takhle prasklo?
kevin00 (10238)|1.1.2009 20:38
Můj názor je, že na vině je rychlá změna teplot. Také je asi sporadická ta síla opření .... on ten pan Samo :D:D
S tou reklamací nevím, nezbyde Ti než to vyzkkusit a vymyslet si nějakou veselou příhodu :idea
Bajdik (47)|1.1.2009 20:42
[QUOTE=kevin00;201206]Můj názor je, že na vině je rychlá změna teplot. Také je asi sporadická ta síla opření .... on ten pan Samo :D:D
S tou reklamací nevím, nezbyde Ti než to vyzkkusit a vymyslet si nějakou veselou příhodu :idea[/QUOTE]

Veselou příhodu? Nějaký nápad? Nemám moc smysl pro humor a už vůbec neumím moc lhát :D
To, že se to udělalo "Samo" mi asi nezbaštěj :D
Intri (3490)|1.1.2009 20:51
Koukni do manuálu, jakou má mít ten noťas provozní teplotu. Jestli spodní hranice bude někde kolem nuly, můžeš říct, že 10 minut při pokojové teplotě přece na zahřátí notebooku muselo stačit.:-)

Ale pravdou je, že si taky nemyslím, že ti to uznají, je to mechanické poškození.
r34ktor (7477)|1.1.2009 21:11
[QUOTE=Intri;201211]Koukni do manuálu, jakou má mít ten noťas provozní teplotu. Jestli spodní hranice bude někde kolem nuly, můžeš říct, že 10 minut při pokojové teplotě přece na zahřátí notebooku muselo stačit.:-)[/QUOTE]
Manuál je k dipozici zde.

Hlavní problém bych viděl v tom, že dle specifikace by se notebook neměl dostat do míst s teplotou pod 5°C (ve vypnutém stavu).


Environment:

Maximum altitude without pressurization: 3048 m (10,000 ft)
Temperature – At altitudes up to 2438 m (8000 ft)
- Operating with no disc: 5° to 35°C (41° to 95°F)
- Operating with a disc: 10° to 35°C (50° to 95°F)
- Not operating: 5° to 43°C (41° to 110°F)
– At altitudes above 2438 m (8000 ft)
- Maximum operating temperature, 31.3°C (88° F)

Note: When you charge the battery pack, its temperature must be at least 10°C (50°F).

Relative humidity:
- Operating with no disc in the drive: 8% to 90%
- Operating with a disc in the drive: 8% to 80%

...

Important tips:

Avoid subjecting your computer to extreme temperatures (below 5°C/41°F or above 35°C/95°F).
Bajdik (47)|1.1.2009 21:18
[QUOTE=r34ktor;201222]Manuál je k dipozici zde.

Hlavní problém bych viděl v tom, že dle specifikace by se notebook neměl dostat do míst s teplotou pod 5°C (ve vypnutém stavu).


Environment:

Maximum altitude without pressurization: 3048 m (10,000 ft)
Temperature – At altitudes up to 2438 m (8000 ft)
- Operating with no disc: 5° to 35°C (41° to 95°F)
- Operating with a disc: 10° to 35°C (50° to 95°F)
- Not operating: 5° to 43°C (41° to 110°F)
– At altitudes above 2438 m (8000 ft)
- Maximum operating temperature, 31.3°C (88° F)

Note: When you charge the battery pack, its temperature must be at least 10°C (50°F).

Relative humidity:
- Operating with no disc in the drive: 8% to 90%
- Operating with a disc in the drive: 8% to 80%

...

Important tips:

Avoid subjecting your computer to extreme temperatures (below 5°C/41°F or above 35°C/95°F).
[/QUOTE]

Ups, až tak? Tak to je pro mě úplně nové..
No jo, hlavně, jak Lenovo u ThinkPadů propaguje, že odolnost tady, odolnost tam, ale přitom abyste k jejich použivání měli vybavenou místnost s konstantní teplotou a přístroj raději nepřenášeli..

Jestli je 5 stupnu extrémní teplota, tak jak se můžou tyto přístroje prodávat v Rusku, Canadě a státech Skandinávie?
Schválně, co mi řeknou na tu pracovní teplotu, když při zatížení má v docking station procesor 72 stupnu :-)
Intri (3490)|1.1.2009 21:27
To je jen procesor, to je v pohodě. Ta provozní teplota se týká celého notebooku, čili potažmo všech jeho částí - včetně displeje.
r34ktor (7477)|1.1.2009 21:30
[QUOTE=Bajdik;201228]Jestli je 5 stupnu extrémní teplota, tak jak se můžou tyto přístroje prodávat v Rusku, Canadě a státech Skandinávie?[/QUOTE]
Když na to znovu koukám, asi jsem trochu dezinterpretoval pojem Not operating temperature. Spíše půjde o teplotu okolí zapnutého notebooku v nečinném stavu (idle). :notsure

Bohužel povolený rozsah teplot pro skladovaní výrobku (storage temperature) není v manuálu uveden.


[QUOTE=Bajdik;201228]Schválně, co mi řeknou na tu pracovní teplotu, když při zatížení má v docking station procesor 72 stupnu :-)[/QUOTE]
Je myšlena teplota okolí, nikoli samotného přístroje.
Bajdik (47)|1.1.2009 21:42
Omlouvám se, mám trošku talent ze sebe "dělat magora".
Respektive odpovídat na něco jiného.

To Lenovo se při maximálním výkonu opravdu nehorázně hřeje, plasty se rozžhaví skoro tak, že je až nepříjemné mít o ně opřené ruce. V tomto kontextu jsem myslel teplotu procesoru a vlastně i celého přístroje.

No, nebudu říkat přesné teploty, prostě v servise řeknu, že jsem byl na procházce a tablet měl v batohu..

Ale pořád nevím, proč mám ten neutuchající pocit, že by to mohlo být v rámci záruční opravy, když se jedná o to mechanické poškození, které ale není zase až úplně zapřičiněno moji vinou..
r34ktor (7477)|1.1.2009 21:47
Pokud ti vyjdou vstříc, tak to bude spíše dobrá vůle z jejich strany, protože takováto závada je jasný kandidát na zamítnutí.

Určitě budeme rádi, když tu budeš reportovat své zkušenosti s přístupem servisu.
Bajdik (47)|1.1.2009 21:53
[QUOTE=r34ktor;201244]Pokud ti vyjdou vstříc, tak to bude spíše dobrá vůle z jejich strany, protože takováto závada je jasný kandidát na zamítnutí.

Určitě budeme rádi, když tu budeš reportovat své zkušenosti s přístupem servisu.[/QUOTE]

Jistě, že sem dám vědět, co na to odborný servis :-)
Bohužel nemám smysl pro takovou tu vlastnost -> vše okecat a docílit svého.
Pokud se to nepodaří, tak do pozáruční opravy určitě nepůjdu..
Myslím, že oprava by byla rozhodně nad 5.000 a to už se prostě nevyplatí.
Intri (3490)|1.1.2009 21:54
Můžeš si od nich nechat udělat odhad, na kolik by oprava asi vyšla.
Bajdik (47)|1.1.2009 22:03
[QUOTE=Intri;201248]Můžeš si od nich nechat udělat odhad, na kolik by oprava asi vyšla.[/QUOTE]

To také udělám, ale momentálně spíše procházím aukce na ebay.com, protože to vidím jako jedinou schůdnou volbu..
xmarek (1676)|1.1.2009 22:22
Display pro Tablet asi nebude levnou záležitostí. Osobně doporučuji to donést do autorizovaného servisu a pak si počkat na jejich vyjádření. Každopádně doporučuji nic nevysvětlovat. Osobně si myslím, že ten notebook musí něco vydržet. X-řada není nějaký Acer, ale pracovní nástroj a ten notebook musí být na nějaké nešetrné zacházení konstruovaný.
Intri (3490)|1.1.2009 22:26
Jo, dobrá poznámka, pod kterou se s chutí podepíšu - nevysvětlovat nic, dokud se sami nezeptají.
Bajdik (47)|1.1.2009 22:26
[QUOTE=xmarek;201257]Display pro Tablet asi nebude levnou záležitostí. Osobně doporučuji to donést do autorizovaného servisu a pak si počkat na jejich vyjádření. Každopádně doporučuji nic nevysvětlovat. Osobně si myslím, že ten notebook musí něco vydržet. X-řada není nějaký Acer, ale pracovní nástroj a ten notebook musí být na nějaké nešetrné zacházení konstruovaný.[/QUOTE]

Přesně toto si právě myslím taky..
To, že to je Lenovo je asi jediný, co mě drží alespoň v malý naději, že by to mohlo vyjít..
Jenže středisko Lenovo je relativně daleko, chtěl jsem se spojit přes tu jejich linku s někým, kdo mi řekne co a jak..
Intri (3490)|1.1.2009 22:30
Tohle je asi zrovna případ, kdy by se vyplatilo obětovat ty peníze a zajet tam, případně ten noťas poslat poštou. Oba způsoby mají svoje výhody, ale zavolat tam by vyžadovalo jim prostě popsat, jak to vypadá a nejspíš i jak k tomu došlo.

Pokud to pošleš poštou, máš v podstatě jistotu, že se tě na nic ptát nebudou. Na druhou stranu je tam větší riziko, že ti to odmítnout jakožto mechanické poškození bez toho, aby ti dali příležitost to vysvětlit. Pokud to zavezeš osobně, je pravděpodobné, že se zeptají, jak k tomu ten notebook přišel, ale máš možnost s nimi sepsat reklamační protokol apod.
Bajdik (47)|1.1.2009 22:45
Já to chápu, ale myslím, že ten technik na telefonu mi neřekne "to neposílejte", spíš mi řekne na kterou pobočku mám notebook poslat..
Každopádně jsem na to zvědavý, zítra tam asi zavolám a určitě dám vědět :-)
Bajdik (47)|2.1.2009 10:47
Tak na zákaznický lince mě akorád dali číslo na jejich autorizovaný servis..
Když jsem volal na ten servis, odkázali mě formulář, který jsem vyplnil.
Do popisu závady jsem napsal: "Vada na displeji, vrchní strana i dotyková je bez známky poškození".


Tak jsem zvědavý, na telefonu byl pracovník, který mi oznámil, že tu je dneska sám, tudíž to asi nestihne všechno vyřešit a budou se tím zajímat až v pondělí nebo úterý..
xmarek (1676)|2.1.2009 11:39
Zatím se to jejich jednání vyvíjí tím správným směrem. Tomu říkám přístup. V jiným nejmenovaným servise by Vám pomalu ani nic neřekli. Osobně si myslím, že to vymění bez řečí.
Jsem zvědavý na výsledek.

[FONT="Arial"][SIZE="2"]Kdo nepoznal ThinkPad, neví co je to láska[/SIZE][/FONT]
Bajdik (47)|2.1.2009 11:55
Doufám v to, ale nejsem tak pozitivně "naladěný".
Ještě nevím, jestli ho tam spíš poslat nebo donést. Přeci jen to je do Prahy nějakých 150km, takže nevím..

Také jsem dost zvědavý, ale bohužel ten displej opravdu vypadá, jak kdyby na něj vyloženě dupnul Yetti.

Btw.: Před chvílí jsem se koukal na youtube, na to video, kde mrštěj ThinkPadem 50km/h rychlostí, displejem dopředu, on se srachotí a stejně funguje -> i displej..
Nevím nevím, tohle mi připadá buď jako dobře dělaná reklama nebo špatnej displej v mým tabletu :-))
kevin00 (10238)|2.1.2009 13:42
Kdyby Ti náhodou neuznali reklamaci, nový displej by jsi možná sehnal v @BAX. Kamarád si nechával vyměnit displej od notebooku zde a byl spokojen. Možná by jsi ho ale sehnal jinde a levněji.
Bajdik (47)|2.1.2009 18:04
Pokud mi neuznají reklamaci, koupím z ebaye asi stejný typ.
Vyjde tak na cca 12 tisíc..

A tenhle asi prodám na díly nebo si ho nechám k sobě na díly, kdyby se něco podělalo..
Ta výměna za 5.000 není špatná, ale přeci jen to není oficiální zásah a kdyby něco podělali, tak by mě zajímalo, jak by to řešili..