reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nejrychlejší a zároveň nejpomalejší AthlonXP :-)

scratchy27 (315)|2.1.2009 00:03
Nedávno se mi dostal do rukou procesor AthlonXP 1800+ (Foto : http://pictureup.cz/picture/verejny/10731073a001_amd athlonxp sff.jpg). V podstatě jsem si ho pořizoval jako testovací procík pro několik desek co se mi doma nahromadily. Jaké ale bylo moje překvapení když jsem ho strčil do první z nich a zjistil, že má odemčený násobič :-) Sedl jsem k netu a zjistil zajímavou věc a to, že se jedná o verzi AthlonXP SFF se spotřebou 35W (http://www.cpu-world.com/CPUs/K7/AMD-Athlon%20XP%20SFF%201800%2B%20-%20AXLD1800DVT3C.html) :thumb
Oproti klasickým XPčkům má také razantně snížené napájecí napětí na 1,4V i když se jedná v podstatě o totožný procík, z toho usuzuji, že se jedná o ty nejkvalitnější kusy CPUček, kterým výrobce "uměle" sníží co nejvíce napájení, potažmo tedy spotřebu a zároveň rating.
Napadlo mě tedy, že ho trochu potrápím a zkusím z něj vytáhnout co nejvíce a zároveň se ho pokusím i co nejvíce "podtaktovat" (přemýšlím teď totiž nad stavbou PC do auta a stále se nemohu rozhodnout s jakou platformou :-)
Oproti klasickým CPU s uzamčeným násobičem, kde je přetaktování možné jen za pomoci změny FSB, jsem měl na výběr dvě cesty. První z nich byla možnost zvedat násobič a druhá právě změna FSB. Je zajímavé, že u obou možností jsem se dostal na úplně, ale úplně stejnou maximální hranici, kdy byl PC ještě stabilní, konkrétně šlo o hodnotu 2312Mhz. Pro mě z toho vyplívá, že jsem se ještě nedostal na limit procesoru, ale spíše na limit základní desky (bohužel jsem měl v době testu k dispozici jen jednu vhodnou desku : DFI AD77PRO, která není pro OC moc dobře vybavena). Proto zde budu uvádět jen výsledky dosažené jednou cestou a to změnou násobiče.

Testovací sestava, na které jsem prováděl veškeré testy byla následující :
základní deska : DFI AD77Pro - KT400 chipset
CPU : AMD AthlonXP 1800+ SFF (s běžným Al chladičem, mám pocit že Titan)
RAM : 256MB DDR PC3200 Geil
grafika : AGP nVidia TNT2 M64
HDD : 20GB 2,5" Fujitsu 5400rpm
CD : CD-ROM Samsung
PSU : Fortron 400W
Foto sestavy : http://pictureup.cz/picture/verejny/915915a002_sestava.jpg - omluvte zhoršenou kvalitu, která není způsobena vaším přijímačem, ale skutečností že fotky vznikaly po Silvestru :-)

A nyní k samotným testům. Jak bylo napsáno výše, věnovat se budeme změně násobiče procesoru. Defaultní hodnota násobiče u 1800+ je 11,5 a defaultní frekvence 1533Mhz.
Postupným zvyšováním násobiče a napětí Vcore jsem se dostal až na hodnotu 17x a 1,65V, která byla tou poslední se kterou procesor ještě spolupracoval, a znamenala zvýšení pracovní frekvence procesoru na 2261Mhz. Trochu jsem si ještě zkusil pohrát se zvýšením FSB a jako poslední stabilní se projevila hodnota 137Mhz. Výsledná pracovní frekvence při které sestava nevykazovala žádné záseky/restarty a byla schopná provozu Orthosu je tedy 2312 Mhz, což je navýšení o 779 Mhz a to je u Athlonů opravdu neobvyklé! Na obrázcích je ještě vidět nárůst výkonu, který jsem narychlo měřil v Everestu (vím, nic moc směrodatnýho, ale pro představu to stačí :-) a pokoření Athlonu XP3200 :-)
Při běhu Orthosu jsem ještě změřil spotřebu sestavy při tomto zatížení a byla neuvěřitelných 163W.

Suma sumárum :
Násobič : 17x
FSB : 137Mhz
Vcore : 1,65V
Výsledná frekvence : 2312 Mhz
Spotřeba sestavy : 163W

Foto : http://pictureup.cz/picture/verejny/86186101_cpu at default values_cpuz_everest.jpg - CPU v defaultu
Foto : http://pictureup.cz/picture/verejny/63863802_cpu at 17x136_2312_cpuz_everest.jpg - CPU na max.

Jako perličku ještě dodávám, že bez jakéhokoliv zvyšování napětí procesor spolehlivě pracoval s těmito hodnotami : 15x133, čili 1995Mhz

Dalším testem byl pravý opak toho předchozího a to podtaktování procesoru. Zde šlo vše rychleji. Prostě jsem nastavil ty nejnižší hodnoty, které deska dovolila. V tomto případě to bylo FSB 100Mhz, násobič 5,5x a Vcore 1,1V. Z těchto hodnot se vyklubal ten nejpomalejší Athlon XP běžící na 550Mhz.
Na zkoušku, jsem z chladiče sundal ventilátor a pustil Orthos. Po cca 15min chodu na 100% se procesor zahřál na směšných 35 stupňů :-) http://pictureup.cz/picture/verejny/34453445a007_550_2.jpg
Na dalším obrázku je vidět jak při této rychlosti razantně poklesl výkon (http://pictureup.cz/picture/verejny/1696169603_cpu at 5.5x100_550_cpuz_everest.jpg) v podstatě na úroveň P3, ale pro moje plánované nasazení v autě se to zdá být ideální volba. Dříve jsem přemýšlel nad platformou VIA EPIA, ale ta mě výkonem a rozšiřitelností moc nepřesvědčila.
Se snížením pracovní frekvence a napětí Vcore, klesla samozřejmě i spotřeba, zde je hodnota opět při běžícím Orhosu : http://pictureup.cz/picture/verejny/29582958a006_550_1.jpg

Suma sumárum :
Násobič : 5,5x
FSB : 100Mhz
Vcore : 1,1V
Výsledná frekvence : 550 Mhz
Spotřeba sestavy : 46W
ICE_D (2754)|2.1.2009 00:07
Bomba clanek, jen oprav ty odkazy na obrazky, nefachaji :)
scratchy27 (315)|2.1.2009 00:09
[QUOTE=ice_d;201293]Bomba clanek, jen oprav ty odkazy na obrazky, nefachaji :)[/QUOTE]

To byla rychlost :-) Už jsou opraveny :-)
speedsnail (4876)|2.1.2009 00:39
Podle mě je strop ještě hodně daleko, 1.65V je strašně málo. Pro svůj domácí rekord jsem jel na 1.85V, do 1.8V je to krátkodobě zcela bezpečné.

Své dva miláčky (1800+ DLT3C a 2200+ thorton (kód ted z hlavy nevim a cpu mi zrovna ted bezi) dlouhodobě provozuju na 1.75V už více než rok.

A musim potvrdit, že spotřeba v zátěži je opravdu překvapivě velká, u mě kolem 200W s tím 1800+ @1.75V @200fsb cca 2200Mhz)

edit: jo a ještě k tomu odemčenému násobiči, to není záležitost normální vs SFF verze, ale záleží jen na datumu výroby. Novější kusy jsou zamčené.
scratchy27 (315)|2.1.2009 00:52
[QUOTE=speedsnail;201295]Podle mě je strop ještě hodně daleko, 1.65V je strašně málo. Pro svůj domácí rekord jsem jel na 1.85V, do 1.8V je to krátkodobě zcela bezpečné.

Své dva miláčky (1800+ DLT3C a 2200+ thorton (kód ted z hlavy nevim a cpu mi zrovna ted bezi) dlouhodobě provozuju na 1.75V už více než rok.

A musim potvrdit, že spotřeba v zátěži je opravdu překvapivě velká, u mě kolem 200W s tím 1800+ @1.75V @200fsb cca 2200Mhz)

edit: jo a ještě k tomu odemčenému násobiči, to není záležitost normální vs SFF verze, ale záleží jen na datumu výroby. Novější kusy jsou zamčené.[/QUOTE]

Jj, souhlasím s tebou, ale jak jsem psal, byly pro mě limitující dva faktory. Jedním z nich byla deska, která pro OC moc vhodná není a druhým použitý chladič, který v pohodě stačí na default, ale ne na OC. Nicméně testům není konec. Příští týden mi má dorazit jedna Asuska s nForce2 a zkusím někde pohledat lepší chlazení a zkusím jestli z něj ještě nevymáčknu nějaký ten Mhz navíc :notsure
johny__g (6387)|2.1.2009 08:35
Pěkné čtení, zavzpomínal jsem na doby kdy jsem míval Athlony v socketu A. Palomino, T-Bred B, Barton. Čím jsi měřil tu spotřebu?

Jen ještě oprav to "vyplívá" (to není od plivat ale od plynout!) v třetím odstavci, škoda mít takovou hrubku v pěkném článku.
Richmond (8084)|2.1.2009 13:37
[QUOTE=scratchy27;201296]...Asuska s nForce2 a zkusím někde pohledat lepší chlazení a zkusím jestli z něj ještě nevymáčknu nějaký ten Mhz navíc :notsure[/QUOTE]

Ja postupne presel z Epoxy KT333 >>> KT400 >>> KT600 a pak na tu Asusku s nF2 a razem slo fsb bez navyseni voltaze (1700+ T-Bird, DLT3C) pres 200 (z puvodnich 133), pak jsem presel na DFI nf2 Infiniti a problem nebylo ani 250. Pameti OCZ Performance (CL2, cerny heatspreadery, 1.8v). Za odmenu jsem ho korunoval Freezerem. Kdyz jsem srovnaval vykon mezi Bartonem 2500 @ 3200+ s vetsi cache tak jsem si nakonec nechal DLT3C - topilo min (freezer max do 1000rpm). Pokud me pamet neklame tak zamceny cpu byly az od Bartonu/novych Sempronu?

edit: mozna by nebylo od veci si sehnat prave tu DFI - jak ta dokazala vykouzlit usmev na tvari se neda popsat (+zvukovka SoundStorm taky nehrala spatne)
johny__g (6387)|2.1.2009 14:54
[QUOTE=Richmond;201374]...Pokud me pamet neklame tak zamceny cpu byly az od Bartonu/novych Sempronu?..[/QUOTE]

Bohužel klame, zda je násobič odemčený nebo ne záleží na datu výroby. Od určitého týdne byly všechny desktopové socket A procesory zamčené. Bartony s odemčeným násobičem se vyráběly (měl jsem ho), Semprony už ne (přišly později).
Richmond (8084)|2.1.2009 15:57
Aha, ja mel 1700+ odemcenej, bartona 2500+ lock (fsb 166), o neco pozdeji jsem kupoval bartona 3200+ (fsb 200) lock spolu se Sempronem (taky lock, jadro TBird). Sem myslel ze odemceny byly akorat novejsi Athlony (po Palominu) a mobile XP :mistake
scratchy27 (315)|2.1.2009 18:48
[QUOTE=johny__g;201322]Pěkné čtení, zavzpomínal jsem na doby kdy jsem míval Athlony v socketu A. Palomino, T-Bred B, Barton. Čím jsi měřil tu spotřebu?

Jen ještě oprav to "vyplívá" (to není od plivat ale od plynout!) v třetím odstavci, škoda mít takovou hrubku v pěkném článku. [/QUOTE]

Tak edit jsem už bohužel nestihl, respektive už mi není přístupný, takže se s tím budu muset smířit :mistake
Co se týká měření spotřeby, tak používám http://www.elima.cz/obchod/product_info.php?products_id=4313 není to sice žádny hi-tech, ale myslím, že pro info je to dostatečný.
scratchy27 (315)|2.1.2009 19:08
[QUOTE=Richmond;201374]Ja postupne presel z Epoxy KT333 >>> KT400 >>> KT600 a pak na tu Asusku s nF2 a razem slo fsb bez navyseni voltaze (1700+ T-Bird, DLT3C) pres 200 (z puvodnich 133), pak jsem presel na DFI nf2 Infiniti a problem nebylo ani 250. Pameti OCZ Performance (CL2, cerny heatspreadery, 1.8v). Za odmenu jsem ho korunoval Freezerem. Kdyz jsem srovnaval vykon mezi Bartonem 2500 @ 3200+ s vetsi cache tak jsem si nakonec nechal DLT3C - topilo min (freezer max do 1000rpm). Pokud me pamet neklame tak zamceny cpu byly az od Bartonu/novych Sempronu?

edit: mozna by nebylo od veci si sehnat prave tu DFI - jak ta dokazala vykouzlit usmev na tvari se neda popsat (+zvukovka SoundStorm taky nehrala spatne)[/QUOTE]

Jenže já bych raději šel cestou zvedání násobiče než fsb. IMHO je to možná jen můj subjektivní názor, ale zdálo se mi, že i když jsem zvednutím fsb dosáhl úplně stejných výsledků jako zvednutím násobiče, tak právě při zvednuté fsb byla sestava "línější" (naběhnutí win, reakce systému...) i když výpočetní síla byla stejná. Snad to je jen otázka chipsetu a na jiné desce se to bude chovat jinak.
Apropo, nedalo mi to a pro tu Asusku jsem si dojel už dnes, takže už se mi právě aklimatizuje doma na stole. Konkrétně je to A7N8X-E, snad se k ní ještě dnes dostanu.
Co se týká tebou doporučovaného DFI-čka, snad by to mohlo ještě trochu pomoci, nicméně, beru to jako hru s věcmi, které mám k dispozici a nechce se mi těžko shánět nějaký konkrétní typ desky pro takto starý CPU ;) takže to zkusím s tou Asuskou a uvidím.

BTW, na netu jsem ještě vygooglil, že dosažený rekord s tímto CPU je 2508Mhz, takže mám co dohánět :p
Pavel Boček (4169)|5.1.2009 21:49
[QUOTE=johny__g;201406]Bohužel klame, zda je násobič odemčený nebo ne záleží na datu výroby.[/QUOTE]

Od toho data byly zamčené i dolů nebo zamčení dolů bylo „náhodné“ ?
speedsnail (4876)|5.1.2009 22:30
[QUOTE=Pavel Boček;203010]Od toho data byly zamčené i dolů nebo zamčení dolů bylo „náhodné“ ?[/QUOTE]

Už jsme to tu jednou řešili. Od cca 39. týdne 2003 jsou Athlony XP a všechny derivace (sempron, barton, thorton, samozřejmě kromě mobilních verzí) uzamčené. A to jak nahoru tak dolu. Do té doby jsou naopak uplně otevřené, tedy nahoru i dolu. Násobič 5-12,5 někdy i 13-24 (dolní/horní sada násobičů) - záleží na procesoru, desce, případně modifikaci můstků a pinů :) Jediná šance na změnu násobiče u zamčeného CPU je změna spojením můstku na Mobile Athlon XP (ten pak ale musí podporovat a správně nadetekovat deska - VIA bez problémů, na NF2 nefunkční - A u některých VIA chipsetů je ještě navíc nutný zásah do biosu přes nějaký hex editor, protože mobilní a desktopové verze mají jiné voltáže i startovní násobiče)

Více na netu, např fab51.com, články od Petra Orla a další. I když pomalu ale jistě tyto zajímavé věci mizí v propadlišti dějin a nevím jestli se dá všechno dohledat :( ..
Richmond (8084)|6.1.2009 13:50
[QUOTE=scratchy27;201560]Co se týká tebou doporučovaného DFI-čka, snad by to mohlo ještě trochu pomoci, nicméně, beru to jako hru s věcmi, které mám k dispozici a nechce se mi těžko shánět nějaký konkrétní typ desky pro takto starý CPU ;) takže to zkusím s tou Asuskou a uvidím.[/QUOTE]
Vybornej byl taky Abit NF7 - tech tu bylo vic nez DFI... Jinak do tech ramek jsem poustel ne 1.8 ale spis 2.8v :mistake ale s modem to sneslo i 3.3v a pres 220 fsb ji septaly civky. Fakt je ten ze na tech Asusech ty fsb byly kolikrat vyssi nez u me na DFI, ale ja ani nestih vyskouset maximalku, v tu dobu jsem vicemene koncil s jednojadrovym cpu a na rendering mi DFI nebyla moc platna