reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zrušený disk

xxviktor (406)|2.1.2009 19:29
Asi mám zrušený disk, ale pro sichra se tu zeptám. Je to SATA2, Seagate ST3500320AS. Před Vánocema jsem ho vymontoval z kolejniho pc a odvezl domů. Tam normálně fungoval. Teď jsem ho po příjezdu na kolej zapojil a bios ho vůbec nedetekuje. Na kamarádově počítači bios s ním ani nenajede (u mě hrozně pomalu než ukáže, že tam nic není). Zkoušel jsem různé porty, kabely, dokonce i ty počítače a nic. Základovka je od Gigabyte GA-P35-DS3L s posledním stabilním biosem. Na ní ale problém nebude, protože bez problému najde DVD mechaniku.
Jiziii (796)|2.1.2009 19:35
No pokuds tím diskem někde třísknul při přenosu taks ho pravděpodobně dodělal.
maximálně ozkoušet jestli nejsou jen spatný kontakty na disku ale to je malá pravděpodobnost
Vyzkoušels třeba jinej kablík třeba ten od tý funkční mechaniky?
xxviktor (406)|2.1.2009 19:40
Neboj, netřískalo se s tím, byl dobře zabalenej (samozřejmě bez antistatické folie) hadrama uprostřed batohu. Kontakty vypadají v pohodě a samozřejmě jsem zkoušel všechny možné kombinace. Na tom disku není žádná viditelná vada. Nesmrdí, nehřeje (při pokusu o detekci).
Jiziii (796)|2.1.2009 19:58
a roztočí se? pokud ne tak bych moc nedoufal
mohly by to bejt sparně dolejhajíci pružinky z pcb na kontakty motorku
xxviktor (406)|2.1.2009 20:04
Podle všeho ano. Při zapnutí počítače po přiložení ucha hučí a v ruce jsou cítit vibrace, při vypnutí je cítit jak se plotny dotáčí.
EditorPO (2819)|2.1.2009 20:11
V tom batohu mohol dostat peknu ranu zo statickej elektriny. Alebo si ho zapol, ked bol este studeny zo zimy.
Jiziii (796)|2.1.2009 20:13
tad mě napadla taková blbá otázka jestli máš v biosu zaplou detekci :-D ale asi jo
nechrastí v disku neco nebo jiný zvuky než normálně?
skusil bych najet do OS a ve správci zařízení mrknout co ti to píše
xxviktor (406)|2.1.2009 20:19
No s tou statikou je to možné, já jen jestli je v prdeli nebo ne:) Starý disky jsem si vozil domů 3 roky a pořád ještě fungujou, asi jsou dnes háklivější. Každopádně studený nebyl, jednak ty hadry ho držely v teple a taky jsem ho nechal "odpočinout". Do OS bych najel rád, jenže to je jedinej disk co mám a jak jsem říkal, kamarádův počítač mrzne už na testech v biosu. Navíc pochybuju, že bych ho tam viděl, když o něm bios neví (jen pro sichr jsem zkusil pustit instalaci XPček a ta taky nenašla ani prd).
xxviktor (406)|2.1.2009 22:38
Nakonec po 15 minutách mrznutí nabootoval kamarádův počítač do Vist, potvrdily se předpoklady a disk tam prostě není vidět, ani ve správci zařízení, nikde. Nějaké nápady? Hádám ale že když to bios nedetekoval, tak to windows najde stěží jakýmkoliv způsobem.

Zkusil jsem SeaTools a taky nic.
Jiziii (796)|2.1.2009 22:46
hm tak v tomhle případě už si z toho HDD mužeš udělat tak akorat magnet na ledničku :-D
už nevidím žádnou šanci na rozchození :o
cool.user (2822)|3.1.2009 03:23
Sorry pokud sem to nekde prehlidl, ale ted vlastne resis presne co?

Chces zachranit data nebo pro tebe data nejsou dulezita?

Pokud pro tebe nejsou data dulezita, tak ho posli na reklamacku.
Pokud pro tebe jsou data dulezita, dala by se mozna pouzit elektronika z jineho disku (ale musel by to byt samozrejme stejny model a stejna revize), teda samozrejme za predpokladu ze elektronika je mrtva.
xxviktor (406)|3.1.2009 08:55
Data by sice bylo pěkné dostat, ale až tak důležitá nejsou. Jen jsem chtěl vědět, jestli je nějaká šance jak jej zprovoznit nebo je uplně mrtvej.


Takže už jsem ho zreklamoval v alfě a hnedka dostal nový. Jinak tam předemnou byl taky jeden s špatným diskem a ten pracovník mu říkal, že disky se kazí se všech komponent nejvíc, že tam na ně mají nejvíc reklamací (jedno jakej typ) nechť je to varování pro všechny.
EditorPO (2819)|3.1.2009 15:24
Zda sa mi, ze s diskami Seagate zacinaju byt problemy. Aj mojmu zakaznikovi pred tyzdnom odisiel disk tejto znacky, s identickymi symptomami ako sa popisuje v tomto threade. Akurat, ze bol stale v PC.
BTW Seagate od januara 2009 znizuje zaruku z 5 na 3 roky u niektorych samostatne predavanych diskov cez distributorov. Tyka sa to hlavne desktopoveho Barracuda 7200 a mobilnych Momentus 7200 a 5400 diskov.
xxviktor (406)|3.1.2009 18:46
Jono, o tom jsem slyšel. Je to ale vážně spíš taková formalita, protože vyřizovat reklamaci přímo u Seagate by byla dost otrava. Já zase slyšel názor, že disky jsou čím dál větší, čím dál levnější a čím dál tím míň kvalitní, možná na tom něco bude. Bylo by dobré mít nějakou statistiku spolehlivosti jednotlivých modelů.
cool.user (2822)|3.1.2009 18:51
[QUOTE=xxviktor;202052] Bylo by dobré mít nějakou statistiku spolehlivosti jednotlivých modelů.[/QUOTE]

Existuje. CZC a Softcom maji na webu u vyrobku ktere primo reklamuji statistiku poruchovosti.

Ovsem ono s tou kvalitou, vzdyt neni se cemu divit, vyrobci musej imho na diskach mit hooodne malou marzi.
xxviktor (406)|3.1.2009 19:08
Zrovna taková blbá komponenta. Když ti odejde deska, ramka, cokoliv, tak vyměníš součástky a kromě peněz nic moc víc netratíš, ale jak ti jebne HDD...
EditorPO (2819)|3.1.2009 19:47
Zalohovat, zalohovat .... a ked uz nic ine, tak aspon zalohovat :-) a nevyhovarat sa
xxviktor (406)|3.1.2009 19:50
Já vím já vím:) Důležitý věci zálohoju. Nějaky filmy a podobny blbosti mě zas tolik netrápí.
xxviktor (406)|23.3.2009 06:23
Vracím se k tomuto tématu, abych upozornil všechny majitele novějších Seagate disků. Možná nevíte, že jde o vadnou sérii disků a pokud jej vlastníte, tak se vám může kdykoliv stát to samé, o čem jsem tu psal. Všechny majitele Seagate disků proto odkazuji na kontrolu zde http://seagate.custkb.com/seagate/crm/selfservice/search.jsp?DocId=207931 kde si můžou rychle ověřit, zdali je jejich disk v nebezpečí a případně provést update firmware. Opravdu skvělá firma...
EditorPO (2819)|23.3.2009 21:14
[quote=xxviktor;232196]Vracím se k tomuto tématu, abych upozornil všechny majitele novějších Seagate disků. Možná nevíte, že jde o vadnou sérii disků a pokud jej vlastníte, tak se vám může kdykoliv stát to samé, o čem jsem tu psal. Všechny majitele Seagate disků proto odkazuji na kontrolu zde http://seagate.custkb.com/seagate/crm/selfservice/search.jsp?DocId=207931 kde si můžou rychle ověřit, zdali je jejich disk v nebezpečí a případně provést update firmware. Opravdu skvělá firma...[/quote]

jo, vime o tom

https://www.svethardware.cz/seagate-konecne-nabizi-reseni-pro-sve-problematicke-pevne-disky/25541
https://www.svethardware.cz/seagate-vysvetluje-problemy-s-firmware-svych-pevnych-disku/25588
xxviktor (406)|24.3.2009 19:52
OK, já jen že jsem našel závadu. Želbohu ten, co jsem dostal na reklamaci, je ze stejné serie. Hrozí při updatu firmware ztráta dat? Dělat to budu stejně až později, teď píšu bakalářku a poslední co potřebuju, je odejití disku.
Kozouš (500)|24.3.2009 20:00
Ano, hrozí. Jinak každý zde na fóru by ti doporučil: zálohovat, zálohovat a zase zálohovat.

PS: Problém se netýká novějších disků, ale pouze malého množství disků z řady Seagate Barracuda 7200.11 - čili ostatní řady jsou tímto nedotčeny (např 7200.10/12).
xxviktor (406)|24.3.2009 22:15
Zálohuju, ale je běžet do obchodu s reklamací, pak zase všechno instalovat a den pryč ani nevíš jak. Já vím, bohužel mám ten vadnej no. Snad neexne v tu nejhorší dobu:)
Drobcek9056 (115)|24.3.2009 22:47
[QUOTE=Kozouš;232863]Ano, hrozí. Jinak každý zde na fóru by ti doporučil: zálohovat, zálohovat a zase zálohovat.

PS: Problém se netýká novějších disků, ale pouze malého množství disků z řady Seagate Barracuda 7200.11 - čili ostatní řady jsou tímto nedotčeny (např 7200.10/12).[/QUOTE]

ani by som netvrdil ze je to problem rady Barracuda, moznoze kontretne problem s uzamknutim disku sa tyka Barracudy. Ale z vlastnej skusenosti mozem povedat, ze aj celu radu Momentus Seagate poslal do .... "Vraj vylepsena" spotreba energie pre dlhodobejsiu vydrz baterie notebooku :-D ale to ustavicne odstavovanie hlav = cvakanie, a hluk disku sa s niekdajsim menom Seagate neda spajat. Seagate u mna ako vyrobca diskov skoncil na plnej ciare, to si radsej kupim Hitachi, alebo dokonca aj WD, hoc sa bude prehrievat, ale ho nebude ani len pocut.